کد خبر : 70737
/ 20:15
کم کم سوپرمارکت‌ها جای خود را به هایپرمارکت‌ها می‌دهند و باید با قواعد خرید از آن‌ها آشنا شد؛

سـوپرهایپرهـا

یادم هست در دوران کودکی ما به آنچه امروز به «سوپرمارکت» مصطلح شده، بقالی می‌گفتند و اگر آن بقالی خیلی باکلاس بود، می‌شد سوپر.

سـوپرهایپرهـا

معین اصغری- اصولا به مجموعه‌ای از مغازه‌های خرده‌فروشی، رستوران‌ها، استودیوهای عکاسی، سالن‌های آرایشی و کسب و کارهای دیگر، مراکز خرید گفته می‌شود. تاریخچه مراکز خرید و فروشگاه‌ها به خیلی سال قبل برمی‌گردد. در زمان‌های قدیم بنادر و خیابان‌ها به عنوان مراکز خرید استفاده می‌شدند. پاساژ به معنی گذرگاه یا میانه دو چیز است. در دوران گوناگون تیمچه‌ها یا گذرها با جای دادن حجره‌ها و مغازه‌ها در درون خود نقش نوعی بازارچه یا مرکز خرید را ایفا می‌کردند. امروزه پاساژها در درون یک ساختمان یا مجموعه‌ای از ساختمان‌ها قرار دارند که شامل فروشگاه‌های گوناگون می‌شوند و با راهروهای مرتبط با هم باعث آسانی دیدار مشتریان از فروشگاه‌ها می‌شوند. راهروهای یک پاساژ می‌تواند بن‌بست یا مرتبط با راهروهای دیگر باشد. پاساژهای امروزی معمولاً چندطبقه بوده و راهروها در طبقات گوناگون بر روی هم قرار گرفته‌اند. امروزه پاساژها تبدیل به مراکز خرید شده‌اند و روزانه در مناطق مختلف مراکز خرید راه‌اندازی شده و کما بیش با استقبال نیز روبه‌رو شده است.

امروزه برای جذب و وفادار ساختن مشتریان علاوه‌بر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها خدمات و امکانات تفریحی نیز دراین مراکز درنظر گرفته شده است. امکانات تفریحی می‌تواند شامل شهربازی، سینما، مراکز ورزشی و... باشد. وجود رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فست‌فودها نقش مهمی در جذابیت این مراکز داشته است. از دیگر ویژگی‌های یک مرکز خرید می‌توان به داشتن مکان‌هایی از قبیل کیوسک، فست‌فود و پارکینگ اشاره کرد. 

یادم هست در دوران کودکی ما به آنچه امروز به «سوپرمارکت» مصطلح شده، بقالی می‌گفتند و اگر آن بقالی خیلی باکلاس بود، می‌شد سوپر. امروز اگر همان سوپرها خیلی باکلاس باشند «هایپرمارکت» نامیده می‌شوند و خرید از آن‌ها نیز قاعده‌های مخصوصش را دارد.

..........................................

با افزایش تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ها عده زیادی برای خرید به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند. برای اینکه بتوانید اصولی و صحیح از این فروشگاه‌های بزرگ خرید کنید باید اصولی را مدنظر قرار دهید تا خرید مناسبی داشته باشید. منظور از سوپرمارکت‌ها فروشگاه‌های بزرگی است که تنوع کالا در آن‌ها زیاد است و از گوشت و مرغ گرفته تا میوه و سبزی و مواد شوینده و ظروف آشپزخانه را می‌توان از آنجا خرید. 

احتمالا شما هم این تجربه را داشته‌اید که با ورود به فروشگاه‌های بزرگ برای تامین کالاهای موردنیاز خانواده، آنچنان جذب قفسه‌های خوش آب و رنگ و کالاهای متنوع داخل فروشگاه شده‌اید که وقتی پای صندوق فروشگاه، رسید خرید را دریافت کردید، با دیدن رقم هزینه‌های خود، از خرید پشیمان و نادم شدید! خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای اگرچه بسیاری از مشکلات خریدهای خرد از مغازه‌های کوچک را ندارد اما می‌تواند در صورت مدیریت‌نکردن فرایند خرید، فشار مالی زیاد و نابجایی به خانواده وارد کند. اما برای تجربه کردن یک خرید بدون پشیمانی و مناسب از فروشگاه‌های زنجیره‌ای چه باید کرد؟

 

قبل از خرید فهرست تهیه کنید

در طول ماه هر زمان که با علائم کمبود یکی از اقلام خوراکی و غیرخوراکی روبه‌رو می‌شوید، بلافاصله آن را یادداشت کنید و تا پایان ماه فهرست کمبودهایتان را تکمیل کنید. حتما در هنگام خرید، فهرست مربوطه را همراه داشته باشید. همه ما در برابر تنوع زیاد کالا در این فروشگاه‌ها وسوسه می‌شویم و خیلی اوقات چیزهایی می‌خریم که به آن‌ها نیاز نداریم و گاهی 

دو برابر پولی که واقعا باید هزینه می‌کردیم، خرج می‌شود. فهرست داشتن و طبق آن سراغ کالا رفتن، به خرید بهینه شما کمک خواهد کرد.

حتما قبل از رفتن به فروشگاه، اقلام مورد نیازی که در فهرست نوشته‌اید را اولویت‌بندی کنید تا دقیقا از لحظه ورود بدانید باید از کدام قفسه‌ها شروع کنید وگرنه بیخودی سرگردان خواهید شد. اگر در فهرست کمبودهایتان اقلام غیرخوراکی و بهداشتی وجود دارد، قبل از خرید مواد خوراکی برای خرید آن‌ها اقدام کنید، این مسئله به خصوص به دلیل زمان طولانی که در هنگام گشت و گذار در فروشگاه صرف می‌کنید و با احتساب زمان برگشت شما تا منزل، به دلیل احتمال خراب‌شدن برخی مواد غذایی حائز اهمیت است.

 

چرخ دستی مناسب

همان اول که وارد فروشگاه می‌شوید برای خودتان برنامه‌ای برای گشتن بریزید. راه رفتن بی‌هدف بین راهروها باعث طولانی شدن خرید، اتلاف وقت و خستگی می‌شود. در همان ابتدای ورود می‌توانید از چرخ دستی مخصوص خرید استفاده کنید. چرخ دستی به شما کمک می‌کند اجناس را راحت‌ و بدون آسیب‌دیدگی حمل کنید. فراموش نکنید وسعت فروشگاه‌های زنجیره‌ای زیاد است و بدون چرخ قادر به حمل خریدهای خود نیستید. اگر اقلام زیادی برای خرید مدنظر ندارید، بهتر است از سبدهای خرید کوچک استفاده کنید چرا که چرخ‌های خرید اغلب به دلیل بزرگ بودن، شما را برای خرید بیشتر و پرکردن آن‌ها برانگیخته می‌کنند! معمولا فروشگاه‌های بزرگ پارکینگ دارند و به شما اجازه خروج چرخ دستی را می‌دهند، پس درحدامکان خودروی شخصی‌تان را در نزدیک‌ترین مکان به در خروجی پارک کنید تا زمان و انرژی کمتری مصرف شود.

 

خرید خانوادگی

نمی‌توان نادیده گرفت که خیلی از مردم رفتن به هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای را دوست دارند. اگر شما جزو این دسته نیستید، خوب است که یک خرید دسته جمعی با افراد خانواده و بچه‌ها را در این فروشگاه‌ها تجربه کنید. رفتن به سوپرمارکت می‌تواند بهانه‌ای برای یک گردش خانوادگی باشد اما اگر فقط و فقط هدفتان خرید است، مغازه‌های کوچک راه‌حل بهتری خواهند بود.

ترجیحا در هنگام خرید از فروشگاه‌های بزرگ، کودکان خردسال خود را همراه نبرید، چرا که اولا به دلیل زمان طولانی خرید، ممکن است کودک خسته و کلافه شود و دیگر اینکه اغلب کودکان با دیدن اجناس و خوراکی‌های رنگارنگ ترغیب به خرید اقلام غیرضروری می‌شوند و در بیشتر موارد، شما هم ناچارید برای ساکت نگه داشتن کودک خود، به او باج بدهید!درضمن روزهای تعطیل و قبل از تعطیل را هرگز برای خرید انتخاب نکنید؛ چرا که این فروشگاه‌ها در این روزها با ازدحام مشتری همراه هستند و ممکن است با مشکل روبه‌رو شوید. معمولا بهترین زمان برای خرید، صبح است. در این وقت، شما می‌توانید بهترین و تازه‌ترین مواد غذایی را تهیه کنید. معمولا فروشگاه‌ها، صبح قفسه‌های مواد غذایی را با مواد غذایی تازه پر می‌کنند.

 

وقت را دریابید

وقتی که در سوپرمارکت‌ها می‌گذرانیم خیلی اوقات به چشممان نمی‌آید. چون این مکان‌ها گاهی پنجره‌ای به بیرون ندارند و نور داخلشان همیشه ثابت است. مشتریان متوجه غروب خورشید یا تاریک‌شدن هوا نمی‌شوند. بعضی از این فروشگاه‌ها ساعت را جلوی چشم مراجعه‌کنندگان نمی‌گذارند تا بدون توجه به زمان خرید کنند ولی اگر می‌خواهید جلوی خرید بی‌فایده را بگیرید، حتما به ساعت و زمان توجه کنید. برای خودتان برنامه بگذارید که چقدر زمان می‌خواهید بگذارید و جلوی تلف‌شدن وقتتان را بگیرید.

در عین حال که فروشگاه‌های زنجیره‌ای محل مناسب برای بسیاری از خریدهای شما هستند اما هرگز برای خرید یک یا دو قلم کالا به این فروشگاه‌ها مراجعه نکنید؛ چرا که صف طولانی پای صندوق‌ها شما را از خریدتان پشیمان خواهد کرد!قبل از رفتن به سمت صندوق نیز یک بار دیگر، فهرست خرید خود را نگاه کنید و مطمئن شوید که چیزی از قلم نیفتاده است. 

حتما پس از تصفیه حساب، قبضی که به شما ارائه شده است را با خریدهای خود مطابقت دهید؛ شاید چیزی کم یا زیاد شده باشد. فاکتور خرید خود را تا خانه و چک کردن دوباره اجناس نگهداری کنید تا در صورت مطابقت‌نداشتن، امکان مراجعه مجدد به فروشگاه را داشته باشید.

 

اختلاف قیمت

موقع انتخاب کالا به قیمت‌ها توجه کنید. گاهی دو کالای یکسان اختلاف قیمت زیادی دارند. بعد از خرید نیز یک‌بار فاکتور را نگاه و خرید خود را ارزیابی کنید. ببینید برای بار بعد چطور می‌توانید با هزینه کمتر خرید کنید. معمولا یکی از نکاتی که در فاکتورهای خرید از فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد خرید مازاد است؛ مثلا افراد سه بسته کره، دو بسته پنیر، چهار بسته شکر 

و ... برمی‌دارند و همین عامل مبلغ را بی‌دلیل سنگین می‌کند. لزومی ندارد که وقتی از فروشگاه خارج می‌شوید حتما بیست تا پلاستیک همراهتان باشد.

با اینکه بهتر است همیشه طبق فهرست خرید کرد اما باید پذیرفت که آشنایی با کالاهای جدید همیشه هم بد نیستند. ممکن است کالایی ببینیم که به‌نظرمان مفید برسد. لازم نیست همیشه جلوی این تمایل مقاومت کرد. اما باید برایش حد گذاشت.

مثلا هربار با خودتان بگویید تا این قیمت، کالاهای جدید می‌خرم و حداکثر تا همان قیمت مدنظر جنس اضافه بردارید. احساس لذت از خرید را نیز در خودتان مدیریت کنید. این حس به‌شدت شما را به سمت خرید اقلامی سوق می‌دهد که شاید مورد نیازتان نباشند و فقط بار مالی مضاعفی را نصیبتان کنند! پس خودتان را در هنگام خرید، مدیریت و کنترل کنید!

..........................................

 

خوب یا بد، دور ما را غول‌های تجاری و مجتمع‌های بزرگ خرید پر کرده‌اند

انواع مراکز خرید

98676.pngمراکز خرید در سرتاسر دنیا وجود دارند و می‌تواند مقصد سفر کسانی باشد که خریدهای متفاوتی می‌خواهند. عموما مردم به دلیل وجود مغازه‌های متنوع و همچنین امکانات جانبی دوست دارند که از مراکز خرید دیدن کنند. با تعدادی از آن‌ها آشنا شوید:

۱- مراکز خرید در محله‌ها: این نوع فروشگاه‌ها و مغازه‌ها برای دسترسی محلی و راحت و خرید و مصارف روزانه است، حدود نیمی از این نوع مراکز خرید به سوپرمارکت‌ها اختصاص دارد و حدود یک‌سوم این نوع فروشگاه ها داروخانه و فروشگاه‌های بهداشتی و آرایشی است.

۲- مراکز خرید مجتمع‌ها: در این مراکز طیف وسیع‌تری از کالاها و خدمات نسبت به فروشگاه‌ها و مراکز محله ارائه می‌شود. از مهم‌ترین فروشگاه‌های این مراکز می‌توان به سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌های بزرگ و فروشگاه‌های ارزان‌فروشی بزرگ اشاره کرد. این مراکز معمولا به صورت نواری هستند ولی می‌توانند به اشکال دیگری نیز ساخته شوند.

۳- مراکز خرید منطقه‌ای: این مراکز کالاها و خدمات عمومی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌کنند (به‌خصوص پوشاک). فروشگاه‌های تخصصی لباس، فروشگاه‌های ارزان‌فروشی و فروشگاه‌های عمده‌فروشی از جمله مواردی است که در این مراکز وجود دارند. محوطه این مراکز با فروشگاه‌ها محصور شده و این فروشگاه‌ها به وسیله یک راهرو به هم متصل هستند. معمولا این فروشگاه‌ها پارکینگ سرپوشیده نیز دارند.

۴- مراکز خرید جشنواره‌ای: در این مراکز یک نوع وحدت خاص در طراحی و دکوراسیون مغازه‌ها و فروشگاه‌ها وجود دارد. در برخی موارد حتی کالاها و خدماتی که در این فروشگاه‌ها ارائه می‌شود نیز یکسان و هماهنگ است. اصولا این نوع مراکز در جذب توریست فعال هستند و همچنین دارای رستوران و مراکز تفریحی نیز هستند. این مراکز عمدتا در حومه شهر بوده و در برخی موارد دارای ساختمان‌هایی با بنای تاریخی‌اند.

۵- مراکز خرید خارج از مرکز: معمولا در مناطق گردشگری و روستایی واقع شده‌اند. معمولا این مراکز متعلق به کارخانه‌های سازنده کالا بوده و اجناس را با قیمت ارزان‌تر به مشتری عرضه می‌کنند. اصولا به‌طور نواری‌شکل بوده و ممکن است در مکان‌های سرپوشیده یا باز قرار داشته باشند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی