• خانه
  • خبرهای سایت
  • سرمایه داری بانک ها از محل جرایم
کد خبر : 69266
/ 08:10
بررسی صورت های مالی ١٩ بانک و یک موسسه اعتباری در سال ٩۴ ،ا ز کسب درآمد ١٢ هزار میلیاردی این بنگاه ها از محل جریمه دیرکرد حکایت دارد

سرمایه داری بانک ها از محل جرایم

بررسی صورت‌های مالی ١٩بانک و یک موسسه اعتباری حاضر در بازار سرمایه در سال ٩۴نشان می‌دهد این بانک‌ها در سال گذشته ١٢هزار و ٨٨٣میلیارد تومان از محل جریمه دیرکرد درآمد کسب کرده‌اند.

سرمایه داری بانک ها از محل جرایم

بیشترین جریمه دیرکرد یا وجه التزام دریافتی در سال گذشته مربوط به بانک تجارت می‌شود. این بانک سال گذشته ٣هزار و ٨٠٣میلیارد تومان جریمه دیرکرد دریافت کرده‌است. همچنین بانک ملت با اخذ هزار و ٧٧۵میلیارد تومان، بانک آینده با هزار و ٢٨٩میلیارد تومان، بانک صادرات با هزار و ٢٣٠میلیارد تومان و بانک پاسارگاد با هزار و ٢۴١میلیارد تومان، بیشترین وجوه دریافتی بابت جریمه دیرکرد را داشته‌اند.
محمد‌صالح صابری‌مقدم، کارشناس اقتصاد اسلامی، در گفتگو با شهرآرا، با بیان اینکه براساس فتوای همه فقها، گرفتن دیرکرد از سوی بانک‌ها حرام است، گفت: طبق قانون عملیات بانکداری بدون‌ربا، حسب نظر شورای پول و اعتبار و تایید شورای نگهبان قانون اساسی، بانک‌ها اجازه دارند در قراردادهای اعطای تسهیلات با مشتریان خود، بندی را به‌عنوان بند وجه التزام بگنجانند تا گیرندگان تسهیلات ملزم به بازپرداخت اصل و سود تسهیلات دریافتی در سررسید شوند.
وی افزود: با این حال، براساس نظر قریب به اتفاق فقها، وجه التزام دریافتی از افراد باید به بیت‌المال واریز شود و این حاکم شرع است که اگر در شرایط خاص به مصلحت بداند، می‌تواند حکم بدهد که بخشی از جریمه دریافتی از بدهکارانی که عمدا تسهیلات دریافتی را بر‌نمی‌گردانند، به بانک‌ها اختصاص داده‌شود. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر، وجه التزام بیش‌ از‌ حد متعارف از سوی بانک‌ها گرفته شده و وجه آن نیز به حساب خود بانک واریز می‌شود، از این رو، اخذ آن ایراد دارد.
ایراد های اخذ جریمه دیرکرد
صابری‌مقدم با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اشکال فعلی نظام بانکی اخذ جریمه دیرکرد است که مراجع آن را حرام اعلام کرده‌اند، گفت: البته بانک‌ها هم همواره گفته‌‌اند که اگر جریمه دیرکرد اخذ نشود، قادر به فشار آوردن به افراد نیستند. به همین خاطر، در طرح مجلس، سازوکاری اندیشیده شده‌است که این مشکلات به نوعی برطرف شود، به این ترتیب که عدم بازپرداخت تخلف محسوب شده و فردی که تاخیر انجام داده‌است باید جریمه شود.
وی ادامه داد: مبالغ این جریمه به جای اینکه به حساب بانک‌ها واریز شود، به بانک مرکزی واریز می‌شود؛ لذا در طرح مجلس، دریافت هرگونه سود یا کارمزد علاوه‌بر جریمه، ممنوع است. بنابراین، اخذ سود از سود، سود از جریمه، جریمه از جریمه و جریمه از سود مطلقا ممنوع اعلام شده‌است. آن‌طور که در این طرح آمده‌است، اگر ورشکستگی به حکم دادگاه ثابت شود، بخشی از جریمه دریافت نمی‌‌‌شود، اما بانک مرکزی در لایحه خود، اخذ جریمه دیرکرد را همانند قبل بر‌عهده بانک‌ها گذاشته‌است.
صابری‌مقدم با بیان اینکه درخصوص رابطه میان افزایش شدید حجم مطالبات معوق بانک‌ها و جرائم دیرکرد، خلطی میان انگیزه و انگیخته به چشم می‌خورد و مسئولان بانکی سهوا یا عمدا رشد معنی‌دار حجم مطالبات معوق را ناشی از حذف اخذ جریمه دیرکرد قلمداد می‌کنند، گفت: این در حالی است که به نظر، ریشه اصلی افزایش این مطالبات معوق را باید در نقطه پرداخت این تسهیلات جستجو کرد، چراکه افزایش روزافزون تسهیلات به افراد خاص، تسهیل شرایط دریافت وام‌های بانکی توسط افراد دارای رانت، ترویج این عادت اجتماعی که دولت معمولا در بازپرداخت‌ها امهال می‌کند، کاهش دستوری نرخ سود تسهیلات بانکی و... ازجمله سیاست‌های نادرستی است که بر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات تحمیل می‌شود. از این رو، راه‌حل اصلی کاهش مطالبات معوق را باید در تصحیح سیاست‌های پولی در حوزه پرداخت تسهیلات دنبال کرد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اخذ جریمه دیرکرد موجب زمین‌گیر‌شدن واحدهای تولیدی در کشور شده‌است، گفت: وام‌های بانکی تولید با بهره ٢٧-٢۵درصد و با احتساب جریمه تا ٣۵درصد افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، واحد تولیدی چگونه می‌تواند به بهره‌وری برسد و به سامان‌دهی سایر عوامل تولید بپردازد؟ وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط ایران نرخ سود ١٢-١٠درصد برای تولید مناسب است، گفت: نرخ بهره مهم‌ترین عامل افزایش هزینه‌های تولید است که به‌ طور غیرمستقیم، سایر عوامل را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وجه جریمه دیر کرد دریافتی نام بانک
میلیارد تومان٣٨٠٣ تجارت
میلیارد تومان١٧٧۵ (ملت (دریافتی بخش دولتی
میلیارد تومان١٢٨٩ آینده
میلیارد١٢۴١ پاسارگاد
میلیارد تومان١٢٣٠ صادرات
میلیارد تومان۵٢٣ پارسیان
میلیارد تومان۴٨٩ اقتصاد نوین
میلیارد تومان٣٩٢ مهر اقتصاد
میلیارد تومان٣٨٩ انصار
میلیارد تومان٣٨۵ کارآفرین

وجه جریمه دیر کرد دریافتی نام بانک
میلیارد تومان٣٠٠ (٩۴ و ٩٣سرمایه (با توجه به عملکرد
میلیارد تومان٢٧٠ سینا
میلیارد تومان٢۴۴ کوثر مرکزی
میلیارد تومان١٧۶ سامان
میلیارد تومان١۶۵ دی
میلیارد تومان٨۵ خاورمیانه
میلیارد تومان۶۴ قوامین
میلیارد تومان٣٣ پست بانک
میلیارد تومان١۶ (٩۴گردشگری (یک سال منتهی به آذر
میلیارد تومان١۴ حکمت ایرانیان


موسوی‌زاده 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی