کد خبر : 71380
/ 22:55
شهرآرا کلیات احکام برنامه ششم توسعه را بررسی کرد؛

توجه کلی به دغدغه های مشهد

کلیات لایحه ششم توسعه و بعد جملات گلایه‌ای میان وکلای دو قوه مجریه و مقننه با ۱۵۴ رأی موافق به تصویب رسید و با این تصویب، نمایندگان از روز گذشته و به‌مدت ۱۴ روز فرصت دارند تا مواد و احکام برنامه ششم توسعه را به تصویب برسانند.

توجه کلی به دغدغه های مشهد

الهام مهدیزاده- تصویب کلیات این برنامه در شرایطی بود که در قیاس با ۵ برنامه دیگر یک دور رفت‌وبرگشتی میان دولت و مجلس داشت و این لایحه پس از آنکه در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسید، به دولت برگشت داده شد. البته همین رفت‌وبرگشت لایحه برنامه ششم توسعه بررسی آن را با مشکل روبه‌رو کرد؛ تاجایی‌که به‌اذعان محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، «شکل بررسی لایحه برنامه ششم توسعه به‌دلیل رفت‌وبرگشت میان مجلس و دولت با چالش روبه‌رو شد.»به‌گفته پورابراهیمی، براساس ضوابط و مقررات، دولت مکلف بود لایحه برنامه ششم توسعه را یک‌سال‌ونیم قبل از پایان زمان برنامه پنجم ارائه کند که در این امر بیش از یک سال تأخیر داشته است و عملا دست مجلس را برای اینکه می‌توانست در بازه زمانی مشخص مهم‌ترین سند اقتصادی بلندمدت کشور را تصویب کند، بست.

 

حاشیه به برنامه ششم اضافه شد

اما فارغ از نگاهی کلی به برنامه ششم توسعه، بندها و احکام مهم و کلیدی را که این برنامه برای افق ۵ساله استان خراسان‌رضوی در نظر گرفته است، حجت‌الاسلام نصر‌ا... پژمان‌فر در گفتگو با خبرنگار شهرآرا این‌گونه توضیح داد: در برنامه ششم توسعه در حوزه مباحث استانی ۳ مسئله را مجلس شورای اسلامی اضافه کرد که نخستین موضوع به حاشیه شهرها ازجمله مشهد اختصاص دارد و دراین‌رابطه این موضوع با تصویب کمیسیون تلفیق در اولویت قرار گرفت. به‌گفته وی، دراین‌رابطه دولت مکلف شد تا دستگاه‌های مختلف در حوزه حاشیه‌نشینی را به‌منظور فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم برای رفع حاشیه‌نشینی و آسیب‌ها و مشکلات فعال کند.

حجت‌الاسلام پژمان‌فر در ادامه متذکر شد: با توجه به مشکلات حاشیه‌نشینی در کلان‌شهر مشهد که در مقایسه با دیگر‌کلان‌شهرهای کشور این موضوع بیشتر نمود و بروز دارد، در اولویت قرار‌گیری حاشیه‌نشینی بی‌شک کمک شایانی برای اجرای این بند و رفع محرومیت و مشکلات ناشی از آن خواهد کرد.

این نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع زیارت در برنامه ششم توسعه نیز اشاره کرد و افزود: درمورد زیارت، پیشنهادهایی که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید، آن بود که این ماده در امتداد برنامه پنجم با جدیت و تعمیق بیشتر پیگیری و ادامه داده شود.

 

اضافه شدن شیراز و قم به ردیف زیارت

حجت‌الاسلام پژمان فر در ادامه تصریح کرد: شاکله ابتدایی موضوع زیارت، مختص شهر مشهد و تعمیق باورها و زیرساخت‌های حوزه زیارت در این شهر تدوین شد؛ اما در ادامه شهرهای قم و شیراز نیز افزوده شد.

به‌گفته این نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه نیز جدا از این شهرها و اماکن زیارتی آنان، بارگاه شاه‌عبدالعظیم نیز در این برنامه به جمع این ۳ شهر اضافه شد.

وی در ادامه به حوزه فرهنگی و مواد درنظر‌گرفته‌شده در این حوزه برای شهر مشهد نیز اشاره کرد و گفت: در مشهد به‌صورت خاص مشکلاتی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی داریم که دراین‌باره کمیسیون تلفیق به این مهم به‌صورت کلان پرداخت.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به ماده درنظر گرفته، دولت را مکلف کردیم برای مدیریت این موضوع، کاهش آسیب‌های اجتماعی را در ابعاد مختلف و با تهیه ضوابط و آیین‌نامه‌هایی در دستورکار خود قرار دهد.

 

آلودگی هوای مشهد به برنامه ششم افزوده شد

حجت‌الاسلام پژمان‌فر همچنین با نگاهی به سیاست‌های کلی برای کلان‌شهرهایی ازجمله مشهد، افزود: در این حوزه به مسائل عمرانی به‌ویژه در حوزه زیست‌محیطی که امروز دامن کلان‌شهرهایی نظیر مشهد را گرفته، توجه شد و به تصویب کمیسیون تلفیق رسید.

به گفته این عضو مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی، با این تصویب موضوع آلودگی هوا نیز در بین مواد برنامه ششم توسعه گنجانده شد.

 

دفاع از محرومین با جهش پرداخت تا سقف ۲۰درصد قانون کار

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، در ادامه به موضوع محرومیت استان خراسان‌رضوی نیز اشاره کرد و افزود: یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق به این حوزه اختصاص داشت که براین‌اساس و برای رفع محرومیت از استان‌هایی مانند خراسان‌رضوی، دستگاه‌های خدماتی نظیر کمیته امداد‌ امام‌خمینی(ره) و بهزیستی تا سقف ۲۰درصد قانون کار را پرداخت کنند.

 

بهبود اعتبارات انتقال آب به مشهد در برنامه ششم

حجت‌الاسلام پژمان‌فر همچنین درمورد تامین و انتقال آب به مشهد و استان به‌دلیل خشک‌سالی‌های پیاپی سال‌های اخیر عنوان کرد: استان خراسان‌رضوی از محرومیت بسیاری در حوزه آب برخوردار است و دراین‌راستا در فهرست استان‌های بحرانی کشور قرار دارد که دراین‌بین تامین آب مشهد با درنظرگرفتن جمعیت این شهر و میزان زائری که به این شهر سفر می‌کنند، از اهمیت بسزایی برخوردار است.وی بدون ارائه رقمی در حوزه اعتباری آب موردنیاز مشهد اظهار کرد: دراین‌رابطه اعتبارات انتقال و تامین آب مشهد در برنامه ششم توسعه افزایش یافت.

 

مخالفت شدید دولت با نظارت نمایندگان برای ماده۱۸۰

اما این نماینده مردم مشهد در پاسخ به وضعیت ماده۱۸۰ در برنامه ششم، گفت: این ماده نقش بسزایی برای تامین اعتبار و محرومیت‌زدایی از استان‌های محروم دارد که دراین‌رابطه رقم این ماده از ۲درصد در برنامه پنجم توسعه به ۳درصد در برنامه ششم افزایش یافت.وی افزود: در ۵سال گذشته موفق‌ترین سال در توزیع ماده۱۸۰ زمانی بود که با نظارت نمایندگان این توزیع صورت گرفت و دراین‌رابطه پیشنهاد داده شد این نظارت‌ها به نمایندگان سپرده شود؛ اما این موضوع با مخالفت شدید دولت همراه شد و درنهایت پذیرفته نشد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی