کد خبر : 70809
/ 21:01
حادثه‌ای که برای دختر بابلی اتفاق افتاد بار دیگر این سوال را مطرح کرد؛ راه مقابله با شپش چیست؟

شانتـاژ شپش

شنیده‌ بودم مدیر مدرسه والدین یکی از بچه‌ها را خواسته بود تا به آن‌ها خبر بده دخترشان شپش دارد. پدر وقتی به خانه آمده بود موهای سر دخترش را با نفت شسته بود و بعد هم او به دلیل بی‌احتیاطی دچار آتش‌سوزی شد و بعد دخترک بیچاره را آورده بودند بیمارستان. این‌ها را پرستار اورژانس تعریف کرد.

شانتـاژ شپش

ریحانه حشمتی- هنوز هم خیلی‌ها از شنیدن نامش شکوه می‌شوند. به محض اینکه از مدیر مدرسه یا مربی مهدکودک می‌شوند که فرزندشان که مثل دسته‌گل از او نگهداری کرده‌اند، شپش گرفته‌ است شبیه اسپند روی آتش می‌شوند و توجیه می‌کنند که «من پسرم را هر دو روز یک‌بار حمام می‌برم. بهداشت را در خانه رعایت می‌کنیم. محال است شپش گرفته باشد».

اولین مرحله معمولا انکار است و ناباوری. بعد هم می‌روند سراغ اولین روشی که سال‌های سال اجرا می‌کردند یعنی تراشیدن موهای بچه.

مراحله بعدی یافتن بهترین پزشک است اما جوری شماره دکتر می‌روند که کسی نفهمد چون آبرویشان در خانواده می‌رود. می‌گویند: «بقیه هیچ وقت فراموش نمی‌کنند که بچه ما روزی شپش داشته است». شپش پولدار و فقیر نمی‌شناسد. 

حقیقت ماجرا این است که شپش یک بیماری پوستی ساده است مانند دیگر بیماری‌های واگیردار. برخلاف تصور عموم یکهو هم شیوع پیدا نمی‌کند؛ بلکه با آغاز فصل مدارس، بین بچه‌ها شایع می‌شود و آن‌ها این بیماری را با خود به خانه‌ می‌آورند. مکان‌های شلوغ و پرجمعیت می‌تواند محیط انتقال سریع این بیماری باشد پس هیچ‌کدام از ما در امان 

نیستیم.

..........................................

 

یک حشره چسبنده

اگر فکر می‌کنید شما یا فرزندتان با افراد غریبه از نزدیک تماس نداشته‌اید، باید بگویم که فقط حدود ۳۰‌ثانیه طول می‌کشد که یک شپش از یک سر به سر دیگر انتقال پیدا کند و شما در اتوبوس یا تاکسی خیلی بیشتر از این‌ها وقت دارید!

شپش‌ها حشرات انگلی کوچک و خاکستری رنگی هستند که روی پوست سر انسان زندگی و از خون او تغذیه می‌کنند. طول بدن یک شپش بالغ حدود ۳-۱ میلی‌متر است.

تخم شپش که رشک نامیده می‌شود و سفیدرنگ است به موهای نزدیک به پوست سر می‌چسبد و دیدن آن دشوارتر است. تخم های این حشره اگر زنده باشند معمولا به رنگ خاکستری تا قهوه‌ای هستند اما اگر باز شده باشند سفید و شفاف هستند.

 

تفاوت شپش با شوره سر

ممکن است مدت‌ها در موهای خود ذرات سفیدرنگ را دیده باشید اما فکر کنید این‌ها همان شوره سر هستند، در‌حالی‌که تفاوت شپش با پوسته یا شوره سر این است که این رشک به مو چسبیده شده و با فشار دادن از موی سر جدا نمی‌شود، ولی پوسته سر به راحتی توسط دست جدا می‌شود. این حشرات توانایی پرواز یا جهیدن یا نفوذ به درون پوست سر را ندارند ولی شش پای آن‌ها برای چسبیدن به موها تکامل یافته است.

 

نشانه‌هایی برای تشخیص آسان

طول مو، جنس، سن و رنگ مو تاثیری در انتقال شپش ندارد و شامپو‌کردن معمولی نیز باعث از بین رفتن یا پیشگیری از آن نمی‌شود. شپش سر بیشتر در ناحیه پشت سر و پشت گوش‌ها ایجاد بیماری می‌کند و علامت این عارضه، خارش شدید و بدون علت سر است که بر اثر خارش شدید گاهی اوقات ممکن است عفونت پوستی و زرد زخم در همان ناحیه ایجاد شود.

وجود خارش بدون علت در بچه‌ها به‌ویژه در پشت سر و پشت گوش‌ها می‌تواند ابتدایی‌ترین علامت ابتلا به این بیماری باشد اما تشخیص قطعی با دیدن خود شپش در روی موها ممکن می‌شود. این خارش به دلیل واکنش آلرژی به نیش حشره ایجاد می‌شود.

بیماری از طریق تماس مستقیم یا غیر‌مستقیم مثل شانه‌، برس‌، حوله‌، ملحفه‌، پتو‌، کلاه‌، روسری‌، تل و گل سر شخص مبتلا منتقل می‌شود اما انتقال از طریق استخر و شناکردن ممکن نیست. همچنین زمانی که شیوع شپش در جامعه بالاست صندلی اتوبوس‌‌های شهری و بین شهری، تاکسی‌ها و سالن‌های اجتماعات نیز در انتقال و انتشار شپش نقش دارند.

 

دبستانی‌ها بیشتر در معرض خطرند

کودکان دبستانی، آسیب‌پذیرترین گروه سنی در ابتلا به شپش سر هستند. انتقال این بیماری در فصل سرد زمستان با توجه به قرار گرفتن لباس‌های زمستانی دانش‌آموزان در یک محل واحد در مدرسه‌، بیشتر می‌شود. شپش به خودی خود از بین نمی‌رود. فقیر یا غنی، تمیز یا کثیف فرقی نمی‌کند اما در بچه‌های بین ۴ تا ۱۱‌سال بیشترین شیوع دیده می‌شود. آلودگی به شپش سر در دخترها بیشتر است و علت شیوع آن به خاطر تمایل دختران به داشتن موهای بلند و همچنین معاوضه شانه، گیره مو و سایر وسایل مرتبط با موست.

البته خانواده‌ها و مدارس نیز این بیماری را دست‌کم گرفته‌اند؛ چرا‌که در گذشته بچه‌ها موظف بودند زمانی که به مدرسه می‌روند موهای خود را کوتاه کنند و یک دلیل عمده آن نیز پیشگیری از انتقال شپش بود ولی هم اکنون بسیاری از مدارس و والدین به این امر مهم توجهی نمی‌کنند. 

اگر کودک خردسالی دارید متاسفانه کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید. کودکان وقتی سرشان را کنار هم قرار می‌دهند یا گل سرشان را به هم می‌دهند، شپش می‌تواند منتقل شود.

بهترین کار شما بررسی پوست سر و موی کودکتان به طور منظم است، با این کار می‌توانید آلودگی به شپش را زود تشخیص دهید.

 

نیازی به تراشیدن مو نیست

موثرترین راه پس از تشخیص وجود شپش استفاده از درمان داروست‌ که پزشک در صورت نیاز دوباره آن را تکرار خواهد کرد. حالا دیگر برای درمان شپش سر نیازی به تراشیدن مو نیست و به راحتی با یک شامپو می‌توان آن را برطرف کرد. 

شستشوی لباس و ملحفه در آب جوش (به مدت ۱۰ تا ‌۲۰دقیقه)، رعایت بهداشت فردی (استحمام مرتب)، شانه‌کردن روزانه موی سر (ترجیحاً با شانه دندانه ریز)، تمیز‌کردن هر روزه برس و شانه، شستشوی منظم روسری، مقنعه، کلاه و لباس‌ها، استفاده نکردن از وسایل شخصی دیگران و پرهیز از تماس با اشیا‌ و لباس‌های فرد آلوده راه‌های پیشگیری از آلودگی به شپش هستند.

 

شپش را سر به نیست کنید

اگر فکر می‌کنید شاید فرزند شما به شپش آلوده شده، باید بلافاصله برای تایید تشخیص به پزشک مراجعه کنید و خیلی زود مدیر مهد کودک یا مدرسه را درجریان موضوع قراردهید. همه اعضای خانواده را هم باید بررسی کنید.

بعد از یک‌بار استفاده از داروهای مخصوص این بیماری، قدرت انتقال شپش از بین می‌رود و رفتن کودک مبتلا به مدرسه و مهد کودک منعی ندارد. اگر تمام نکته‌‌های مربوط به درمان به خوبی رعایت نشود ممکن است دوره درمان بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد‌.

 

درمان‌های خانگی دیگر

علاوه بر درمان دارویی تحت نظر پزشک، استفاده از بعضی مواد در دسترس در منزل همچون وازلین و سس مایونز برای خفه کردن شپش و تخم آن و کمک به از‌بین‌رفتن کامل بیماری موثر است.

پس از آغشته کردن موها با این مواد، یک پلاستیک روی سر کشیده شده و به مدت حداقل هشت ساعت این وضعیت حفظ می‌شود. پس از آن با شستن در طی چند روز متوالی و شانه‌کردن‌های مکرر می‌توان امیدوار بود که بیماری به طور کامل از بین رفته باشد‌.

 

آسیب روانی وارد نکنیم

این بیماری از طریق آب و غذا منتقل نمی‌شود و به آسانی هم از بین می‌رود اما از دلایل بروز مشکلات روانی، طرد اجتماعی و افت تحصیلی است. جداسازی فرزندان از مدارس بسیار اشتباه است؛ چرا‌که آسیب‌های روانی برای کودک در پی خواهد داشت.

بنابراین باید به عنوان یک پدر یا مادر آگاه باشید که پیگیری درمان باید در ادامه روند عادی زندگی انجام شود.

..........................................

 

مادری که با خوددرمانی حالا پای سنگ قبر فرزندش نشسته است

جان کودک پای درمان

98771.jpgاگر به دوست‌تان زنگ بزنید که پسرتان شپش دارد یا در جلسه خانوادگی درباره شپش حرف بزنید هرکسی چیزی می‌گوید و تجربیات خودشان را بی مزد و منت تقدیمتان می‌کنند. در واقع همان ترس است که باعث می‌شود هرکس هر چه می‌گوید انجام بدهیم تا زودتر از سر این بیماری فرار کنیم. تلگرام و اینستاگرام هم شده‌اند قوز بالای

قوز.

پیش از این هرکدام از ما ادعای پزشکی‌مان می‌شد چه برسد به این ابزارها که می‌توانیم دانسته‌های خود را به دیگران به اشتراک بگذاریم. اما همیشه هم این خوددرمانی‌ها ختم به خیر نمی‌شود.

فوت دختر ۷‌ساله بابلی به خاطر خوددرمانی مادرش نمونه بارز این رفتار ماست. مادر این کودک که ساکن یکی از روستاهای بخش بندپی شرقی بابل است، هنگامی که متوجه وجود شپش در سر دخترش «ضحی» و برادرش «هانی» می‌شود، از سم کشاورزی برای از بین بردن آن استفاده می‌کند و همین کار باعث می‌شود این دو کودک به کما بروند. ضحی ۷‌ساله پس از چهار روز مبارزه با مرگ درگذشت. او به دلیل نفوذ سم به قسمت مغز و ریه جان سپرد اما هانی ۱۰‌ساله خوشبختانه از کما خارج شده و از بیمارستان مرخص شد.

بیایید از امروز تصمیم بگیرید وقتی بیماری به سراغتان آمد بدون اینکه از کسی راهکاری بخواهیم یا خودمان اقدام کنیم به پزشک مراجعه کنیم. وقتی فرزندمان بیمار شد به جای اینکه یخچال را باز کنیم و در جستجوی قرص باشیم، در مطب دکتر را بزنیم و با او در مورد بیماری فرزندمان مشورت کنیم.

بیاییم فرهنگ خود‌درمانی را برای همیشه فراموش کنیم و اجازه بدهیم پزشکان و متخصصان تشخیص بدهند مشکل ما چیست و برای آن راه‌حلی پیدا کنند.

برای درمان شپش سر، شامپویی به نام لیندان تجویز می‌شود که ۵ تا ۱۰‌دقیقه روی سر می‌ماند و بعد شسته می‌شود و ۷ تا ۱۰روز پس از مصرف، نیاز به مصرف دوباره دارد. مصرف این شامپو در کودکان کمتر از ۶‌سال و مادران باردار ممنوع است و برای آن‌ها با تجویز پزشک، باید از شامپوهای جدیدتری استفاده کرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی