• خانه
  • یادداشت
  • کاش نذر کتاب را جدی بگیریم
کد خبر : 69917
/ 18:52
محمدحسین جعفریان

کاش نذر کتاب را جدی بگیریم

کاش نذر کتاب را جدی بگیریم

آن‌ها که در حوزه وقف مطالعاتی دارند، از این سنت دلنشین و آسمانی، نمونه‌های کاربردی فراوانی دیده‌اند.
وقف و واقفان در اداره امور مسلمین، همواره یکی از ابزار قدرتمند و موثر زمام‌داران مسلمان بوده‌اند.
هرکجا نیاز و کمبودی سر بر می‌کرده، واقفان با نثار و هدایت اموال و توانایی‌های خویش به آن‌سو، باری از دوش مردم برداشته و منجی اجتماع خویش می‌شده‌اند.
هنگام شنیدن واژگان «وقف»، «واقف»، «موقوفات» و امثالهم، بسیاری از شنوندگان و مخاطبان که اطلاعات کاملی در این زمینه ندارند، تصورات محدودی برایشان پدید می‌آید.
اغلب فکر می‌کنند وقف به عرصه زنده نگهداشتن محافل سوگواری یا جشن‌ها و مناسبت‌های مذهبی یا تربیت طلاب علوم دینی و امثالهم محدود و مرتبط است.
حال آنکه حسنه و سنت درخشان وقف، دایره و کارایی شگفت دارد و قادر است گره‌های کور اجتماعی بسیاری را در جوامع اسلامی باز کند.
چنان‌که در طول تاریخ هم بسیار چنین شده و ما در تاریخچه وقف موضوعات خاصی داریم که انصافا ویژه و قابل مطالعه‌اند.
باز یادآوری می‌کنم، هر کجا مردم دچار سختی و زحمتی می‌شده‌اند، همواره واقفانی بوده‌اند تا با اتکا به این سنت عالی، وارد میدان شوند تا خیال مردم آسوده شود. مثلا طی اوایل دهه١٣٢٠ و در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم در همین مشهد خودمان، به دلایلی که در حوصله این نوشتار نیست، سگ‌های ولگرد رو به ازدیاد نهاده و چنان فراوان شدند که به‌ویژه در ساعات تاریکی هوا، آمد و شد شهروندان خطرناک و مختل شده بود.به‌ویژه که پس از قحطی‌های بعد از جنگ عموم این سگ‌ها، وحشی و مهاجم و دچار بیماری‌های خطرناکی بودند و گله‌های پرتعدادشان در هر سوی شهر ول بودند.
کم‌کم چنان زیاد شدند که شهرداری شهر و دیگر مراکز مسئول از عهده جمع‌آوری این‌ها برنیامده و کار را رها کردند و همین سبب شد اوضاع بسیار خطرناک‌تر و وخیم‌تر شود و مردم به تنگ آیند و زندگی روزمره‌شان مختل شود.
مشهور است یکی از وقف‌نامه‌های بسیار بموقع، موثر و کاربردی و جالب و قابل مطالعه تاریخ وقف در خراسان، وقف‌نامه‌ای است که مرتبط با این ماجرا پدید آمد.
واقف خداشناسی، موقوفه پرثمری را وقف این مهم کرد و بنا شد از محل درآمد این موقوفه، سگ‌های مزاحم مجاوران و زوار در مشهد، جمع‌آوری شوند و گویا به این ترتیب، معضلی که می‌رفت تا به یک بحران شهری بدل شده و ساکنان یک شهر را گرفتار کند، با سرانگشتان واقفی خداشناس و البته وقت‌شناس از طریق سنت آسمانی وقف، به‌سادگی حل شد.
باری غرض از این مقدمه طولانی که عملا به اصل مطلب امروز بدل شد، یادآوری این مهم است که بسیاری از این سنت‌های اسلامی ظرفیت‌های پیچیده و درخشانی را در خود نهان دارند.
این نخبگان و متفکران ما و به دنبالشان رسانه‌های ما هستند که باید جامعه را به سوی این چشم‌اندازهای نو از این سنت‌های مهم تاریخی سوق دهند.
در آستانه ماه محرم، به طور خاص اشاره‌ام به نذورات معمول در این ماه است که باز سنتی پرافتخار و ریشه‌دار است.
اما به باور این قلم می‌شود به‌جای نذر شله‌زرد و بردن کاسه کاسه آن به درب منازل همسایگان، ده‌ها کتاب با عناوین محتوای عاشورایی تهیه کرد که بی‌شک قیمتش از آن غذاهای نذری کمتر هم می‌شود و در هر خانه یک کتاب عاشورایی نذری به صاحبخانه تقدیم کرد.
تردید نکنید آن کتاب در آن خانواده، ماه‌ها و سال‌ها دست به دست می‌چرخد و معرفت عاشورایی را نشر می‌کند و تاثیرش حتما از یک کاسه شله و شله‌زرد بیشتر خواهد بود.
کاش سخنوران دلسوز ما در این ماه بر منبرها، مردم را راهنمایی کنند تا نذر کتاب هم در کنار نذورات دیگر، در مناسبت‌های این‌چنینی جای خود را باز کند. ان‌شاءا...
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی