کد خبر : 71130
/ 17:59
نگاهی به آخرین تغییرات معضل اعتیاد در اسماعیل‌آباد‌؛

کم شده اما ریشه کن نه!

اسماعیل‌آباد با فقر‌و‌نداری گره خورده است. هر‌وقت نام این محله به زبان می‌آید، معتادانی را متصورمی‌شویم که در خماری، مصرف مواد را مزه‌مزه می‌کنند. هرقدر تلاش شود این ذهنیت به فراموشی سپرده شود، تا وقتی حضور موادفروشان و مصرف‌کنندگان مواد در این محله هر روز حس شود، بی‌فایده است.

کم شده اما ریشه کن نه!

فرامرزی- بااین‌وجود اگر گذرتان به اسماعیل‌آباد افتاده باشد، شما هم مثل ما پی به تغییرات صورت‌گرفته در این محله خواهید برد؛ محله‌ای که تا سال گذشته، حضور معتادان در‌کنار دیوار کال و گاهی در معابر آن دیده می‌شد، حالا با اقدامات صورت‌گرفته در آن، شاهد تغییرات ملموسی در آن هستیم. در این گزارش به این محله رفتیم و با مردم، رئیس ناحیه و اعضای شورای اجتماعی محله و... در این مورد هم‌کلام شدیم.

..........................................

 

طرحی که اثرگذار بود

طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر و کارتن‌خواب در این منطقه، سال گذشته اجرا شد؛ طرحی که ازنظر رئیس ناحیه اثرگذار بود و تا حالا هم تاثیراتش مشهود است.

شهرام طبسی، رئیس ناحیه۲ در‌این‌باره گفت: این طرح در منطقه اسماعیل‌آباد با همکاری نیروهای مردمی بسیج، سپاه، نیروی انتظامی و شهرداری منطقه‌۲ مشهد و همچنین اصحاب رسانه به اجرا درآمد که بعد‌از تلاش سه‌ساعته ماموران، نزدیک به ۲۰۰معتاد کارتن‌خواب از این منطقه دستگیر و جمع‌آوری شدند.

وی افزود: اسماعیل‌آباد، یکی از مناطق پرچالش حاشیه شهر است که با معضلات گوناگون اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و... دست‌وپنجه نرم می‌کند. ما از سال گذشته به‌دنبال تحول در این منطقه بودیم و باید توجه کرد که مشکل اصلی این منطقه، امنیت است که دراین‌راستا شهردار مشهد، فرمانده سپاه امام‌رضا‌(ع) و فرمانده نیروی انتظامی خراسان رضوی، از این منطقه بازدید کردند. 

طبسی بیان کرد: بعداز این بازدید، قرار شد از اراضی شهرداری مشهد، ۲هزار‌مترمربع برای احداث پاسگاه، به نیروی انتظامی تحویل داده شود که البته ۲۵۰میلیون‌تومان را شهرداری و ۲۵۰میلیون‌تومان را شرکت سپاد برای ساخت پاسگاه تقبل کردند؛ این اقدام انجام شد و پاسگاه به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی این محله، امنیت است و شهروندان نیز از این معضل شکایت دارند، بیان کرد: در ماه مبارک رمضان، شهردار مشهد، فرمانده سپاه امام‌رضا‌(ع) و فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌رضوی در‌راستای رفع مشکلات این منطقه بازدید مشترکی انجام دادند.

طبسی با بیان اینکه شهرداری مشهد، زمین، پروانه و کمک‌ مالی برای توسعه اسماعیل‌آباد درنظر گرفته است، اظهار داشت: همه این فعالیت‌ها نشان‌دهنده توجه ویژه مدیریت شهری به رفع مشکلات حاشیه مشهد و سامان‌دهی آن است.

وی اظهار داشت: تابستان گذشته، معاون دادستان از اسماعیل‌آباد بازدید کرد و در پی آن، انبارهای ضایعات که موجب حضور کارتن‌خواب‌ها در آن می‌شد، پلمب شد. 

رئیس ناحیه۲ به پاک‌سازی محله از حضور معتادان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: بعد‌از این اقدام، معتادان کمتر در کال دیده می‌شوند؛ بسیج هم به‌صورت ویژه در محله حضور دارد. 

طبسی به پلمب منازل موادفروشان اشاره کرد و افزود: این اقدام نیز زنگ خطری برای مواد‌فروشان و خریداران مواد بود.

رئیس ناحیه۲ منطقه ضمن تقدیر از تلاش بسیجیان در‌راستای برقراری امنیت در این محله عنوان کرد: کانکس بسیج، پایگاهی برای حضور بسیجیان در محله شده است. علاوه‌بر‌این با بهره‌برداری از کلانتری ۳۰سپاد که زمین آن را شهرداری در‌اختیارشان قرار داده بود، امنیت بیشتری در این محله حکمفرما شد.

وی در ادامه اظهار داشت: با‌وجوداین همچنان در این محله با معضل مواد‌فروشی مواجه هستیم؛ چرا‌که بعداز پلمب منازل مواد‌فروشان، این افراد به‌صورت سیار اقدام به فروش مواد می‌کنند. 

وی همچنین به گلایه اهالی شهرک قدس و قلعه کاهریزک در این زمینه اشاره کرد و افزود: خانه موادفروشان پلمب شد و بیشتر این افراد به شهرک قدس و قله کاهریزک می‌روند و مواد می‌فروشند.

 

99312.jpg

 

ساخت کلانتری۳۰ سپاد 

ساخت کلانتری در این محله از سال۹۰ در برنامه بود اما کش‌وقوس‌های اداری و نبود زمین، مانع‌از تحقق این امر مهم بود. با واگذاری زمین به نیروی انتظامی استان، کلنگ کلانتری۳۰ سپاد به زمین خورد و ساخت آن بالاخره به سرانجام رسید.

 

اتحاد بیشتر اهل تسنن و تشیع 

عضو شورای اجتماعی محله اسماعیل‌آباد نیز در گفتگو با شهرآرا‌محله دراین‌باره عنوان کرد: اوضاع نسبت‌به قبل خیلی بهتر شده است که می‌توان گفت برقراری امنیت از اتحاد تشیع و تسنن در این محله سرچشمه می‌گیرد.

سید‌حسین طالبی به گشت‌های نیروهای بسیج اهل تسنن اشاره کرد و گفت: در جشن غدیر و قربان و هفته وحدت، اهل تسنن و تشیع کنار هم قرار گرفتند. این هم‌نشینی باعث شد آن‌ها هم در‌زمینه برقراری امنیت وارد گود شوند و این کار بیش‌از‌پیش موثر باشد. در‌این‌زمینه گشت‌های نیروی بسیج اهل تسنن با قوت کار خود را آغاز کردند که همچنان ادامه دارد.

وی از بهتر‌شدن اوضاع اظهار خرسندی کرد و گفت: گشت‌ بسیجیان اهل تسنن و تشیع که راه افتاد، ۶۵خانه موادفروشان پلمب شد؛ این دو موضوع باعث بهتر‌شدن اوضاع شد. البته حضور معتادان در حاشیه اسماعیل‌آباد هنوز ادامه دارد اما به نسبت قبل خیلی کمتر شده است.

طالبی به تلاش شهرداری برای بهتر‌شدن اوضاع اشاره کرد و گفت: شهرداری تا جایی که امکان دارد، وارد عمل شده است؛ چنان‌که ایستگاه اتوبوس در محله به راه انداخته است و خط‌۳۹ از اسماعیل‌آباد عبور می‌کند. آسفالت و لکه‌گیری هم در محله انجام شده است. 

وی افزود: همین که پاسگاه، کارش را آغاز کرده و موتورهای بسیجیان هم مدام درحال گشت‌زنی است، شرایط بهتر شده است.

طالبی با گلایه اظهار داشت: حاشیه اسماعیل‌آباد هنوز پناهگاه معتادان است. دیوارهای مخروبه و چاله عمیق ورودی اسماعیل‌آباد، درست پشت ایستگاه اتوبوس، جایی است که معتادان به مصرف مواد می‌پردازند.

وی ادامه داد: علاوه‌بر‌این، ورودی اسماعیل‌آباد خار و خاشاک بلندی دیده می‌شود که از قد یک آدم بلندتر است. خیلی از معتادان پشت دیوارها و زیر همین بوته‌ها شب را صبح می‌کنند. در‌واقع می‌توان گفت معضل اعتیاد در اسماعیل آباد هنوز تمام نشده ولی کم‌رنگ‌تر شده است.

این عضو شورا خاطرنشان کرد: بعد‌از پلمب منازل موادفروشان، این افراد با موتور درحاشیه صدمتری مواد را به‌صورت سیار می‌فروشند. این در‌حالی است که در برخی مغازه‌ها در شترگلو، مواد‌فروش‌ها آزادانه مواد می‌فروشند.

 

99309.jpg

 

گشت ۲۴ساعته

فرمانده بسیج این محله نیز اظهار داشت: طرح مقابله با اعتیاد در این محله را از سال‌۹۴ شروع کردیم. به‌اتفاق بسیجیان و دوستان ناجا و قوه قضائیه وارد عمل شدیم. روزهای اول ۳۰۰نفر را که در دام اعتیاد بودند، تحویل کمپ دادیم. 

نادی‌زاده به اجرای گشت امنیتی بسیج و کلانتری خواجه‌ربیع به‌صورت بیست‌و‌چهارساعته اشاره کرد و افزود: این امر موجب شد اکنون شاهد امنیت پایداری در این محله باشیم.

وی ریشه‌کن‌شدن معضل اعتیاد و برقراری کامل امنیت را نیازمند وقت دانست و گفت: اسماعیل‌آباد یک‌شبه به این حال و روز در‌نیامده که انتظار داشته باشیم یک‌شبه به محله‌ای امن و بدون اعتیاد تبدیل شود.

نادی‌زاده به اجرای طرح پر‌کردن کال با خاک اشاره کرد و گفت: متاسفانه معتادان از کال محله برای خود، پاتوق مصرف مواد درست کرده بودند. آن‌ها تزریق می‌کردند و بچه‌ها هم با همان سرنگ‌ها بازی می‌کردند. این موضوع باعث شد به فکر چاره باشیم و با همکاری شهرداری یک لایه خاک در کال بریزیم. البته طرح تفصیلی شهرداری درباره این محله هنوز ابلاغ نشده و کوچه‌بندی و خیابان‌کشی‌ها مشخص نیست؛ به همین دلیل کال به همین شکل مانده است.

وی همچنین به اجرای طرح بیمارستان صحرایی اشاره کرد و گفت: بیمارستانی صحرایی به‌صورت یک‌روزه در محله راه‌اندازی شد و ظرف همین یک روز، ‌هزار‌و۶۳نفر مراجعه‌کننده داشتیم و ۴هزار خدمت پزشکی مربوط به امور اطفال، گوارش، دندان‌پزشکی و زنان انجام شد و افرادی که بیمار بودند ‌ به صورت رایگان معالجه شدند.

نادی‌زاده به همکاری برادران اهل تسنن در برقراری امنیت اشاره کرد و گفت: پایگاه بسیج برادران اهل سنت با عنوان پیامبر اعظم و پایگاه سید‌الشهدا(ع) که به برادران شیعه تعلق دارد، در‌کنار هم در این زمینه تلاش می‌کنند.

 

99310.jpg

 

فرهنگ‌سازی ضروری است

جاودانی، مدیر مدرسه شهید‌اقبالی نیز می‌گوید با‌وجودی‌که در محله کم رفت‌و‌آمد می‌کند، در همان مسیر رفت‌و‌آمد به مدرسه هم، معتادان دیده نمی‌شوند که این نشان از بهتر‌شدن اوضاع محله دارد.

وی بر لزوم فرهنگ‌سازی در خانواده‌ها تاکید کرد و گفت: اینجا فرهنگ‌سازی ضروری است؛ چون خانواده‌ها ناآگاهند و اطلاعات اندکی درباره اعتیاد دارند و مرجعی باید این امر را سامان‌دهی کند. من با خانواده دانش‌آموزان جلسه می‌گذارم اما اطلاعاتی در این زمینه ندارم؛ نیروی انتظامی می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

جاودانی در ادامه گفت: متاسفانه برخی مواد‌فروشان به‌عنوان شغل به کارشان نگاه می‌کنند؛ همان‌طور‌که من معلمم و فکر می‌کنم حضورم برای جامعه لازم است، آن‌ها نیز همین نظر را دارند.

وی ابراز تاسف کرد که دانشجویانی با ماشین‌های مدل بالا برای تهیه مواد به این محله می‌آیند و گفت: به‌نظرم آموزش‌و‌پرورش باید در این زمینه آگاهی بیشتری به دانش‌آموزان بدهد. اگر آموزش‌و‌پرورش درست عمل کند، دانشجوی ما که آینده‌ساز این کشور است، برای تهیه مواد پایش به این محلات باز نمی‌شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی