کد خبر : 69271
/ 09:15
اهالی محله گاز برای ترویج اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی در خیابان مسلم‌شمالی راهپیمایی کردند

لطفا خارجی نخرید

از زمانی که تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران با شدت و گستردگی بیشتری همراه شد و کشور در تنگنا قرار گرفت، تعبیر تازه «اقتصاد مقاومتی» به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مطرح شد و به بحث ‌و بررسی رسید. درست همان موقع که مسئولان کشوری در تکاپوی تامین کالاهای ضروری از دیگر کشورها و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی بودند، این عبارت را برای نخستین‌بار رهبر معظم انقلاب در سال1389 در دیدار با کارآفرینان مطرح کردند. ایشان در تعریف این عبارت عنوان کردند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.»

لطفا خارجی نخرید

در همین مدت کم برای این مفهوم، توضیحات زیادی داده شد، اما این روشنگری‌ها کافی نبود و هنوز معنا و مفهوم اقتصاد مقاومتی برای مردم ناشناخته بود. عده‌ای آن را مترادف با ریاضت اقتصادی و فشار بر مردم می‌دانستند. عده دیگری هم فکر می‌کردند قرار است ایران درهایش را به روی دنیا ببندد و کره‌شمالی دیگری ایجاد شود! اما هرچه زمان گذشت، ابهام‌های اقتصاد مقاومتی در ذهن مردم بیشتر برطرف شد و همه فهمیدند که نه قرار است درهایمان را به روی دنیا ببندیم و نه اینکه مردم تحت‌فشار قرار بگیرند، بلکه باید از کالای تولید خودمان استفاده و حمایت کنیم تا ارز مملکت به‌راحتی از کشور خارج نشود و کارگر ایرانی نیز بیکار نماند. از ابتدای امسال که رهبر معظم انقلاب آن را «سال اقتصادمقاومتی، اقدام‌وعمل» نام نهادند، پویش‌ها و همایش‌ها و کارهای بسیاری برای فرهنگ‌سازی درمورد این طرح صورت گرفته است. یکی از کارهای نویی که برای فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در منطقه ما انجام شده، راهپیمایی اقتصاد مقاومتی در سطح محله گاز است. هدف از این راهپیمایی، ترویج فرهنگ خرید کالای ایرانی درمیان اهالی محله و تقدیر از مغازه‌دارانی است که فقط کالای ایرانی می‌فروشند. ما نیز همراه این برنامه شدیم که شورای اجتماعی محله گاز و حوزه مقاومت بسیج2 کوثر، اجرایش کرده‌اند تا هم درباره اقتصاد مقاومتی با مردم گپی بزنیم و هم حرف‌ فروشندگانی را بشنویم که فقط جنس ایرانی می‌فروشند.

راهپیمایی اقتصاد مقاومتی چه بود؟
محدثه رضایی، نماینده جوانان شورای اجتماعی محله گاز که ایده‌پرداز این طرح بوده است، درباره راهپیمایی حمایت از اقتصاد مقاومتی می‌گوید: «از حدود دوسه ماه پیش در کارگروه جوانان اقتصاد مقاومتی شورای اجتماعی محله گاز به‌دنبال این بودیم که درزمینه اقتصاد مقاومتی، موجی در محله راه بیندازیم و همه را به استفاده از کالای ایرانی ترغیب کنیم. پس از مطالعه و پژوهش‌ در این‌باره به این نتیجه رسیدیم که با وجود پیچیده بودن و گستردگی اقتصاد مقاومتی، بهترین راه برای آشنا کردن مردم با این مفهوم و استفاده از کالای ایرانی، این است که به شیوه‌های گوناگون، اقدام به فرهنگ‌سازی در این زمینه کنیم و به‌طور مشخص برایشان توضیح دهیم که اصلا اقتصاد مقاومتی به چه معناست و چه ثمراتی به همراه دارد، زیرا بسیاری از مردم گمان می‌کنند که اقتصاد مقاومتی طرحی ریاضتی است.»
او می‌افزاید: «برای اینکه نشان دهیم قصد داریم کاملا جدی این موضوع را پیگیری کنیم، تصمیم گرفتیم در حرکتی عمومی در محله گاز حمایت خودمان را از اقتصاد مقاومتی اعلام کنیم. ضمن اینکه می‌خواستیم با این تجمع و راهپیمایی به مغازه‌داران بگوییم که ما از شما می‌خواهیم به‌جای کالای خارجی، کالای ایرانی عرضه کنید. متاسفانه وقتی با برخی از همین کسبه محله صحبت می‌کنیم، متوجه می‌شویم که واقعا توجیه نیستند عرضه و فروش کالای ایرانی چه کمکی به اقتصاد ایران می‌کند. ما در خلال راهپیمایی، پوسترها و بروشورهایی را درباره اقتصاد مقاومتی توزیع کردیم تا مغازه‌دارها به اهمیت این موضوع پی ببرند.»
راهپیمایی حمایت از اقتصاد مقاومتی با اتفاقی خوب هم همراه شد؛ تقدیر از مغازه‌دارانی که بیش از 90درصد از کالاهای مغازه‌شان ایرانی است. رضایی در این‌باره عنوان می‌کند: «پیش از اجرای برنامه راهپیمایی، تعدادی از مغازه‌داران محدوده خیابان مسلم‌شمالی را پیدا کردیم که فقط کالای تولید داخل می‌فروختند. ما تصمیم گرفته بودیم که در حین راهپیمایی از آن‌ها به‌خاطر این کارشان تقدیر کنیم تا دیگر فروشندگان و صاحبان مشاغل نیز به این امر ترغیب شوند؛ تقدیر با اهدای قابی از تصویر حرم مطهر رضوی و تقدیرنامه و یک شاخه گل به آن‌ها.»

آنچه مردم گفتند...
ساعت17:30 دوشنبه 15شهریور راهپیمایی حمایت از اقتصاد مقاومتی با امضای طومار حمایت از تولیدکننده و خرید کالای داخلی آغاز می‌شود. حضور تعداد بسیاری زن و مرد و پلاکاردهایی که برروی آن‌ها شعارهایی در حمایت از اقتصاد مقاومتی و نخریدن کالای خارجی نوشته شده است، توجه تمام عابران و اهالی محله را به خودش جلب می‌کند. بروشورهایی که در میان مردم توزیع می‌شود، اطلاعات جامع و خوبی درباره اقتصاد مقاومتی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد؛ البته از حرف‌ها می‌توان فهمید که هنوز هم شهروندان به‌درستی نمی‌دانند که معنای این عبارت چیست و قرار است چه اتفاقی بیفتد. ترجیع‌بند تمام صحبت‌هایشان هم این است که قرار است مانند برخی کشورها، طرح‌های ریاضت اقتصادی، تصویب و اجرا شود و این‌ بار بی‌شک برروی دوش مردم سنگینی خواهد کرد. در این میان کسانی هم هستند که آگاهی خوبی از اقتصاد مقاومتی دارند. رضا شاپوری که چند قدمی در راهپیمایی همراه گروه می‌شود، بیان می‌کند: «متاسفانه هنوز فرهنگ‌سازی درستی درباره اقتصاد مقاومتی صورت نگرفته است. برای همین هم هست که توده مردم هیچ‌گونه آگاهی درباره این موضوع ندارند و فکر می‌کنند قرار است اتفاق ناگواری برایشان بیفتد، درحالی‌که این‌طور نیست. به‌نظر من، کار این جوانان برای برگزاری این راهپیمایی واقعا جای تحسین دارد.»
حسین امیری، شهروند دیگری است که از این حرکت شورای اجتماعی محله گاز، بسیار خوشحال شده است و آن را گام بلندی درراستای ترویج خرید کالای ایرانی در سطح محله می‌داند. او می‌گوید: «اقتصاد مقاومتی یعنی خرید کالای ایرانی و این، امر پیچیده‌ای نیست. کارخانه‌های ایرانی در تولید بسیاری از کالاها سرآمد هستند، اما با بی‌مهری مردم روبه‌رو و ورشکست می‌شوند؛ برای نمونه لباس ایرانی چه چیزی کمتر از لباس ترک دارد که همه به‌دنبال جنس ترک هستند؟ من تولیدکننده مانتویی را می‌شناسم که برای اینکه تولیدات مرغوب و باکیفیتش به فروش برود، نشان کارخانه‌های ترکیه‌ را برروی آن‌ها می‌دوزد.»
در حین تقدیر و تشکر راهپیمایان از مغازه‌دارها به وانتی برمی‌خوریم که از لوازم خانگی ایرانی پر شده است. به‌زحمت صاحب اجناس را راضی به گفتگو می‌کنیم. او که خودش را معصومه جان‌ملکی معرفی می‌کند، درباره انتخاب کالای ایرانی به‌عنوان جهیزیه دخترش می‌گوید: «من چیز زیادی از اقتصاد مقاومتی نمی‌دانم، اما همین که دیدم در رسانه‌های جمعی می‌گویند خرید کالای ایرانی باعث بیکار شدن کارگرها نمی‌شود، تصمیم گرفتم تمام جهیزیه دخترم را از جنس ایرانی بخرم؛ ضمن اینکه از بقیه شنیده بودم که این برندها جزو بهترین‌های بازار است و بهای کمتری هم از مشابه خارجی خودش دارد.»

نظر مغازه‌دارها درباره کالای ایرانی
هنگامی که شرکت‌کنندگان در راهپیمایی از موسی غانم‌دوست، کاسب قدیمی خیابان مسلم‌شمالی، به‌سبب عرضه جنس ایرانی در مغازه‌اش تقدیر می‌کنند، ما هم کنجکاو می‌شویم تا نظر این فروشنده انواع بلور و پلاستیک را درباره کالای ایرانی و عرضه آن در مغازه‌اش جویا شویم. او هم مانند بقیه، حرف از کارگر ایرانی و بیکار نشدنش به‌میان می‌آورد و اظهار می‌کند: «در کار ما جنس خوب خارجی هم وجود دارد اما وقتی که جنس ایرانی با همان کیفیت و حتی گاهی‌ بهتر از آن در بازار هست، من ترجیح می‌دهم از تولید کشور خودمان استفاده کنم تا پولش به جیب هموطن خودم برود و کارگر ایرانی بیکار نشود.»
او می‌افزاید: «اهالی محله می‌دانند که تقریبا تمام اجناس مغازه من ایرانی است و هیچ از این موضوع نارحت نیستند، بلکه گاهی این امر با تشویق و تحسین آن‌ها نیز همراه می‌شود.»
چند سالی می‌شود که بازار کفش ایران را چینی‌ها قبضه کرده‌اند. پیرو همین موضوع کارگاه‌ها و کارخانه‌های کفش بسیاری تعطیل شده است و معلوم نیست چه تعداد کارگر از کار، بیکار شده‌اند. با وجود اینکه امروز کفاشی‌ها پر است از اجناس چینی و ترک، در مغازه علی مظفری فقط کفش ایرانی پیدا می‌کنید. پس از اینکه مراسم تقدیر از او تمام می‌شود، به‌سراغش می‌رویم. مظفری می‌گوید: «چند ماه است که دیگر کفش چینی عرضه نمی‌کنم. دلیلش هم این است که کفش ایرانی یکی از کفش‌های خوب دنیاست و کیفیتش به هیچ عنوان با تولیدات دیگر کشورها مقایسه‌شدنی نیست. ضمن اینکه من کفش ایرانی را از تولیدکننده داخلی با ضمانت می‌خرم و با ضمانت هم عرضه می‌کنم؛ یعنی اینکه اگر برای آن مشکلی پیش بیاید، تولیدکننده بدون قیدوشرط به تعمیر یا تعویض آن اقدام می‌کند اما درمورد چینی‌ها و دیگر کشورها این‌گونه نیست؛ به همین سبب کسب‌وکار من به لطف خدا همیشه رونق دارد و مشتری‌های ثابتی دارم. آن‌ها می‌دانند که من جنس ایرانی و باکیفیت و ضمانت به آن‌ها می‌دهم؛ هرچند که بهای بیشتری دارد.»
منصور رضایی هم یکی دیگر از کسبه خیابان مسلم‌شمالی است که به‌سبب فروش جنس ایرانی، برگزارکنندگان راهپیمایی اقتصاد مقاومتی، از او تقدیر می‌کنند. او که خود جزو کارآفرینان و تولیدکنندگان پوشاک هم به‌شمار می‌آید، صحبت‌های جالبی می‌کند؛ «پوشاکی که ما دست مشتری خودمان می‌دهیم، بهترین کیفیت ممکن را دارد و با تولیدات خارجی که غالبا هم ترک است، کاملا توان رقابت دارد. ما بهترین پارچه را از بهترین واردکنندگان و تولیدکنندگان تهیه می‌کنیم و از فیلترهای گوناگون عبور می‌دهیم؛ برای نمونه پارچه را پیش از دوخت، چندبار شستشو می‌دهیم تا مقاومت آن را دربرابر شستشو ارزیابی کنیم و همچنین به این اطمینان برسیم که لباسی که با این پارچه دوخته می‌شود، به‌اصطلاح آب نمی‌رود اما زیاد وجود دارد لباس‌های خارجی‌ که چندبرابر گران‌تر از لباس ایرانی است، درحالی‌که مرغوبیت تولیدات کشور خودمان را ندارد.»

محمد کاملان 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی