کد خبر : 70153
/ 18:28
هرچه به فصل زمستان نزدیک‌تر می‌شویم بیشتر از قبل صدای سرفه‌ها به گوش می‌رسد؛

سرما نخوردگی!

کافی است تا نگاهی به اطرافیان خودتان بیندازید تا متوجه شوید که چگونه هر روز بر تعداد بی‌حال‌ها و دستمال به دستان اضافه می‌شود.

سرما نخوردگی!

علیرضا گرانپایه- با شروع مهرماه شاهد سرماخوردگی‌ها و آنفلوانزاهای شدید به‌ویژه در کودکان هستیم‌. برای اثبات این حرف نیاز به تحقیق و بررسی زیادی نیست، کافی است تا نگاهی به اطرافیان خودتان بیندازید تا متوجه شوید که چگونه هر روز بر تعداد بی‌حال‌ها و دستمال به دستان اضافه می‌شود. جالب است اگر بدانید که افراد بالغ در طول سال ممکن ۳ یا ۴ بار سرما خوردگی معمولی را تجربه کنند و این مقدار برای کودکان کمی بیشتر است.

کودکان کمتر از ۲سال ممکن است بیشتر از ۱۰‌بار در سال سرفه و آبریزش بینی ناشی از ویروس سرما‌خوردگی داشته باشند. پس اگر در طول سال چندباری با سرفه و سردرد و گلو‌درد مواجه شدید، فکر نکنید که بدن شما حسابی نسبت به دوستان و اطرافیانتان ضعیف‌تر است. پس به جای آنکه خودتان را روی مبل یا تخت ولو کنید و سر دیگر افراد خانواده غر بزنید که حوصله ندارم و سرم درد می‌کند، دست به کار شوید تا سریع‌ترین دوران درمانتان را طی کنید. می‌خواهیم در ادامه به شما در هرچه کوتاه کردن زمان بیماری‌تان کمک کنیم و همچنین کمی در مورد راه‌های ابتلا به این بیماری حرف بزنیم تا شاید اگر تا به امروز به آن مبتلا نشده‌اید، بتوانید خودتان را تا آخر زمستان از این بیماری‌ها در امان بدارید. به طور خلاصه اگر می‌خواهید سرماخوردگی به سراغتان نیایید حواستان باشد که گرچه سرماخوردگى از طریق عطسه و سرفه مى‌تواند منتقل شود، اغلب تماس دست با دست با شخصى که سرماخورده است یا استفاده از وسایل مشترک مثلاً حوله، تلفن و... باعث انتقال بیمارى مى‌شود. بعد از این تماس هنگامى که دست آلوده شده‌تان را به چشم‌ها یا بینى‌تان مى‌زنید ویروس وارد بدن مى‌شود.

................................................

سرما‌خوردگی یا آنفلوانزا؟

سرماخوردگی به صورت تدریجی پدیدار می‌شود و شایع‌ترین علامت آن آبریزش بینی، عطسه و گرفتگی بینی است؛ اما آنفلوانزا به صورت ناگهانی بروز می‌کند و بارزترین نشانه‌های آن تب بالای ۳۸‌درجه، سردرد، درد عضلانی، عرق، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه است که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا سرفه‌ از بین برود. همچنین سرماخوردگی علائمی مثل تب و کوفتگی ندارد، اما این دو نشانه در آنفلوانزا به علاوه خلط به صورت بارز وجود دارد.

 

چرا سرما می‌خوریم؟

در این فصل از سال ممکن است اشتباهاتی ناخواسته از طرف فرد سرما‌خورده انجام بگیرد که موجب انتشار سریع‌تر و راحت‌تر ویروس بشود. برای افراد معمولی سرما‌خوردگی یک مزاحمت چند روزه است و از بین می‌رود اما در افرادی که مبتلا به آسم یا بیماری‌های ریوی هستند یک سرما‌خوردگی ساده می‌تواند منجر به خطرات جدی برای این بیماران بشود.

ماندن در محیط‌های بسته: یکی از علل سرما‌خوردگی در فصول سرد این است که افراد در مکان‌های سربسته مانند کلاس درس و اتوبوس و‌… بیشتر به سر می‌برند و وقت کمتری را در محیط‌های باز می‌گذرانند. افراد در فصل سرما ترجیح می‌دهند که به جای پیاده‌روی در یک پارک به سینما بروند.

ویروس‌ها از طریق دست یا از طریق سرفه و عطسه از راه هوا منتقل می‌شوند.

اگر بودن در محیط‌های سربسته برایتان اجتناب‌ناپذیر است حتما دست‌هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید.

همچنین برخی مطالعات نشان داده است که ویروس سرماخوردگی در محل‌های مرطوب زنده نمی‌ماند. بنابراین دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوا مانند دستگاه بخور سرد نیز روش خوبی برای جلوگیری از سرما‌خوردگی است.

زیاد لباس پوشیدن: خیلی از افراد تصور می‌کنند که هوای سرد موجب سرما‌خوردگی آنان شده است و به همین دلیل لباس زیادی می‌پوشند. این تصور کاملا نادرست است؛ چرا‌که سرما‌خوردگی به علت ویروس است نه لرز کردن.

پس اگر می‌خواهید در فصول سرد کمتر سرما بخورید لباس‌هایی را انتخاب کنید که گرم و راحت باشند و کمتر در برف و باران خیس بشوند تا با احساس راحتی با آن‌ها وقت بیشتری را در هوای تازه بیرون بگذرانید.

زمانی که در محیط‌های سربسته رقابت ویروس‌ها برای منتشر شدن هر لحظه بیشتر می‌شود شما می‌توانید از هوای سالم محیط بیرون لذت ببرید. 

البته تذکر این نکته مهم است که بگوییم زمانی که بدن شما احساس سرما می‌کند، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف‌تر می‌شود و اگر در معرض ویروسی قرار بگیرید احتمال بیمار شدن شما بیشتر می‌شود.

سرفه و عطسه کردن اشتباه: عطسه و سرفه کردن بسیار عادی است اما اینکه چگونه عطسه کنیم بسیار مهم است. خیلی از افراد هنگام عطسه یا سرفه کردن دستشان را جلوی دهان و بینی‌شان می‌گیرند و همین امر موجب می‌شود تا ویروس پخش شود.

به فرزندانتان و همه اطرافیانتان یاد بدهید که یکی از بهترین راه‌ها زمانی که دستمال یک بار مصرف در اطرافتان نیست، این است که روی آرنجتان عطسه یا سرفه کنید. این کار باعث می‌شود تا اگر شما به غذا یا جایی دست زدید ویروسی در دستان شما نباشد تا منتشر شود. 

همچنین کمتر به صورت‌تان دست بزنید تا ویروس‌ها نتوانند از طریق بینی و دهانتان وارد شوند.

فقط به ویتامین C اکتفا کردن: خیلی‌ها وقتی سرما می‌خورند فقط از ویتامین C استفاده می‌کنند. مثلا آب پرتقال می‌نوشند.

اما تحقیقات نشان داده که ویتامین C ممکن است فقط دوره سرما‌خوردگی شما را کوتاه تر کند البته هنگامی که در اوایل بیماری استفاده شود. قرص‌های مکیدنی ویتامین C و روی و برخی گیاهان دارویی مانند چای کوهی بسیار موثر در کاهش علائم هستند اما باید بدانید که فقط با یکبار خوردن آن‌ها علائم کاهش پیدا نمی‌کند؛ بلکه باید چندین بار در روز مصرف شوند تا موثر باشند.

قرنطینه نشدن در خانه: بسیاری هستند که وقتی سرما می‌خورند به محل کار یا دانشگاه و مدرسه رفتنشان ادامه می‌دهند. 

اما باید بدانید که فردی که حتی نشانه‌های اولیه یک سرما‌خوردگی را دارد حاوی ویروس است و باید در خانه بماند. همچنین تمام لباس‌ها و حوله و لیف حمام، قاشق، رو بالشی و تمام وسایل شخصی او باید ایزوله و تمیز شوند.بقیه افراد خانه نیز باید مرتب دست‌هایشان را بشویند.

در صورت دیدن اولین علائم خود را قرنطینه کنید تا ویروس را پخش نکنید.

دریافت‌نکردن مقادیر کافی ویتامینD: این ویتامین را در تابستان به مقدار کافی احتمالا دریافت خواهیم کرد اما در زمستان میزان کمی از ویتامین D جذب خواهد شد. 

مخصوصا در مناطقی که بیشتر فصول هوا ابری است باید افراد توجه بیشتری به میزان ویتامین D بدن شان داشته باشند. تحقیقات نشان داده که بزرگسالانی که در خانه‌های سالمندان به سر می‌برند به علت کمبود ویتامین D بیشتر در معرض آنفلوانزا قرار دارند.

کمبود این ویتامین موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین منجر به بیماری‌های مربوط به استخوان و حتی خطرات جدی مانند سرطان می‌شود. بنابراین اگر کمبود این ویتامین را دارید باید از مکمل تحت نظر پزشک استفاده کنید.

 

واکسن بزنیم یا نه؟

بله اگر می‌خواهید به سراغ واکسن بروید باید همین روزها دست به کار شوید، چون بهترین فصل برای واکسیناسیون همین مهر و آبان است. واکسن آنفلوانزای سالانه برای هر فردی که می‌خواهد احتمال ابتلا به بیماری را در خود کاهش دهد پیشنهاد می‌شود.

با این حال این واکسن به‌ویژه برای افراد مستعد ابتلا به آنفلوانزا‌ توصیه می‌شود. همه کودکان ۶ تا ۱۸‌سال، افراد ۵۰‌سال و بیشتر، زنانی که قصد دارند در فصل آنفلوانزا باردار شوند، افرادی که در آسایشگاه و بیمارستان‌ها کار می‌کنند، افراد مبتلا به امراض مزمن قلبی، کبدی‌، خونی‌، متابولیک و ریوی مثل آسم و بیماران مبتلا به عارضه‌های نخاعی حتما توصیه می‌شود از این واکسن حتما استفاده کنند. 

همچنین همه افرادی که در سال‌های گذشته این دارو را استفاده کردند و دچار مشکل شده‌اند، بهتر است تزریق نکنند و کسانی که نسبت به تخم‌مرغ آلرژی دارند هم به هیچ عنوان نباید سمت این واکسن بروند و در آخر افرادی که دچار سندروم شلی عضلات هستند، هم جز گروهی هستند که مصرف واکس آنفلوانزا به آن‌ها توصیه نمی‌شود البته یادتان نرود همان طوری که گفتیم سرماخوردگی با آنفلوانزا کاملا متفاوت است، پس توقع نداشته باشید کسی که واکسن آنفلوانزا را زده است دیگر دچار بیماری سرماخوردگی نشود. 

................................................

مردم کشورهای مختلف برای درمان سرماخوردگی چه می‌کنند

نسخه جهانی

97791.jpgفصل سرما همه را به یاد بیماری سرماخوردگی می‌اندازد و در این بین هر کسی دنبال راه‌حل سریع آن می‌گردد. در اینجا به تعدادی از درمان‌های سنتی عجیب دنیا پرداخته‌ایم.

کوگول موگول: ریشه این درمان در روسیه و اوکراین است، برخلاف اسمش این معجون ترکیب ساده‌ای دارد. یک لیوان را تا نیمه از شیر گرم پر کنید، سپس یک زرده تخم‌مرغ و یک قاشق چای‌خوری عسل یا شکر به آن اضافه کنید. این معجون می‌تواند علائمی مثل احتقان، بدن درد، تب و گلودرد را کاهش داده یا برطرف کند. 

دود اکلیل کوهی: مردم نواحی غرب چین در خانه فردی که دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا شده است، بوته‌های خشک شده گیاهان اکلیل کوهی و نوعی از اسطوخودوس وحشی را آتش می‌زنند. آن‌ها اعتقاد دارند که این گیاهان خاصیت ضدمیکروبی دارند و چینی‌ها معتقدند که دود این گیاهان مانع از گسترش و انتقال میکروب‌های عامل این بیماری به سایر افراد خانه می‌شود.

روغن ضد‌ سینه‌پهلو: قرن‌ها قبل، مردم جنوب اروپا روغن حیوانی را روی گوش‌های دردناک افراد سرماخورده می‌گذاشتند و معتقد بودند که این روغن درد گوش را کم می‌کند. بومیان آفریقا اما روغن حیوانی را با موم شمع‌ها مخلوط می‌کردند و این مخلوط را روی سینه فرد بیمار می‌گذاشتند.

سوپ مارمولک: خیلی از مردم مناطق مختلف جهان برای بهبود سرماخوردگی سراغ سوپ مرغ می‌روند که معروف است به «درمان مادربزرگ‌ها» اما هنگ‌کنگی‌ها برای درمان آنفلوانزا سراغ یک سوپ عجیب و غریب می‌روند، یعنی سوپ مارمولک! این سوپ از ترکیب آب، گوجه‌فرنگی، گوشت مارمولک و سبزیجات تازه پخته می‌شود.

درمان با جوراب: در شمال کانادا و نواحی نزدیک قطب، افرادی که دچار سرماخوردگی می‌شوند پاهایشان را در آب گرم می‌گذارند و سپس یک یا دو جفت جوراب می‌پوشند. البته برخی هم این‌گونه این کار را انجام می‌دهند که یک جفت جوراب گذاشته شده در آب سرد را به پا می‌کنند و روی آن جوراب خشک می‌پوشند.

ترشی ژاپنی: ژاپنی‌ها عاشق ترشی هستند، جالب است که برخلاف ایرانی‌ها آن‌ها معتقدند برای بهبود سرماخوردگی، ترشی به‌ویژه ترشی آلو و گوجه وحشی خوب است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی