کد خبر : 70304
/ 18:31
اگر کمی حواسمان را جمع کنیم می‌توانیم از هدر رفتن انرژی در خانه‌هایمان جلوگیری کنیم؛

انـرژی پــَــر

ما خیلی اسراف می‌کنیم، اسراف کردن را دوست داریم، اصلا حواسمان نیست ممکن است روزی همه این انرژی‌ها تمام بشود و برای آینده هیچ نماند.

انـرژی پــَــر

اسراف انرژی هم ضرر مالی به ما می‌زند، هم اینکه فرهنگ درست استفاده‌کردن را یاد بچه‌هایمان نمی‌دهیم، آن‌ها هم اسراف می‌کنند و این روند این‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا روزی چشم باز کنیم و ببینیم در فقر انرژی به سر می‌بریم، بخش مهمی از اسراف انرژی در دو فصل آخر سال اتفاق می‌افتد، درست وقتی که ما به فکر گرم کردن خانه هستیم و یاد نداریم چطور درست از وسایل گرمایشی استفاده کنیم، شاید جالب باشد که بدانید بالاترین میزان مصرف انرژی در ساختمان‌ها مربوط به سیستم گرمایشی و تامین آب مصرفی 

است.

در کشور ما سرانه مصرف انرژی سالانه ۳۶هزار کیلو وات بر ساعت برای هر شهروند است.

این نرخ روز به روز هم بیشتر می‌شود و روند زیاد شدن آن کاملا صعودی است، خب با توجه به این ارقام باید یک فکر اساسی برای هدر رفت انرژی خانگی کنیم. ما عادت‌هایی داریم که رفتارهایی انجام دهیم که در آن اسراف انرژی است و متوجه آن نمی‌شویم مثلا همه ما در هر زمانی آبگرمکن خانه‌مان روشن است، فرقی ندارد خانه باشیم یا نه؟ به آب گرم نیاز داشته باشیم یا نه؟ شب باشد یا روز؟ 

هر لحظه این وسیله پر‌مصرف روشن است و آب گرمی را که در آن موقعیت نیاز نداریم، تامین می‌کند، خب این یک مثال کوچک بود. از این دست رفتارها خیلی زیاد داریم؛ همراهمان باشید تا در این مطلب بگوییم چگونه می‌شود در خانه کمتر انرژی هدر داد.

................................................

 

دمای اتاق را دریاب

با تنظیم دمای اتاق بالاتر از حد متعادل عملاً انرژی را هدر می‌دهیم- پس چه خوب است که دمای محل کار یا سکونت خود را هوشمندانه تنظیم کنیم. در روزهای آفتابی در فصل سرما‌، اتاق‌های رو به آفتاب موقعیت مناسبی جهت حفظ گرمایش فضای زندگی را فراهم می‌کنند و امکان کاهش دمای سیستم گرمایش (بخاری، شوفاژ یا...) و حتی خاموش کردن آن‌ها را در طول روز به ما می‌دهند.دمای مناسب برای محل زندگی حدود ‌۲۰درجه سانتی‌گراد و برای محل کار- به واسطه جنب و جوش کار و جلوگیری از خستگی و خواب‌آلودگی حدود ۱۸-۲۰‌درجه در نظر گرفته می‌شود که البته این دما مربوط به فصل سرد سال بوده و طبیعتاً در فصول گرم صرف انرژی کلان برای کاهش دمای محل تا این حد نه تنها عاقلانه و مقرون به صرفه نیست؛ بلکه به نفع سلامت شما هم نیست. باید بدانید که محققین در گزارشات خود دمای اتاق خواب را در وضعیت بهینه ۱۹‌درجه سانتی‌گراد تعیین کرده‌اند. دمای در نظر گرفته شده برای آشپزخانه و حمام نیز در همین حدود مناسب است.

 

نفس بکش محیط زندگی

یکی از ملاحظات مهم برای زندگی سالم وجود هوای پاک و تازه محیط زندگی است. در همین راستا با هوا‌دهی مناسب محیط کار یا سکونت خود را از رطوبت و بوهای نامطبوع عاری و به حفظ سلامت و روحیه خود کمک کنید. شاید برخی بر این باور باشند که هوای اتاق باید به صورت دائم در جریان تبادل با فضای باز باشد و به عنوان مثال همیشه گوشه پنجره را باز بگذارند، ولی این موضوع موجب هدر رفتن انرژی گرمایشی و نهایتاً اتلاف آن می‌شود. روش صحیح این کار بازکردن تمام پنجره برای مدت دو دقیقه و در‌صورتی‌که پنجره کوچک باشد این زمان تا ۵‌دقیقه قابل افزایش است. بدین طریق هم تهویه مناسب در فضای مورد نظر صورت می‌گیرد و انرژی نیز تا سر حد امکان تلف نمی‌شود.

 

97987.jpg

 

سیستم گرمایش جدیدم آرزوست

در صورت استفاده از سیستم‌های گرمایش قدیمی نه تنها هزینه‌های نگهداری بالا و مطلوبیت استفاده از این نوع سیستم‌ها کم؛ بلکه مصرف انرژی در آن‌ها تا ۳۰درصد بالاتر از سیستم‌های جدید است. توجه داشته باشید که منابع انرژی مورد استفاده در این نوع سیستم‌های گرمایشی از منابع تجدید‌ناپذیر هستند، پس صرف پرداخت هزینه بالاتر برای استفاده از این نوع سیستم‌ها توجیه مناسبی نیست.

همه مردم در حفظ محیط زیست و آسیب رساندن کمتر به آن باید کوشا باشند. لذا با جایگزینی سیستم‌های قدیمی با تکنولوژی‌های جدیدتر و همچنین سرویس به موقع ۳۰درصد در هزینه‌های مصرف نیز می‌توان صرفه‌جویی کرد. خوب است بدانیم که فقط تنظیم نبودن مشعل می‌تواند ۵درصد هزینه‌های مصرف سوخت را افزایش دهد.

هزینه‌های مالی تحمیل شده به ساکنان ساختمان با مجتمع‌های مسکونی برای نوسازی و تنظیمات دوره‌ای این سیستم‌ها نه تنها در درازمدت بازگشت مالی در کاهش مصرف را به دنبال خواهد داشت؛ بلکه ذخایر سوخت‌های فسیلی را برای استفاده بهتر نسل‌های آینده حفظ خواهد کرد.

 

رادیاتور داغ ممنوع

به منظور بهره‌مندی هرچه بیشتر و بهتر از توان گرمایشی رادیاتور و شوفاژ (و حتی در سیستم‌های فن کوئل) باید جریان مناسب هوا در اطراف آن‌ها برقرار باشد. این جریان که به آن کنوکسیون نیز می‌گویند فقط درصورتی در بهینه‌ترین وضعیت خود برقرار می‌گردد که رادیاتور در موقعیت مناسب با آزادی فیزیکی مطلوب قرار گرفته باشد. 

پنهان نبودن رادیاتورها در پشت پرده، غالباً به منظور حفظ زیبایی و مخفی ماندن رادیاتور از آن‌ها استفاده می‌‌شود، محصور نبودن رادیاتور در بین مبلمان و دکورهای سنگین منزل و موارد مشابه که مانع تبادل درست گرمای رادیاتور با هوای محیط می‌شود. 

در موارد یادشده حرارت رادیاتور در اطراف آن حبس می‌شود و تبادل مناسب با محیط پیدا نمی‌کند که اصطلاحاً به آن داغ کردن رادیاتور هم می‌گویند. در نتیجه این امر بهره‌مند‌نشدن از مصرف انرژی و هدر رفتن آن است.

 

مواظب پنجره‌ها باشید

پنجره‌ها هیچ‌گاه به اندازه دیوار‌ها عایق دما گرما نیستند و همواره بیشترین میزان هدر رفتن انرژی از راه پنجره‌ها صورت می‌گیرد. در طراحی ساختمان حتی‌الامکان باید از پنجره‌های دو جداره استفاده کرد که در این راستا سایز پنجره‌ها نیز تاثیر به سزایی در جلوگیری از هدر رفتن انرژی دارد.

در پنجره‌هایی که تک جداره و با ضریب هدر رفت انرژی بالا هستند، می‌بایست تا جای ممکن از کرکره‌های چوبی بیرون و پرده‌های ضخیم و بلند از داخل استفاده کرد تا دمای داخل را تا بیشترین حد ممکن حفظ 

کنید. بستن کرکره‌های چوبی بیرونی در هنگام شب می‌تواند تا ۵۰درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کند.

 

درزگیر بگیر

درباره پنجره‌های تک‌جداره با چهارچوب فلز یا چوب استفاده از درزگیرهای لاستیکی یا نمدی موجود در بازار تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی از طریق حفظ دمای محیط دارد‌.توجه داشته باشیم که در این‌گونه درز گیرها باید بطور منظم تعویض شوند تا تاثیرات مناسب خود را حفظ کنند. این‌گونه سرمایه‌گذاری‌های کوچک معمولاً نتایج مطلوب و مقرون‌به‌صرفه‌ای در فصل سرما به همراه خواهد داشت.

 

آب گرم نمی‌خواهم

برای تامین آب گرم حدود ۱۲درصد مصرف خانگی جریان آب باید تخصص یابد و این در حالتی است که حدود۳۰درصد هزینه گرمایش و آب گرم برای تامین آب گرم منازل مسکونی صرف می‌شود. چنین نرخی معرفی لزوم استفاده منطقی و فکرشده آب گرم را ضروری می‌سازد. اگر واقعاً فکر شده مصرف کنیم می‌بینیم که دستان نه چندان کثیف خود را می‌توانیم به سرعت با آب بشوییم. یا اینکه ظرف‌های نه چندان چرک را که تعدادشان زیاد هم نیست، می‌توان با آب سرد یا ولرم شستشو داد. مجموع این راهبرد‌ها هزینه آب گرم را تا حدود نصف می‌تواند کاهش دهد. در حمام از لامپ کم‌مصرف استفاده کنید. به جای باز گذاشتن یک‌سره دوش آب، مقداری آب گرم در وان بریزید و پس از شستشوی کامل‌، فقط برای آب‌کشی نهایی از دوش استفاده کنید. از وسایل گرمازا در حمام استفاده نکنید زیرا هم ممکن است باعث خستگی شما شوند و هم انرژی زیادی مصرف می‌کنند. شستشو با آب ولرم می‌تواند علاوه بر شاداب نگه داشتن پوست‌تان، باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود؛ مخصوصا هنگامی که هوا گرم است. راستی یادتان نرود که هنگام خروج از حمام، لامپ آن را خاموش کنید.

 

صرفه‌جویی در آشپزخانه

آشپزخانه‌ها معمولا یک پنجره رو به خیابان یا حیاط منزل دارند و می‌توان برای صرفه‌جویی در مصرف برق، هنگام روز پرده‌هایش را کنار زد و از روشنایی بیرون استفاده کرد. اگر شیر آشپزخانه یا سیفون ظرف‌شویی‌تان خراب است و چکه می‌کند، سریع آن را تعمیر کنید تا هزینه‌های آب بالا نرود. برای صرفه‌جویی بیشتر در مصرف برق می‌توانید هنگام پخت‌و‌پز، پنجره را باز بگذارید تا از هود استفاده نکنید. البته انجام این کار در فصل زمستان باعث به هدر رفتن انرژی می‌شود و به هیچ عنوان توصیه نمی‌‌شود. پنجره‌های شکسته آشپزخانه نیز یکی از دلایل اتلاف انرژی هستند؛ پس آن‌ها را با انواع سالمشان تعویض کنید.

................................................

 

شاید خیلی از اتلاف انرژی‌ها به نظر شما ساده بیاید

قطره قطره

 

97988.jpgصرفه‌جویی در منزل می‌تواند از هدر‌رفت انرژی جلوگیری کند و هزینه‌های مصرفی هر خانه را به درجه خیلی کمی برساند، همراهمان باشید تا چند نکته کوچک و کاربردی برای صرفه‌جویی در منزل به شما بگوییم.

مانیتور کامپیوتر: حتی اگر کامپیوترتان خاموش باشد، آن چراغ کوچک مانیتور که خاموشش نمی‌کنید، می‌تواند وسیله‌ای برای اتلاف برق باشد. بنابراین وقتی کارتان با کامپیوتر تمام شد، حتما مانیتور را هم خاموش کنید. و زمانی که موسیقی گوش می‌دهید و نیازی به تصویر ندارید مانیتور را خاموش کنید.

تلفن بی‌سیم: تنها وقتی که شارژ تلفن بی‌سیمتان تمام شد، آن را به شارژ بزنید و تا جایی که می‌توانید از تلفن بی‌سیم استفاده نکنید. استفاده از تلفن‌های معمولی که برای کار کردن نیاز به برق ندارند، به‌صرفه‌تر است.

ماشین‌ لباس‌شویی: بهتر است ماشین لباس‌شویی‌ای بخرید که برچسب مصرف انرژی‌اش در بهترین وضعیت باشد. اگر ماشین لباس‌شویی‌تان خیلی قدیمی و کهنه است، بد نیست که آن را با یک مدل جدید عوض کنید تا از این طریق ۲۰درصد در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کرده باشید. تا جایی هم که امکان دارد، لباس‌هایتان را با آب سرد بشویید.

یخچال و فریزر: خیلی‌ها عادت دارند وقتی یک یخچال یا فریزر نو می‌خرند، نوع قدیمی‌اش را در انباری یا پارکینگ خانه روشن بگذارند برای روز مبادا و تا رسیدن آن روز، آن یخچال یا فریزر می‌شود محل نگهداری یخ یا آب خنک؛ همین و بس! خساست نکنید و وقتی یک وسیله برقی نو مثل یخچال می‌خرید، نوع قدیمی‌ترش را رد کنید برود. مصرف برق وسایل الکتریکی قدیمی، بسیار زیاد است و استفاده بیهوده از آن‌ها اسراف به حساب می‌آید.

درها: یکی از راه‌های صرفه‌جویی سوخت در فصل زمستان، بستن کامل درهای منزل و حتی اتاق‌هاست. اگر اتاق سردی دارید که داخل آن بخاری یا هیچ وسیله گرمازایی روشن نیست، باید در طول زمستان در آن را ببندید تا از ورود سرما به داخل خانه‌تان جلوگیری کنید. اما در فصل بهار و تابستان قضیه کمی فرق می‌کند. برای صرفه‌جویی در مصرف برق، بهتر است که در بهار و تابستان، روزهایی که نسیم خنکی می‌وزد، به جای روشن کردن کولر، در و پنجره‌ها را باز بگذارید. با این کار، ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.

 

خبرنگار: محمدحسین وکیلی

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی