کد خبر : 70439
/ 10:21
شهرآرا از سودهای کلان مافیا در پروژه‌های انتقال آب گزارش می‌‌‌دهد؛

آب دزدک!

حتی به آب هم رحم نمی‌کنند، مافیایی که مدت‌هاست در پشت پروژه‌های بزرگ سدسازی و انتقال آب، منافعشان تامین می‌شود، مافیایی که به دنبال اجرای پروژه‌های میلیاردی آب با طرح‌های مطالعاتی منفعت‌طلبانه هستند تا منافع دراز‌مدت آن‌ها برای سال‌های سال تامین شود.

آب دزدک!

پول‌هایی که برای اجرای پروژه‌های مد‌‌نظر مافیا هزینه می‌شوند، برای مدیریت مصرف و تقاضا، اصلاح الگوی مصرف، جلوگیری از هدر‌رفت آب و اصلاح شبکه‌های فرسوده هزینه نمی‌شوند. 

گویی ذی‌‌نفعان تنها سنگ خود را بر سینه می‌زنند و در لابه‌لای هشدارهای کم‌آبی و بحران‌افزا، به دنبال سودهای کلانی هستند که به جیبشان بزنند.

 

اصلاح الگوی مصرف به جای انتقال آب از عمان

به گزارش شهرآرا، هفته گذشته بود که شیران‌خراسانی، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با صراحت، از دست‌های پنهان مافیای آب سخن گفت و بحران این مافیا را نگران‌کننده‌تر از بحران آب دانست.

شیران‌‌‌‌خراسانی در گفتگو با خبرگزاری ملت، بحث مافیای سازمان‌یافته در بخش آب را موضوعی جدی بیان کرد و اعلام کرد: به جای انتقال آب از عمان، الگوی مصرف در کشور باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه پیش از استفاده صحیح از داشته‌های آبی، به فکر سرمایه‌گذاری‌های کلان برای انتقال آب از دوردست‌ها و هزاران کیلومتر دورتر هستیم، افزود: باید برای انتقال آب از عمان و استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها سرمایه‌گذاری کلان صورت بگیرد تا آب به دست مصرف‌کننده برسد.

به گفته وی، یکی از طرح‌های انتقال آب از دریای عمان، انتقال آب به مشهد است که حدود ۱۵۰‌میلیون مترمکعب آب به این شهر انتقال داده می‌شود. اعتبار اولیه این طرح ۳‌میلیارد دلار است که حتما برآورد بیشتری برای آن می‌شود و بیشتر از ۱۰‌هزار میلیارد تومان برای این طرح انتقال هزینه می‌شود.

 

رفع مشکل کم‌آبی با جلوگیری از هدر‌رفت

این نماینده مردم مشهد با بیان اینکه طرح دیگری که برای انتقال آب برنامه‌ریزی شده انتقال آب از ارتفاعات هزارمسجد با حداقل هزار و ۷۰میلیارد تومان به مشهد است، یادآور شد: هزینه دو طرح مذکور ۱۲هزار میلیارد تومان می‌شود که اگر به سمت آموزش کشاورزان و ارتقای سیستم آبیاری رفته و از هدر‌‌رفت آب به میزان ۵درصد جلوگیری کنیم، بخش زیادی از مشکل کم‌آبی رفع می‌شود و با ۵درصد، حدود ۲۵۰میلیون مترمکعب صرفه‌جویی انجام می‌شود.

شیران‌خراسانی ادامه داد: بحث مافیا در بخش آب جدی است. این مافیا یا سازمان‌یافته است یا آثار آن سازمان‌یافته است و امروز در شرق کشور، طرح‌هایی عملیاتی می‌شود که مصداق پمپ و لوله دارد، اما بخش اصلاح الگوی مصرف مصداق عملیاتی ندارد.

 

بگذارید مطالعات انجام شود!

برای پیگیری این موضوع، در ادامه، به سراغ کارشناسان، استادان دانشگاه و متولیان آب در شرکت آب منطقه‌ای خراسان رفتیم که هر‌چند از زبان کارشناسان، طرح‌های انتقال آب زیر تیغ انتقاد شدید رفتند، مدیران آب در دفاع تمام‌قد، از این طرح‌ها به عنوان گزینه موجود در تامین آب یاد کردند.

در همین زمینه، مدیر‌‌عامل شرکت آب منطقه‌‌ای خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا می‌گوید: باید حق داد که یک‌سری مطالعات انتقال آب انجام شود، هزینه انتقال آب و هر‌ یک‌لیتر آب تمام‌شده محاسبه گردد، سپس در‌خصوص آن تصمیم‌گیری کرد.

جعفری با اشاره به مباحث رسانه‌ای‌شده در‌خصوص مافیای آب، اظهار می‌کند: مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان و... به این معنی نیست که گزینه انتقال آب قطعی شده‌است. به‌علاوه،‌ بحث انتقال آب از دریای عمان یا تاجیکستان گزینه نهایی تامین آب ما نیست، بلکه یکی از آن گزینه‌هاست که باید درخصوص آن مطالعه شود.

 

انتقال آب عمان مطالبه دو استان دیگر هم هست

این مقام مسئول با اذعان به اینکه بحث انتقال آب عمان تنها مطالبه استان ما نیست، خاطرنشان می‌کند: این مسئله مطالبه دو استان دیگر خراسان‌جنوبی و سیستان‌‌و‌بلوچستان نیز هست و استاندارانشان درخصوص مطالعات انتقال آب، صورت‌جلسه امضا کرده‌اند.

به گفته جعفری، پس از انجام مطالعات، می‌توان در‌خصوص بحث‌های اقتصادی و گزینه‌های جایگزین آن صحبت کرد. 

ما برای مطالعات طرح انتقال آب، موافقت‌‌نامه وزارت نیرو را داریم و امضای سه استاندار و ریاست سازمان مدیریت برنامه‌ریزی سه استان پای این کار مطالعاتی است.

 

هنوز برای قضاوت زود است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی در ادامه، خاطرنشان می‌کند: بر حسب تکلیف، قرار است مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان را انجام بدهیم. هنوز برای قضاوت زود است که این پروژه اجرا شود یا خیر. باید مطالعات انجام شود و ببینیم نتیجه آن چه خواهد‌بود.

جعفری با اذعان به اینکه در کنار بحث مطالعات انتقال آب دریای عمان، خواسته‌های امنیتی، سیاسی و پایداری شرق کشور نیز مطرح است که ما وظیفه داریم مطالعاتش را انجام بدهیم، متذکر می‌شود: اگر نتایج مثبت بود، پس ازمصوبه هیئت وز‌یران و بررسی بودجه، مراحل قانونی خود را طی خواهد‌کرد.

وی به بررسی دیگر روش‌ها در حین انجام مطالعات طر‌ح‌های انتقال آب اشاره می‌کند و در این خصوص نیز می‌گوید: ما به دیگر روش‌های جایگزین نیز فکر می‌کنیم و بحث تامین آب از درون خود استان نیز مطرح است.

به گفته این مقام مسئول، گزینه اصلی شرکت آب منطقه‌‌ای خراسان‌رضوی بررسی گزینه‌های مقایسه‌‌ای است که کدام طرح اقتصادی‌تر و پایدارتر خواهد‌بود. هم‌زمان، گزینه‌های جایگزین هم بررسی می‌شود.

 

«مافیا» کلمه خوبی برای کار تخصصی نیست

این مقام مسئول در ادامه، درخصوص مافیای آب که شیران‌خراسانی بر آن تاکید داشته‌است نیز می‌گوید: ما دستگاهی تخصصی هستیم و باید کار تخصصی خودمان را انجام بدهیم. ایشان کلمه خوبی را به کار نبرده‌است. مافیا تعریف خاص خودش را دارد. تعریفی که ایشان به کار برده مناسب نبوده‌است. به هر حال، نماینده مردم و محترم است.

وی ادامه می‌دهد: ایشان بالاخره حق صحبت دارد. ما هم حرف تخصصی خودمان را می‌زنیم.

جعفری همچنین متذکر می‌شود: «مافیا» کلمه مناسبی برای یک کار تخصصی نیست. کار تخصصی سلسله‌مراتب دارد و انجام آن باید به تایید سازمان برنامه‌ریزی کشور برسد و مجلس نیز برای اختصاص بودجه، آن را بررسی خواهدکرد. در کل، این پروژه برای اجرا، باید مراحل اداری را طی کند و از فیلترهای لازم بگذرد.

 

ما نیازمند انتقال بین‌حوزه‌ای آب هستیم

مدیر شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی در ادامه، همچنین درباره روش‌های جایگزین، مطرح می‌کند: همه منابع آب دشت مشهد را اگر به خدمت بگیریم، همه مصارف بخش کشاورزی را هم اگر به حداقل برسانیم و کشت‌ها را گلخانه‌ای کنیم، باز هم در مشهد به خاطر توسعه‌ای که صورت گرفته‌است، نمی‌توانیم نیاز افق۱۴۲۰ را تامین کنیم.

به گفته جعفری، ما نیازمند انتقال بین‌حوزه‌ای آب هستیم. البته اصل قضیه را بر مدیریت منابع و مصارف گذاشته‌ایم، اما در کنار این اصل، لازم است رویکردهای دیگری نیز برای انتقال آب به مشهد مدنظر قرار بگیرد تا در آینده، با مشکل مواجه نشویم.

■■■

دکتر پاپلی‌یزدی مطرح کرد؛ مافیای آب پولش از مصرف می‌آید، نه از کاهش مصرف

«یک مافیای بسیار پیچیده حول محور اقتصاد آب در ایران تشکیل‌ شده‌است. باید افشا کنیم و بگوییم سرطانِ دزدی، مافیا و پول‌درآوردن شرکت‌های عظیم پشت پروژه‌های آب است. مافیای آب پولش از مصرف می‌آید، نه از کاهش مصرف! آب سد دوستی که می‌آید به مشهد، مترمکعبی چند تمام می‌شود؟ حدود ۴هزار تومان . از مردم ١٢٠ تومان،اصلا بگوییم ۵۰۰ تومان می‌گیرند. ٣هزار و ۵٠٠ تومان دیگر را یارانه می‌دهند به آن مافیای گردن‌کلفت! متری ۴٠ریال حاضر نیستند برای فرهنگ‌سازی کاهش مصرف بدهند، چون اگر کاهش مصرف پیدا بشود، به ایشان ضرر می‌رسد.»

این جملات را دکتر محمدحسین پاپلی یزدی، استاد دانشگاه فردوسی، به زبان می‌آورد و می‌گوید: باید از وزارت نیرو در خصوص طرحی تحت عنوان دیپلماسی آب که در حال انجام است، پرسید. ما که در کشور، انجمن ژئوپلیتیک، قطب جغرافیای سیاسی، انجمن آب، فارغ‌التحصیلان رشته‌های مطالعاتی و همچنین دفتر مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه داریم و همه بسترهای علمی‌مطالعاتی برای دیپلماسی آب موجود است، چرا وزارت نیرو طرح دیپلماسی آب را به یک دکترای عمران که کارش دیپلماسی آب نیست در دانشگاه تبریز می‌دهد؟ به گفته وی، یکی از مشهورترین شرکت‌های مشاور‌آب، ۵ میلیارد تومان پول گرفته‌است که مشاوره بدهد؛فقط مطالعه طرح انتقال آب ازتاجیکستان،۵/١ میلیاردتومان هزینه داشته است. 

وی ادامه می‌دهد: طرح‌های انتقال آب، همه، جنبه انفعالی دارند و اجازه می‌دهند جمعیت شهر مشهد زیاد شود. بعد، شرکت‌های آب و مشاور دنبال این هستند که چگونه آب تهیه کنند! اگر قرار باشد آب از دریای عمان، تاجیکستان یا از هزارمسجد به مشهد بیاید، مجموع هزینه این‌ها چیزی بیش از ٣٠هزار میلیارد تومان می‌شود.

به نظر من، راهکارهای دیگری هست که بخشی از این پول به توسعه مناطق محروم اختصاص یابد و برای جمعیت بیکار و جویای کار در آن مناطق، اشتغال ایجاد شود تا حاشیه‌نشینی گسترش نیابد، اما وقتی جمعیت مشهد افزایش می‌یابد، همه این‌ها به نفع شرکت‌های مشاور است و برای همین، می‌گویم مافیای آب!

پاپلی‌یزدی با انتقاد از اینکه همه امور تصمیم‌گیری توسعه در اختیار شرکت‌های مشاور گذاشته می‌شود، در حالی که نه تخصص توسعه کلان را داشته و نه علاقه‌ای به آن دارند، خاطرنشان می‌کند: این شرکت‌ها فقط به دنبال منافع شرکت خودشان هستند و توسعه مملکت بازیچه منافع شرکت‌های مشاور شده‌است.وی با اذعان به سوءمدیریت شرکت آب خراسان، متذکر می‌شود: ما مدیرانی در خراسان داریم که آدم‌های خوبی هستند، اما مدیران خوبی نیستند و مدیریتشان با منافع ملی مغایر است.پاپلی‌یزدی درباره توجیهات مدیران آب استان در‌‌خصوص خشک‌شدن دشت مشهد و نداشتن چاره‌ای برای انتقال آب از نقاط دیگر، اظهار می‌کند: چه‌کسی دشت مشهد را خشک کرده‌است؟ اگر مدیریت درست بود، نه دشتی خشک می‌شد، نه مصرف آب بالا می‌رفت.وی با اشاره به اینکه مشاوران طرح‌های انتقال آب طوری طراحی می‌کنند که ابتدای کار بگویند براساس مطالعات، طرح دارای ارزش است، بیان می‌کند: بعد از اینکه طرح وارد فاز اجرایی شد، می‌گویند بودجه کم است و دولت در ادامه پروژه، مجبور می‌شود برای اتمام کار، هزینه کند.وی عنوان می‌کند: اگر بخواهند آب را از دریای عمان به مشهد، از سرخس به مشهد، گلپایگان به همدان، از زاینده‌رود به یزد و... ببرند، کل نفت و گاز مملکت را فقط باید خرج تامین آب کنیم. ٨٠٠هزار چاهی که در کشور هستند، با میزان مصرف انرژی و سوختی که دارند، یک‌چهارم تولید کشور را می‌سوزانند که آب درآورند.

■■■

مستندساز «مادرکشی» در گفتگو با شهرآرا مطرح کرد؛ دامن‌زدن به بحران آب با نگاه غلط به توسعه

روزگاری آن‌که می‌خندید هنوز خبر بد را نشنیده‌بود، اما ما ساکنان شهر دیر زمانی است که خبر بد را شنیده‌ایم و همچنان می‌خندیم! استخوان‌های زمینی که این بهشت خیالی را در آن بنا کرده‌ایم از فرط مکیده‌شدن بی‌رویه شیره جانش، پوک شده‌است و دور نیست روزی که دهان باز کند و ساکنان این جزایر خوشبختی را در خود فروبلعد.

دریاچه‌ها و تالاب‌ها، رودها و نهرها، چشمه‌ها و چاه‌ها، قنات‌ها و آب‌خانه‌های این سرزمین هرروز کم‌آب‌تر و کم‌جان‌تر می‌شوند. تو گویی بحران قرن‌ها از اینجا فاصله دارد و این‌ها همه، اخباری از یک کره دیگرند!

همه از خشک‌سالی و بحران آب چیزهایی شنیده‌ایم، اما شاید آن را آن‌گونه که می‌بایست، جدی نگرفته‌ایم. 

﷯ ﷯ ﷯ 

«مادرکشی» مستندی درخصوص بحران آب است که به‌خوبی توانسته‌است با به تصویر کشیدن مظاهر خشک‌سالی و بحران آب، به عوامل پدیدآورنده آن بپردازد. 

در همین زمینه، به گفتگو با سازنده این مستند که در جشنواره‌های سبز جهان نیز حائز رتبه شده‌است پرداخته‌ایم.

﷯ 

توجه به حکمرانی آب در مستند مادرکشی

کمیل سوهانی، مستند‌ساز‌، در این گفتگو به تشریح آنچه در مستند «مادرکشی» مورد توجه قرار گرفته، وضعیت آبی مشهد و حاشیه‌های آن می‌پردازد و می‌گوید: این روزها در رسانه‌های مختلف، زیاد درباره بحران آب حرف زده می‌شود و از منظرهای مختلف، دلایل گوناگونی مثل خشک‌سالی، الگوی اشتباه مصرف و... برای آن مطرح می‌گردد. 

در مستند مادرکشی، از منظر حکمرانی آب، به موضوع پرداخته شده و به مظاهر این بحران مثل خشک‌شدن رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و از بین رفتن منابع آب زیرزمینی و با مشکل مواجه‌شدن آب بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت اشاره شده‌است.

وی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر، در این مستند، علل و ریشه‌های به وجود آمدن بحران آب در بحث سیاست‌گذاری‌ها و حکمرانی نیز بررسی شده‌است.

این مستندساز با بیان اینکه «تلاشمان این بوده که به بحث توسعه و چالش‌های آن در این مستند اشاره شود»، متذکر می‌شود: نگاه غلطی که به توسعه در کشور وجود داشته خود را به شکل بحران در موضوعات مختلف نشان داده‌است، به طوری که می‌توان بحران آب و محیط زیست را از عیان‌ترین وجوه نگاه غلط ما به توسعه در کشور دانست. از همین رو، در مستند مادرکشی، سعی کرده‌ایم نشان دهیم که سیاست‌گذاری‌های غلط ممکن است چه فاجعه‌هایی به بار بیاورد.

﷯ 

خراسان، مینیاتوری از مشکلات آبی کشور

سوهانی خراسان را مینیاتوری می‌داند از تمام مشکلات حوزه آب کشور و تصریح می‌کند: جانمایی غلط صنایع، مصرف بیش از اندازه آب شرب و کشاورزی، الگوی اشتباه مصرف، از بین رفتن منابع آب‌ زیرزمینی و... همه مشکلات حوزه آب است که می‌توان آن‌ها را یکجا در خراسان دید.

وی در ادامه، در‌خصوص مافیای آب و ذی‌نفعان پروژه‌های انتقال آب از عمان یا تاجیکستان به خراسان اظهار می‌کند: بحث انتقال آب مربوط به سیاست‌های کلی حوزه آب است. وقتی سیاست‌گذاری بر‌اساس مدیریت عرضه باشد، بحث تامین آب برای مصرف‌کننده دنبال می‌شود و بحث انتقال آب به هر قیمتی از استان‌های اطراف، جنوب کشور یا کشور همسایه پیگیری می‌شود. این سیاست‌گذاری بر محور مدیریت عرضه می‌چرخد، در حالی که اگر سیاست‌گذاری به سمت مدیریت تقاضا پیش برود، سیاست‌گذار و حکمران دیگر به دنبال این نیستند که به هر قیمتی آب را تامین کنند.

سوهانی خاطرنشان می‌کند: در مدیریت تقاضا، سیاست‌گذار به دنبال این خواهد‌بود که تقاضای مصرف‌کننده خود را مدیریت کند. البته این کار سخت‌تری است، چرا‌که جنسش نرم‌افزاری است.

به گفته وی، در مدیریت عرضه، سیاست‌گذار با مباحث مهندسی، سخت‌افزاری و تجهیزات مهندسی سر و کار دارد، اما مدیریت تقاضا با مدیریت رفتار مصرف‌کننده سر و کار دارد که جنس آن فکر و تلاش فرهنگی است.

﷯ 

لزوم تغییر مدیریت عرضه به تقاضا

سازنده مستند «مادرکشی» همچنین در ادامه می‌گوید: در ١٠٠سال گذشته، مدیریت متمرکز دولتی بر آب حاکم بوده‌است و ما در کشور، با مدیریت تقاضا سر و کار نداشتیم. از همین رو، طبیعی است که تلاش‌ها به سمت مدیریت عرضه رفته‌است.

سوهانی خاطرنشان می‌کند: در مدیریت عرضه، یک‌سری موسسات، شرکت‌ها و گروه‌هایی هستند که ذی‌نفع هستند، چراکه وقتی قرار باشد آب به هر قیمتی عرضه بشود، شرکت‌ها، ماشین‌آلات و نیروهای آن‌ها مشغول‌به‌کار شده و از رکود خارج می‌شوند.

وی تغییر مدیریت عرضه به مدیریت تقاضا را مهم‌ترین راهکار در مدیریت منابع آبی عنوان می‌کند و می‌افزاید: وقتی سیاست‌گذاری‌های حوزه آب را از مدیریت عرضه به سمت مدیریت تقاضا بچرخانیم و از تصمیمات سخت‌افزاری به نرم‌افزاری تبدیل کنیم، در میان‌مدت، شاهد حل مشکلات این حوزه خواهیم‌بود و دیگر این مباحث مربوط به مافیای آب نیز از بین خواهدرفت.

■■■

دفاع تمام‌قد مدیر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای استان از طرح‌ انتقال آب؛
گزینه‌ای جز انتقال آب به مشهد وجود ندارد

در بحث «مافیای آب»، در کنار کسانی که از این موضوع پرده برداشته و مدیران آب را برای بی‌تدبیری در مدیریت بحران کم‌آبی زیر سوال می‌برند، به سراغ مدیران شرکت آب منطقه‌ای در حوزه مطالعات می‌رویم. مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی در این زمینه می‌گوید: متاسفانه این روزها خیلی از افراد بدون اطلاع از وضعیت آب مشهد، کامنت‌ها و پیشنهادهایی می‌دهند که عملی نیست. کسانی که اصرار بر این دارند که پروژه‌های انتقال آب نباید انجام بشود، فردا اگر مشهد بی‌آب شود، پاسخ‌گو خواهند‌بود؟

احمد قندهاری در گفتگو با خبرنگار ما، عنوان می‌کند: یقینا ما در آینده نه‌چندان دور در حوزه آب دچار چالش اساسی خواهیم شد. برنامه تامین آب مشهد تا افق١۴٢٠ تدوین شده و برای تصویب، به مراجع مختلف فرستاده شده‌است. این طرح که در وزارت نیرو در شرف تصویب است، پس از تصویب، عملیات اجرایی‌اش آغاز خواهدشد.

وی با بیان اینکه «همکاران ما در شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی کار را بر مبنای کارشناسی انجام می‌دهند»، تصریح می‌کند: پروژه‌های آب به طرق مختلف و در قالب جلسات کارشناسی، چکش‌کاری و انتخاب می‌شوند.

وی اظهار می‌کند: اگر کسانی فکر می‌کنند می‌توانند برای تامین آب مشهد کمک کنند، ما آمادگی نظرات کارشناسی آنان را داریم. شرکت آب منطقه‌ای خراسان مدعی نیست که برنامه تدوین‌شده‌اش بدون‌غلط است، اما حمایت همه‌جانبه تصمیم‌سازان استان را می‌طلبد و نیازمند هم‌گرایی استاندار، نمایندگان مجلس و... هستیم.

قندهاری با بیان اینکه «ما تقریبا منبع آبی که داخل محدوده خودمان باشد نداریم»، متذکر می‌شود: گزینه‌ای برای تامین آب وجود ندارد. همین اندک گزینه‌های موجود هم اگر دیر شروع شود، یقینا در چند سال آینده با مشکل تامین آب در استان مواجه خواهیم‌بود. به گفته وی، قطعا بخشی از تامین آب از طریق کاهش مصرف و صرفه‌جویی تامین خواهدشد، اما با این وجود، مشهد در آینده دچار کم‌آبی خواهدبود، اما با اجرای طرح‌های انتقال آب تا سال١۴٢٠ دچار مشکل نخواهیم‌شد. قندهاری از انجام مطالعات طرح‌های انتقال آب خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: این پروژه‌ها فاز شناسایی‌شان کامل شده. مطالعات نیز انجام شده‌است. تایید کارشناسی هم دارد و ان‌شاءا... با هم‌گرایی استان، اجرا خواهدشد.

به گفته وی، اجرای طرح انتقال آب از عمان حدود ١٠هزار میلیارد تومان هزینه دارد. این چند پروژه انتقال آب تنها گزینه‌های موجود است. بعضی از دوستان اصرار دارند که با صرفه‌جویی در آب کشاورزی، این نیاز تامین شود، در حالی که همه آب‌های کشاورزی باکیفیت نیستند. همچنین در سطح استان پراکنده هستند و معیشت کشاورزان نیز به این آب‌ها وابسته است. حدود ٨٨درصد آب استان صرف کشاورزی می‌شود.

﷯ 

آبخیزداری برای شمال کشور جواب می‌دهد، نه خراسان!

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان درباره روش‌های آبخوان‌داری و آبخیزداری، می‌گوید: این روش‌ها برای خراسان ١٠٠درصد کارشناسی‌شده نیست، بلکه برای اقلیم شمال کشور خوب است. هدف عمده آبخیزداری حفظ خاک و آب است، اما جایی که سیلاب دارد، نه خراسان. به نظر من، از این محل، آبی برای شرب استان درنمی‌آید. وی در پایان، با اشاره به وضعیت موجود استان در منابع آب، خاطرنشان می‌کند: متاسفانه بارندگی‌مان تقریبا نزدیک به صفر و نیم‌میلی‌متر در استان است. سدها در مقایسه با سال گذشته، حدود ٣درصد آب کمتری دارند. بر اساس آخرین آمار، ٧۵درصد سدها خالی است و تنها ٢۵درصد سدها آب دارد.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی