• خانه
  • خبرهای سایت
  • ایران عزادار شد
کد خبر : 70916
/ 23:27
۷۱شهید در انفجار تروریستی عراق و ۴۴کشته در فاجعه ریلی سمنان، کشور را در بهت فرو برد

ایران عزادار شد

هم زمان با یک انفجار تروریستی در شهرحله عراق که به شهادت تعدادی از زوار اربعین منجر شد، روز گذشته در یک حادثه تامل‌برانگیز دو قطار مسافربری در استان سمنان با یکدیگر برخورد کردند و شمار زیادی کشته و زخمی شدند.

ایران عزادار شد

گروه آخر خط- به گزارش شهرآرا، اگرچه مدت زیادی از بروز سوانح جاده‌ای که طی چند ماه اخیر موجب کشته‌شدن دها نفر از هم‌وطنانمان شد نمی‌گذرد، این‌بار فاجعه برخورد دو قطار در استان سمنان که به مقصد مشهد در حرکت بودند رخ داد. این حادثه پس از دو سال وقفه از حادثه پیشین (برخورد یک قطار باری با یک قطار مسافربری در دامغان) دوباره به سراغ حمل‌ونقل ریلی می رود و شوکی بزرگ به جامعه می‌دهد.

ساعت۱۱:۵۰ روز پنجشنبه یک قطار مسافربری‌ تبریز را به مقصد مشهد ترک می‌کند. ساعت۸ صبح روز جمعه، این قطار مسافربری در نزدیکی ایستگاه هفت‌خوان، بین دو شهرستان سمنان و دامغان، با قطار سمنان-مشهد که روی ریل ایستاده‌بود به‌شدت برخورد می‌کند. با توجه به بارش برف و یخ‌بندان و دسترسی سخت به محل، عوامل امدادی با تاخیر به محل می‌رسند. با حضور امدادگران در صحنه، مشخص شد که چهار واگن از ریل خارج و واژگون شده‌ و آتش در دو واگن قطار تبریز-مشهد شعله‌ور است.

عوامل آتش‌نشانی پس از مستقر‌شدن در محل، اقدام به مهار آتش‌ که تمام این واگن‌ها را در بر گرفته‌بود کردند، عملیاتی که نزدیک به پنج ساعت زمان برد.

با فروکش‌کردن زبانه‌های آتش، بالگرد هلال‌احمر نیز در محل حاضر شد و همه مصدومان این حادثه برای انتقال به مرکز درمانی، تحویل اورژانس شدند.

گزارش‌های اولیه در حالی تعداد جان‌باختگان این حادثه ریلی را ۹نفر و مصدومان را ۷۰نفر عنوان کرد که ساعتی بعد، با توجه به حجم بالای آتش‌سوزی و صدمات واردشده به چند واگن این دو قطار، خبرها حکایت از افزایش کشته‌شدگان داشت که در نهایت، پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور، تعداد جان‌باختگان را ۴۴نفر و مصدومان را نیز صدنفر اعلام کرد.

خباز، استاندار سمنان، چند ساعت پس از وقوع این حادثه ریلی، درخصوص دلایل احتمالی وقوع این حادثه گفت: احتمال می‌رود که لوکوموتیو قطار سمنان به دلیل شدت سرما و یخ‌زدگی، در ۵/۴کیلومتری ایستگاه متوقف شده که در آن زمان، قطار مسافربری تبریز که به سمت مشهد در حرکت بوده، از پشت‌سر با این قطار برخورد کرده‌است. 

روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که چهار نفر از جان‌باختگان این حادثه ریلی ماموران راه‌آهن بوده‌اند.

 

از نامه‌نگاری‌های رئیس‌جمهور تا حضور وزیر

در حالی عصر روز گذشته آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، خود را به محل حادثه رساند که این حادثه ساعت۸ صبح رقم خورده‌بود و در ادامه نامه‌نگاری‌های رئیس‌جمهور، دکتر روحانی در نامه‌ای به معاون‌اولش، خواستار بررسی دلایل وقوع این حادثه تلخ و معرفی مقصران احتمالی شد.

رئیس‌جمهور در بخشی از این نامه، ضمن تسلیت به خانواده‌های داغ‌دیده، از دستگاه‌های مسئول به‌ویژه وزارت راه و شهرسازی خواست نسبت به بررسی و اعلام دلایل وقوع این حادثه تلخ و معرفی مقصران احتمالی اقدام نمایند و تمام اقدامات و تمهیدات فنی و مدیریتی را برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث دل‌خراشی، پیش‌بینی و اجرا نمایند.

 

علت حادثه چه بود؟

پورسید آقایی، مدیرعامل راه‌آهن، درخصوص این حادثه گفت: قطار مشهد-تبریز به دلیل سرمای هوا و یخ‌زدگی سیستم ترمز، در فاصله ۵‌کیلومتری سمنان متوقف می‌شود و مورد را به سیستم «سی‌تی‌سی» ‌شاهرود به عنوان مرکز کنترل اطلاع می‌دهد و به کل سیستم توقف قطار اطلاع داده می‌شود و چراغ برای تردد قطارها در مسیر قرمز می‌شود. در همین زمان، قطار مشهد-سمنان در مسیر متوقف می‌شود‌. متاسفانه در این زمان، به دلیل تغییر شیفت مسئول کنترل، فرد جایگزین از سابقه قرمزشدن چراغ بی‌اطلاع بوده و وقتی رئیس قطار مشهد-سمنان مجددا کسب تکلیف می‌کند، به وی گفته می‌شود که مسیر باز است و مشکلی نیست و شاید چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده‌است؛ لذا به وی تلگراف می‌شود که حرکت کند. قطار مشهد-تبریز در پشت یک پیچ متوقف شده‌بود؛ لذا قطار مشهد-سمنان وقتی با قطار پیش‌رو مواجه می‌شود، به‌شدت با ‌واگن های انتهایی قطار مشهد-تبریز برخورد می‌کند.

 

شهادت ۷۰ زائر اربعین در حله

روز پنجشنبه، طی انفجار یک تانکر سوخت بمب‌گذاری‌شده در یک پمپ‌بنزین در منطقه الشوملی شهر حله واقع در جنوب بغداد، تعدادی از زوار ایرانی شهید و تعدادی دیگر زخمی شدند. طبق اخبار، دست‌کم هفت اتوبوس حامل زائران ایرانی، پاکستانی، بحرینی و عراقی در لحظه حادثه در داخل این جایگاه سوخت قرار داشتند.

داعش در بیانیه‌ای، عامل انفجار تروریستی روز پنجشنبه را ابوفهد العراقی اعلام کرد. داعش در این بیانیه، با اشاره به شکست‌هایش در استان نینوا، تهدید کرده‌است که شیعیان باید در بغداد، کربلا و نجف منتظر حملات شدید باشند.

فلاح الخفاجی، رئیس کمیته امنیتی استان بابل عراق، درخصوص چگونگی رخ‌دادن این فاجعه گفت: راننده تانکر بمب‌گذاری‌شده اتوبوس زائران ایرانی را تعقیب کرده و بعدا کامیون را در میان انبوه جمعیت منفجر کرده‌است.تاکنون آمار متفاوتی از تعداد شهدا و مجروحان این حادثه اعلام شده‌است، ولی آخرین خبرها حکایت از شهادت نزدیک به صد نفر و مجروحیت حدود ۶۰ تن در این حادثه دارد.

مسعود حسینیان، سرکنسول ایران در کربلا، با بیان اینکه در همان روز حادثه ۷۱‌کیسه شامل ۵۹‌جسد سوخته تقریبا کامل و ۱۴‌جسد متلاشی برای تشخیص هویت به ایران انتقال یافته‌است، گفت: تا مشخص‌شدن هویت قربانیان از طریق آزمایش دی‌ان‌ای، باید صبر کنیم.

پیرحسین کولیوند، رئیس مرکز اورژانس کشور نیز با اعلام نام ۱۱نفر از مجروحان افغانستانی که تاکنون وارد ایران شده‌اند، شهادت ۲۴زائر ایرانی در این حادثه تروریستی را تایید کرد.

اما در میان آمارهای متفاوت درمورد شهدای این انفجارکه از ۶۰ تا صد نفر را در بر می‌گیرد، حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزیر امور خارجه، به مهر گفت: هیچ خبر جدیدی درباره آمار شهدا نداریم.

وی با بیان اینکه بخشی از شهدا برای شناسایی نیاز به آزمایش دی‌ان‌ای دارند، تصریح کرد: به احتمال قوی، این‌طور عمل خواهدشد که همه پیکرها به ایران منتقل می‌‌شوند و هویت و ملیت آن‌ها در داخل و با آزمایش معلوم خواهدشد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی