• خانه
  • یادداشت
  • محرم، بهترین فرصت شناخت شهداست
کد خبر : 69863
/ 09:14
سیدسجاد جلینی

محرم، بهترین فرصت شناخت شهداست

محرم، بهترین فرصت شناخت شهداست

هر جامعه‌ای برای پیشبرد اهداف خود و موفق بودن در آن نیاز به یک هویت و شناسنامه دارد و این هویت میراثی است که از گذشتگان برای جامعه به ارمغان می‌آید. این هویت به جامعه جهت می‌دهد و باعث رشد و ارتقای آن می‌شود. حال سوال این است که هویت جامعه ما چیست؟ به کجاست؟ اگر بخواهیم فضای جامعه را در صدساله اخیر ملاک قرار دهیم، به دو دوره پیش از انقلاب و دوران انقلاب تقسیم می‌شود و طبیعی است که هویت اصلی که برای این دوران باید مدنظر قرار گیرد، دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
١٠ تا ١٢سال از تاریخ این سرزمین تحت تأثیر هویت تازه‌ای است. تاریخ انقلاب در هویت‌بخشی جامعه ما موضوعیت دارد. به ویژه دو سال اخیر تاریخ انقلاب اسلامی که مردم در آن حضور مستقیم دارند، بخشی از هویت جامعه ما را می‌سازد. دوران دفاع مقدس در عرصه‌های مختلف، الگوی رفتاری است. رفتار مردم در آن زمان از آن‌ها که رفتند و شهید شدند تا مردمی که درکوچه و خیابان به جنگ خدمت می‌کردند، همه می‌تواند به عنوان الگوهای رفتاری معرفی شوند.
جامعه چطوراز هم می‌پاشد؟ زمانی که هویت خود را گم کند. دشمن جنگ نرم را این‌طور شروع کرده که هویت جامعه را به شکل‌های مختلف گم کند. ایجاد شبهه و جدایی میان نسل گذشته و حال، ایجاد الگوهای جدید و اشتباه معرفی کردن گذشته و بحث نفوذ، همه راه‌هایی است که دشمن برای از بین بردن هویت جامعه ایرانی به کار می‌گیرد. اینکه رهبر انقلاب بیان می‌کنند «برخی سعی می‌کنند آرمان‌های والای شهیدان را پنهان کنند و دفاع مقدس را در سطح جنگ‌های معمول دنیا و آرمان آن را در حد عقب‌راندن دشمن متجاوز تقلیل دهند» یعنی دیده شدن شهدا برای از بین نرفتن و فراموش نشدن آرمان اصلی رزمندگان در دوران دفاع مقدس، اهمیت دارد و این مسئله بدون ثبت خاطرات خانواده شهدا و ایثارگران دوران انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس امکان‌پذیر نیست.
رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر به موضوع سبک زندگی هم توجه بسیار کرده‌اند. ما برای نوع زندگی خود باید الگو داشته باشیم. الگو هم باید عینی، دست‌یافتنی و سهل‌الوصول باشد.
آنچه رهبر انقلاب روز گذشته گفتند این است که برویم و ببینیم آن‌ها چه می‌کردند. یک دانشجو یا پدر و مادر شهید چه عملکردی داشتند؟ حرف‌های عینی وصیت‌نامه‌های شهدا، سبک زندگی عینی و سهل‌الوصولی است که میراث آنان برای ماست.
نسل جوان ما برای الگو قرار دادن سبک زندگی شهدا و ایثارگران دهه ۵٠ و ۶٠ نیازمند اطلاعات است. انتقال این اطلاعات به شیوه‌های متفاوتی صورت می‌گیرد؛ مانند فیلم و کتاب و نشریه و... اما همین اطلاعات باید جمع‌آوری شود.
اگر تا به امروز این خاطرات ثبت و ضبط نشده به علت غفلت بچه‌های فعال فرهنگی بوده است. اگرچه چند نفر از جوانان مؤمن انقلابی که حضرت آقا نگاه ویژه‌ای به آن‌ها دارند، برای ثبت الگوی زندگی شهدا تلاش و هزینه کرده‌اند.
پیام بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای ستادهای برگزاری کنگره شهدای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی برای بچه‌مسجدی‌ها و جوانان مؤمن انقلابی به مثابه حکم جهاد است که برویم سراغ خانواده شهدا و فعالان انقلابی و خاطرات و فعالیت‌های آن را ثبت و ضبط کنیم. اهمیت این قضیه به‌قدری است که حضرت آقا بارها سوالات و مسئله‌هایی را که درباره زندگی شهدا باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرده‌اند و الگوی کار را پیش پای بچه‌حزب‌اللهی‌ها قرار داده‌اند. محرم و حضور در هیئت فرصتی فراهم آورده تا به این حکم جهاد رهبری لبیک بگوییم.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی