کد خبر : 68757
/ 22:22
گزارشی از خیریه خوش‌نام مشهدی که سال‌هاست از فعالیتش می‌گذرد

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد تومان

خیریه «انصارالحجه» در محله آیت‌ا...خامنه‌ای واقع در خیابان آخوندخراسانی فقط خانواده ایتام را تحت پوشش دارد. دومین ویژگی این خیریه، حفظ آبروی افراد است. این خیریه طوری به خانواده‌ها کمک‌رسانی می‌کند که نزدیک‌ترین اعضای خانواده هم متوجه این موضوع نمی‌شوند.

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد  تومان

 
اعتقاد جالبی که افراد این مجموعه دارند، این است که «هرچه برای خود می‌پسندی، برای دیگران هم بپسند.» برای همین در لوازمی که تهیه می‌کنند، به‌خصوص جهیزیه‌ها به این جمله پایبند هستند و در حال حاضر این مجموعه هزارو۸۱۲خانواده را تحت پوشش دارد. اگر قرار باشد به پیشینه تشکیل این خیریه بپردازیم، باید گفت انجام یک حرکت خداپسندانه در سال۱۳۴۷ در یک جلسه تفسیر قرآن، سبب شد که این گروه گردهم جمع شوند و در حد توانشان به ایتام مشهد و شهرستان‌های اطراف کمک کنند و سرمایه ۱۵۰تومانی آن روزشان به گردش مالی ۱۷میلیارد تومانی امروز تبدیل شود.

راه را سخت ندیدیم
تنها بازمانده از موسسان «خیریه انصارالحجه»، محمدعلی سمیعی، متولد سال۱۳۱۲ است که هنوز هم در این خیریه مشغول به کار است و پابه‌پای دیگران به ایتام خدمت می‌کند. او از نحوه شکل‌گیری خیریه این‌چنین برایمان تعریف می‌کند: «سال۱۳۴۷ در جلسه تفسیر قرآنی که حدود ۱۵ تا۲۰شرکت‌کننده داشت، روحانی که در آن جلسه قرآن را تفسیر می‌کرد، آیت‌ا... نجف‌آبادی، دایی مقام معظم رهبری بود. ایشان آن شب هم برای تفسیر قرآن آمده بود که پس از پایان جلسه، گفت یکی از طلبه‌های مدرسه نواب‌صفوی فوت کرده است، چه خوب بود اگر ما هم خیریه‌ای داشتیم تا به خانواده‌اش کمک کنیم و همان‌جا پیشنهاد تاسیس خیریه را داد. حاضران در جلسه موافقتشان را با پایه‌گذاری خیریه اعلام کردند و همان‌جا ۱۵۰تومان جمع شد. همان شب برای آن‌ خانواده خواروبار خریدیم و به منزلشان بردیم و با این اتفاق، خیریه انصارالحجه شکل گرفت. ما به کار خیر می‌اندیشیدیم و برای برپایی خیریه، بررسی نکردیم و عواقب این کار و نحوه کمک‌رسانی به افراد مدنظر را درنظر نگرفتیم. از همان ماجرای کوچک، شروع کردیم و با توکل به خدا اکنون به اینجا رسیده‌ایم.»
حاج‌محمدعلی سمیعی آن زمان ۳۵سال داشته و ارتشی بوده. درآمدش متوسط بوده و دیگر هم‌جلسه‌ای‌هایش هم هم‌سطح خودش بودند. او ادامه می‌دهد: «اولین مکانی که برای خیریه‌مان درنظر گرفتیم، یک مغازه کوچک چوب‌فروشی واقع در کاروان‌سرایی در خیابان ضد، متعلق به حاج‌علی شمقدری بود. بعد از آنجا به خیابان خسروی نو رفتیم. سپس خیابان خاکی و درنهایت مکان فعلی‌مان، نبش آخوندخراسانی۶ که اهدایی مرحوم زمانی است. این خیریه از همان ابتدا مانند یک نوزاد رشد کرد و سرانجام در سال۱۳۵۳به ثبت رسید و فعالیت‌هایش بیشتر از پیش شد. دخل‌وخرج خیریه به پول‌هایی که مردم می‌دهند، وابسته بوده و هست. در یک جمله باید گفت که این مکان را مردم اداره می‌کنند.»

خدمات خیریه
فعالیت این خیریه از کمک به یک خانواده شروع شد و اکنون هزارو۸۱۲خانواده تحت پوشش آن است که از این تعداد ۱۶۴خانواده، از سادات و بقیه عام هستند و درمجموع ۴هزارو۶۵۳نفر می‌شوند. مسئولان خیریه تلاش می‌کنند ۸۰درصد مخارج زندگی این خانواده‌ها را تامین کنند. کمک‌های خیریه انصارالحجه در زمینه‌های کمک‌هزینه تحصیلی، تامین مسکن، خوراک، پوشاک، درمان و جهیزیه و... است. سمیعی درباره نحوه پذیرش افراد در این خیریه می‌گوید: «روزهای دوشنبه، خیریه پذیرش می‌کند و هر خانواده‌ای که بخواهد تحت پوشش قرار گیرد، مراجعه می‌کند و شرایطش را می‌گوید، اما شرط مهم برای این خیریه، یتیم بودن خانواده است. در روز جمعه تحقیقات انجام می‌شود که در این مرحله، کسی که برای تحقیق می‌رود، به‌همراه همسرش و به بهانه وام قرض‌الحسنه، گفته‌های خانواده درخواست‌کننده را بررسی می‌کند و دوشنبه آینده‌اش جواب آن را می‌دهند. اگر خانواده درخواست‌کننده شرایط لازم را داشته باشد، تحت پوشش خیریه قرار می‌گیرد.»

۲۲۰توزیع‌کننده خدمت می‌کنند
یکی دیگر از خدماتی که در این خیریه به خانواده‌ها داده می‌شود، اسکان آن‌هاست. خیریه انصارالحجه در سال۱۳۵۷مجتمع‌هایی را خرید تا خانواده‌هایی را که مشکل مسکن دارند، اسکان دهد و در حال حاضر این مرکز،۵۰واحد مسکونی برای خانواده‌های تحت‌پوشش دارد که خانواده‌های بدون مسکن را تا زمانی که توانایی استقلال پیدا کنند، اسکان می‌دهد.
برای تقسیم خواروبار در بین خانواده‌ها، در این خیریه حدود ۲۲۰توزیع‌کننده خدمت می‌کنند که هریک مسئولیت چهار تا شش خانواده را برعهده دارند. کمک‌های مردمی، شب‌ها از ساعت۱۰ به بعد توزیع می‌شود و روال بر این است که هر توزیع‌کننده به همراه همسرش برود تا در دید همسایگان، مشکلی پیش نیاید. توزیع‌کنندگان، شناخته‌شده هستند و به‌صورت افتخاری کار می‌کنند.

۵هزار خیّر ثابت
انصارالحجه را مردم اداره می‌کنند. سمیعی این را می‌گوید و ادامه می‌دهد: «در حال حاضر حدود ۵هزار خیر ثابت داریم که درآمد ثابت خیریه با حضور آن‌ها، ۴۰میلیون تومان است و بقیه درآمد خیریه از کمک دیگر خیران تامین می‌شود.» او یادی از گذشته می‌کند و می‌گوید: «آیت‌ا... نجف‌آبادی از شخصیت‌های علمی آن زمان و از شاگردان آیت‌ا... بروجردی بود. از ابتدای تاسیس خیریه، همراهمان بود و هربار که می‌خواستیم، بدون چون‌وچرا با ما می‌آمد. او همیشه سفارش می‌کرد هیچ‌گاه به‌دنبال مردم نروید و ما هم در این سال‌ها هرگز این کار را نکرده‌ایم. آیت‌ا... نجف‌آبادی می‌گفت باید تمام یتیم‌های خراسان را تحت‌پوشش قرار دهیم. ما هم سعی کرده‌ایم به این سفارش او عمل کنیم و در حال حاضر به ۴۰۰هزار نفر از ایتام شهرستان‌ها، کمک می‌کنیم و برایشان خواروبار و پوشاک می‌بریم.»

بچه‌های دیروز، خیران امروز
کودکان یتیمی که در این سال‌ها تحت‌پوشش خیریه بوده‌اند، حالا بزرگ شده‌اند و برای خودشان کسب‌وکاری دارند. سمیعی با لبخندی از رضایت در این‌باره صحبت می‌کند و می‌گوید: «خدا را شاکریم که افرادی که تا دیروز به آن‌ها کمک می‌کردیم، امروز به کمک ما آمده‌اند؛ افرادی که زمانی ده‌ساله بودند و الان پنجاه‌ساله شده‌اند و برای خودشان جایگاهی دارند. دیدن هیچ‌چیز به اندازه موفقیت این افراد برای من لذت‌بخش نیست. فکر می‌کنم بچه‌های خودم هستند و برایم عزیزند. حالا آن‌ها به ما سرمی‌زنند و به خیریه کمک می‌کنند. از میان همان بچه‌ها یکی‌شان حالا کاسب شده است و سال گذشته، حدود ۴۰میلیون تومان به ما کمک کرد و الان هم جزو توزیع‌کنندگان ماست.»

هرچه برای خود می‌پسندی، برای دیگران هم بپسند
حسن زنگنه متولد۱۳۳۸ و از دیگر خادمان این مجموعه است که مدت ۴۰سال است به همکاری با خیریه مشغول است. او از هفده‌سالگی به‌عنوان تحصیلدار، همکاری‌اش را با این مجموعه آغاز کرده، سپس کارهای حسابداری اینجا را انجام داده و اکنون به‌عنوان قائم‌مقام خیریه مشغول به کار است. می‌گوید: «این مجموعه درآمدش را با ۱۵۰تومان و با حضور افرادی ازجمله آقایان ملک‌آبادی، نجف‌آبادی، سینه‌چی و سمیعی آغاز کرد و اکنون پس از گذشت ۴۸سال، گردش مالی معادل ۱۷میلیاردواندی دارد.»
زنگنه ادامه می‌دهد: «در این مجموعه، حدود ۲۰نفر شاغل هستند و ۲۰نفر هم به‌صورت افتخاری همکاری می‌کنند که بیشترشان بازنشسته‌اند. برخی افراد هم خانه‌هایشان را برای آماده‌سازی جهیزیه در خدمت خیریه قرار می‌دهند. یکی از فعالیت‌های این مجموعه علاوه‌بر حمایت‌ مالی خانواده‌ها، تهیه جهیزیه برای دختران تحت‌پوشش‌ است که سالی سه‌مرتبه در اعیاد نیمه‌شعبان، تولد امام‌رضا(ع) و تولد پیامبراکرم(ص) بین دختران توزیع می‌شود. امسال هم با فرارسیدن میلاد امام‌رضا(ع)، ۲۰۹سری جهیزیه به ارزش ۸۲۰میلیون تومان در بین نوعروسان توزیع شد که ۷۹نفر از آن‌ها مشهدی و ۱۳۰نفر از شهرهای سیستان‌وبلوچستان تا خراسان شمالی بودند. جهیزیه شامل اقلامی مانند یخچال، ماشین لباس‌شویی، فرش، اجاق‌گاز و... است که تمام این‌ها با توجه به درخواست خانواده دختر مدنظر تهیه می‌شود.» مسئولان این مجموعه در تهیه جهیزیه تلاش می‌کنند بهترین‌ها را برای نوعروسان فراهم کنند و معتقدند هرچه برای خود می‌پسندی، باید برای دیگران هم بپسندی.

حفظ آبرو از هر چیزی مهم‌تر است
در این خیریه، حفظ آبروی افراد بر هر چیزی ارجحیت دارد. توزیع‌کنندگان اقلام باید شبانه و به‌همراه همسرشان به محل مدنظر بروند که کسی متوجه حضور آن‌ها نشود و اگر هم کسی آن‌ها را دید، این‌گونه تصور شود که آن‌ها، میهمان این خانواده هستند. ازطرفی وقتی قرار است جهیزیه‌ها را برای خانواده‌ها بفرستند، وانت‌هایی که جهیزیه را می‌برد، از صاحب‌خانه کرایه می‌گیرد تا در مقابل دروهمسایه این چنین تصور شود که این وسایل از بازار خریده شده است که البته خیریه، بعدا این هزینه را برمی‌گرداند.
نوعروسانی که عضو اینجا هستند، باید ۲۰جلسه آموزشی را که برای آن‌ها درنظر گرفته شده است، بگذرانند که البته این جلسات در مدارس یا مساجد برگزار می‌شود تا هیچ نشانی از خیریه در آن‌ها نباشد و خانواده داماد هم متوجه این موضوع نشود. زنگنه توضیح می‌دهد: «اگر خانواده‌ای از ما بخواهد برای ازدواج دخترشان تحقیق کنیم، ما این کار را به‌طور نامحسوس انجام می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم خانواده طرف مقابل، ما را ببینند تا بعدها این سوال مطرح نشود که این افراد چه کسانی بودند.»

می‌خواهیم مانع مهاجرت شویم
حدود پنج ماه است که خیریه انصارالحجه به شهرستان‌ها هم کمک می‌کند. در ماه رمضان سال جاری، این مجموعه یک‌میلیاردو۸۰۰میلیون تومان در شش شهر توزیع داشت. زنگنه می‌گوید: «ایتام تنها در مشهد نیستند. شاید ایتام شهرستان‌ها مستحق‌تر باشند. وقتی ما به آن‌ها در شهرستان‌ها رسیدگی کنیم، به‌نوعی مانع مهاجرتشان به مشهد می‌شویم. زمانی که یتیم و مستحقی که ساکن شهرستان‌های کوچک است، ببیند در شهر خودشان به آن‌ها کمک می‌کنیم، دیگر نمی‌آید در حاشیه شهر مشهد زندگی کند و می‌داند که افرادی به‌یاد آن‌ها، در سال گذشته به ۴۰۳هزارو۲۳۷نفر در شهرستان‌ها کمک کردند.»


حمیده صفائی 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی