• خانه
  • خبرهای سایت
  • انتقاد از پیگیری لاک‌پشتی حقوق شهدای فاجعه منا
کد خبر : 69288
/ 14:25
رئیس سابق ستاد مکه سازمان حج و زیارت مطرح کرد

انتقاد از پیگیری لاک‌پشتی حقوق شهدای فاجعه منا

رئیس سابق ستاد مکه سازمان حج و زیارت معتقد است که پیگیری فاجعه منا در مجامع بین‌المللی خیلی کند و لاک‌پشتی است.

انتقاد از پیگیری لاک‌پشتی حقوق شهدای فاجعه منا

مسعود مجردی در آستانه فرارسیدن سالگرد وقوع فاجعه منا، در گفتگو با شهرآرا می‌گوید: تمام نهادهایی که می‌توانند در پیگیری و احقاق حق خانواده‌های شهدای منا در مجامع بین‌المللی ایفای نقش کنند، متاسفانه لاک‌پشتی و به کندی به این موضوع پرداخته‌اند.
وی وزارت امور خارجه را در راس نهادهای مسئول پیگیری فاجعه منا در سطح بین‌المللی می‌داند و می‌افزاید: متاسفانه باوجود تاکیدات مقام معظم رهبری، این وزارتخانه هم آن‌طور که باید و شاید به موضوع پیگیری فاجعه منا ورود نکرده است. رئیس ستاد مکه سازمان حج و زیارت در زمان وقوع حادثه منا، تصریح می‌کند: بنده معتقدم که سازمان حج و زیارت و نمایندگی ولی‌فقیه تنها نهادی بوده که طی یک‌سال گذشته فاجعه منا و موضوع استیفای حقوق خانواده‌های شهدا را به صورت جدی پیگیری کرده است. بنیاد شهید و امور ایثارگران هم پس از دستور مقام معظم رهبری به موضوع ارائه خدمت به خانواده‌های شهدای فاجعه منا ورود کرد اما تاکنون عملکرد قابل قبولی نداشته است.
 
می‌توانستند با سرعت بهتری عمل کنند
مجردی در عین حال اعتقاد دارد: وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت می‌توانستند در جهت احقاق حقوق خانواده‌های شهدای منا با سرعت بهتری عمل کنند اما به دلایل مختلف همچون گرفتاری‌های داخلی این اتفاق نیفتاد.
وی می‌گوید: در دوران دفاع مقدس، پدر و مادر فرزندانشان را از دست دادند اما در فاجعه منا فرزندان، پدر و مادر خود را از دست دادند لذا امروز عده‌ای جوان و نوجوان چشم‌انتظار اقدام جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری فاجعه منا و کشاندن آل‌سعود به محاکم بین‌المللی برای پاسخگویی به جنایات خود هستند.
رئیس سابق ستاد مکه سازمان حج و زیارت با بیان اینکه از حدود ٧هزار جان‌باخته فاجعه منا، ۴۶٠ نفر زائران ایرانی بیت‌ا... الحرام بوده‌اند، ادامه می‌دهد: اگرچه آمار جان‌باختگان برخی کشورها از ایران بیشتر بوده اما تنها کشوری که پس از وقوع این فاجعه، صدای اعتراضش در جهان بلند شد، جمهوری اسلامی ایران بود. وی خاطرنشان می‌کند: متاسفانه برخی کشورهایی که بسیاری از زائرانشان در فاجعه منا جان باختند، به دلیل ارتباط با رژیم آل‌سعود، اعتراضی نکردند و طبیعی است که در این شرایط تک‌صدایی راه به جایی نمی‌برد.
 
آل‌سعود تنها متهم فاجعه مناست
وی با تاکید بر اینکه آل‌سعود و مدیریت ضعیف این رژیم تنها متهم فاجعه مناست، می‌گوید: مردم از فرودگاه پیشرفته جده و مدینه به خانه خدا می‌روند و تصور می‌شود که آل سعود خدمات بسیار خوبی به شهروندان خود ارائه می‌شود اما ضعف این رژیم را در ارائه خدمت به مردم خود در مدت کوتاه سفر به مکه یا مدینه منوره درک نمی‌کنند.
وی ابراز می‌کند: آل‌سعود باید در دادگاه‌های بین‌المللی پاسخگو باشد. ضعف آل‌سعود در مدیریت مناسک حج را به زبان نمی‌توان جاری کرد؛ این رژیم شدیدا در اداره حرمین شریفین ضعف دارند.
وی اظهار می‌کند: امسال انتقال حجاج پاکستانی به عربستان به دلیل ضعف خدمت‌رسانی آل سعود متوقف شد و حتی بسیاری از زائران این کشور که به عربستان اعزام شده‌ بودند، خواستار بازگشت به کشورشان شدند. مجردی تاکید می‌کند: تردید نباید کرد که رژیم جنایتکار آل‌سعود لیاقت اداره حرمین را ندارد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی