کد خبر : 70897
/ 20:45
با دورقمی‌شدن سرما در استان و به‌منظور تامین گاز خانگی صورت گرفت؛

قطع گاز ۵ نیروگاه استان و استفاده از سوخت مایع

باوجود افزایش بی‌سابقه تولید گاز، با ورود یک جبهه هوای کشور و افت دما، در برخی شهرها مشترکان گاز با افت فشار یا قطعی روبه‌رو شدند که دراین‌ارتباط شرکت گاز به‌منظور تامین گاز خانگی، اقدام به قطع گاز تعدادی از صنایع و نیروگاه‌ها کرد.

قطع گاز ۵ نیروگاه استان و استفاده از سوخت مایع

الهام مهدیزاده- اما ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران با توسعه و راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی در چند سال اخیر رشد شایان‌توجهی داشته است؛ تاجایی‌که ظرفیت تولید گاز کشور از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون از مرز ۱۵۰میلیون مترمکعب گذشته است. بااین‌حال با ورود نخستین جبهه هوای سرد پاییزی به کشور، شبکه گاز با افت فشار مواجه شد.

در‌همین‌رابطه و توجه به افت شدید فشار گاز در شهرها، قطع گاز صنایع و نیروگاه‌های برق آغاز شد و هم‌اکنون در تعدادی از واحدهای صنعتی و نیروگاهی شهرهای کشور، به‌جای گاز طبیعی از سوخت مایع استفاده می‌شود.

 

دورقمی‌شدن سرما و مصرف ۵۲میلیون مترمکعبی گاز در یک شب

اما در استان خراسان‌رضوی نیز ظرف ۴۸ساعت گذشته و با نفوذ توده سرد، دما هوای استان به شکل قابل‌توجهی کاهش یافت؛ تاجایی‌که ظرف ۲۴ساعت گذشته، تعدادی از شهرهای استان سرمای منفی ۱۲ و ۱۳ درجه را تجربه کردند. براین‌اساس و مطابق آمار پورتال هواشناسی خراسان‌رضوی، قوچان و کلات با تجربه دمای منفی ۱۳ سردترین شهرهای استان در سه‌شنبه‌شب بودند.

اما مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی با تاکید بر آنکه با کاهش شدید دما در شهرها و روستاهای استان هیچ افت فشاری از ایستگاه‌های گازرسانی اعلام نشده است، افزود: در شبانه‌روز گذشته (سه‌شنبه) ۵۲میلیون مترمکعب گاز در استان خراسان‌رضوی در بخش‌های خانگی، صنعتی و تجاری مصرف شد که مصرف این میزان گاز به‌نوعی رکودزنی استفاده از گاز در چند سال اخیر بود. به‌گفته وی، بیشترین میزان مصرف گاز در استان متعلق به بخش خانگی بوده است؛ تاجایی‌که ۷۵درصد گاز مصرفی را بخش خانگی به خود اختصاص داد.

فانی در ادامه اشاره‌ای به بیشترین و کمترین مصرف گاز در استان داشت و بیان کرد: درهمین‌مدت مشهد با ۸میلیون و ۵۰۰هزار مترمکعب و بجستان با ۱۲۹هزار مترمکعب بیشترین و کمترین آمار مصرف گاز استان را به خود اختصاص دادند.

 

تامین پایدار گاز خانگی

مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی در پاسخ به قطع گاز نیروگاه‌ها و صنایع استان به‌منظور تامین گاز بخش خانگی، عنوان کرد: با توجه به اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی خراسان‌رضوی و تداوم سرما در استان ظرف دو روز آینده (پنجشنبه و جمعه) شرکت گاز استان برای تامین گاز بخش خانگی از گاز نیروگاه‌ها استفاده کرد؛ البته این به‌معنای تعطیلی ۵ نیروگاه استان نیست.

فانی با تاکید بر آنکه نیروگاه‌های استان برای تداوم فعالیت خود از سوخت دوم استفاده می‌کنند، افزود: این موضوع پیش‌تر درقالب اطلاعیه‌ها به نیروگاه‌ها ارائه شد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی اظهار کرد: با حذف گاز نیروگاه‌های استان، امکان استفاده از ۱۲میلیون مترمکعب گاز (روزانه) در حوزه بخش خانگی استان فراهم شد.

 

احتمال قطع گاز صنایع

وی در پاسخ به قطع گاز صنایع استان، اظهار کرد: با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی، اولویت‌های این حوزه مشخص شد. جدااز‌آن، از چند ماه قبل در اطلاعیه‌ای به صنایع استان، پیش‌بینی سوخت دوم ازسوی واحدهای تولیدی درصورت نیاز اعلام شد.

به‌گفته مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی درصورت تداوم سرما و افزایش نیاز خانگی، محدودیت‌های مصرف گاز در واحدهای صنعتی اعمال خواهد شد.

 

گاز بخش‌های غیرمولد در اولویت باشد

همچنین عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی با بیان اینکه باید قطع گاز بخش‌های غیرمولد در اولویت باشد، گفت: در شرایط فعلی که بخش تولید در وضعیت خوبی نیست، قطع گاز مراکز خرید و استخرها در اولویت بیشتری است.

دکتر علی‌اصغر پور‌فتح‌ا... افزود: اگر واحد تولیدی تعطیل شود، به‌ازای هرروز تعطیلی به اقتصاد کشور لطمه می‌خورد؛ ازاین‌رو باید تلاش کنیم تا درفصل سرد سال همچنان امکان تداوم فعالیت صنعت وجود داشته باشد. وی با اشاره به اینکه کارخانه‌های پرمصرف اولین مقصد برای قطعی گاز در زمستان هستند، عنوان کرد: کارخانه‌های سیمان، چینی، سرامیک، کاشی و صنایع غذایی که به‌شدت به گاز وابسته هستند، همواره دچار قطعی گاز در شرایط سرمایی می‌شوند.

وی افزود: تاکنون میزان خسارت‌های ناشی از قطع گاز و برق صنایع درقالب ارقام و اعداد دراختیار این نهاد قرار نگرفته، اما وقتی انرژی یک کارخانه قطع می‌شود، ضرر نخست آن متوجه خط تولید است که خسارت هنگفتی وارد می‌کند. وی ادامه داد: افزون‌بر خسارت‌هایی که به بخش تولید وارد می‌شود، قطع انرژی یک کارخانه منجر به تعطیلی آن و تحمیل یک‌سری هزینه‌های جاری نظیر بیمه، حقوق کارگران و موارد مرتبط می‌شود.

پور‌فتح‌ا... افزود: شرکت گاز خراسان‌رضوی قول داده تمام تلاش لازم را انجام می‌دهد تا امسال گاز کارخانه‌ها قطع نشود و برای جلوگیری از قطعی گاز شهرک‌های صنعتی، تدابیری نیز اتخاذ کرده است.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی