کد خبر : 70968
/ 22:33
این شب و روزها بهترین زمان برای زیارت امام مهربانی هاست سعی کردیم به شما برای انجام یک زیارت صحیح کمک کنیم؛

کبوترم هوایی شدم

۳۵۰‌هزار زائر پیاده دلشان را به دریا می‌زنند تا خودشان را از شهرها و استان‌های مجاور به سه میلیون زائر شهادت امام هشتم‌(ع) در مشهد برسانند. این سه میلیون را بگذارید کنارِ میلیون‌ها نفر دیگر که همه وجودشان به سمت مشهد پر می‌کشد تا زائر علی‌بن‌موسی‌الرضا‌(ع) باشند.

کبوترم هوایی شدم

معین اصغری- واقعا اینکه چه چیزی مردم را از دورترین روستاها تا همین شهرهای اطراف خودمان به این سرزمین می‌کشاند معلوم نیست. عشق، شیفتگی، جنون؟ هرچه هست این را می‌شود گفت که مغز آدم سوت می‌کشد. مغز دو دوتا چارتایی ما نمی‌تواند دلیل این همه هزینه کردن‌ها را حساب کند اما این‌قدر می‌فهمد که هیچ نمی‌فهمد!

کتاب زیارت نیز مثل همه کتاب‌های دیگر مقدمه‌ای دارد و متنی. محتوای اصلی کتاب شاید همان لحظات طلایی حضور در صحن‌های مطهر باشد و نشستن کنار حوض و نگاه به آن گنبد زیبا و زیر لب درددل‌های یک عمر را با آقا درمیان گذاشتن. هرچند که این قسمت نیز آدابی دارد اما شاید همان خودمانی با آقا صحبت کردن از همه بهتر باشد. گاهی یک آهی که از عمق دل بلند می‌شود کاری می‌کند که صد تا امین‌ا... نمی‌تواند. اما عموما زائران از مقدمه کتاب کمتر آگاهی دارند و آداب آن خیلی به گوش‌شان نخورده است؛ درحالی‌که یک مقدمه خوب می‌تواند زمینه‌ساز متنی قوی و پربار باشد.

روزهای پایانی ماه صفر را پشت سر می‌گذرانیم و قلب همه ایران مشهد شده است. قلبی که می‌تپد و حیات را چون خونی در رگ‌های کشور جاری می‌کند. اگر توفیق این را دارید که ایام چهل و هشتم را زیر سایه سلطان سپری می‌کنید، پس با ما همراه باشید تا زیارتی خاطره‌انگیز را در کارنامه عمر خود به ثبت برسانید.

..........................................

امام موسی کاظم(ع) است به یکی از یاران خود به نام سلیمان فرمودند: هر کسى قبر فرزندم على(ع) را زیارت کند، خداوند ثوابى معادل هفتاد حج مقبول به او عطا مى‌فرماید. سلیمان با تعجب می‌پرسد: هفتاد حج مقبول؟! امام پاسخ می‌دهند: آرى هفتاد هزار حج .باز با تعجب گفتم : هفتاد هزار حج مقبول؟! می‌فرمایند: آرى. هفتاد هزار حج مقبول. سلیمان همچنان متعجب است که امام ادامه می‌دهند: بعضى از حج‌ها در پیشگاه خدا مقبول نمى‌شود. هر کس فرزندم را زیارت کند یا شبى در کنار قبر او به سر برد، مانند کسى است که خداوند را در عرش زیارت کند. باز با تعجب پرسیدم مانند کسى که خدا را در عرش زیارت کند؟!

فرمودند: آرى. در روز قیامت و در عرش خدا، حضرات نوح، ابراهیم، موسى و عیسى به عنوان چهار نفر از پیشینیان و محمد، على، حسن و حسین علیهم‌السلام چهار نفر از آخرالزمان، گرد خواهند آمد و این مجلس ادامه خواهد یافت. یعنى غیر از این هشت نفر دیگران هم خواهند بود. زوار قبور ائمه علیهم السلام با ما در همین جلسه شرکت خواهند داشت. بالاترین درجه و با ارزش‌ترین عطیه و عنایت، مخصوص زوار فرزندم على‌بن‌موسى‌الرضاست .(شیخ صدوق، الامالی، ص۱۸۲)

 

غسل زیارت

زیارت ائمه اطهار، آدابی دارد که از جمله آن‌ها غسل زیارت است. غسل علاوه بر تاثیر معنوی که در صفای باطن دارد، موجب رفع بوی بد و آلودگی‌های ظاهری نیز می‌شود. حضرت علی(ع) حتی در شب‌هاى سرد، برای حصول نشاط در نماز شب، غسل می‌کردند. (جالب است بدانید با اینکه غسل زیارت در تشرف به بقاع ائمه معصومین توصیه اکید شده است اما احادیث ما در آداب زیارت قبر امام حسین علیه‌السلام به شما می‌گوید تا با گرد سفر و خستگی راه به زیارت بروید.)

البته فواید غسل در این‌ها خلاصه نمی‌شود. غسل همانند وضو حکمتی دارد که موجب صفای قلب و روح می‌شود و ارتباط شیاطین را با انسان مشکل می‌کند. حضرت رضا(ع) در روایتی می‌فرمایند: آگاه باشید که هر کس مرا با غسل زیارت کند از تمامى گناهان پاک می‌‏شود؛ آن‌چنان‌که گویى از مادر متولّد شده و هیچ‌گونه به گناه آلودگى ندارد.

 

اذن دخول

در آیه‌۴۶ سوره احزاب خداوند در خطاب به اهل ایمان می‌فرماید: «در خانه‌های پیامبر داخل نشوید مگر اینکه به شما اجازه داده شود.» همچنین در روایات بسیاری رعایت حرمت عترت پیامبر همچون خود او دانسته شده است، بنابر این ما به اذن دخول و تکریم حرم آن بزرگواران که همچون مساجد و بلکه بیش از آن، محلی برای یاد خدا و توبه و استغفارند، امر شده‌ایم.

حال که از ورودی ابتدایی عبور کرده و وارد حرم شده‌اید، گنبد طلایی نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند و لحظاتی بعد می‌ایستیم و به قرائت اذن دخول مشغول می‌شویم. در اذن دخول که شیخ عباس قمی در مفاتیح‌الجنان آورده است در ابتدا شهادت می‌دهیم که خداوندا! من بدون اجازه وارد نمی‌شوم و شهادت می‌دهم که صاحب این حرم مرا می‌بیند و سخنم را می‌شنود و جواب سلامم را می‌دهد. هر چند تو حجابی بر گوشم نهادی و من صدای شان را نمی‌شنوم و سپس از رسول و حجت خدا و فرشتگان حاضر در حرم اجازه ورود می‌خواهیم.

اگر به دنبال جواب هستید که اذن دخول گرفته‌اید یا نه، باید به دلتان نگاه بیندازید! اگر شکسته است و رقت قلب و خشوع را احساس کردید، اذن را گرفته‌اید. همین‌طور در بعضی از روایات نیز داریم که اگر به اندازه بال مگسی در چشم اشک پیدا شد داخل شود.

 

99060.jpg

 

اذکار و اعمال توصیه شده

در مسیر منزل یا محل اقامت تا حرم مطهر می‌توانید مداومت به ذکر «أَسْتَغْفِرُ ا... ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ» داشته باشید. زمانی که وارد یکی از صحن‌های حرم می‌شوید آرام حرکت کنید. گام‌ها را کوتاه بردارید و بر لب ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا ا...» داشته باشید. هنگام رویت ضریح مطهر و قدم برداشتن در روضه منوره، بهتر است ذکر شریف «ا...‌اکبر» را بگویید. مستحب است که به نیابت از امام زمان‌(عج) و والدین نیز زیارتی به جا بیاورید. اگر فرصت دارید دو رکعت نماز زیارت بخوانید که در رکعت اول بعد از حمد، سوره یس و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره الرحمن خوانده می‎شود و اگر زمان مجال نمی‌دهد، دو رکعت نماز مانند نماز صبح بخوانید با نیت نماز زیارت. از مجموعه زیاراتی که در کتب و احادیث به آن توصیه شده است می‌توان به زیارت جامعه کبیره و زیارت امین‌ا... اشاره کرد.

 

کبوترانه را فراموش نکنید

اگر با کودکان خود به حرم مشرف می‌شوید باید به این نکته توجه کنید که مبادا خسته شوند زیرا در صورت خستگی خاطره‌ای نه چندان خوشایند در ذهنشان ثبت می‌شود و به شما نیز اجازه زیارت مطلوبتان را نمی‌دهند. «کبوترانه» حرم جذاب‌ترین مکان برای زائران خردسال همراه شما هستند و خادمین این نمایشگاه منتظرند تا مهارت‌های دینی را در قالب بازی و سرگرمی به کودکتان آموزش دهند و خاطره‌ای خوش برای زائران خردسال پدید آورند. کبوترانه در ضلع غربی صحن جامع رضوی قرار دارد و از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب، برای گروه سنّی ۵ تا ۱۰‌سال ارائه خدمات می‌کند.

 

خودرو شخصی یا حمل‌ونقل عمومی؟

احتمالا شما هم ترافیک در مناسبت‌های مذهبی را تجربه کرده‌اید. در هر نقطه‌ای که از شهر باشید اگر به دسته عزادارای یا ایستگاه‌های صلواتی برخورد کنید به سرعت خیابان قفل شده و شما خود را در ترافیک خیابان می‌بینید. این رفت‌و‌آمد سنگین را می‌توان در دهه آخر صفر و ایام شهادت امام رضا‌(ع) به طور کامل احساس کرد. هرساله در مسیرهای منتهی به حرم شاهد عزاداری دسته‌های عزاداری هستیم که گزینه خودرو شخصی را خودبه‌خود حذف می‌کند. اما در طرف مقابل، می‌توان نقطه قوت خیابان‌های اطراف حرم را حمل‌ونقل عمومی، مخصوصا اتوبوس‌هایBRT بیان کرد. خطوطی که شما را از پایانه طبرسی و پایانه امام رضا( پایانه مسافربری) در حریم مختص به خود به حرم انتقال می‌دهند.

 

هوا گرم‌تر می‌شود اما...

امسال در روزهای پایانی ماه صفر هوای مشهد کمی گرم تر می‌شود و دما حدود ۱۳ تا ۱۵ درجه سانتیگراد است و اگر پیش‌بینی هواشناسی آن طور که گفته باشد شاهد روزهای آفتابی هستیم. با این وجود شما به طور محسوس سرمای پاییز را در صحن‌های حرم مطهر احساس می‌کنید، پس می‌توانید از رواق‌ها و اماکن مسقف مانند رواق بزرگ امام خمینی‌(ره) و رواق دارالحجه برای عبادت و عزاداری استفاده کنید.

 

بشارت به زائران علی‌بن‌موسی‌الرضا‌(ع)

در پایان به روایتی اشاره کنیم که حلاوت و شیرینی خاصی برای مومنین و زائران دارد، روایتی که بارها و بارها یا آن را خوانده‌ایم یا کسی برای مان نقل کرده است. امام رضا(ع) می‌فرمایند: هر کس مرا در غربت زیارت کند روز قیامت در سه جا نزد او خواهم آمد تا از ترس‌هاى آن‏جا نجاتش دهیم: هنگامى که نامه ‏هاى اعمال مردم از راست و چپ به پرواز درآید، نزد صراط و نزد میزان.

..........................................

زیارت کردن بزرگان می‌تواند نکات آموزنده‌ای داشته باشد که باید از آن بهره‌مند شد

علامه و حرم

99061.pngعلامه طباطبایی وقتی به مشهد مشرف می‌شد از وی تقاضا می‌کردند که در خارج از مشهد چون طرقبه و... به دلیل اعتدال هوا محل سکونت خویش را قرار دهد و گهگاهی برای زیارت مشرف شود، ابداً قبول نمی‌کرد و می‌فرمود: ما از پناه امام هشتم جای دیگر نمی‌رویم.

یکی از شاگردان علامه طباطبایی می‌گوید‌: هیچ به خاطر ندارم که از اسم هر یک از ائمه(ع) بدون ادای احترام گذشته باشند. در مشهد که همه ساله مشرف می‌شدند و تابستان را در آنجا می‌ماندند وقتی وارد صحن حضرت رضا(ع) می‌شدند، بارها که در خدمت شان بودم و می‌دیدم که دست‌های مرتعش را روی آستانه در می‌گذاشتند و با بدن لرزان از جان و دل آستانه در را می‌بوسیدند، گاهی از محضرشان التماس دعا درخواست می‌شد، می‌گفتند: بروید از حضرت بگیرید؛ ما اینجا کاره‌ای نیستیم؛ همه چیز آنجاست!

زمانی نویسنده ای مشهور بوسیدن ضریح امامان(ع) و این قبیل احترام نهادن‌ها را تشنیع می‌کرد. وقتی سخن او را به مرحوم علامه در حرم رضوی عرض کردند، ایشان فرمود‌: اگر منع مردم نبود، من از دم مسجد گوهرشاد تا ضریح، زمین را می‌بوسیدم.

حجت‌الاسلام معزّی نقل می‌کند که یک بار در ایام طلبگی به مشهد رفته بودم و در صحن‌های حرم رضوی گام می‌زدم و به بارگاه امام(ع) می‌نگریستم اما داخل رواق‌ها و روضه نمی‌رفتم. ناگهان دست مهربانی روی شانه‌هایم قرار گرفت و با لحنی آرام فرمود: حاج شیخ حسن! چرا وارد نمی‌شوی؟! نگاه کردم و دیدم علامه طباطبایی است. عرض کردم‌: خجالت می‌کشم با این آشفتگی روحی بر امام رضا(ع) وارد شوم. من آلوده کجا و حرم پاک ایشان کجا! آنگاه مرحوم علامه فرمود: طبیب برای چه مطب باز می‌کند؟ برای اینکه بیماران به وی مراجعه کنند و با نسخه او تندرستی خود را بیابند. این جا هم دارالشفای آل‌محمد است. داخل شو که امام رضا(ع) طبیب الأطباء است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی