کد خبر : 71197
/ 22:24
گفتگوی شهرآرا با جمال شورجه، سینماگر مطرح سینمای ایران درباره آخرین مراحل تولید سریال «حضرت موسی(ع)»؛

به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم

پرداختن به قصه‌های قرآنی یکی از موضوع‌هایی است که در دستورکار رسانه ملی و فعالان حوزه سینما و تلویزیون است.

به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم

غلامرضا زوزنی- فیلم و سریال‌هایی نظیر« ایوب پیامبر»، «مردان آنجلس»، «مریم مقدس»، «بشارت منجی»، «ملک سلیمان»، «اصحاب کهف» و چند اثر دیگر از نمونه‌هایی هستند که در ۳۵سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است. 

اگر به فهرست فیلم‌سازانی که به ساخت فیلم و سریال با سوژه‌های قرآنی اقدام کرده‌اند، نگاهی بیندازیم، نام مرحوم فرج‌ا... سلحشور در صدر آن خواهد بود. 

سلحشور در سال‌های پایانی عمر پرکار خود فیلم‌نامه‌ای باز هم برگرفته از قصص و آیات قرآنی درباره زندگی حضرت موسى(ع) نوشته است که مجال ساخت آن را نداشت.

فیلم‌نامه حضرت موسی(ع) ارثی است که حالا به دوست و همکار قدیمی این مرحوم،‌ یعنی جمال شورجه رسیده است و او هم هرچند با دست خالی ولی به دنبال ساخت این پروژه است. 

چندی پیش کارگردان، تهیه‌کننده و چند نفر از عوامل این پروژه به قم رفته و با حضرات آیات مکارم شیرازی و علوی‌گرگانی دیدار کرده‌اند. 

در ادامه گفتگوی شهرآرا را با جمال شورجه در باره اقدام‌های انجام شده و کارهای بر زمین مانده و همچنین نظر مراجع تقلید را می‌خوانید.

 

دیدار شما و چند نفر از عوامل فیلم با مراجع تقلید نشان از اقدامی امیدبخش است. آیا خبرهای خوشی درباره پروژه « حضرت موسی(ع)» دارید؟

رسیدیم خدمت مراجع عظام تقلید برای کسب اجازه، چرا که معتقدیم متولیان فرهنگی، بزرگان علمی و دینی جامعه هستند و همیشه دعای خیرشان همراه ما و پشتوانه کارهای ماست. حضرت آیت‌ا... مکارم شیرازی و حضرت آیت‌ا... علوی‌گرگانی رهنمودهای ارزنده‌ای داشتند که باید در جریان ساخت به آن توجه داشته باشیم.

 

پروژه «حضرت موسی(ع)» در چه مرحله‌ای است؟ آیا انگیزه‌ای برای ساخت این سریال وجود دارد؟

فیلم‌نامه در حال بازنویسی است و ما به دنبال جذب سرمایه هستیم تا بتوانیم مراحل پیش‌تولید را شروع کنیم. تمامی سریال در حال برنامه‌ریزی و طراحی روی کاغذ است. همه تیم این پروژه حدود یک‌سال است با تمام انرژی پای این‌کار هستند تا بتوانند هرچه سریع‌تر شرایط تولید این فیلم را فراهم کنند.

 

با توجه به اینکه این سریال به سفارش صدا و سیماست، تامین اعتبار این پروژه از چه طریقی انجام می‌گیرد؟

سرمایه‌گذار و سفارش‌دهنده این پروژه سازمان صدا وسیماست اما به علت مشکلات مالی که گریبان‌گیر این سازمان و به‌تبع تولیداتش است، امکان تامین اعتبار توسط تلویزیون میسر نیست و بنده و تیم دست‌اندرکار به دنبال تامین اعتبار از راه‌های جایگزین هستیم. با اینکه شرایط خیلی سخت است، ولی انجام این‌کار را برای خود تکلیف می‌دانیم و برای به ثمر رسیدن این پروژه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود. در دیدار با مراجع تقلید هم به این نکته اشاره کردیم و از آن‌ها کمک خواستیم تا در صورت امکان به‌منظور نشر دین در این زمینه یاری برسانند.

 

بنیان‌گذار این پروژه مرحوم سلحشور بودند. فیلم‌نامه را هم ایشان نوشته‌اند. آیا در ادامه کار به شیوه و روش مرحوم سلحشور پایبند هستید؟

قطعا؛ خدا رحمت کند حاج آقای سلحشور را، ایشان حدود پنج سال روی نگارش فیلم‌نامه زمان گذاشتند که حاصل این تلاش در ۷۲قسمت مکتوب شده است که بعد از نگارش، فیلم‌نامه را به سازمان صدا و سیما ارائه کردند و آن‌ها نیز نظراتی داشتند که در حال اعمال آن‌ها هستیم. فیلم‌نامه را منصور ابراهیمی بازنویسی می‌کند که بنده هم بر روند آن نظارت دارم اما پایه اصلی و اساس کار همان فیلم‌نامه و خطی است که مرحوم سلحشور آن را نوشته‌اند.

 

آیا از دکورهای پروژه «یوسف پیامبر» هم استفاده می‌کنید یا اینکه برای این پروژه قصد دارید دکور بسازید؟

با توجه به حجم عظیم و وسیع این پروژه، ما باید از لوکیشن‌های متعدد استفاده کنیم که یکی از آن‌ها گوشه‌ای از دکور یوسف پیامبر در شهرک سینمایی دفاع مقدس است. مکان‌های متعددی مدنظر است که برای استفاده آن‌ها صحبت‌های ضمنی انجام شده است. مثل دکور عظیم پروژه محمد رسول‌ا...(ص) که به وقت تولید، تصمیمات دقیق‌تر اتخاذ خواهد شد.

 

آینده این سریال را چطور می‌بینید. آیا برای ساخت به‌دنبال عوامل خارجی هستید؟

ببینید؛ ما به انجام این‌کار ایمان داریم و از جایی که سرنوشت این فیلم را همانند سرنوشت موفق سریال «یوسف پیامبر» می‌بینیم، مطمئنیم که این فیلم توجیه اقتصادی دارد تا جایی‌که برای جذب سرمایه به‌دنبال دریافت وام هستیم و تمهیداتی نیز برای توزیع بین‌المللی آن داریم و به‌خاطر 

همین احتمال اینکه در آن از بازیگران خارجی استفاده شود نیز وجود دارد. برای توزیع بین‌المللی و جذب مخاطب بین‌المللی احتمال اینکه از بازیگران خارجی استفاده کنیم، وجود دارد ولی همه عوامل پشت دوربین از داخل انتخاب خواهند شد. اما اگر با سرمایه‌گذاری برای ساخت، توافق کردیم و او هم مثلا خواست تا از «برد پیت» برای بازی استفاده کنیم، این قابل مذاکره است.

 

موضوع فیلم درباره زندگی حضرت موسی(ع) است. این اثر قرار است یک اثر یهودی‌ستیز شود؟

اصلا ما بنا نداریم که ضد وحدت ادیان کار کنیم و اساسا به دنبال تفکیک و مخالفت ادیان با هم نیستیم. جناب موسی‌بن عمران(ع) هم پیامبر ماست و در عقاید شیعه، ایشان را یکی از پیامبران اولوالعزم می‌دانیم. و به‌دنبال ساخت اثری هستیم که عظمت ادیان الهی را ترویج کند. در این سریال وقایع تاریخی قبل از تولد حضرت موسی(ع) و بعد از تولد تا پیامبری و وفات ایشان به تصویر کشیده خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی