کد خبر : 71052
/ 22:47
همراهمان باشید تا با ترفندهای خانه‌داری یک کدبانو نمونه باشید؛

صـد بـانو

همیشه در هر کاری یک فوت کوزه‌گری وجود دارد از پخت انواع غذاها بگیرید تا تمیز‌کردن خانه یا اتوزدن لباس، همیشه یک نکته‌ای هست که با آن کارها بهتر و راحت‌تر انجام می‌شود.

صـد بـانو

سینا واحدی‌فرد- همیشه در هر کاری یک فوت کوزه‌گری وجود دارد از پخت انواع غذاها بگیرید تا تمیز‌کردن خانه یا اتوزدن لباس، همیشه یک نکته‌ای هست که با آن کارها بهتر و راحت‌تر انجام می‌شود، در خانه‌داری دانستن این نکته‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند، مخصوصا برای خانم‌هایی که شاغل هستند یا بچه‌ها وقت آن‌ها را پر کرده‌اند دانستن این نکات کمک بزرگی به سریع‌تر و راحت‌تر انجام دادن کارهای خانه می‌کند بعضی از این نکات از دیروز سینه به سینه نقل شده‌اند و همه آن‌ها را می‌دانند، مثلا همه از مادرشان شنیده‌اند که لباس بافتنی را نباید روی بند رخت پهن کرد؛ چرا‌که لباس از قواره می‌افتد، بلکه باید آن را روی یک سبد پهن کرد تا خشک شود، اما این روزها با پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن همه چیز راه‌حل‌های زیادی از این دست برای خانه‌داری است.

دانستن این راه‌حل‌ها مشکلاتی همچون لکه‌هایی که هیچ وقت نمی‌روند، تمیز کردن کاشی یا سینک را برطرف می‌کند، البته در آشپزی هم نقش پر‌رنگی دارند، مثل اینکه اگر غذا شور شد چه کار کنیم؟

یا اینکه اگر برنج سوخت چه کار کنیم تا بوی سوختگی آن برود؟ برای دانستن این نکات کوچک و بزرگ همراهمان باشید تا بتوانید بهتر و راحت‌تر خانه‌داری کنید.

خانه‌داری آنقدرها هم که بعضی از مردان فکر می‌کنند کار راحتی نیست؛ بلکه اگر خانمی بخواهد مدیریت یک خانواده را برعهده داشته باشد، چه بسا وظایفش بیشتر و البته حساس‌تر از دیگر افراد خانواده باشد.

..........................................

 

چطور برنج بپزیم؟

خانم‌هایی که بیرون ازخانه کار می‌کنند و وقتی ظهر به خانه می‌آیند، فرصت پختن برنج را ندارند یا اینکه دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند‌، می‌توانند از این روش کمک بگیرند:

صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنید، البته کمی آن را خشک بردارید، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را داخل یخچال قرار دهید، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهید و آن را دم کنید حالا تا سالاد را آماده شود، برنج هم دم کشیده است.

 

برای از‌بین‌بردن بوی سوختگی برنج

۱- یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.

۲- یک عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را به خود می‌گیرد.

 

آب برنج برای بچه‌ها

وقتی می‌خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن را بردارید و با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی‌که شور نباشد برای بچه‌ها خیلی مفید است.

 

اگر برنج شما شور شد

اگر قبل از آب‌کش‌کردن برنج متوجه شدید که برنج شما شور شده است موقع آبکش‌کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبکش بریزید‌. اما اگر بعد از آبکش‌کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره‌ای برای برطرف‌کردن شوری آن ندارید. مگر اینکه خورش را بی‌نمک درست کنید.

 

اگر برنج شما بی‌نمک شد

اگر بر اثر فراموشی برنجتان بی‌نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با این کار بی‌نمکی برنج شما رفع می‌شود هرگز نمک را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمک در روغن حل نمی‌شود.

 

خوشمزه‌تر شدن شیربرنج

اگر می‌خواهید شیربرنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می‌شود که شیر برنج شما خوشمزه‌تر شود.

 

خوشمزه‌تر شدن شوید پلو

برای اینکه شوید پلوی شما خوشمزه‌تر شود، می‌توانید از ادویه مخصوص پلو که سبزرنگ است و (در عطاری‌ها موجود است) استفاده کنید بعد از آبکش‌کردن برنج کمی ادویه لابه‌لای برنج بپاشید.

 

از‌بین‌بردن بوی نامطبوع برنج

اگر به هر دلیلی برنج خشک شما بو گرفت برنج را روی یک سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نور آفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می‌شود و برنج حالت خود را از دست می‌دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می‌ریزید، از هم پاشیده می‌شود.

 

بر‌طرف‌کردن بوی پیاز از کارد

اگر کارد شما بوی پیاز می‌دهد‌، با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید‌. با این کار بوی پیاز از بین می‌رود.

 

برطرف‌کردن بوی سیر از دست

برای از‌بین‌رفتن بوی سیر از دستان خود کمی آبلیمو روی دست خود بریزید و خوب آن‌ها را به هم بمالید یا اینکه پوست لیمو را در دست خود بفشارید.

 

تمیز‌کردن ظرف‌ها

اگرغذا به ته قابلمه چسبیده‌، هرگز کارد، قاشق یا کف‌گیر فلزی برای پاک‌کردن آن به کار نبرید. کافی است آن را از آب گرم پر کرده و مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید. اگر غذا خیلی محکم به قابلمه چسبیده است‌، مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاک شود.

اگر ظرف‌های خانه را چند روز نشسته‌اید و روی هم جمع شده‌اند اول آن‌ها را با آب جوش آبکشی کنید و بعد بشویید اگر مانده غذاها یا لکه‌های ظرف نرفت ظرف‌ها را در سینکی که آب جوش و سرکه و مایع ظرف‌شویی را در آب آن حل کرده‌اید آن بگذارید بعد از آن دوباره با آب جوش آب‌کشی کنید و بعد با مایع ظرف‌شویی و آب ولرم بشویید ظرف‌ها عین روز اول تمیز می‌شوند.

 

99220.jpg

 

تمیز‌کردن لکه‌ها

برای پاک‌کردن لکه سس با پارچه تمیزی که درون آب سرد فروبرده اید ، استفاده کنید و در صورت لزوم مقدار کمی از محلول آب و کف پودر رختشویی را به وسیله یک اسفنج به آرامی روی آن بمالید و سپس با یک پارچه تمیز و نم‌دار آن را پاک کنید.

اگر آدامس به لباس چسبید روی آن را چند تکه یخ بکشید و بعد به آرامی جدا کنید اگر جدا نشد لباس را داخل یک نایلون قرار بدهید و چند دقیقه در فریزر قرار بدهید.برای از بین بردن لکه قهوه چند قاشق سرکه را در یک لیوان آب گرم حل کنید و لکه لباس را در آن قرار دهید، سپس با آب سرد بشویید و بعد با پودر رخت‌شویی یا صابون رخت‌شویی لباس را بشویید.

اگر روی فرش لکه‌ای به وجود آمده مثلا یکهو شربت آلبالو ریخته یا یک ظرف خورشت چپه شده است و فرش شما هم رنگش روشن است نگران نشوید، کمی ماست روی لکه بریزید و بعد از اینکه خشک شد آن را بردارید ماست رنگ لکه را از بین می‌برد، سپس فرش را با شامپو فرش تمیز کنید.

وقتی قالی یا پارچه‌های پشمی کرک‌دار، غفلتاً در بارش باران خیس شوند، اگر خود‌به‌خود خشک شوند روی آن‌ها لکه باقی می‌ماند ولی برای رفع این اشکال می‌توانید با کاغذ خشک‌کن تمام آب آن را بگیرید به این ترتیب کوچک‌ترین لکه‌ای باقی نخواهد ماند.

 

دستگاه بخار‌پز درخانه

برای ساختن این دستگاه ، یک قابلمه را آب کرده و آبکشی روی آن قرار دهید‌. سپس مقداری آب در قابلمه بریزید (به میزانی که آبکش با آب برخورد نکند) حالا هر ماده‌ای را که می‌خواهید بخار‌پز کنید، روی آبکش قرار دهید. اجاق گاز را روشن کنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود. می‌توانید سبزیجات را به این روش بخار‌پز کنید. البته برای نگهداری بهتر سبزیجات در فریزر می‌توانید بعد از ده دقیقه بخارپز کردن آبکش را در یک کاسه با آب یخ و قطعات یخ بریزید و بعد از بسته‌بندی‌کردن در فریزر قرار دهید این روش عمر مفید سبزیجات را بیشتر می‌کند و فیبر آن از بین نمی‌رود، از طرفی دیگر روش مناسبی برای نیم‌پز‌کردن آن‌ها بوده و در مقایسه با تفت دادن با روغن بهتر است.

 

راهی برای بهتر رنگ‌دادن زعفران

برای اینکه زعفران شما بهتر رنگ بدهد، می‌توانید از روش زیر کمک بگیرید؛ درون یک استکان کوچک به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از اینکه برنج را آبکش کردید و داخل قابلمه ریختید استکان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم‌کنی را روی قابلمه بگذارید. با دم کشیدن برنج، زعفران هم دم می‌کشد و بهتر رنگ می‌دهد.

 

براق‌کردن زیورآلات

برای براق‌کردن طلا و جواهرات راه حل‌های زیادی ارائه می‌دهند از شستن با محلول‌های عجیب و غریب بگیرید تا جوشاندن آن‌ها اما بدانید که خاک اره در این زمینه بهترین گزینه بوده و فقط کافی است چند ساعت آن‌ها را در خاک اره قرار دهید.

 

..........................................

 

این هم چند نکته و ترفند کوچک برای کمک بیشتر به خانم‌های خانه‌دار

مینی‌ترفند

99219.pngدر این مطلب چند ماده را که به شما در خانه‌داری حسابی کمک می‌کند، معرفی می‌کنیم که به وسیله آن‌ها می‌توانید ترفندهایی را برای بهتر خانه‌داری‌کردن یاد بگیرید، این ترفندها به راحت‌تر و سریع‌تر پیش رفتن کارها کمک می‌کنند:

معجزه نشاسته:اگر مقداری نشاسته را در کمی آب حل کنیم و با قلم‌مو به اشیای گچی و مرمری بزنیم، در پاکیزگی آن‌ها معجزه می‌کند.

ورقه نازک آلومینیوم:با استفاده از این ورقه‌ها می‌توان اشیای نقره‌ای را نیز حفظ کرد زیرا نقره در معرض هوا سیاه می‌شود. پس نقره‌آلات را اگر در این ورقه‌ها محکم بپیچیم، همیشه تمیز و شفاف می‌مانند.

کاغذ خشک‌کن : وقتی قالی یا پارچه‌های پشمی کرک‌دار غفلتاً در بارش باران خیس شوند، اگر خود به خود خشک شوند روی آن‌ها لکه باقی می‌ماند ولی برای رفع این اشکال می‌توانید با کاغذ خشک‌کن تمام آب آن را بگیرید به این ترتیب کوچک‌ترین لکه‌ای باقی نخواهد ماند.

قند سوخته :می‌توان آن رابه عنوان بوگیر یخچال مورد استفاده قرار داد، مخصوصاً در زمان مسافرت که یخچال بلااستفاده می‌ماند قراردادن این ماده در داخل یخچال باعث از‌بین‌بردن تمام بوها خواهد شد.

سرکه :اگر سطح وان حمام جرم گرفته و نمی‌خواهید برای تمیز کردن آن از مواد شیمیایی استفاده کنید، بهتر است اسفنجی را به سرکه آغشته کرده و با آن وان حمام را تمیز کنید. سپس مقداری پودر جوش‌شیرین را روی سطح وان ریخته و با اسفنج آن را مرطوب کنید. در پایان هم آن را با آب تمیز بشویید تا به نتیجه دلخواه برسید.این روزها هوا سرد شده و دوباره شومینه‌ها روشن شده‌اند.

اما اگر شما هم در خانه شومینه دارید و آجرهای اطراف آن کثیف شده، برای تمیز‌کردن آن از سرکه استفاده کنید. قلم مو را داخل سرکه سفید زده و با آن آجرها را تمیز کنید. سپس آن‌ها را با دستمال خشک کنید.

می‌بینید که آجرها کاملاً تمیز می‌شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی