کد خبر : 71519
/ 00:06
از فرصت ۷ ساله مدیران برای آماده‌سازی مشهد فقط ۵ روز باقی است؛

۲۰۱۷ رسید، وعده‌ها به سر نرسید

رویداد تاریخی «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» در حالی تا پنج روز آینده فرامی‌رسد که وعده‌های ریز و درشت مسئولان ملی و استانی برای آماده‌سازی این شهر بر زمین مانده‌است.

۲۰۱۷ رسید، وعده‌ها به سر نرسید

۷سال گذشته و فرصتی که استفاده‌ نشد!

به گزارش شهرآرا، انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال۲۰۱۷، یکی از مصوبات سال۲۰۱۰ اجلاس جهانی آیسسکو در باکو بود. در آن اجلاس، اعضا برای تعیین پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ تصمیم‌گیری کردند و به این ترتیب، مقرر شد در سال۲۰۱۷، شهر مشهد این عنوان را بگیرد.

حالا بیش از هفت سال از اعلام مشهد۲۰۱۷ به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی گذشته، اما نگاهی بر کارنامه متولیان و وعده‌های محقق‌نشده، حکایت از فرصت‌سوزی مسئولان ملی و استانی است که عزم راسخی برای آماده‌سازی این کلان‌شهر و حفظ شان و جایگاه آن در بین شهرهای اسلامی نداشتند.

در یکی‌دو سال‌ اول بعد از اعلام مشهد۲۰۱۷ به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی، بیشتر مسئولان یا بی‌خبر از این تصمیم‌ اجلاس آیسسکو بودند یا اگر خبر داشتند، کاری جز سخن‌گفتن از این رویداد نکردند. در یکی‌دو سال اخیر هم که مسئولان خواب‌مانده تازه بیدار شده‌اند و به فکر آمادگی مشهد۲۰۱۷ افتاده‌اند، باز هم فاصله آنچه بر روی کاغذ آوردند تا آنچه عملی شد، از زمین تا آسمان است.

 

وزرایی که در ستاد و شوراهای ملی فقط وعده دادند

مصوبات کاغذی «ستاد ملی عمرانی مشهد۲۰۱۷» به ریاست وزیر راه و «شورای ملی مشهد۲۰۱۷» به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مصداق بارز وعده‌های نافرجام دو وزارتخانه‌ای است که در دو سال گذشته نقش اصلی را در آماده‌سازی رویداد مشهد۲۰۱۷ داشتند.

ایجاد چند کریدور تاریخی‌معنوی‌فیزیکی برای مشهد۲۰۱۷ به عنوان مفهوم گسترده‌تر پایتخت فرهنگ اسلامی ازجمله کریدور، اتصال نیشابور به مشهد، کریدور مشهد-توس، اتصال منطقه «تپه‌سلام» مشهد به قطار حومه‌ای بینالود‌ و اجرای قطار حومه‌ای مشهد-گلبهار از جمله همین وعده‌هاست که وزیر راه و شهرسازی آن را مطرح و در ستاد ملی عمرانی مشهد۲۰۱۷ در شهریورماه سال۹۴ مصوب شد.

عباس آخوندی در جلسه تصویب این کریدورها از تبدیل مشهد به عنوان «ایران‌شهر» سخن گفت و اجرای این پروژه‌ها را در فرصت یک سال و نیم باقی‌مانده تا مشهد۲۰۱۷ الزامی دانست. حالا آنچه بعد از یک سال و نیم برای مشهد از وعده‌های وزیر راه حاصل شده، «هیچ» است!

جالب این است که در جلسات همین ستاد، ایزدی، معاون وزیر راه، در بیان ضرورت سامان‌دهی حاشیه شهر مشهد قبل از رویداد پایتخت فرهنگ اسلامی، مثالی از انگلیس زد که قبل از المپیک لندن، تمامی دستگاه‌ها برنامه‌های خود را با این رویداد هماهنگ کردند و نهایتا منطقه شرق لندن که به عنوان بدترین منطقه و زخم چرکین این شهر شناخته می‌شد، تا پیش از شروع المپیک، بازسازی شد. معاون وزیر راه با این مثال، وعده داد یکی از محورهای اقدامات ستاد ملی عمرانی مشهد۲۰۱۷ کمک به سامان‌دهی حاشیه شهر مشهد با اجرای پروژه‌های موردنیاز باشد که البته این وعده هم بر زمین ماند.

وزیر سابق دولت یازدهم، علی جنتی نیز که در قامت وزیر فرهنگ و ارشاد ریاست اصلی‌ترین شورای ملی مشهد۲۰۱۷ را برعهده داشت، تا زمان تصدیگری‌اش کار مهمی از پیش نبرد و در نهایت، وعده‌های او نیز از جمله اینکه گفته‌بود باید همه بخش‌های وزارت ارشاد اعم از چاپ و نشر، کتاب، شعر و ادب، همایش‌ها، حوزه‌های هنری، تجسمی، خوش‌نویسی، سینما و... به‌جد به رویداد مشهد۲۰۱۷ ورود پیدا کنند (تولید و اجرای نمایشنامه‌های فاخر کشور در مشهد، اکران فیلم‌های فاخر و برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری) بر زمین ماند.

و اما رئیس‌جمهور که حتی به نامه‌ها، تذکرهای شفاهی و کتبی پشت‌سرهم نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص مشهد۲۰۱۷ در سال۹۴ هیچ پاسخی نداده‌بود، بالاخره 

در شهریورماه امسال در جریان برگزاری یکی از جلسات هیئت دولت، به این موضوع پرداخت. 

حسن روحانی در این جلسه انتخاب مشهد۲۰۱۷ را محرکی برای خدمت بیشتر به این شهر مهم و معرفی هرچه بهتر آن به دنیای اسلام خواند و به برگزاری نمایشگاه دوره‌ای حوزه تمدن خراسان بزرگ در دوران اسلامی، تعیین حریم منظری حرم مطهر و ابنیه تاریخی وابسته به آن، توسعه زبان فارسی، ارتباط بیشتر با فارسی‌زبانان و دنیای اسلام و هزینه تا ۱۰درصد از اعتبارات 

ردیف‌های ملی متمرکز در ارتباط با پروژه‌های مصوب مشهد۲۰۱۷ تاکید کرد و این موارد به صورت مصوبه هیئت دولت درآمدند. سرنوشت اجرای این مصوبات هم در آستانه آغاز مشهد۲۰۱۷ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نافرجام باقی مانده‌است.

 

سرنوشت نامعلوم ۱۰۷پروژه

در بین مقامات استانی نیز علیرضا رشیدیان به عنوان سکاندار استانداری خراسان‌رضوی هرچند پشت تریبون به‌کرات از مشهد۲۰۱۷ سخن گفته و تاکید کرده‌است، در عمل، به همان مواردی که وعده داده نیز عمل نشده‌است. 

ایجاد ردیف اعتبار ویژه مشهد۲۰۱۷ در بودجه۹۵ بود که دولت در لایحه بودجه اصلا این ردیف را در نظر نگرفت و در لایحه بودجه۹۶ هم که این بودجه هرچند دیرهنگام گنجانده شده‌بود، در جریان بررسی در کمیسوین‌های مجلس، حذف شد. 

مرمت و بهینه‌سازی آثار تاریخی مشهد و خراسان‌رضوی، برنامه‌ریزی برای برگزاری کنگره شخصیت‌های ادبی و هنری جهان اسلام در مشهد، اجرای ۱۰۷پروژه با تخصیص اعتبارات دولتی و جذب بخش خصوصی برای مشارکت در پروژه‌ها ازجمله پروژه‌های ریلی از دیگر وعده‌های استاندار خراسان‌رضوی هستند که خبری از آن‌ها نشده‌است.

 

 خبرنگار: محدثه شوشتری

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی