• خانه
  • خبرهای سایت
  • مرگ روزانه ۱۰ایرانی براثر استعمال مواد‌مخدر
کد خبر : 69352
/ 20:19
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر خبر داد:

مرگ روزانه ۱۰ایرانی براثر استعمال مواد‌مخدر

مصرف مواد به‌عنوان چهارمین عامل مرگ کشور پس از تصادفات رانندگی، سکته‌های قلبی و سوختگی‌ها به‌شمار می‌رود.

مرگ روزانه ۱۰ایرانی براثر استعمال مواد‌مخدر

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با اشاره به اینکه مصرف مواد به‌عنوان چهارمین عامل مرگ کشور پس از تصادفات رانندگی، سکته‌های قلبی و سوختگی‌ها به‌شمار می‌رود، گفت: به‌طور‌متوسط در هر روز ۱۰نفر در ایران بر اثر مصرف مواد‌مخدر می‌میرند.

به‌گزارش ایرنا، علی مویدی در دهمین کنگره بین‌المللی اعتیاد در سالن همایش رازی افزود: نیم‌نگاهی به پیامدهای زلزله خاموش مواد‌مخدر و روان‌گردان‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین منکر عصر حاضر، بیانگر آن است که به‌طورمیانگین در سال‌های اخیر روزانه حداقل ۱۰‌نفر به‌علت ناخالصی‌های موجود در مواد و سوءمصرف آن‌، جان خود را از دست داده و هزینه‌های پزشکی زیادی را نیز بر جامعه تحمیل کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ازلحاظ اقتصادی بر‌اساس شاخص سال۱۳۸۳‌ سالانه ۱۰هزارمیلیارد تومان هزینه و خسارت - بدون محاسبه خسارت‌های معنوی- برای امر مبارزه با موادمخدر بر اقتصاد کشورمان تحمیل می‌شود. مویدی ادامه داد: اعتیاد با ایجاد اختلال در سیستم اقتصادی کشور و درگیرشدن سرمایه‌های داخلی در معاملات غیرقانونی ناشی از خریدوفروش موادمخدر، سبب بروز مشکلات دیگر ازجمله ریزش منابع انسانی شده است‌.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر تصریح کرد: ازلحاظ اجتماعی به‌واسطه ارتباط مستقیم بین استفاده از مواد و توسعه جرائم، شاهد افزایش آمار زندانیان ورودی به زندان‌ها طی ربع قرن اخیر بوده‌ایم، ضمن آنکه جرائمی مانند شرارت، سرقت و اعمال منافی عفت در مقاطعی‌، با درصدهای رشد مواجه بوده است.

مویدی افزود: ازلحاظ فرهنگی متاسفانه مصرف مواد در جامعه برای افراد درمعرض‌خطر که فاقد هرگونه حمایت‌های اجتماعی، عاطفی، مهارت‌های مقابله‌ای و باورها و نگرش‌های معنوی هستند، به‌عنوان یک هنجار مثبت ذهنی و جزئی از سبک زندگی برای تفریح‌، جلب توجه، کنار‌آمدن با مشکلات زندگی، کسب لذت کاذب‌، دوری از استرس و اضطراب تلقی شده است.

به‌گفته مویدی، براساس گزارش سال۲۰۱۶‌میلادی‌، بیش از ۲۴۷‌میلیون نفر از جمعیت بین سنین ۱۵‌تا ۶۴‌سال در کشور‌های مختلف جهان حداقل یک‌بار در سال اقدام به مصرف موادمخدر و روان‌گردان‌ها می‌کنند. تولید سالانه حداقل ۳۳۰۰ تن تریاک در افغانستان (براساس گزارش سال۲۰۱۵ میلادی)‌، حجم گسترده تجارت و گردش مالی موادمخدر‌، بروز مشکلات فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی در ابعاد مختلف برای جوامع ناشی از مصرف غیر‌قانونی مواد، تغییر الگوی مصرف از مواد سنتی به مواد صنعتی و شیمیایی، کاهش سن مصرف‌، ورود زنان و شاغلین به جرگه مواد‌، افزایش تقاضا و میل به مصرف مواد ازیک‌سو و افزایش عرضه انواع مواد ازسوی‌دیگر، نشانگر بزرگ‌شدن اندازه و دایره این تهدید پیچیده اجتماعی است.

وی ادامه داد: در عصر جهانی‌شدن، ایران نیز همانند سایر کشورها با پدیده شوم اعتیاد و موادمخدر مواجه بوده؛ به‌گونه‌ای‌که متاسفانه حدود ۳درصد جمعیت ۱۵‌تا ۶۴‌سال کشورمان‌، اعتیاد به مصرف موادمخدر و روان‌گردان‌ها دارند‌.

مویدی گفت: در کنار همه سخت‌کوشی‌های جان‌بر‌کفان امر مبارزه در مرزها و شهرها و تقدیم حدود ۳۸۰۰‌نفر شهید و بیش از ۱۲‌هزار جانباز، ایجاد موانع فیزیکی به‌منظور اشرافیت در مرزهای شرقی و غربی کشور بیش از ۲۱۳۲‌کیلومتر، کشف بیش از ۹‌هزار تن موادمخدر از تولیدات افغانستان توسط جمهوری اسلامی ایران در ۲۷‌سال اخیر، دستگیری هزاران نفر قاچاقچی و تهیه و توزیع‌کنندگان مواد در سطح کشور طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایجاد بزرگ‌ترین شبکه درمانی به‌منظور درمان معتادین کشور اما براساس سنجش نگرش و ارزیابی شیوع مصرف مواد‌، ۹۲‌درصد از مردم‌، اعتیاد در کشور را زیاد و خیلی زیاد نگران‌کننده‌  توصیف کرده‌اند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی