کد خبر : 69287
/ 14:21
بیشترین جان‌باختگان حادثه منا، از کاروان‌های حجاج خراسانی بودند

٩٩ «شهید منا» برای خراسان رضوی

بی‌کفایتی و ضعف آل‌سعود در اداره مناسک حج سال گذشته، بیشتر از همه خراسانی‌ها را به قربانگاه «منا» کشاند و عید قربان را به عزایی جانگداز برای آن‌ها تبدیل کرد. چنانکه بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، از بین ۴۶۵زائر ایرانی بیت‌ا... الحرام که در فاجعه منا جان خود را از دست دادند، ٩٩نفر از زائران اعزامی از خراسان رضوی بودند

٩٩ «شهید منا» برای خراسان رضوی

به گزارش شهرآراآنلاین، بی‌کفایتی و ضعف آل‌سعود در اداره مناسک حج سال گذشته، بیشتر از همه خراسانی‌ها را به قربانگاه «منا» کشاند و عید قربان را به عزایی جانگداز برای آن‌ها تبدیل کرد. چنانکه بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، از بین ۴۶۵زائر ایرانی بیت‌ا... الحرام که در فاجعه منا جان خود را از دست دادند، ٩٩نفر از زائران اعزامی از خراسان رضوی بودند.
از بین ٩٩جان‌باخته استان خراسان رضوی، پیکر ٧تن با رضایت خانواده‌هایشان در مکه تدفین شد و بقیه جان‌باختگان نیز در مشهد و شهرستان‌های استان در جوار مزار شهدا تدفین شدند.
١٢مهر سال گذشته و پس از آنکه هشدار مقام معظم رهبری، مقامات سعودی را مجبور به همکاری با مسئولان حج کشورمان برای بازگشت جان‌باختگان فاجعه منا به ایران کرد، نخستین کاروان خراسان رضوی حامل ٢٣پیکر حجاج جان‌باخته در فاجعه منا و بازماندگان آن‌ها وارد مشهد شد و در فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد مورد استقبال مردم و مسئولان قرار گرفت.
از مجموع پیکرهای منتقل شده به مشهد در قالب نخستین کاروان، ١۶نفر اهل نیشابور، شش نفر مشهدی و یک نفر هم از اهالی سبزوار بودند که همگی آن‌ها صبح ١٢مهرماه سال٩۴ بر دوش مردم همیشه در صحنه مشهد از میدان بسیج تا حرم مطهر رضوی تشییع و پس از طواف در بارگاه منور حضرت ثامن الحجج(ع) و اقامه نماز میت به امامت آیت‌ا... علم‌الهدی، به شهرستان‌های استان منتقل شدند.
حجاج مشهدی جان‌باخته در فاجعه منا هم با تدابیر مسئولان استانی، در قطعه ویژه «منا» گلزار شهدای آرامستان بهشت رضا(ع) به خاک
سپرده شدند.
در بین جان‌باختگان خراسانی فاجعه «منا»، چهره‌های شاخص قرآنی، فرهنگی و اجتماعی حضور داشتند که از جمله آن‌ها می توان به حاج محسن حاجی‌حسنی‌کارگر قاری بین‌المللی و نفر اول مسابقات جهانی قرآن کریم، حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی امام جماعت حرم رضوی و همچنین محمدرضا حاجتمند رئیس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی اشاره کرد.
محسن حاجی‌حسنی که در حرم مطهر امام رضا(ع) تلاوت‌های ماندگاری را اجرا کرده بود، پس از تایید شهادت وی در فاجعه منا، به پیشنهاد مرحوم آیت‌ا... واعظ‌طبسی تولیت سابق آستان قدس رضوی پیکر این قاری قرآن کریم در صحن جمهوری اسلامی بارگاه منور رضوی به خاک سپرده شد.
حمید شاکرنژاد دیگر قاری مشهدی قرآن کریم که در مراسم حج سال گذشته حاجی حسنی را همراهی می‌کرد، خوشبختانه در فاجعه منا آسیبی به وی وارد نشد. او پیش‌تر، خاطره‌ای هم از آخرین لحظه‌های حضورش در کنار محسنی‌کارگر شهید «منا» روایت کرده بود: «محسن دست‌هایش بر روی شانه‌های من بود و گام به گام با هم پیش می‌رفتیم و در همین حین هر از چندگاهی با هم صحبت کرده یا شوخی می‌کردیم بلکه فضا و جو سنگین آن ازدحام بر ما غالب نشود.»
شاکرنژاد با اشاره به جمعیت زیاد و گرمازدگی که زائران را از خود بی‌خود کرده بود، گفته بود: محسن به‌دلیل ازدحام جمعیت به من گفت که بهتر است در گوشه‌ای بمانیم تا جمعیت کاسته شده و پس از آن به راه خود ادامه دهیم.
وی صحبت‌های خود را این‌گونه ادامه داده بود: «در این میان محسن طبق معمول دست‌هایش را بر روی شانه‌های من گذاشته بود که یک‌باره ۴۰ الی ۵۰ نفر از زائران آفریقایی همه مردم و زائران را هل داده و با شتاب به سوی نرده‌ها حرکت می‌کردند تا خود را به خیمه‌ها رسانده و تا پایان این ازدحام، صبر کنند.»
این قاری بین‌المللی قرآن کریم گفته بود: «در این میان موجی از جمعیت زائران آفریقایی به سمت ما آمد، من برگشتم و رو به محسن گفتم، محسن جان مراقب خودت باش که برایت اتفاقی نیفتد اما دیگر محسن پشت سر من حرکت نمی‌کرد؛ درآن لحظه من بهت‌زده بودم و نفهمیدم محسن کجا رفت و شاید محسن هم تا آخرین لحظه نگران حال من بود.»

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی