کد خبر : 70972
/ 00:18
خسارت ۱۷۵ میلیارد تومانی سرمای هوا به مزارع زعفران استان؛

بیمه یا نیست یا پاسخ گو نیست!

سرمای هوا در چند روز گذشته در شرایطی شکل گرفت که اکنون فصل برداشت این محصول از اراضی زیر کشت است.

بیمه یا نیست یا پاسخ گو نیست!

الهام مهدیزاده- در‌حالی‌که به اذعان مسئولان جهاد کشاورزی استان سرماهای روزهای گذشته به ۲۵هزار هکتار زعفران به ارزش ۱۷۵‌میلیارد تومان خسارت وارد کرده است اما مشکلاتی مانند تمایل نداشتن کشاورزان به بیمه و همچنین امتناع برخی از شرکت‌ها به بیمه محصولات گران‌قیمتی مانند زعفران، موجب شده تا فقط ۲هزار هکتار از زمین‌های خسارت‌دیده بیمه باشد و پرداخت خسارت مابقی اراضی در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. در این رابطه مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا برای خسارت وارد شده به محصول زعفران استان، در همان ابتدا اشاره به آن دارد که سرمای هوا در چند روز گذشته در شرایطی شکل گرفت که اکنون فصل برداشت این محصول از اراضی زیر کشت است. سید‌هاشم نقیبی اظهار کرد: با وجود آنکه گل زعفران در این فصل برداشت می‌شود و این محصول با هوای سرد سازگار است اما کاهش دمای هوا در استان در چند روز گذشته بیش از آستانه تحمل این محصول بود که همین مسئله سبب بروز خسارت به مزارع زیر کشت این محصول شد.مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در ادامه به سطح زیر کشت محصول زعفران استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۷۵‌هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت محصول زعفران است که در برآوردهای صورت‌گرفته برای خسارت سرمای شدید چند روز قبل، پیش‌بینی می‌شود به بیش از ۲۵‌هزار هکتار از مزارع استان خراسان‌رضوی خسارت وارد شده باشد.

نقیبی در ارائه برآوردی از خسارت ریالی وارد شده به محصول زعفران، بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود سرمای چند روز قبل در حدود ۱۷۵‌میلیارد تومان به مزارع زیرکشت زعفران و محصول آن خسارت وارد کرده باشد.

 

فقط ۲‌هزار هکتار بیمه بود

خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی یکی از موارد پیش‌بینی‌ناپذیر است که همین مسئله ضرورت بیمه محصولات کشاورزی را دوچندان می‌کند، با این حال به گفته مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی کشاورزان تمایل چندانی برای بیمه‌کردن محصولات کشاورزی ندارند.این مقام مسئول اظهار کرد: در سال زراعی جاری تنها ۲‌هزار و ۲۰۸‌هکتار از اراضی زیرکشت این محصول، بیمه کشاورزی شده است که این رقم در مقابل سطح زیرکشت این محصول در استان بسیار اندک و ناچیز است.مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در بیان دلایل تمایل اندک بیمه‌کردن محصولات کشاورزی توسط کشاورزان، اظهار کرد: کشاورزان معتقدند رقمی که صندوق بیمه کشاورزی برای خسارت وارد شده به محصولات کشاورزی پرداخت می‌کند غرامت هزینه تولید است نه هزینه آن محصولی که به آن آسیب وارد شده است.

 

اختلاف در پرداخت خسارت بیمه کشاورزی

وی در ادامه بیان کرد: در‌حال‌حاضر روال بیمه کشاورزی این‌گونه است که در پرداخت خسارت، بیمه هزینه خسارت را تا مرحله‌ای که وارد شده پرداخت می کند اما کشاورزان توقع دارند خسارت تولید محصول پرداخت شود که این اختلاف، رقم قابل توجهی است و با توجه به همین مسئله کشاورزان تمایل چندانی به بیمه کردن محصولات کشاورزی خود ندارند.مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه زعفران صندوق بیمه، هزینه‌ای را که کشاورز برای کشت این اراضی داشته، پرداخت می‌کند. این درحالی است که کشاورزان معتقدند از هر هکتار چند کیلوگرم زعفران تولید می‌شود که ارزش آن چندین برابر است. وی گفت: بهترین پیشنهاد برای بیمه زعفران‌، بیمه درآمد محصول است که باید راهکار آن سنجیده و ارائه شود.

 

خسارت سرما به ۳۵‌تن گل زعفران

اما معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در گفتگو با خبرنگار، با اشاره به خسارت‌های وارد شده به محصولات استان، اظهار کرد: هفته گذشته به واسطه ورود یک جبهه هوایی سرد، دمای هوا در استان به میزان قابل توجهی کاهش یافت و این کاهش دما تا دو روز قبل در استان حاکم بود.نجف‌قلی صالحی با تاکید بر آنکه اکنون زمان برداشت زعفران از مزارع ریز کشت این محصول است، افزود: کاهش دمای هوای استان خسارت‌هایی را به مزارع زعفران استان وارد کرد و گزارش‌ شهرستان‌های استان در حال تکمیل است و بر این مبنا نمی‌توان آمار دقیقی از خسارت محصول زعفران ارائه داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در پاسخ به برآوردهای صورت گرفته در رابطه با خسارت محصول زعفران استان اظهار کرد: با توجه به برآوردهای صورت گرفته حدود ۳۰ تا ۳۵‌تن گل زعفران به واسطه سرمای هفته قبل استان خسارت وارد شد و از میان رفت.

اما شایان‌فر مدیرکل بحران استانداری خراسان‌رضوی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا برای وضعیت خسارت سرمای چند روز قبل به محصولات کشاورزی استان اظهار کرد: دستگاه‌های مسئول در حال تعیین برآورد خسارت هستند و ظرف چند روز آینده رقم دقیق خسارت وارد شده به محصولات کشاورزی استان ارائه می‌شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران نیز درگفتگو با شهرآرا با بیان اینکه کشاورزان تمایل چندانی برای بیمه‌کردن محصولات خود ندارند، گفت: زعفران محصولی است که در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی آفت کمتری می‌بیند؛ از طرفی چون آخرین سرمایی که سبب خسارت گسترده به مزارع زعفران شد مربوط به سال ۱۳۸۶ بوده است، از‌این‌رو کمتر کشاورزی مایل بود که مزارع خود را بیمه کند.

غلامرضا میری افزود: همچنین باید به کوچک‌بودن مزارع زعفران نیز اشاره کرد که همین مسئله رغبت کشاورزان را برای بیمه کمتر کرده است. وی درباره راه‌های جبران خسارت زعفران‌کاران گفت: در گذشته بانک‌ها بخشی از وام‌هایی را که کشاورزان دریافت می‌کردند، استمهال می‌کردند تا آن‌ها بتوانند همچنان به فعالیت ادامه دهند.

وی گفت: وقتی به کشاورزان گفته می‌شود، چرا محصول کشاورزی و دام خود را بیمه نمی‌کنید؟ در پاسخ می‌گویند: سال گذشته بیمه بودیم و هیچ مبلغی دریافت نکردیم! یا می‌گویند همسایه ما در سال گذشته فلان مبلغ خسارت گرفته ولی به ما هیچ مبلغی پرداخت نشده است. این مسئول پیشنهاد کرد اگر دولت محصولات کشاورزی را به طور قسطی بیمه کرده و پس از برداشت محصول از آن‌ها دریافت کند شاید بهتر از این وضع باشد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی