کد خبر : 71413
/ 21:27
معرفی روش‌هایی برای عکس‌برداری شفاف با دوربین‌های موبایل؛

تصاویر شیشه‌ای

آیا تا به حال سعی کرده‌اید تصاویری که به کمک تلفن هوشمند خود ثبت می‌کنید، شفاف و با وضوح بالا به نظر برسد؟

تصاویر شیشه‌ای

در این مطلب چند راه وجود دارد تا مطمئن شوید عکاسی به وسیله موبایلتان به جای تار و محو بودن، واضح و دقیق است. بسیاری از این اصول برای عکس‌برداری با دوربین‌های معمولی اعمال می‌شوند.

 

دوربین را ثابت نگه دارید

Motion Blur کمک می‌کند تا عکس‌های ثبت شده توسط شما بسیار نرم‌تر به نظر برسند. استفاده از یک سیستم تثبیت برای تلفن هوشمندتان اولین قدم برای اطمینان از اینکه عکس‌های گرفته شده شفاف هستند، به شمار می‌رود. 

موارد زیادی از جمله سه‌پایه‌های مخصوص برای دستگاه‌های همراه طراحی شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را در بازارهای دیجیتال پیدا کنید.

در غیر این صورت، اگر می‌خواهید به اصطلاح به شکار لحظه‌ها بپردازید، سعی کنید قبل از ثبت تصویر تلفن همراه خود را با استفاده از دو دست و به شکل محکم و پایدار بگیرید. کشیدن یک نفس عمیق قبل از گرفتن عکس، می‌تواند مانع لرزش‌های گاه و بی‌گاه شود.

علاوه‌براین لمس صفحه نمایش برای ثبت تصویر نیز خود می‌تواند عاملی برای لرزش باشد. در این خصوص برای کاهش حرکت‌های احتمالی از تایمر به‌منظور عکس‌برداری استفاده کنید. 

به جز این مورد برخی دستگاه‌های همراه از یک دکمه فیزیکی شاتر برای عکس‌برداری بهره‌مند هستند و حتی می‌توانید به جای لمس صفحه نمایش از دکمه‌های کاربردی هدفون برای ثبت تصویر استفاده کنید.

گزینه بعدی، استفاده از تلفن هوشمندی است که از یک تثبیت‌کننده تصویر داخلی برخوردار باشد. برخی موبایل‌ها از تثبیت‌کننده تصویر اپتیکال یا همان OIS برخوردارند. در غیر این صورت تثبیت‌کننده تصویر دیجیتال/الکترونیک از طریق برنامه دوربین یا اپلیکیشن‌های شخص ثالث دردسترس قرار می‌گیرد.

در تلفن‌های هوشمند اندرویدی به بخش تنظیمات در برنامه دوربین بروید تا ببینید که آیا تلفن هوشمندتان از گزینه ضدلرزش پشتیبانی می‌کند یا خیر. 

برای کاربران iOS اپلیکیشن ProCamera دارای ویژگی‌های ضدلرزش است. این در حالی است که دارندگان موبایل‌های اندروید می‌توانند از ابزار Camera FV-5 استفاده کنند.

 

لنز دوربین را به‌خوبی تمیز کنید

آیا به‌تازگی لنز دوربین خود را تمیز کرده‌اید؟ اگر پاسخ منفی است باید به این گزینه توجه ویژه‌ای داشته باشید. ممکن است انگشتانتان روی لنز خورده و آن را کثیف کرده باشند.

لکه‌ها و پس‌مانده‌های روی لنز چرب بوده و کمی شبیه وازلین عمل می‌کنند؛ در این حالت تصاویر ثبت‌شده نرم، کثیف و خارج از فوکوس (مات) به نظر می‌رسند. شما می‌توانید به وسیله پاک کردن لنز، وضوح را به تصاویر خود بازگردانید. در حالت ایدئال، از دستمالی که برای تمیز کردن لنز یا شیشه عینک طراحی شده است، استفاده کنید.

 

فوکوس صحیح بر روی سوژه

گاهی اوقات وضوح پایین تصاویر به فوکوس نادرست شما روی سوژه‌ها بازمی‌گردد. بیشتر تلفن‌های هوشمند به شما اجازه می‌دهند تا با ضربه‌زدن روی صفحه نمایش بخشی که می‌خواهید روی آن فوکوس انجام گیرد را انتخاب کنید. در این حالت می‌توان گفت اجتناب از فوکوس خودکار (AF) سبب به وجودآمدن چنین اتفاقاتی می‌شود.

استفاده از قابلیتی که قفل AF نامیده می‌شود، به شما کمک می‌کند تا درست روی نقطه‌ای که می‌خواهید، فوکوس کنید. این مورد حتی اگر مقدمات عکاسی را (مشخص‌کردن کادر جدید، فوکوس روی سوژه و گرفتن عکس) را به صورت مجدد انجام دهید نیز به یاری شما می‌شتابد.

در تلفن‌های هوشمند آیفون هدف مطلوب خود را انتخاب کرده و سپس مربع فوکوس را در آن نقطه فشار دهید و نگه دارید. 

پس از انجام این‌کار مربع فلش زده و گزینه AE/AF Lock روی فریم دوربین ظاهر می‌شود. این مورد نشان می‌دهد که دوربین روی نقطه‌ای که انتخاب کرده‌اید متمرکز شده و آماده عکاسی است. برای حذف گزینه مدنظر تنها کافیست یک‌بار دیگر روی صفحه نمایش ضربه بزنید.

برخی تلفن‌های هوشمند اندرویدی برای داشتن این ویژگی به یک نرم‌افزار اختصاصی نیاز دارند.

 

روشنایی محیط را چک کنید

عکس‌برداری در نور کافی نتایج بهتری را در مقابل ثبت تصاویر در نور کم به‌دنبال دارد. برخلاف دوربین‌های ساده، دوربین تلفن‌های هوشمند دارای یک لنز دیافراگم ثابت است. برای اصلاح‌کردن نمایش، موبایل به جای گشودگی دهانه لنز تنها سرعت شاتر و ISO را تنظیم می‌کند.

برای دستیابی به نور صحیح در وضعیت نوری ضعیف، دوربین تلفن همراه دریچه لنز را برای مدت طولانی‌تر باز نگه می‌دارد، بنابراین در این شرایط احتمال تاری، لرزش و ایجاد نویز در تصاویر بیشتر است. همچنین استفاده‌نکردن از زوم دیجیتال سبب می‌شود تا تصاویر ثبت شده دقیق و واضح‌تر به نظر برسند.

 

شفاف کردن تصاویر با استفاده از نرم‌افزار

حتی با استفاده از روش‌های دقیق، باز هم هستند تصاویری که به اصلاح نیاز دارند. در این خصوص سعی کنید برای ویرایش عکس‌های خود از یک اپلیکیشن درست و درمان یا مهم‌تر از آن، از ابزاری چون فوتوشاپ استفاده کنید.

بسیاری از اپلیکیشن‌های شخص ثالث چون Snapseed (رایگان برای iOS و Android) وجود دارند که دارای گزینه‌های زیادی برای افزودن افکت‌های شفاف و واضح به تصاویر هستند. 

بهتر است به جای آنکه تصویر را با دستکار‌ی‌های مکرر و نرم‌افزار مختلف شفاف کنید، عکس‌های خود را در رزولوشن‌های بالاتر ثبت کنید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی