• خانه
  • یادداشت
  • لشکر مغول‌ها در فضای مجازی
کد خبر : 69041
/ 11:17
محمد حسین جعفریان

لشکر مغول‌ها در فضای مجازی

پدر من! پسرم! دخترم! خواهرم! برادرم! اخوی! عزیز! جناب! بزرگوار! آقا! خانم! و... آخه این چه کاریه؟!

لشکر مغول‌ها در فضای مجازی

پدر من! پسرم! دخترم! خواهرم! برادرم! اخوی! عزیز! جناب! بزرگوار! آقا! خانم! و... آخه این چه کاریه؟! مثل دسته‌های چند صد هزارتایی پرندگان که همچون اجل معلق ناگهان به مزرعه‌ای هجوم می‌برند و در چند ثانیه کاری می‌کنند که یک ویرانه و زباله‌دانی از آنجا باقی می‌ماند، جماعتی در فضای مجازی کمین کرده‌اند که هر از گاهی یکهو حمله می‌کنند به صفحه این و آن در این فضا و چشمتان روز بد نبیند. صفحه طرف را به روزی می‌اندازند که نیشابور پس از حمله مغول‌ها را به یاد هر بیننده‌ای می‌آورد.
باور کنید! یک‌روز صفحه لیونل مسی، یک‌روز صفحه داور فلان مسابقه فوتبال یک‌روز صفحه «اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه، یک‌روز... هر چه به دست و دهنشان برسد هم
می‌نویسند.
از فحاشی‌های فوق‌سنگین تا انواع شوخی‌های بی‌مزه و البته گاه با مزه... مثلا در هجوم چندی پیش این لشکر مغول به صفحه دختر باراک اوباما، یکی از این‌ها خطاب به «مالیا اوباما» نوشته بود: مالی! قرار بود بابا حسینت یه کار برای ما جور کنه! پس چی
شد؟!
این جملات که در شمارگان و گروه‌هایی چهل- پنجاه هزارتایی صورت می‌گیرد، اغلب به تعطیل شدن صفحه این مشاهیر منجر می‌شود و البته متعاقب آن چهره بسیار زشت و زننده‌ای از ایران و ایرانی جماعت در ذهن آن‌ها و میلیون‌ها کاربر دیگر فضای مجازی می‌سازد.
به‌راستی آن‌ها که چنین رفتارهایی را از سر تفریح و محض خالی نبودن عریضه! و یک‌باری انجام می‌دهند، می‌توانند تصور کنند تاوان این رفتار کودکانه آن‌ها را در افکار عمومی جهان، همه مردم و سرزمین آن‌ها می‌پردازد؟
آخرین مورد از این شاهکارها و حملات آفت‌زا! پریشب اتفاق افتاد، بلافاصله پس از پایان بازی دو تیم فوتبال ایران و قطر... « حسن الهیدوس» کاپیتان تیم ملی قطر بعد از بازی در گفتگو با رسانه‌ها مدعی شد؛ «شرایط بدی بود...» و تلویحا تهدید کرد که؛ «به هر حال رفتار هواداران و اعضای تیم ایران را در دوحه جبران خواهیم
کرد...»
این بهانه کافی بود تا کاربران همیشه در صحنه ایرانی این‌بار به صفحه کاپیتان قطری‌ها حمله برق‌آسایی را ترتیب دهند و... طبق معمول نمونه‌های با مزه هم در آن‌ها پیدا می‌شد که از جمله آن یک کاربر نوشته بود: «هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکن!» قصد ندارم برای احتمالا اکثریت پرشور جوانانی که در لشکر مهاجمان این‌چنینی هستند، نقش پدر بزرگ‌ها را بازی کنم.
اما یک لحظه کلاهتان را قاضی کنید! آیا این رفتار خردمندانه و منطقی است؟ دقت داشته باشید که بنده با اصل گفتگو و تعامل و ابراز نظر عاقلانه در شمارگان میلیونی هم مشکلی ندارم.
اما امیدوارم هیچ وقت حتی به قصد تحقیق و نوشتن یک یادداشت این‌چنینی مجبور نباشید به نوشته‌های مذکور رجوع کنید. نکن پدر من! نکن برادر، اخوی، عزیز، بزرگوار، خواهرم، دخترم... به‌خدا این رفتار آبروی این دیار اسلامی و کهن را می‌‌برد.
محمد حسین جعفریان 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی