کد خبر : 71470
/ 21:52
مرحله دوم جشنواره مسجدی‌ها با هدف نقش‌آفرینی مساجد در تحولات شهری در حال برگزاری است؛

مسجدی‌ها، رمز عملیات مشترک

مسجد محوری‌ترین مکان هر محله و مسجد جامع محوری‌ترین مکان هر شهر است که در تعریف شهر اسلامی، اتفاقات مهم محله و شهر باید حول این مکان مقدس رقم بخورد.

مسجدی‌ها، رمز عملیات مشترک

گروه گزارش- اهمیت این موضوع در شهر مشهد که سابقه رقم‌خوردن اتفاقات بزرگ و تاریخی را در دل همین مساجد داشته‌است، سبب شد با هدف احیای کارکردهای مهم این اماکن مقدس، از تیرماه سال جاری «جشنواره مسجدی‌ها» در این شهر آغاز به کار کند.

این جشنواره با بیش از ۴۰۰مسجد برای بازیابی توان و کارکردهای همه مساجد آغاز شد و حالا در مرحله دوم به معرفی مساجد محوری هر محله رسیده‌است. در واقع، مساجد محوری باید کمک کنند تا برنامه‌ها و اهداف خود را در جهت مسجد تراز اسلامی و اهداف انقلاب اسلامی تبیین کنند و مردم از حداکثر ظرفیت‌های آن‌ها بهره ببرند. 

در همین زمینه، جمعی از فعالان فرهنگی از ۲۷مسجد برتر مشهد در مراسمی با عنوان معرفی و تقدیر از مساجد برتر در سالن اجتماعات فرهنگ‌سرای انتظار گرد هم آمدند و از تجربیات خود گفتند و طرح‌ها و ایده‌های خود را با هم‌قطارانشان به اشتراک گذاشتند.

 

حرکت در راستای بلوغ فکری ایده‌های مسجدی‌ها

به گزارش خبرنگار ما، در این نشست مدیر فرهنگ‌سرای انتظار و دبیر اجرایی جشنواره مسجدی‌ها گفت: این مساجدی که نیروی انسانی جوان، فکر انقلابی و تعریفی از عملیات برای انقلاب داشتند و همین‌طور آینده‌نگر بودند را شناسایی کنند و به نشست‌های مشترک دعوت کرده تا مساجد برنامه‌های خود را ارائه دهند.

به گفته سید سجاد جلینی، مساجدی که ظرفیت‌های بیشتری در زمینه‌های مختلف فرهنگی داشته‌باشند، از طرف جشنواره حمایت فکری و معنوی می‌شوند تا بتوانند انسجام و هدف‌داری خاصی به اسم «دفاتر ادب و هنر انقلاب» داشته‌باشند.

وی با بیان اینکه ایده اولیه دفاتر ادب و هنر انقلاب توسط معاون فرهنگی اجتماعی شهردار، مطرح شد، بیان کرد: این دفاتر در مساجدی شکل می‌گیرد که در زمینه‌های تولید، توزیع و مصرف محصولات فرهنگی در منطقه خود فعال و اثربخش باشند.

مدیر فرهنگ‌سرای انتظار با تاکید بر اینکه این دفاتر به معنی تصدیگری شهرداری بر امری نیست، تصریح کرد: در واقع، جشنواره مسجدی‌ها به مساجد کمک می‌کند ایده‌های خود را به بلوغ فکری برسانند.

جلینی در توضیح برنامه‌هایی که برای مساجد فعال و برتر شهر در نظر گرفته شده‌است، گفت: در جلسات بعدی، دوره‌های آموزشی ویژه‌ای برای این مساجد در نظر گرفته‌ایم و تلاش می‌کنیم که مساجد را برای انجام عملیات‌های مشترکی که این مساجد می‌توانند در سطح شهر انجام دهند آماده کنیم.

 

هدف اصلی واردکردن مساجد به اتفاقات بزرگ شهری است

دبیر اجرایی جشنواره مسجدی‌ها تاکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های جوانان مسجدی برای حل مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، انگیزه اولیه برگزاری جشنواره مسجدی‌ها بود. حالا که این جشنواره بخشی از مسیر خود را طی کرده و دستاوردهایی داشته، نوبت به برداشتن گام‌های بعدی رسیده که هدف اصلی وارد‌کردن مساجد به اتفاقات بزرگ شهری است.

برخی مساجد توانسته‌اند نسبت خود را با آنچه در محله می‌گذرد تعریف کنند و متناسب با آن، برنامه‌ها و اهدافی را برای خود و مخاطبان طراحی کنند. برای نمونه، در بولوار طبرسی شمالی مسجدی حدود ۴۰ساله وجود دارد که توانسته بخشی از نیاز فرهنگی، سیاسی و اجتماعی محله خود را پوشش دهد. نماینده این مسجد ارجمند بود که در نشست معارفه مساجد برتر حضور داشت.

طبق گفته‌های وی، فعالان فرهنگی این مسجد علاوه‌بر شناختی که از محله خود به دست آورده‌اند و براساس آن فعالیت می‌کنند، نسبت به موضوعات شهری هم حساس بوده و برخی فعالیت‌های خود را براساس آن برنامه‌ریزی کرده‌اند.

این فعال مسجدی در ادامه سخنانش افزود: گروه سرود مسجد از سال۸۵ آغاز به کار کرده و تاکنون سه نسل از نوجوانان مسجدی در آن فعالیت کرده‌اند. ابتدای شروع‌به‌کار این گروه سرود از خیابان بود. در حاشیه راهپیمایی‌ها سرودها را اجرا می‌کردیم و اکنون به اجرای کشوری سرود رسیده‌ایم.

ارجمند خط مشی فکری فعالان فرهنگی در مسجدالرضا را بدون وابستگی سیاسی به جناح یا گروهی خاص عنوان کرد و ادامه داد: در امور تربیتی به این نکته توجه کردیم که نمی‌توانیم در همه زمینه‌ها تاثیرگذار باشیم. بنابراین سعی کردیم وجه تمایز اسلام ناب را با اسلام آمریکایی به جوانان نشان دهیم.

نکته تربیتی دیگری که این فعال برتر مسجدی به آن اشاره کرد این بود که به جوانان یاد می‌دهیم شکست‌خوردن می‌تواند منجر به رشد شود. وی تاکید کرد: اینکه جوانان انگیزه دوباره ایستادن را داشته‌باشند در مسئله تربیت بسیار اهمیت دارد.

 

نشست‌های تخصصی بصیرت در مسجد

در ادامه جلسه، یکی دیگر از فعالان مسجدی که نماینده مسجد‌ المنتظر(عج) در بولوار شهید صادقی مشهد بود، ازمعضلاتی فرهنگی گفت که مردم این منطقه با آن درگیر هستند.

طاهری با بیان اینکه تشکل‌های فرهنگی در این مسجد از دوران تاسیس مسجد در ۳۱سال پیش فعال شده‌اند، گفت: فضای مسجد المنتظر(عج) هم به کتابخانه اختصاص یافته و هم سالن‌های ورزشی و فرهنگی. بخشی از زمین مسجد هم درمانگاه خیریه است.

وی از برگزاری نشست‌های تخصصی بصیرتی در مسجد خبر داد و افزود:ما از ظرفیت‌ بخش‌های فرهنگی نیز برای برگزاری این نشست‌ها بهره‌مند می‌شویم.

طاهری همچنین هدف اصلی مسجد را محوریت در محله عنوان کرد و گفت: در مسیر رفع نیاز تمام مردم منطقه قدم‌های خوبی در مسجد برداشته می‌شود که از جمله آن دغدغه‌مندسازی مساجد اطراف در فعالیت‌های فرهنگی است. با خانواده فعالان مسجدی هم ارتباط گرفته‌ایم و تلاش می‌کنیم با ارائه برنامه‌ها و طرح‌های متنوع، نوجوانان را بیشتر و باثبات‌تر به مسجد جذب کنیم.

 

تربیت اسلامی نسل جدید، دغدغه مسجد برتر

برخی مساجد دیگر در مشهد هستند که در دوران انقلاب اسلامی هم از مساجد فعال و محوری مشهد محسوب می‌شدند، اما در گذر سال‌های مختلف و شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه، فعالیت آن‌ها هم دچار تغییر شده‌است. 

مسجد قائم(عج) نیز یکی از این مساجد است، همان مسجدی که در منطقه سناباد شهره است و خاطرات بسیاری بر در و دیوار خود از سال‌های انقلاب و جنگ دارد، از تجمعات انقلابی بگیرید تا اعزام رزمنده و ارسال کمک‌های مردمی به جبهه‌های جنگ. 

حجت‌الاسلام یحیی‌زاده به عنوان نماینده این مسجد در این نشست، گفت: این مسجد با توجه به اهمیت تربیت اسلامی نسل جدید، مدتی است بر فعالیت‌های تربیتی متناسب مخاطبان کودک و نوجوان متمرکز شده‌است.

وی ادامه داد: خیلی وقت است که به این فکر می‌کنیم که ما هرچه در مسجد می‌کاریم، مدارس از بین می‌برند. سه سال است که با کمک اعضای هیئت امنای مسجد و دوستان طلبه‌ای که در مسجد فعال هستند، مدرسه‌ای را در دو مقطع دبستان و متوسطه اول فعال کرده‌ایم. نوجوانانی در این مدرسه تحصیل می‌کنند که با مسجد ارتباط دارند.

این روحانی مسجدی مهم‌ترین کار مسجد قائم(عج) را تاسیس مدرسه دانست و گفت: برنامه‌های مختلف مانند کوه‌نوردی، سرود، تئاتر و مانند آن داریم که طبیعتا در کنار برنامه‌های محوری مسجد برگزار می‌شوند، اما مهم‌ترین موضوعی که در این مسجد به آن پرداخته می‌شود تربیت کودکان و نوجوانان همین مدرسه است.

وی در توضیح نحوه فعالیت این مدرسه گفت: ۱۶۰دانش‌آموز در مدرسه مشغول تحصیل هستند و ماهانه با والدین این دانش‌آموزان جلساتی داریم. هر رده سنی زیر نظر یک طلبه، امور تربیتی خود را رسیدگی می‌کند و این طلبه‌ها با والدین ارتباط مستمر دارند.

 

گزارش کامل را در روزنامه شهرآرا بخوانید:

ورود به صفحه گزارش روزنامه شهرآرا ۴ دی

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی