کد خبر : 70220
/ 18:29
قبل از خرید وسایل خانه به میزان کاربرد آن توجه کنید؛

خانه و آشپزخانه

«مردم چی می‌گن؟ نمی‌گن پدر و مادرش نداشتند چند تا تیکه ظرف و کاسه برای تک دخترشون بخرن؟ بعد از اون من چجوری سرمو تو فامیل بلند کنم؟...»

خانه و آشپزخانه

این جملاتی است که معمولا هنگام خریدن جهیزیه بین خانواده عروس رد و بدل می‌شود. بیشتر از سر دلسوزی یا نگرانی که کاری نکنند تا مضحکه خاص و عام بشوند. بعد که اطرافیان راضی شدند می‌روند بازار و تا‌جایی‌که پولی ته جیبشان باشد و البته با قرض و قوله، فقط می‌خرند.

شما هم حتما هنگام دیدن خانه‌های عروس به چنین جهیزیه‌های برخورد کرده‌اید. شاید هم خودتان از آن دسته عروس‌هایی بودید که از هر ظرفی دو یا سه دست داشتید و مثلا تا یکی دو سال هنوز موادغذایی روی جهیزیه‌تان تمام نشده‌ بود!

بسیاری از دخترهایی که این روزهای به خانه بخت می‌روند، وقت و انرژی کارکردن در خانه را ندارند. معمولا تا چندسال اول میهمان هرروزه خانه مادرشان یا مشتری ثابت رستوران هستند. فکر نمی‌کنم تازه عروسی پیدا بشود که در خانه گوشت چرخ کند! موادغذایی را در سرخ‌کن آماده کند یا هر روز در ساندویچ‌ساز، چیزی بپزد. به همین دلیل می‌توانید از خریدن خیلی از لوازم برقی بگذرید. در عوض پول آن را روی خرید جنس باارزش‌تری بگذارید.شما به عنوان والد وسیله ضروری و غیرضروری را از هم تفکیک کنید و اجازه بدهید در طی سال‌های زندگی مشترک عروس و داماد هر چه دوست داشته و به آن نیاز داشتند، بخرند. از سوی دیگر نباید دقیقا مطابق مد خرید کنید زیرا خیلی زود پشیمان می‌شوید. خیلی از افراد هنوز همان خانه فرش شده با کمدهای قهوه‌ای و فرش‌های لاکی را دوست دارند و در آن فضا احساس آرامش می‌کنند، اما برای اینکه مد روز باشند رنگ‌هایی را میهمان خانه‌شان می‌کنند که علاقه‌ای به آن ندارند. این هم از هزینه‌های اضافه خرید جهیزیه است.

................................................

 

هواپز شبیه ماکروویو

هواپز هم وسیله دیگری در فروشگاه‌هاست که ادعا می‌شود طبخ غذا با این روش بر سایر روش‌ها ارجحیت دارد. هواپز به کمک المنت‌های برقی هوای داخل و خارج را گرم کرده و غذا را می‌پزد. مهم‌ترین ویژگی هواپز این است که غذا در آن به روشی طبخ می‌شود که نیازی به استفاده از روغن یا آب اضافه ندارد و با محتویات خود پخته و آب حاصله نیز دور ریخته نمی‌شود هواپز اصل بخرید. بعضی‌ها فقط غذا را گرم می‌کند و لامپ‌هالوژن ندارد.هواپز برای هر نوع غذایی از ماهی کبابی، مرغ کبابی، پیتزا، سبزیجات بخارپز، حتی برنج کارایی دارد. برای گرم‌کردن نان و باز‌کردن یخ مواد هم مناسب است. نکته مهم این وسیله این است که کارکردی مانند آون توستر و مایکروویو دارد. اگر آن وسایل را دارید از خیر خرید هواپز بگذرید.برخلاف تصور عموم سولاردام نام یکسری از مایکروویوهای شرکت ال‌جی است و محصول خاص و متفاوتی نیست. مایکروفر و سولاردم یا پخت نوری، با کمک اشعه و در مدت زمان کمتری در مقایسه با اجاق گاز می‌توانند غذا را بپزند. بسیاری از متخصصان تغذیه استفاده از این دو محصول را به دلیل تخریب کمتر ریزمغذی‌های موجود در موادغذایی، برای پخت‌وپز توصیه می‌کنند. 

 

ماشین ظرف‌شویی رو میزی نخرید

این روزها خریدن ماشین ظرف‌شویی برای جهیزیه هم یک جنس ضروری شده اما عملا به کار تازه عروس‌هایی که اغلب خانه نیستند و میهمانی هم ندارند، نمی‌آید. وقتی هم خانه هستند باید این‌قدر ظرف کثیف شده باشد که بشود ماشین را روشن کرد. از طرف دیگر ظروفی مثل قابلمه‌ها یا ظروف تفلون را نمی‌توان در ماشین ظرف‌شویی شست. داشتن ماشین ظرف‌شویی یک وسیله لازم نیست اما اگر جای کافی در آشپزخانه دارید یا شیر مخصوص ماشین ظرف‌شویی در آن تعبیه شده است، می‌توانید این وسیله را بخرید. سایز رومیزی اصلا کارایی ندراد. تعداد زیادی ظرف نمی‌گیرد و فقط هزینه آب، برق و پودر را بالا می‌برد.

 

جاروشارژی، دستی بخرید

آن‌ها که طرف‌دار جاروهای کوچک و به اصطلاح شارژی هستند، می‌گویند نمی‌شود یک جارو‌برقی بزرگ را مثلا برای جمع‌کردن ادویه‌های ریخته شده توی آشپزخانه روشن کرد. اگر اصرار دارید که این جارو را بخرید، بدانید که جارو‌شارژی دستی از مدل‌های پارویی بهتر است. مدل‌های پارویی جاروشارژی تنها برای کف منزل قابل استفاده هستند.

اگر می‌خواهید جاروشارژی کاربرد زیادی برای شما داشته باشد، به دنبال مدل‌های دو منظوره باشید که قابلیت مکش آب و خاک را دارند‌. علاوه بر آن مخزن باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که امکان جداسازی، تخلیه و سرهم کردن راحت باشد. بعضی‌ها دوست دارند بخارشور بخرند که کارایی محدودتری دارد.

 

چاقوتیزکن ضروری نیست

یادش به خیر سال‌ها پیش آدم‌هایی به نام چاقوتیزکن در کوچه‌ها داد می‌زدند و می‌رفتند. اما مدت‌هاست که مدل‌های مختلف چاقو که به روش‌های مختلف تیز می‌شود یا جنس خاصی دارد، کمک کرده که نیازی به پید‌اکردن چاقوتیز کن نباشد. ما خریدن آن را توصیه نمی‌کنیم زیرا ممکن است سالی‌ یک‌بار هم به کارتان نیاید.

 

از خیر خریدن این‌ها هم بگذرید

خیلی اقلام دیگر هم این روزها در لیست خرید جهیزیه است که سر از ۷۰ یا ۸۰ و حتی ۱۰۰‌میلیون تومان درمی‌‌آورد. بسیاری وسایل مانند پلوپز، قهوه‌جوش‌، چای‌ساز ، سرخ‌کن، آرام‌پز، آب پرتقال‌گیر برقی، سبزی‌خردکن، پنکه، سماور، بستنی‌ساز، ساندویچ‌ساز، تستر و‌... این روزها واقعا به درد خانم‌های جوانی که محصل یا کارمند هستند، نمی‌خورد. شاید یک غذاساز و گوشت‌کوب برقی بتواند کار خیلی از این‌ها را انجام داده و دردسر شما را برای پخت‌و‌پز کمتر کند.

 

دکوراسیون دست و پاگیر

اگر آغاز زندگی مشترک شماست یا سال‌ها از زندگی‌تان گذشته اما به هر دلیلی می‌خواهید لوازم خانه را تغییر بدهید یا وسیله نو بخرید، منطقی خرید کنید تا بعدا افسوس نخورید.

 

مبلمان فقط برای نشستن نباشد

تعجب نکنید ما هم می‌دانیم که مبلمان برای نشستن است اما برای بهر‌ه‌وری بیشتر می‌توانید مبلمانی با چند کاربرد بخرید. اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید، وقتی برای خرید مبلمان اقدام می‌کنید، به چیزی بیشتر از زیبایی فکر کنید، به فکر صندلی‌های راحتی با فضای ذخیره‌سازی، پاتختی‌های کشودار و میزهای جلومبلی با فضای مفید زیرین باشید.

 

روتختی‌های پر‌زرق‌و‌برق اما بدون استفاده

وقتی برای خریدن روتختی به بازار می‌روید، مدل‌های شلوغ‌تر و پر و تور و نگین و مروارید شاید نظر شما بیشتر جلب کند و فروشنده هم معمولا همین‌ها را به عنوان روتختی عروس می‌فروشد اما به خاطر داشته باشید که بعدا نمی‌توانید از آن استفاده کنید و فقط جای زیادی را در کمد رختخواب شما اشتغال خواهدکرد.

 

دراورهای پلاستیکی با ظاهر نامناسب

معمولا کسانی این کشوهای اضافه را می‌خرند که معتقدند جای کافی برای گذاشتن خرده‌ریزه‌ها ندارند. قبل از اینکه یکی از این دراورهای نه چندان زیبا را که بیشتر به درد زندگی خوابگاهی می‌خورد، بخرید خوب فکر کنید آیا واقعا به یک محفظه جدید احتیاج دارید؟ یا اینکه اگر یک ربع وقت بگذارید، وسایل اضافی را از کابینت‌ها و دراورها دور بریزید دیگر احتمالا نیازی به خریداری این دراورهای پلاستیکی پیدا نخواهید کرد.

 

رخت‌آویزهای متعدد باعث بی‌نظمی‌اند

تردیدی وجود ندارد که جالباسی‌ها می‌توانند وسایل مناسبی برای سامان دادن به لباس‌های دم‌دستی باشند. ولی مشکل زمانی پیش می‌آید که تعداد این رخت‌آویزها آن‌قدر زیاد می‌شوند که خود به محلی برای تجمع بی‌نظمی تبدیل می‌شوند. راه‌حل این است که از خود بپرسید معمولا چند عدد لباس دم‌دستی دارید و به همان نسبت رخت‌آویز تهیه کنید.

 

میز و کنسول به جای آیینه و شمعدان

یکی از خریدهای مهم عروس خانم‌ها که خانواده‌ها روی آن تعصب دارند، آیینه و شمعدان است. اگر قرار است مستاجری کنید یا خانه خودتان کوچک است از خیر خریدش بگذرید. اما به این دلیل که بیشتر عروس‌ها هرگز نمی‌توانند از این وسیله تزئینی که فقط در خانه جا می‌گیرد، صرف‌نظر کنند، توصیه می‌کنیم تا جایی که ممکن است یک مدل جمع و جور و کوچک را انتخاب کنید. میزهای کنسول را که کشو دارند، به همراه دو شمعدان بخرید که هم بتوانید در کشوها وسیله بگذارید و هم به آرزوی خرید آیینه و شمعدان برسید!

 

یک قاب کوچک بس است

یکی دیگر از اصول مهم در تزئین اتاق‌های‌ نشیمن تابلوها و قاب‌ها هستند. بهتر است از قاب‌های زیاد روی دیوارها استفاده نکنید و همچنین دقت کنید قاب‌های خیلی بزرگ گزینه مناسبی نیستند. پس بهتر است به‌جای استفاده از چند قاب با شکل‌ها و رنگ‌های گوناگون، از یک قاب نه‌چندان بزرگ فقط برای یک دیوار استفاده کنید.

 

قالیچه‌های کوچک انتخاب کنید

برای سالن‌هایی با متراژ کم، فرش‌های بزرگ اصلا مناسب نیست. وقتی فرش از این گوشه تا آن گوشه سالن را می‌پوشاند و کیپ تا کیپ دیوارها می‌شود، فضا کوچک‌تر به نظر می‌رسد. سعی کنید به جای این‌گونه فرش‌ها سراغ قالیچه‌های کوچک‌تر بروید. فرش‌های ۲ در ۳ متر یا قالیچه‌های یک متری گزینه‌های خوبی هستند.

................................................

شبکه‌های آن ور آبی تلاش زیادی برای فروختن لوازمی می‌کنند که اصلا کارایی ندارند

محصولات ماهواره‌ای، رواج تجمل‌گرایی

97870.pngآدم می‌ماند که ذهنشان تا کجا کارکرده‌: هنداونه قاچ‌کن، خردکن چندکاره، دربازکن همه کاره، قالب میوه جادویی، دستگاه برش آناناس و موز، رنده و خردکن ۱۳‌کاره، لیوان هم‌زن، کباب‌زن جادویی، انواع برس‌های و محصولات ارایشی مو، چرخ خیاطی همراه و... این‌ها تنها تعدادی از محصولاتی است که هرروز و هرشب در شبکه‌ها پخش می‌شود. اگر خوب فکر کنید می‌بینید نداشتن این‌ها برای هیچ‌کدام از ما دغدغه و نگرانی محسوب نمی‌شود، بدون این‌ها هم می‌توانیم غذا بپزیم و از میهمانان پذیرایی کنیم.

یکی تعریف می‌کرد که از شبکه ماهواره‌ای‌ تلفن همراه آخرین مدل خریده اما برایش یک تلفن در پایین‌ترین قیمت فرستاده‌اند، دیگری یخچال خریده و یک کارتن آجر را جلوی در خانه تحویل گرفته، یک تبلت کودک سفارش داده و یک گوشی پلاستیکی داخل جعبه بوده است. اما این تاکیدها و تبلیغات مداوم برای چیست؟

شبکه‌های ماهواره‌ای می‌دانند که بیشتر مخاطبانشان خانم‌هایی هستند که عاشق خرید کردن و تغیر دکوراسیون و لوازم خانه‌اند؛ به همین دلیل بهترین انگیزه را برای ساخت و تبلیغ این محصولات به دست تولیدکنندگان آن‌ها می‌دهد. تبلیغات یک نوع حسرت خرید لوازم شیک و لوکس را در دل مخاطبان می‌نشاند و به تجمل‌گرایی و مصرف‌زدگی ترغیب می‌کند.

امروز افتخار نسبت‌‌به کمیت مصرف بیشتر است تا کیفیت مصرف که به انسان حس خوشبختی و شادی می‌دهد؛ بنابراین فرد به دارندگی فخر می‌کند. همه ما حس و تمایل به پیشرفت و برتری نسبت به دیگران داریم اما به خریدن این ابزارهای اضافه و بی‌مصرف درواقع این حس به صورت کاذب با مصرف‌گرایی ارضا می‌شود. حالا کلاه خودتان را قاضی کنید و ببینید از وسایلی که اضافه خریده‌اید، چندبار در هفته استفاده می‌کنید؟ اصلا آیا این وسیله‌ای‌ که شما خریدید دقیقا همان چیزی بود که در ماهواره تبلیغ آن دیدید؟

 

خبرنگار: تکتم جاوید 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی