کد خبر : 70177
/ 18:28
چگونه با کمترین هزینه لباس گرم مناسب پاییز تهیه کنیم؛

لباس مامان‌باف

سوز اول پاییز که می‌آید همه را سرماخورده و خانه‌نشین می‌کند، هر چند زیر پتو خوابیدن و مدرسه نرفتن اتفاق خوشایندی برای بچه‌هاست اما هر‌طور که حساب کنید سرماخوردگی همه را از کار و زندگی می‌اندازد،

لباس مامان‌باف

سینا واحدی‌فرد- سوز اول پاییز که می‌آید همه را سرماخورده و خانه‌نشین می‌کند، هر چند زیر پتو خوابیدن و مدرسه نرفتن اتفاق خوشایندی برای بچه‌هاست اما هر‌طور که حساب کنید سرماخوردگی همه را از کار و زندگی می‌اندازد، از آن گذشته کی حوصله دم به دقیقه سرفه کردن و تمام کردن یک جعبه دستمال کاغذی در روز را دارد، این روزها همه سرشان شلوغ کار و درس و مسئولیت‌های زندگی است برای همین هیچ تمایلی به خانه‌نشین شدن آن هم به بهانه سرماخوردگی را ندارند. 

راه‌های پیشگیری زیادی وجود دارد از لباس مناسب پوشیدن بگیرید تا خوردن شلغم و جوشانده و... 

در این مطلب می‌خواهیم به این بپردازیم که چطور با هزینه کم بتوانیم لباس گرم تهیه کنیم و درست لباس بپوشیم، کم‌کم دور لباس‌های تابستانه خود را خط بکشیم و در کمد آن‌ها را حبس کرده و با پاییز عادت کنیم به لباس مناسب پوشیدن برای فصل سرما چرا‌که با این رویه هم انرژی کمتری را هدر می‌دهیم، هم خودمان را در معرض سرماخوردگی قرار نمی‌دهیم.

نگران هزینه زیاد هم نباشید ما در این مطلب می‌خواهیم با شما همگام شویم تا لذت بافتنی را بچشید و بفهمید چرا مادربزرگ‌ها عاشق سبد بافتنی‌شان هستند و تا برگ درختان زرد می‌شود سراغ کاموا‌هایشان می‌روند تا امسال هم برای هر کسی یک بافتنی دوست‌داشتنی ببافند که عطر عشق مادرانه را در خود حبس کردهاست. 

راستش را بخواهید یکی از زیبایی‌های پاییز همین شال‌گردن‌های مامان‌باف گردن آدم‌هاست هم رنگ دارند هم عشق همه شهر را زیبا می‌کنند.

................................................

پاییز آمده، چی بپوشیم

شما را به خدا در سرما لباس نازک و آستین کوتاه در خانه نپوشید، خانه را عین کوره آجر‌پزی گرم می‌کنید و بعد در‌حالی‌که درست عین تابستان لباس پوشیده‌اید، سردتان می‌شود و هی راه به راه بخاری یا شوفاژ را زیاد می‌کنید تا جایی که خانه پر از دی‌اکسید‌کربن است و نفس کشیدن حتی دشوار می‌شود، اگر عادت به پوشیدن بافتنی در خانه ندارید حداقل لباس‌های نازک و آستین کوتاه نپوشید سعی کنید لباس‌هایی با آستین بلند بپوشید و مثلا جلیقه یا سارافون روی بلوز خود بپوشید، حتی می‌توانید در فصل سرما جوراب روفرشی بپوشید تا پاهایتان گرم بماند یا اینکه جوراب بافتنی ساق‌دار بپوشید، خلاصه تا می‌توانید سعی کنید به جای گرم کردن کل خانه، خودتان را گرم کنید تا انرژی کمتری هدر بدهید، مسئله فقط قبض گاز و برق نیست، مسئله مهم‌تر آن است که مردمی هستند در همین کشور خودمان که خانه‌هایشان سرد می‌ماند، پس بهترین کار این است که اسراف نکنیم تا همه از انرژی بهره ببرند، در پاییز می‌توانیم کمدتکانی کنیم مثلا لباس‌های تابستان را جمع کنیم و لباس‌هایی را که گرمتر هستند، جایگزین آن‌ها کنیم بافتنی و پالتو و کاپشن و کلاه و شال‌گردن همه این‌ها لباس‌هایی است که شما برای پاییز و فصل سرما به آن‌ها نیاز دارید.

 

من یک بافنده‌ام

بافتنی بافتن کار راحتی است، شما اگر همین الان اراده کرده و کلمه آموزش بافتنی را در اینترنت سرچ کنید تا دلتان بخواهید کلیپ و عکس و مطلب آموزشی می‌توانید پیدا کنید که با دیدن آن‌ها به راحتی یک بافنده می‌شوید، برای بافتن یک شال‌گردن شما کافی است دو مدل بافت اولیه یعنی بافت زیر و بافت رو را یاد بگیرید و دو عدد کلاف کاموا تهیه کنید، هیچ کار سختی نیست نه نیازی به الگو و طرح دارد نه لازم است چندین مدل بافت بلد باشید و‌... به طور میانگین اگر روزی دو سه ساعت بافتنی کنید در یک هفته شال‌گردن شما تمام می‌شود و اگر قیمت آن را حساب کنید با توجه به اینکه شما دو کلاف کاموا سه هزار تومانی تهیه کنید با یک میله دو هزار تومانی مجموعا با هشت هزار تومان صاحب یک شال‌گردن دوست‌داشتنی شده‌اید. برای بافتن یک بلوز کافی است همان دو بافت اولین زیر و رو را یاد داشته باشید و بافت حلقه آستین و یقه، به طور میانگین هم به پنج کلاف کاموا احتیاج دارید که اگر هر کلاف کاموا را سه هزار تومان تهیه کنید و دو هزار تومان هم هزینه قلاب باشد (البته شما در کل یکبار هزینه میل و قلاب می‌کنید و تا سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید) مجموعا با ۱۷هزار تومان شما صاحب یک بلوز بافتنی می‌شوید که باز هم اگر به طور میانگین در روز دو سه ساعت بافتنی کنید در طی دو هفته بلوز شما حاضر است. برای بافت یک کلاه بافتنی باز هم نیازی به یاد داشتن بافت‌های مختلف نیست فقط باید همان دو بافت اولیه(زیر و رو) و ساده را یاد داشته باشید، به یک کلاف کاموا احتیاج دارید و کمتر از یک هفته از شما وقت می‌گیرد، اگر هزینه هر کلاف کاموا سه هزار تومان باشد و میل بافتنی هم دو هزار تومان مجموعا پنج هزار تومان هزینه می‌برد. بافتن دستکش کمی سخت‌تر است و شما باید قاعده بافت آن را یاد بگیرید. اما همان دستکش هم بیشتر از پنج هزار تومان برای شما هزینه‌بر نیست. شاید بافتن چندین لباس بافتنی حتی به پنجاه هزار تومان هم نرسد اما می‌تواند لباس‌های خیلی مناسبی برای فصل سرد باشند از آن گذشته شما می‌توانید چندین فصل گرم از همین لباس‌ها استفاده کنید، لباس‌هایی که با دست بافته می‌شوند، عمر زیادی دارند و به سادگی خراب نمی‌شوند به همین دلیل بافتن لباس بافتنی واقعا مقرون به صرفه است و این میانگین قیمتی که ما به شما ارائه دادیم، قیمت تمام شده برای لباس یک بزرگسال است و لباس بچه‌ها کمتر کاموا می‌برد، البته باید این نکته را گفت که قیمت کلاف کاموا متغیر است و از کلافی دو هزار تومان شروع می‌شود تا کلافی ۲۰‌هزار تومان اما این قیمتی که ما در نظر گرفتیم قیمت یک کاموای مناسب و کاربردی است که کیفیت خوبی هم دارد.

 

ایده برای بافت لباس گرم

اگر حال و حوصله بافتنی را ندارید و به نظرتان کار سخت و وقت‌گیری می‌آید ما باز هم برای شما ایده ساخت لباس گرم با هزینه کم را داریم، به عنوان مثال از پتومسافرتی‌های تک‌رنگ و نازک به راحتی می‌شود یک رو دوشی ساده ساخت که در خانه وقتی جلوی تلویزیون نشسته‌اید و فیلم می‌بینید یا ساعتی که مشغول انجام کارهای روزانه خود هستید، از آن استفاده کنید طرز ساختش هم خیلی راحت است کافی است پتو را طوری تا بزنید که دو مستطیل هم اندازه روی هم قرار بگیرد، قسمت بالایی مستطیل بسته باشد و پایین و دو گوش دیگر آن باز، دو طرف باز را در‌حالی‌که ده سانتش را خالی گذاشته‌اید، بدوزید و بعد در وسط مستطیل خطی بکشید که علاوه بر اینکه مستطیل را نصف کند بر ضلع بالایی مستطیل هم عمود باشد، بعد از دوختن و انجام این برش به راحتی می‌توانید آن را بپوشید محدودیت سایزی هم ندارد یک لباس گرم و راحت و کم‌هزینه است که در خانه حسابی به کار می‌آید.

از لباس‌های بافتنی قدیمی هم می‌توانید دوباره استفاده کنید لباس‌هایی که سایز آن‌ها بزرگ است یا اینکه بعد از استفاده زیاد دیگر خوب در تن قرار نمی‌گیرند و شل و ول شده‌اند، کافی است الگو یک بلوز یا شال‌گردن یا سارافون یا پلیور را روی آن‌ها در بیاورید و کنار کار را با احتیاط سر‌دوز بزنید تا بافتش باز نشود و بعد بدوزید، از بافتنی‌های قدیمی به راحتی می‌شود برای بچه‌ها لباس‌های بافتنی جدیدی در آورد اگر کمی ذوق و هنر هم به خرج دهید و روی آن‌ها را گل یا عروسک‌ یا هر طرحی که زیبایش کند، کار کنید دیگر یک لباس فوق‌العاده خواهید داشت.

 

من سردم تو چی

از سرما و لباس گرم گفتیم و راه پیشنهاد دادیم تا در خانه با هزینه اندکی لباس‌گرم تهیه کنید، با این کار هم از اسراف جلوگیری کرده‌اید و هم هنرهایتان را به کار گرفته‌اید، اما خوب است در همین فصل سرد حواسمان به دیگران هم باشد، مردمی هستند که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند و تهیه لباس گرم برای آن‌ها کار سختی است، اگر می‌توانید به آن‌ها هم کمک کنید، بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها، سرما را بیشتر از ما می‌فهمند. لباس‌های قدیمی خود را که دیگر دوست ندارید و استفاده نمی‌کنید اما هنوز نو و درخور استفاده است به آن‌ها ببخشید، مخصوصا در این هوای پاییزی اگر لباس گرمی دارید که به درد آن‌ها می‌خورد، دریغ نکنید، اگر هم کمی از نکته‌های همین مطلب استفاده کنید و بافتنی ببافید یا ایده‌ای برای ساخت لباس گرم با توجه به آنچه در منزل دارید دست به کار شوید، نذر و انفاق لباس گرم هم چیز بدی نیست، شب وقتی می‌خوابید دیگر نگران آدم‌هایی که در همین شهر سردشان است، نیستید و حداقل کمی از بار عذاب وجدان در برابر افراد ضعیف جامعه را از دوش خود برداشته‌‌اید؛ بچه‌هایی هستند که دست‌های کوچکشان با هوای پاییز زمخت و یخ می‌شود و به خود می‌لرزند، کودکانی که مجبورند به خاطر تامین مایحتاج زندگی کودک کار بشوند. حواسمان به آن‌ها هم باشد حواسمان به همه آدم‌های جامعه که لباس گرمی در این سرمای پاییزی ندارند، باشد.

................................................

لباس پوشیدن در فصل سرما هم برای خودش اصولی دارد

چی بپوشیم؟

97819.jpgخودمانیم ما در ایران زیادی انرژی اسراف می‌کنیم بخش بزرگی از آن هم به خاطر بلد نبودن نحوه درست لباس پوشیدن است، راستش هنوز فرهنگش بین ما جا نیفتاده که مثلا در پاییز و زمستان در خانه لباس تابستانی نپوشیم، نه فقط لباس پوشیدن کلا ما انرژی زیاد هدر می‌دهیم، همراهمان باشید تا چند نکته لقمه پیچ شده تحویلتان بدهیم تا بیشتر گرمتان بشود و کمتر انرژی مصرف کنید.

۱. چند لایه لباس بپوشید. به جای پوشیدن یک لایه لباس ضخیم از چند لایه لباس نازک روی هم استفاده کنید. این کار هم بهتر گرمتان می‌کند و هم باعث می‌شود که بتوانید هر زمان هوا گرم شد چند لایه از لباس‌ها را در بیاورید.

۲. متناسب با میزان فعالیت‌تان لباس بپوشید. لباسی که برای فعالیت زیاد‌- مثلاً اسکی‌کردن- می‌پوشید، قطعاً با لباسی که برای یک روز بی‌تحرک، می‌پوشید باید متفاوت باشد.

۳. یک جفت چکمه گرم و عایق بخرید یا اگر از قبل دارید آن را پیدا کنید. قسمت داخلی آن باید از جنس پشم یا مواد مصنوعی باشد، نه از جنس کتان. این قسمت را می‌توانید به طور جداگانه هم بخرید که برای این کار باید چکمه را دو سایز بزرگ‌تر از حد معمول بخرید.

۴. جوراب زمستانی بپوشید. پوشیدن جوراب‌های گرم زمستانی در گرم و خشک نگه داشتن پاها مهم است. جوراب‌های پشمی بهتر هستند، اگر چه جوراب‌هایی از جنس پشم مصنوعی هم اغلب می‌تواند خوب باشد. همچنین می‌توانید چند لایه جوراب روی هم بپوشید، اما باید مراقب باشید که پاهایتان در این وضعیت کاملاً راحت باشد و جریان خون قطع نشود.

۵. از یک کت با کیفیت خوب یا ژاکت استفاده کنید. به طور کلی‌- چه کاپشن اسکی چه کت پشمی- هر چه ضخیم‌تر باشد، بهتر است.

۶. یک لایه لباس زیر بپوشید. که می‌تواند سرهمی یا ساق شلواری باشد که زیر لباس زمستانی‌تان می‌پوشید. نوع پشمی (پشم گوسفند مرینوس) آن به عنوان بهترین نوع شناخته می‌شود.

۷. کلاه بپوشید. طبق یک افسانه بیشتر گرمای بدن از سر خارج می‌شود. پوشاندن کامل همه قسمت‌های بدن که در معرض سرما قرار دارد، به حفظ حرارت بدن کمک می‌کند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی