• خانه
  • خبرهای سایت
  • مسیر سرمایه‌گذاری در ایران هموار شده است
کد خبر : 69535
/ 10:49
آیت‌الله هاشمی‌‌رفسنجانی:

مسیر سرمایه‌گذاری در ایران هموار شده است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: خوشبختانه پس از برجام، مسیر سرمایه‌گذاری بسیاری از شرکتهای خارجی هموار شده است و می‌توانیم از ارتباط و تعامل با آنها در جهت رشد و پیشرفت کشور، به‌ویژه در صنعت دریانوردی بهره ببریم.

مسیر سرمایه‌گذاری در ایران هموار شده است

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای هیئت عامل مدیران دریایی، سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت هفته ملی دریانوردی با تبریک و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: دوران جنگ تحمیلی در تاریخ کشور بی‌نظیر است، زیرا در شرایطی که انقلاب اسلامی نوپا و ارتش در حال تصفیه و در مرکز کشور هم اختلافات سیاسی وجود داشت، جنگ‌افروزی مثل صدام با برخورداری از حمایتهای همه‌جانبه و کمکهای مادی شرق، غرب و ارتجاع منطقه، آغازگر جنگی خونین و تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران شد که در نهایت با روحیه شهادت‌طلبی و ایثارگری رزمندگان اسلام و ملت ایران شکست خورد.

وی، به سرانجام تلخ و عبرت‌آموز صدام و منافقین پس از جنگ تحمیلی اشاره و تصریح کرد: ایرانیها کمتر از عراقیها تلفات دادند و زودتر از آنها خرابیها را جبران و سازندگی را شروع کردند. حزب بعث که جنگ افروز بود، منهدم شد، منافقین به دریوزگی افتادند و صدام در سازمان ملل متجاوز واقعی شناخته و محکوم به پرداخت خسارت شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: اگر امروز ایران از عراق و بسیاری از کشورهای دنیا پیشرفته‌تر، آبادتر و امن‌تر است، نتیجه مقاومت و ایستادگی رزمندگان دلاور هشت سال دفاع مقدس، صبر ایثارگران و خانواده‌های معزز آنان و حمایتهای مردم است.

هاشمی‌رفسنجانی، همچنین با تبریک عید غدیر خم و هشدار نسبت به فتنه‌انگیزی دشمنان در زمینه اختلاف بین شیعه و سنی، خاطر نشان کرد: متأسفانه دشمنان اسلام به فعالیتهای خود با هدف منزوی کردن اسلام، اعم از شیعه و سنی، سرعت بخشیده‌اند که ما باید هوشیارانه مراقب باشیم تا وحدت جهان اسلام، به‌خصوص شیعه و سنی را حفظ کنیم. ایران با هیچ کشوری جز رژیم اشغالگر قدس که سرزمینهای فلسطین را در اشغال خود دارد و هر روز مرتکب جنایات بی‌شمار می‌شود، سرناسازگاری و دشمنی نداریم.

وی، به محرومیت مردم کشور از مراسم حج امسال اشاره کرد و گفت: در قرآن چند آیه داریم که تأکید دارد، بدترین‌ عذابها نصیب کسانی خواهد شد که مانع رسیدن مردم به خانه خدا می‌شوند و آنها باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش با تأکید بر اهمیت و جایگاه صنعت دریانوردی در رشد و توسعه کشور، افزود: قبل از انقلاب و تا اوایل آن، حضور بسیار ضعیف و کمرنگی در دریا و صنایع دریایی و دریانوردی داشتیم و به گفته‌ فرمانده نیروی دریایی، آن زمان تا زانو بیشتر نمی‌توانستیم وارد دریا شویم و بیشتر کارکنان صنعت دریایی، افراد خارجی بودند.

هاشمی‌رفسنجانی تصریح کرد: اما خوشبختانه امروز به برکت انقلاب اسلامی و تلاش مردم، به دستاوردها و جایگاه بسیار خوبی در حوزه بنادر و دریانوردی دست پیدا کرده‌ایم که البته این روند باید ادامه یابد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بعد از جنگ تحمیلی، آموزش و توسعه نیروی انسانی در بخش دریانوری را در اولویت قرار دادیم، اظهار کرد: در خارک، دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس کردیم که با تربیت نیروهای متخصص و کاردان در حوزه دریایی، با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و تا حدود زیادی توانست نیاز کشور به نیروی انسانی متخصص در این زمینه را برطرف کند.

هاشمی‌رفسنجانی، خطاب به مدیران سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: یکی از ضعفهایی که در این سازمان به خوبی احساس می‌شود، ضعف اطلاع‌رسانی است که باید اقدامی در این زمینه صورت گیرد، چرا که شما در این سازمان فعالیتهای خوب و ارزنده‌ای، به‌ویژه در دولت یازدهم و پس از برجام داشتید که متأسفانه مردم کمترین اطلاعی از آنها ندارند. 

وی با اشاره به دستاوردهای برجام در بخشهای مختلف کشور، به‌ویژه دریانوردی، بیمه کشتیها و تعامل و تردّد کشتیها به بنادر مختلف دنیا، تأکید کرد: خوشبختانه پس از برجام، مسیر سرمایه‌گذاری بسیاری از شرکتهای خارجی هموار شده است و می‌توانیم از ارتباط و تعامل با آنها در جهت رشد و پیشرفت کشور، به‌ویژه در صنعت دریانوردی بهره ببریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اضافه کرد: یکی از ضرورتها و نیازهای توسعه کشور، برخورداری از تمام ظرفیتهای دریایی کشور است که لازمه‌ این امر، تعامل بین‌المللی قوی با دنیاست که خوشبختانه پس از برجام زمینه‌ آن تا حدود زیادی فراهم شده است. 

وی در پایان تأکید کرد: امیدوارم در همه‌ بخشهای کشور شاهد رشد و پیشرفت باشیم.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی