کد خبر : 68508
/ 11:40
گفتگوی اختصاصی با ناصر ابوشریف، مسئول دفتر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران؛

اختلافات منطقه ای؛ رگ حیات رژیم صهیونیستی

با وجود گرفتار شدن دنیای اسلام به مسئله‌‌ افراط، تروریسم وحشیانه و چنددستگی، با این حال همچنان مسئله فلسطین اولویت جهان اسلام است.

اختلافات منطقه ای؛ رگ حیات رژیم صهیونیستی

مسئله فلسطین از همان ابتدا با پیچیدگی‌هایی همراه بود و در ادوار مختلف مخالفت‌ها و موافقت‌ها بر جریان مقاومت در این منطقه بر پیچیدگی‌های آن افزود. ناصر ابوشریف بر این باور است که اگر حمایت‌های کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه نبود، رژیم صهیونیستی تاب و توان مقابله با جریان مقاومت مردم فلسطین را نمی‌داشت. ناصر ابو شریف مسئول دفتر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران مدت‌ها در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسیر بوده و پس از آزادی نیز از فلسطین تبعید شده است. در ادامه حاصل گفتگوی ما با وی آمده است که می‌خوانید.

■■■ 

با توجه به تحولات اخیر منطقه، احساس می‌شود ماجرای فلسطین و آرمان فلسطین از نظر رسانه‌ای ضریب کمتری به خود گرفته و کمرنگ شده است. این مسئله به چه چیزی بر می‌گردد؟

متاسفانه در بسیاری از رژیم‌های عربی مسئله فلسطین در پایین‌ترین سطح کار و اولویت‌ها قرار گرفته و بعضا از دستور کار و اولویت‌های برنامه‌هایشان خارج شده است. متاسفانه ما تحولات خیلی بدی را در منطقه شاهد هستیم. بهار عربی، واقعا به یک بهار عربی واقعی تبدیل نشد و بسیاری از رژیم‌ها از آن سوء‌استفاده کردند. در حال حاضر متاسفانه شاهد فعالیت‌های رسانه‌ای حقیقی نیستیم و برخی رسانه‌ها تا سطح هجو‌گویی پایین آمده‌اند. به‌ویژه در منطقه‌ای مثل مصر. ما به سطحی رسیدیم که در یک رسانه مصری با همین انتفاضه‌ای که اخیرا در منطقه آغاز شده از تیتر و واژه «تروریسم فلسطینی اسرائیل را در می‌نوردد» استفاده شده است. ما متاسفانه شاهد این هجو‌گویی‌ها هستیم و این نگاه سطحی الان متاسفانه مطرح شده است و بسیاری از کارشناسان قوی را می‌بینیم که در این روزها یا ساکت هستند یا صدایشان شنیده نمی‌شود.

■ 

چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ در فلسطین خبری نیست یا اینکه رسانه‌ای نمی‌شود؟

متاسفانه اختلافات در ساختار جهان اسلام بسیار شدید و عمیق است، چند‌دستگی به حد و سطحی رسیده که نه تنها تنش را شاهدیم؛ بلکه به دشمنی میان دولت‌های اسلامی رسیده است، امروز تلاش‌های گسترده و واضحی از سوی کشورهای عربی حوزه جنوبی خلیج‌فارس برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی، آن هم برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران شاهد هستیم. به‌طور مثال عربستان برای این اقدام اعلام آمادگی کرده است. امروز جنگ‌ها و کشمکش‌هایی که در عراق، سوریه و یمن و بسیاری از دیگر مناطق اسلام شاهد هستیم، توجه بسیاری از افکار عمومی را از مسئله فلسطین به این سو معطوف کرده است. تلاش‌هایی از سوی مردم فلسطین برای بازگرداندن مسئله فلسطین به سطح اول از طریق انجام یک انتفاضه دیگر صورت گرفت؛ اما متاسفانه شاهد سرکوب صهیونیست‌ها برای این انتفاضه، محاصره تشکیلات خودگردان و محاصره و بایکوت آن توسط کشورهای عربی هستیم. معتقدیم که حل و فصل مشکلات منطقه می‌تواند به مسئله فلسطین کمک شایانی بکند. به طور مثال حل و فصل مسئله عراق یا سوریه می‌تواند در یک راستا قرار بگیرد. عراق و سوریه از کشورهای مهم اسلامی هستند که ما امروز متاسفانه شاهد تخریب آن‌ها به وسیله درگیری و جنگ داخلی هستیم و البته این تخریب کاملا در راستای پروژه‌های صهیونیستی و غربی در منطقه است.

■ 

طی این چند سال اتفاق خاصی برای حل مسئله فلسطین افتاده است؟ وضعیت مقاومت در منطقه در چه جایگاهی قرار دارد؟

من در مورد مسئله فلسطین باید بگویم که متاسفانه طی این چند سال پیشرفت خاصی در حل این مسئله پیش نیامده اما توطئه‌ها علیه این مسئله افزایش یافته است. در رابطه با منطقه نوار غزه باید بگویم که همچنان مردم در این منطقه مقاومت می‌کنند در مقابل صهیونیست‌ها و می‌توانم اکنون اعلام کنم که مقاومت در غزه بار دیگر توانایی تسلیحاتی خود را بازیافته است.

■ 

مشخصا انتفاضه سوم در چه وضعیتی قرار دارد؟

مردم فلسطین با تمام امکاناتی که در اختیار دارند، به مبارزه خود ادامه می‌دهند. تا به امروز ما شاهد مقاومت مردم فلسطین در کرانه باختری هستیم و انتفاضه همچنان ادامه دارد. اما این انتفاضه نیازمند حمایت و آغوش عربی و اسلامی است تا بتواند به پویایی خود ادامه بدهد.

 ■

صحبت‌هایی در رابطه با مسلح شدن کرانه باختری مطرح شده است. کمی مصداقی بگویید که آیا زمینه مسلح شدن در آنجا وجود دارد؟ مردم تا چه اندازه پذیرا هستند؟

در باره نظر مردم فلسطین باید اعلام کنم که مردم از مسلح شدن مبارزات خودشان حمایت می‌کنند. در آخرین نظر‌سنجی صورت گرفته ۶۶‌درصد مردم فلسطین اعلام کرده‌اند از انتفاضه‌ای مسلح در سرزمین‌های اشغالی حمایت می‌کنند. اما شرایط فعلی امکان مسلح شدن را نمی‌دهد. به دلیل حضور گسترده و تراکم بیش از حد سازمان‌ها و ماموران امنیتی رژیم صهیونیستی در این مناطق و نیز تلاش‌های گسترده تشکیلات خودگردان برای خلع سلاح مردم فلسطین این امکان خیلی قوت ندارد.

 ■

این انتفاضه‌ها به نوعی شاخصه مردمی و خودجوش بودن را به همراه دارند. کمی در این رابطه توضیح دهید.

در انتفاضه دوم به دلیل گستردگی و مردمی بودن آن بسیاری از جوانان، خودشان با ابتکارهای شخصی سلاح‌هایی را به وجود آورده و ضربات دردناکی را از طریق آن به صهیونیست‌ها وارد کردند. در انتفاضه دوم صهیونیست‌ها فقط در عملیاتی که در کرانه باختری انجام شد بیش از هزار و صد کشته دادند. ببینید ورود سلاح از خارج از کرانه باختری کاری بسیار سخت است و کم پیش می‌آید که چنین اتفاقی بیفتد. اما وقوع و شکل‌گیری انتفاضه یک نیاز لازم برای مسلح شدن است. زیرا این انگیزه را در میان جوانان ایجاد می‌کند که خودشان به صورت خودجوش مبادرت به انجام چنین کاری کنند. امروز ما شاهد آن هستیم که مردم و جوانان فلسطینی از کارهای ابتکاری خودشان برای مبارزه استفاده می‌کنند. مثلا با سلاح سرد مثل چاقو به صهیونیست‌ها حمله می‌کنند. تصور نکنید این چاقو شبیه سر نیزه ارتش آمریکاست، نه؛ صرفا یک چاقوی آشپزخانه است. یا کار دیگر از طریق زیر گرفتن صهیونیست‌ها با خودروست. همچنین در عملیات اخیر یک سلاح را جوانان فلسطینی خودشان یاد گرفته بودند که بسازند. چند روز پیش هم صهیونیست‌ها موفق شدند عامل ساخت این سلاح را که در عملیات تل‌آویو شرکت کرده بود، دستگیر کنند. این هم یکی از راهکارهای صهیونیست‌ها برای مقابله با مبارزات مردم فلسطین است.

 ■

در اسفند ماه سال قبل و در مصاحبه‌ای گفته بودید بخشی از راه‌های اضمحلال اسرائیل به شرایط حاکم بر این رژیم و مسائل داخلی آن بر می‌گردد. صحبت از چیزهایی بود که می‌توانست داخل خود اسرائیل ایجاد شده و آنجا را با چالش مواجه کند. این مسئله را کمی بیشتر توضیح دهید.

این مسئله مربوط به خود صهیونیست‌هاست. گسل‌هایی در همان جامعه وجود دارد که آن‌ها را از درون فرو می‌ریزد. اما آنچه هم‌اکنون از آن آبشخور ادامه حیات می‌دهند، ضعف و تفرقه و چند‌دستگی است که در ساختار فلسطینی وجود دارد. تشکیلات خودگردان اقدام به سرکوب مبارزان فلسطینی می‌کند که اگر این کار انجام نشود، خودش به نقطه قوتی برای فلسطینی‌ها تبدیل می‌شود‌. امت عربی خودش مشکلات درونی بسیاری دارد که اگر این تنش‌های درونی امت عربی هم حل شود توجه کشورهای عربی به مسئله فلسطین معطوف می‌شود و اگر امت اسلامی را هم در نظر بگیریم و آن را هم به شکل اعم به عنوان حامی فلسطین پای کار بیاوریم، ضریب فرو‌پاشیدن رژیم صهیونیستی افزایش پیدا می‌کند.

 ■

به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی در آن مناطق به نوعی دست به تاریخ‌سازی جعلی می‌زند و هویت آنجا را با ابزارهایی که در اختیار گرفته است، به نفع خود مصادره می‌کند.

درست است؛ شما تصور کنید یکی از مقبره‌های مقدس موجود در قدس را که اکثرا از صحابه پیامبر(ص) را در خود جای داده و در مجاورت مسجد الاقصی قرار دارد، صهیونیست‌ها مصادره کرده و قصد دارند روی آن یک شهربازی ایجاد کنند! حقیقت این است که صهیونیست‌ها در حال جعل تاریخ در قدس هستند، همه چیز را تغییر می‌دهند. با نادیده گرفتن تاریخ اسلامی، یونانی و رومی آن‌ها ادعا می‌کنند این منطقه صرفا از دوره حضرت ابراهیم(ع) تا امروز یهودی بوده و یهودی خواهد ماند. ما و شما که از تاریخ این منطقه آگاهی داریم، می‌دانیم که در این منطقه، مقبره چه افراد مسلمان و صحابی پیامبر(ص) وجود داشته است، اما فرد گردشگر غربی که می‌آید و یک توضیح جعلی را می‌بیند و می‌شنود، به‌طور طبیعی چیزهای دیگری را به افکار عمومی غربی‌ها تزریق می‌کنند و از طریق جعل تاریخ، سعی در نشان دادن جایگاه و تاریخ خودشان در این منطقه دارند. به طور مثال در راستای این اقدامات جعل‌گرایانه صهیونیست‌ها دو سال پیش روی دیوار براخ که صهیونیست‌ها آن را دیوار نقبل می‌نامند؛ یعنی دیواره قبلی مسجد الاقصی، ناگهان پرده‌ای آویخته شد که نوشته شده بود، کارگران مشغول کارند. بعد از مدتی که این پرده برداشته شد، مشخص شده که صهیونیست‌ها سنگ جدیدی را به این سنگ‌ها اضافه کردند. کسانی که اطلاعی ندارند شاید تفاوت سنگ‌های قدیم و جدید را متوجه نشوند اما این قبیل اقدامات صهیونیست‌ها صرفا برای خلق تاریخ جدیدی در این منطقه کاملا مشهود است.

 ■

یک بخش از اقدامات صهیونیست‌ها در حوزه سخت تعریف می‌شود. یعنی جنگ عریان و آشکار که ابزار سخت استفاده می‌شود. اما همان‌طور که اشاره کردید بخشی از آن به جنگ نرم و فرهنگی اختصاص دارد که مسئله کمی هم نیست.

طرح غرب برای منطقه فرهنگ اندیشه و جغرافیای امت اسلامی را به طور کامل مورد هدف خود قرار داده است. این مسئله به نحوی دنبال می‌شود که جغرافیای منطقه اسلامی باید به تکه‌های کوچک و کوچک‌تر تبدیل شود. مسئله‌ای که ما آن را در دهه‌های ۵۰‌، ۶۰ و ۷۰ میلادی دیدیم. طرح استعمارگرانه رژیم امروز با اسلام‌هراسی در حال ادامه است همچون داعش که یکی از چهره‌های این سناریوست و امروز نشان داده می‌شود. همچنین در زمینه داخلی یعنی جامعه فلسطینی، رژیم صهیونیستی حملات بزرگی را برای تفکیک جامعه و ضربه زدن به فلسطین انجام داده و می‌دهد. صهیونیست‌ها همچنان برنامه‌های ویژه‌ای را برای تخریب اخلاقی فلسطین انجام می‌دهند، به طور مثال عرضه مواد مخدر، مشروبات الکلی و حتی فراهم کردن فعالیت‌های غیر‌اخلاقی از جمله زمینه‌های برنامه‌های محوری بود که علیه جامعه فلسطینی انجام می‌شود. این اقدام توسط سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به طور مستقیم و با حمایت مالی آن صورت می‌پذیرد. 

■■■

کرانه باختری؛ زندان به معنای واقعی کلمه

ما باید این مسئله را بپذیریم که اسرائیل بیش از آنکه با قدرت خود ادامه حیات دهد، به دلیل ضعف و چنددستگی دولت‌های اسلامی به حیات خودش ادامه می‌دهد. مسلح شدن کرانه باختری هم امری بسیار دشوار است. شما تصور کنید کرانه باختری یک زندان به تمام معنای کلمه است. تمام مرزهای اطراف کرانه باختری به‌طور واقعی مسدود است. در داخل کرانه باختری هم ۱۸۶‌شهرک صهیونیست‌نشین وجود دارد. 

صهیونیست‌ها با ایجاد جاده‌های کمربندی در این منطقه و اینکه هیچ فلسطینی حق استفاده از این جاده‌ها را ندارد، عملا مناطق فلسطینی‌نشین کرانه باختری را به مناطق و تکه‌های کوچک تبدیل کرده‌اند. شما تصور کنید که در شرایط امنیتی خاص پست‌های ایست و بازرسی شاید بیش‌از ۶۰۰‌پست داشته باشند. سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به طور کامل در این مناطق مستقر هستند و تقریبا برای هر منطقه یک فرمانده و ساختار و اداره خاص خود را در نظر گرفته‌اند و حتی دسترسی سازمان‌های امنیتی رژیم صهیونیستی به داخل مناطق خودگردان و مناطق الف که تحت کنترل سیاسی و امنیتی نیروهای خود‌گردان قرار دارند نیز این نیروها برایشان قابل دسترسی است و روزانه به بازداشت فلسطینی‌ها در این مناطق می‌پردازند. متاسفانه تشکیلات خودگردان هم به صهیونیست‌ها کمک کرده و مانع از مسلح شدن فلسطینی‌ها در این مناطق است و بسیاری از سلاح‌های مبارزان فلسطینی توسط ماموران تشکیلات خودگردان جلوگیری می‌شد. برای مسلح‌شدن کرانه باختری ما نیازمند انتفاضه تمام‌عیار هستیم. در این صورت مردم فلسطین خودشان می‌توانند راه‌هایی برای به دست آوردن سلاح پیدا کنند.

جریان سازش بر مشکلات ما افزوده است

به دلیل مصونیت اخلاقی و فرهنگی و اخلاقی مردم فلسطین، بسیاری از طرح‌های ضد‌فرهنگی و تهاجم فرهنگی صهیونیست‌ها با شکست مواجه شد؛ به‌نحوی‌که با شکل‌گیری انتفاضه اول بسیاری از این باندهای غیر‌اخلاقی فعالیت‌های خود را به داخل مناطق صهیونیست‌نشین منتقل کردند و باری بر دوش ساختار امنیتی رژیم صهیونیستی شدند، به‌صورتی‌که دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی مجبور شدند این طرح‌ها را به طور کامل متوقف کند. 

■ 

کمربند حمایتی رژیم صهیونیستی

کمربندهای حمایتی هم در زمان شکل‌گیری این رژیم جعلی به کمک آن‌ها آمد. به طور مثال ترکیه، رژیم شاه در ایران، اتیوپی و اردن به عنوان کمربندهای حمایتی رژیم صهیونیستی عمل کردند که عربستان هم محور آن‌هاست. اما اولین ضربه‌ای که به این طرح صهیونیستی استعماری وارد شد، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال‌۵۷ شمسی بود. 

در شرایطی که مصر خود را از مبارزه با رژیم صهیونیستی به واسطه امضای توافق‌نامه کمپ دیوید کنار کشید. حضور جمهوری اسلامی ایران و خروجش از هم‌پیمانی با رژیم صهیونیستی باعث شد تا جهش و شتاب خاصی به این مبارزات داده شده و حتی اجازه نداد مسئله فلسطین فراموش شود. پیروزی انقلاب اسلامی توانست در بُعد فرهنگی نیز کمک شایانی به تسریع مسائل فلسطین بکند. احزاب موجود در سال‌۱۹۴۸ یا احزاب چپ‌گرا بودند یا تمایل به اسرائیل داشتند. ولی با پیروزی انقلاب اسلامی و گسترش اسلام در داخل فلسطین امروز شاهد احزاب اسلام گرا، در داخل مناطق اشغالی هستیم. با پیروزی انقلاب اسلامی محبوبیت اسلام و اسلام‌گرایی در کرانه باختری هم به شکل گسترده‌ای شکل گرفت.

 ■

تاثیرات فرهنگی انقلاب اسلامی ایران بر فلسطین

در انتخابات اتحادیه‌های دانشجویی در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳ میلادی پیروزی قاطعی برای اسلام‌گرایان بود و حجاب بین دختران فلسطینی در دانشگاه‌ها به ۸۰‌درصد رسید. این‌ها برش‌هایی از تاثیرات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بر مسئله فلسطین بود. با وجود اینکه این پیروزی توانست شتاب خوبی به حل مسئله فلسطین بدهد اما با توجه به فعالیت‌های سایر کشورهای هم‌پیمان رژیم صهیونیستی این مبارزه و این مسئله همچنان پابرجا باقی مانده است.

علاوه بر این ها، آنچه امروز بر این مشکلات افزوده است ساز شکاری برخی جریانات فلسطینی و پذیرش قطعنامه‌های بین‌المللی توسط این گروه‌ها بود. تا سال‌۱۹۸۰ این جنبش فتح بود که اکثریت مبارزات را به همراه گروه‌های چپ‌گرا در داخل فلسطین به عهده داشت و اخوان‌المسلمین نیز صرفا فعالیت‌های تبلیغاتی و فرهنگی را به عهده داشتند و کارهای مبارزاتی را انجام نمی‌دادند. اما بعد از این تاریخ و تشکیل جنبش جهاد اسلامی فلسطین به تدریج جریان‌های اسلامی فعالیت‌های خودشان را آغاز کردند. جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم در همان زمان شکل گرفت و وارد فاز مبارزات شد تا آنکه در سال‌۱۹۸۷ و با آغاز انتفاضه اول جنبش حماس نیز اعلام موجودیت کرد و اکنون جنبش حماس نیز در کنار جنبش جهاد اسلامی به عنوان سمبل مبارزه در مسئله فلسطین شناخته می‌شود. تقریبا در دهه۸۰ میلادی تمام عملیات مسلحانه علیه رژیم صهیونیستی را گروه‌های اسلام‌گرای فلسطین انجام دادند. با شکل‌گیری انتفاضه مسجد الاقصی در سال‌۲۰۰۰ میلادی نیز و با وجود حضور قابل توجه اعضای فتح در این انتفاضه، بیشتر عملیات‌های انجام گرفته در آن نیز مربوط به گروه‌های اسلامی‌گرای فلسطینی بود که باید برای نگاه دقیق‌تر به این‌ها توجه داشت.

خانه عنکبوت و حمایت برخی حکومت‌های منطقه

شاید این سوال مطرح شود که چرا با وجود این همه تلاش و مبارزه ملت فلسطین قادر به تحقق مبارزه و پیروزی نبود؟ من باید اعلام کنم که ملت فلسطین مبارزه بسیار سخت و دشوار و گسترده‌ای انجام داده است. 

فکر نمی‌کنم هیچ ملتی به اندازه فلسطینیان بتواند در انتفاضه اول ۷‌سال و در انتفاضه دوم ۵‌سال متوالی به مبارزه بپردازد. اما چه کنیم که رهبران کشورهای عربی به شدت با اهداف صهیونیستی و استعمارگری هم‌نوا و همراه هستند و تمام فکرشان بیش از آنکه نجات فلسطین باشد از بین بردن مسئله فلسطین و پاک کردن آن است. 

علاوه بر این، آن‌هایی که خود را رهبر فلسطین می‌دانند نیز با این طیف از رهبران کشورهای عربی هم‌نوا و همراه می‌شوند.

پروژه صهیونیستی تنها فلسطین را هدف قرار نداده و کل امت اسلام را نشانه رفته است. 

ما هم برای رهایی از این مشکل نیازمند این هستیم که امت اسلامی به وحدت و اتفاق نظر برسد و از چند‌دستگی نجات پیدا کند و رهبران برخی کشورهای عربی از مزدوری استعمار دست بردارند. در این صورت زمینه آزادی فلسطین هم ایجاد خواهدشد.

حدود ده سال پیش سید حسن نصرا.. در یکی از سخنرانی‌های مشهور خودش اعلام کرد اسرائیل از خانه عنکبوت هم سست‌تر است. واقعیت هم همین است. اما اکنون این خانه عنکبوت مورد حمایت بسیاری از کشورهای عربی و غربی قرار دارد. در غیر این‌صورت رژیم صهیونیستی بدون حمایت این کشورها حتی قادر به جنگیدن در مقابل یک منطقه کوچک به نام غزه هم نیست. 

شما جنگ‌های گذشته این رژیم را شاهد بودید که چگونه در آنجا این رژیم شکست خورد. پس اگر این رژیم به تنهایی در برابر مقاومت قرار بگیرد به طور حتم ملت فلسطین قادر به پیروزی خواهد بود. 

حدود یک سال پیش جوانان فلسطینی برای دفاع از مسجد‌الاقصی به پا خواستند و تلاش کردند که انتفاضه‌ای جدید داشته باشند. اما شاهد آن بودیم که متاسفانه تشکیلات خودگردان، جوانان فلسطینی را سرکوب کرد. چرا واقعا کشورهای عربی به شکست دادن این انتفاضه علاقه دارند. 

به گفته سید حسن نصرا... که فرموده بود ما حمایت شما را نمی‌خواهیم حداقل با ما دشمنی نکنید و بی‌طرف بمانید. امروز عرب‌ها بیش از آنکه بخواهند به ما کمک کنند در حال ضربه زدن به ما هستند. 

گاهی رژیم‌های عربی حتی بدتر از دشمن ما عمل می‌کنند. اگر صهیونیست‌ها با محاصره نوار غزه هر روز اجازه ورود چند کامیون مواد غذایی را می‌دهند مصری‌ها طی ۸۵روز صرفا دو روز و طی یک سال صرفا ۷روز گذرگاه رفح را به روی ما گشودند. 

مصری‌ها اقدام به محاصره کامل نوار غزه کردند و تونل‌هایی را که مقادیری مواد غذایی از آن می‌رسید، تخریب کرده و با وارد کردن آب دریا باعث شدند آب‌های زیرزمینی و آب شرب مردم غزه هم از بین برود. همچنین وقوع بحران‌های مختلف در سوریه و عراق باعث شده مسئله فلسطین در سطح پایینی قرار بگیرد و توجه کمتری از سوی جهان اسلام داشته باشد. 

شما نگاه کنید و ببینید که این مجالس گردهمایی‌های سران کشورهای عربی چقدر برای حل واقعی مسائل فلسطین در نظر گرفته شده است؟ چقدر از برنامه‌ها و دستورکارهای سازمان‌ها و نشست‌های کشورهای عربی اختصاص به مسائل فلسطینیان دارد؟ نه تنها شاهد چنین رویه‌هایی نیستیم بلکه برعکس مشاهده می‌کنیم که نشست‌ها و اجلاسیه‌های خود را برای مسئله فلسطین با حضور سران برخی کشورهای معلوم‌الحال غربی به گونه‌ای انجام می‌دهند که در اولویت اول منافع صهیونیست‌ها تامین شود. این‌ها جای تامل دارد.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی