کد خبر : 69272
/ 11:42
میان سر شلوغی‌‌هایتان جایی برای دعای روز عرفه خالی کنید

أَنْتَ الَّذي غَفَرْتَ

امام صادق (ع) می‌فرمایند: «کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود تا رمضان آینده آمرزیده نمی‌‌شود مگر اینکه روز عرفه را درک کند»؛ عرفه روزی است که خدای مهربانی‌‌ها بار دیگر در لطف و بخشش خود را به روی بندگانش می‌گشاید و از آن‌ها می‌خواهد برای عبادت پیش او بیایند و همه خواستنی‌هایشان را بخواهند؛ چراکه او خداوند رحمت‌هاست و بندگانش را بیشتر از پدر و مادرهایشان دوست می‌دارد، این‌قدر مهربان است که نمی‌گذارد دستی خالی از درگاهش برگردند، راستش را بخواهید گاهی فکر می‌کنم عرفه و رمضان بهانه است برای خدایی که دوست دارد بندگانش را مورد لطف خود قرار دهد، لطف‌هایش تمامی ندارد و مهربان‌ترین مهربانان است.

أَنْتَ الَّذي غَفَرْتَ

داشتن چنین خدایی چقدر خوب است، خودش می‌گوید من روزی همچون عرفه را برای شما بندگانم مشخص کرده‌ام تا از گناهانتان توبه کنید و به سمت من بازگردید، آغوشش را هم برای همه بنده‌هایش گشوده است. مهم نیست چقدر گناه کرده باشی، مهم این است که خدایی به بزرگی و بخشندگی او داری. نزدیکی به روز عرفه بهانه‌ای شد تا برایتان از این میهمانی بگوییم، از خود عرفه و دعایی که امام حسین(ع) و یارانش در آخرین عرفه عمر خود در صحرای عرفات خواندند و عازم کربلا شدند، خواستیم بیشتر از عرفه بدانید تا حواستان به محبت‌‌ها و لطف‌‌های خدا باشد و بتوانید بیشترین بهره را از عرفه امسال ببرید.
امیدواریم بعد از خواندن این مطلب، برای چند ساعت هم که شده قید کار را بزنید و خواندن دعای عرفه را از یاد نبرید. حتی اگر نتوانستید به حرم امام رضا‌(ع) بروید، حداقل داخل خانه خودتان، فرازهایی از دعا را زمزمه کنید.

عرفه چیست؟
عرفه از عیدهای بزرگ است، هرچند این روز عید نامیده نشده اما خداوند سفره رحمت خود را برای بندگانش گشوده است تا به عبادت و اطاعت از او بپردازند. شیطان در این روز از همه اوقات خوارتر و حقیرتر و خشمناک‌تر است.
روایتی از امام صادق(ع) آمده است که حضرت آدم(ع) وقتی از باغ بهشتی به زمین فرود آمد‌، چهل روز هر بامداد بر فراز کوه صفا با چشم گریان در حال سجده بود تا اینکه جبرئیل فرود آمد و پرسید:
چرا می‌گریی ای آدم؟ حضرت آدم در جواب جبرئیل گفت: «چرا گریه نکنم در‌حالی‌که از جوار خداوند به این دنیا فرود آمده‌ام؟» جبرئیل به حضرت آدم گفت که به درگاه خداوند توبه کند و به سوی او بازگردد سپس به او یاد داد که چگونه توبه کند.
او در روز هشتم ذیحجه آدم را به منا برد، آدم شب را در آنجا ماند و صبحگاهان عازم صحرای عرفات شد. جبرئیل هنگام خروج از مکه، احرام بستن و لبیک گفتن را به او آموخت و چون عصر روز عرفه فرا رسید، آدم را به غسل فرا‌خواند و پس از نماز عصر، او را به وقوف در عرفات دعوت کرد و کلماتی را که از پروردگار دریافت کرده بود، به حضرت آدم یاد داد. حضرت آدم در صحرای عرفات این‌چنین دعا کرد:
جز تو خدایی نیست، کار بدی کردم و بر خود ظلم نمودم، اینک به گناه خود اعتراف می‌کنم، مرا ببخش که تو بخشنده و مهربانی، حضرت آدم تا غروب آفتاب همچنان دعا می‌کرد و با تضرع اشک می‌ریخت. وقتی که آفتاب غروب کرد همراه جبرئیل روانه مشعر شد و شب را آنجا گذراند و صبح دوباره به دعا در مشعر پرداخت تا اینکه بخشیده شد.

عرفات چیست؟
عرفات، نام منطقه وسیعی است با مساحت حدود ١٨‌کیلومتر مربع در شرق مکه معظمه، اندکی متمایل به جنوب که در میان راه طائف و مکه قرار گرفته است. زائران بیت‌ا...الحرام در روز عرفه (نهم ذی‌الحجه) از شهر تا غروب در این منطقه حضور دارند. در روایتی آمده است که آدم و حوا پس از هبوط از بهشت و آمدن به کره خاکی در این سرزمین همدیگر را یافتند و به همین دلیل این منطقه عرفات نام گرفته است. از طرفی دیگر دامنه کوه عرفات در زمان صدر اسلام کلاس صحرایی پیامبر اسلام(ص) بود و بنا به گفته برخی مفسرین آخرین سوره قرآن در صحرای عرفات بر پیغمبر(ص) نازل شد و پیغمبر آن را به مردم و شاگردانش تعلیم داد.

اعمال روز عرفه
روایت شده است که در روز عرفه حضرت زین‌العابدین(ع) صدای فقیر را شنید که از مدم کمک می‌خواست. حضرت فرمودند: وای بر تو آیا دست نیاز به سوی غیر از خدا دراز می‌کنی، در‌حالی‌که امید می‌رود در این روز بچه‌هایی که در شکم مادر هستند، مورد فضل و لطف الهی قرار گیرند و سعادتمند شوند؟ با توجه به این روایت متوجه اهمیت این روز و استجابت دعا در عرفه می‌شویم، بهترین عمل در روز عرفه دعا است و در میان روز‌های سال این روز برای دعا‌کردن در درگاه خداوند امتیاز ویژه‌ای دارد. روز عرفه دارای دعاهای فراوانی است، ولی در این میان دعای عرفه امام حسین(ع) جایگاه خاصی دارد و در واقع ناب‌ترین و عمیق‌ترین معارف الهی و توحیدی در این دعا بر زبان سالار شهیدان اسلام جاری شده و برای ما به یادگار مانده است. البته در روایت و مفاتیح‌الجناح هم اعمالی برای شب و روز عرفه ذکر شده است:
١. احیا و نماز و عبادت در شب عرفه
٢. دعا در شب عرفه
٣. زیارت امام حسین(ع) در شب عرفه
۴. غسل
۵. روزه روز عرفه
۶. قرائت دعای عرفه امام حسین(ع)
٧. قرائت دعای عرفه امام سجاد(ع)
٨. زیارت امام حسین در روز عرفه
٩. زیارت حضرت اباالفضل‌العباس‌(ع) در روز عرفه
١٠. اعتراف و اقرار به گناه و طلب بخشش
١١. دو رکعت نماز ( نماز حضرت امیرالمومنین(ع))

از دعای عرفه امام حسین(ع)
١. ستایش حق تعالی: ستایش سزاوار خداوندی است که کسی نتواند از فرمان قضایش سرپیچد و مانعی نیست که وی را از اعطای عطایا باز دارد و صنعت هیچ صنعتگری به پای صنعت او نرسد. بخشنده بی‌دریغ است.
٢ـ تجدید عهد و میثاق با خدا:پروردگارا به سوی تو روی آورم و به ربوبیت تو گواهی دهم و اعتراف کنم که تو تربیت‌کننده و پرورنده منی و بازگشتم بسوی توست. مرا با نعمت آغاز فرمودی قبل از اینکه چیز قابل ذکری باشم......
٣ـ خود‌شناسی: قبل از هدایت مرا با صنع زیبایت مورد رأفت و نعمت‌های بی‌کرانت قرار دادی. آفرینشم را از قطره آبی روان پدید آوردی. و در تاریکی‌های سه‌گانه جنینی سکونتم دادی: میان خون و گوشت و پوست. و مرا شاهد آفرینش خویش نگرداندی و هیچیک از امورم را بخودم وا نگذاشتی........
۴ـ راز آفرینش انسان:ولی مرا برای هدفی عالی یعنی هدایت (و رسیدن به کمال) موجودی کامل و سالم به دنیا آوردی. و در آن هنگام که کودکی خردسال در گهواره بودم، از حوادث حفظ کردی. و مرا از شیر شیرین و گوارا تغذیه کردی. و دل‌های پرستاران را بجانب من معطوف داشتی. و با محبت مادران به من گرمی و فروغ بخشیدی........
۵ـ تربیت انسان در دانشگاه الهی:تا اینکه با گوهر سخن مرا ناطق و گویا ساختی. و نعمت‌های بیکرانت را بر من تمام کردی. و سال به سال بر رشد و تربیت من افزودی. تا اینکه فطرت و سرنوشتم، به کمال انسانی رسید. و از نظر توان اعتدال یافت. حجتت را بر من تمام کردی که معرفت و شناختت را به من الهام فرمودی......
۶ـ نعمتهای خداوند:آری این لطف تو بود که از خاک پاک عنصر مرا بیافریدی. و راضی نشدی ای خدایم که نعمتی را از من دریغ داری. بلکه مرا از انواع وسائل زندگی برخوردار ساختی. با اقدام عظیم و مرحمت بیکرانت بر من. و به احسان عمیم خود نسبت به من، تا اینکه همه نعماتت را درباره من تکمیل فرمودی......
٧ـ شهادت به بیکرانی نعمت‌‌های الهی:الهی! من به حقیقت ایمانم، گواهی دهم. و نیز به تصمیمات متیقن خود و به توحید صریح و خالصم
و به باطن نادیدنی نهادم. و پیوست‌های جریان نور دیده‌ام. و خطوط ترسیم شده بر صفحه پیشانی‌ام، و روزنه‌‌های تنفسی‌ام، و نرمه‌‌های تیغه بینی‌ام. و آوازگیرهای پرده گوشم و آنچه در درون لب‌های من پنهان است......
٨ـ ناتوانی بشر از به‌جا‌آوردن شکر الهی:گواهی می‌دهم ای پروردگار که اگر در طول قرون و اعصار زنده بمانم و بکوشم تا شکر یکی از نعمات تو به جا آورم، نتوانم مگر باز هم توفیق تو رفیقم شود که آن خود مزید نعمت و مستوجب شکر دیگر و ستایش جدید و ریشه‌دار باشد..........
٩- ستایش خدای یگانه:معهذا من با تمام جد و جهد و توش و توانم تا آنجا. که وسعم می‌رسد با ایمان و یقین قلبی گواهی می‌دهم. و اظهار می‌دارم:
حمد و ستایش خدایی را که فرزندی ندارد تا میراث‌برش باشد و در فرمانروایی نه شریکی دارد تا با وی در آفرینش بر ضدیت برخیزد و نه دستیاری دارد تا در ساختن جهان به وی کمک دهد.....

توصیه‌هایی از حاج آقا مجتبی تهرانی‌(ره) در مورد روز عرفه
از دست ندهید
شیخ عباس قمی نقل کرده که امام زین‌العابدین(ع) در روز عرفه صدای سائلی را شنید که از مردم درخواست کمک می‌کرد.
حضرت خطاب به او فرمودند: «وای بر تو! در این روز از غیر خدا سؤال و طلب کمک می‌کنی، حال آنکه در این روز برای بچه‌هایی که در شکم مادر هستند نیز امید فضل خدا می‌رود که آن‌ها سعید گردند!»
از روایات فوق، به خوبی اهمیت و جایگاه روز عرفه روشن می‌شود و این نکته استنباط می‌گردد که این روز، روز دعا و نیایش است. ما هم به اختصار در باره دعا، دعاهای روز عرفه و دعا در عرفات، مطالبی بیان می‌کنیم.
هر لحظه‌ای از لحظات این روز برای ما گران‌بهاست؛ به خصوص برای دعا و درخواست از خداوند.
این فرصت بهترین فرصت است. پس این فرصت را از دست ندهید! به‌ویژه از ظهر تا هنگام غروب را که در روایات وارد شده است. بدانید اگر می‏ خواهید مشکلات‌تان را حل کنید بیایید ‌این چند ساعت را درِ خانه خدا بروید و از او بخواهید؛ چه حاجت‌های مادی و چه معنوی را، همه را از او بخواهید. چون امروز برد دعا خیلی زیاد است. به‌ویژه درباره دیگران اگر دعا کنید، ما در روایت داریم که خدا چند هزار برابر به شما اعطا می‌کند.
درباره دعا کردن هم بگویم که در روایتی از امام باقر(ع) آمده است که حضرت فرمودند: سریع‌ترین دعایی که به هدف اجابت می‏‌رسد، دعایی است که یک برادر مؤمن، برای برادر مؤمن دیگرش می‌کند و پشت سر او برایش از خدا خیر می‌خواهد؛ نه در حضورش.
یعنی هرکس برای دیگری دعا کند، به سرعت به اجابت می‌رسد. وقتی این شخص شروع می‏‌کند به دعا کردن برای برادر مؤمنش و پشت سر او، آن فرشته ‌ای که برای گرفتن دعاها موکل شده است، جواب می‌دهد: این چیزی که برای برادرت خواستی، برای خودت دو برابرش برآورده شد. یعنی همین که برای دیگری خیر خواستی و دعایش کردی، برای خودت دو برابرش منظور و مستجاب می‏‌شود.

محمد‌حسین وکیلی 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی