• خانه
  • یادداشت
  • قله زو؛ بام مشهد
کد خبر : 69333
/ 10:34
حسن احمدی‌‌فرد

قله زو؛ بام مشهد

قله زو؛ بام مشهد

قله «زو» در ارتفاعات مشرف به پارک کوهستانی «خورشید»، یکی از جاهایی است که می‌شود به آن‌ها «بام مشهد» گفت. قله‌ای با ارتفاعی نه‌چندان بلند که جای مناسبی برای کوه‌پیمایی‌های صبحگاهی و عصرگاهی است. پاکوب‌های فراوانی هم وجود دارد که کار کوه‌پیمایی را برای آن‌هایی که مسیر را بلد نیستند، آسان کرده است. با ساخت این پارک کوهستانی، اساسا راه دسترسی به ارتفاعات جنوبی شهر هم آسان شده است. طبیعت‌گردها و علاقه‌مندان به کوه، می‌توانند اتومبیلشان را در پارک خورشید بگذارند و بزنند به دل کوه. اما این آسانی به چه قیمتی به دست آمده است؟
کجای دنیا به اسم ساخت پارک و جاده کمربندی به جان دره‌‌هایی می‌‌افتند که زیست‌بوم گیاهان و جانوران فراوانی است؟ کجای دنیا، طبیعت بکر را از بین می‌‌برند تا درخت‌‌هایی بکارند که جایی در اکوسیستم گیاهی منطقه ندارند و بعد، جاده می‌کشند تا تانکرها در آن جاده‌‌ها رفت‎وآمد کنند و آب را به مخازن برسانند؟
از همه این‌ها هم که بگذریم، نگران‌کننده‌‌ترین اتفاق دست‌‌اندازی زمین‌‌خوارهاست. حتی وقتی این منطقه یکدست کوه و صخره و تپه بود، زمین‌خوارها بخش‌هایی از آن را تصرف کردند. حالا هم که جاده عریض شده، زمین‌‌خوارها راحت‌تر می‌توانند بولدوزرهایشان را در طبیعت اطراف بچرخانند.
ارتفاعات جنوبی، یک دژ طبیعی برای جلوگیری از دست‌‌اندازی به زمین‌های هموار آن طرف کوه هم بود و حالا که به‌مدد جاده‌‌کشی‌‌های متعدد، چیزی از این دژ باقی نمانده است، دور نیست که ساخت‌وساز در آن زمین‌‌های هموار مشرف به ییلاقات اطراف مشهد هم آغاز بشود؟ می‌گویید نه؟ چند سالی منتظر بمانید؛ آن وقت می‌‌توانیم قضاوت کنیم که این پیش‌بینی‌‌ها، از سر بدبینی بود یا نبود بعداز رسیدن به قله که تقریبا از همه پاکوب‌‌های دامنه قله زو امکان‌پذیر است، می‌‌توانید راهتان را در سمت شمال‌غربی زمین‌‌های کشاورزی پشت قله ادامه بدهید. از کنار مرکز زلزله‌نگاری مشهد رد بشوید تا چشمتان به چند تا درخت بیفتد. پای همین درخت‌ها، یک چشمه آب قرار دارد. می‌توانید از نوشیدن آب خنک چشمه آن هم درست چسبیده به شهر، لذت ببرید. توصیه می‌کنم، چند جرعه‌‌ای بیشتر هم بنوشید. آن وقت دقیق‌تر می‌‌توانید برای فرزندتان که دارد در یک پارک کوهستانی با چشم‌‌انداز آپارتمان‌‌های اطراف قدم می‌زند، تعریف کنید که اینجا روزی چشمه‌‌ای بود...
مسیرتان را ادامه بدهید. چشمه دوم کمتر از هزار متر پایین‌تر است. چشمه سوم (چشمه لوخی) تقریبا دو کیلومتر پایین‌تر قرار دارد و چشمه پرآب‌تری است. اگر در گرگ‌ومیش صبحگاهی یا عصرگاهی خودتان را به قله زو و چشمه‌های پشت آن برسانید، می‌توانید چراغ‌های روستای «حصار گلستان» را هم در سمت راستتان ببینید. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی