• خانه
  • خبرهای سایت
  • لرزه دلار بر اندام بازار
کد خبر : 71554
/ 21:45
شهرآرا تبعات نوسانات نرخ ارز بر بازار کالاهای اساسی را بررسی می‌کند؛

لرزه دلار بر اندام بازار

چند روز گذشته را بی‌سابقه‌ترین دوران حیات قیمت دلار در ایران می‌توان دانست؛ دورانی که در آن نرخ ارز از مرز ۴هزار تومان گذشت و هنوز هم بی‌تاب قصد آن دارد از این محدوده قیمتی عبور کند.

لرزه دلار بر اندام بازار

الهام مهدیزاده- دراین‌بین قیمت اقلام اساسی نیز در سایه نوسانات ارز و افزایش قیمت دلار در رقابتی تنگاتنگ روند صعودی به خود گرفته و دراین‌مدت برخی اقلام اساسی مانند گوشت، برنج و روغن و همچنین لوازم خانگی و قطعات خودرو در بازار روند افزایشی به خود گرفته است.

 

گرانی برنج

محمود بنانژاد، رئیس اتاق اصناف مشهد در گفتگو با شهرآرا دررابطه با گرانی‌های اخیر برخی کالاهای اساسی، گفت: در بازار مشهد گوشت و برنج نسبت به هفته‌های قبل افزایش قیمت داشته است؛ اما در حوزه میوه و تره‌بار، قیمت‌ها تغییر چندانی نداشته و برای مرغ نیز قیمت‌ها افزایشی نداشته است.به‌گفته رئیس اتاق اصناف مشهد درمورد گوشت قرمز افزایش قیمت از هفته گذشته و درپی کمبود عرضه دام زنده در بازار ایجاد شده و این افزایش قیمت ارتباطی با گرانی‌های اخیر دلار ندارد و کمبود عرضه دام زنده سبب افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار مشهد شده است.

 

افزاش قیمت‌ کالاها با نوسانات دلار اشتباه است

رئیس اتاق اصناف مشهد در ادامه افزایش قیمت کالاهای اساسی به‌دلیل نوسانات و تب‌وتاب بازار دلار را اشتباه دانست و افزود: نوسانات دلار یک جو روانی است که دراین‌بین نباید قیمت کالاها را تا نان شب به این موضوع گره زد. بنانژاد در ادامه با افزودن یک نکته اظهار کرد: البته نباید از کالاها و مواد اولیه وارداتی برخی اقلام غافل بود؛ چراکه افزایش قیمت دلار بر واردات این کالاها و به‌تبع آن افزایش آن نقش موثری خواهد داشت.رئیس اتاق اصناف مشهد در پاسخ به نظارت‌های صورت‌گرفته برای مقابله با گران‌فروشی‌های حوزه اقلام و کالا به‌واسطه افزایش قیمت دلار اظهار کرد: فروشندگان باید برمبنای فاکتور خرید و سود منطقی قیمت کالاها را محاسبه و عرضه کنند؛ البته بازرسی‌های اتاق اصناف در عرضه کالاها به‌صورت مستمر است و با متخلفین برخورد خواهد شد.بنانژاد همچنین بر نقش اطلاعات مردمی در عرضه کالاها به‌منظور مقابله با گران‌فروشی تاکید کرد و گفت: درصدی از نظارت‌های صورت‌گرفته ازسوی اتاق اصناف مشهد برمبنای شکایت واصله مردمی است.

 

گرانی لوازم خانگی

محمد طحان‌پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفتگو با ما با اشاره به افزایش قیمت لوازم خانگی طی یک هفته اخیر به خبرنگار ما گفت: با انتشار خبر تک‌‌نرخی‌شدن قیمت ارز در آینده نزدیک، قیمت دلار وارد کانال ۴۱۰۰تومان شد و در این محدوده نوسان جزئی داشت که این گرانی، پیامی برای بازار می‌دهد. وی افزود: افزایش قیمت‌ها پس از صعود قیمت دلار، سنتی است که در بازار ایران کاملا شناخته‌شده است و حکایت از وابستگی بازار به واردات کالاها و دلارهای نفتی دارد؛ به‌صورتی‌که هرگاه دلار در بازار کم باشد، قیمت‌ها روند صعودی به خود می‌گیرد، اما وقتی در خزانه باز شود، همه‌چیز آرام می‌شود.

 

تغییر قیمت مواد غذایی

طاهری، عضو  اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره تأثیر افزایش نرخ دلار در قیمت کالاهای وارداتی به خبرنگار ما گفت: در صنف بنکداری برخی اقلام که بعضا در بخش کالاهای اساسی قرار می‌گیرند، وارداتی هستند؛ بنابراین هرگونه تغییر در نرخ دلار می‌تواند تأثیر مستقیم در قیمت این کالاها داشته باشد. وی با اشاره به افزایش قیمت حبوبات در بازار طی هفته‌های گذشته افزود: ازآنجاکه دلار روند صعودی به خود گرفته، واردکنندگان نیز قیمت‌های خود را افزایش داده‌اند که این روند دومینویی برای گرانی دیگراقلام خواهد بود.

 

زمزمه گرانی خودرو

روز گذشته، شیوا، رئیس شورای رقابت، هرگونه افزایش قیمت خودرو تا اردیبهشت۹۶ را منتفی اعلام کرد؛ اما خودروسازان با کاهش تزریق خودرو به بازار درحال آماده‌سازی فضا برای تغییر قیمت‌ها هستند.

خودروسازانی که تا چندی‌پیش به‌دلیل رکود حاکم بر بازار خودرو حتی از اعمال افزایش قیمت‌های مصوب شورای رقابت در برخی محصولات خود خودداری می‌کردند، در نخستین گام برای گرانی، نرخ فروش و پیش‌فروش محصولات خود در دی‌ماه را به قیمت‌های حداکثری برمبنای مجوز شورای رقابت رسانده‌اند. ازسوی‌دیگر افزایش نرخ دلار، زمینه افزایش قیمت ۵تا ۱۰میلیون‌تومانی خودروهای وارداتی به‌ویژه برخی برندهای کره‌ای پرتقاضا در بازار را فراهم کرده و دامنه این گرانی‌ها حتی به بازار قطعات یدکی خودرو نیز کشیده شده است.علاوه بر زمزمه‌های گرانی قطعات و خودرو، افزایش نرخ دلار موجب گرانی غیرقانونی لوازم یدکی خودرو نیز شده است؛ موضوعی که عضو هیئت‌مدیره انجمن قطعات یدکی خودرو با اشاره به آن اعلام کرد: اتحادیه با افرادی که قطعات یدکی خودروهای داخلی را به بهانه افزایش قیمت دلار گران کنند، برخورد خواهد کرد. حمزه‌ای از افزایش قیمت لوازم یدکی خودروهای وارداتی به‌دلیل نوسانات نرخ ارز خبر داد.

 

 دلار؛ بهانه گرانی

اما علی باخرد، سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا اظهار کرد: گران‌شدن کالاها و اقلام به‌دلیل افزایش قیمت دلار تنها یک بهانه است و دراین‌رابطه با متخلفان برخورد خواهد شد.سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در ادامه با اشاره به آنکه تنها کالاهایی که مواد اولیه آنان متکی به واردات است، می‌تواند متاثر از این گرانی‌ها افزایش قیمت داشته باشد، افزود: درمورد این کالاها نیز باید به این موضوع اشاره کرد که مواد اولیه موردنیاز این کالاها امروز و دیروز وارد نشده که این گرانی ارز باعث افزایش کالاهای موجود در بازار شود و دراین‌راستا حداقل زمان سی تا چهل‌روزه نیاز است تا کالاهایی که وارد بازار می‌شود، از مواد اولیه امروز تهیه شود.

 

پرونده‌ای برای گرانی غیرمنطقی کره‌های وارداتی

باخرد در ادامه به یکی از پرونده‌های اخیر در حوزه گرانی کالاها اشاره کرد و گفت: درمورد کره‌های وارداتی با توجه به آنکه بخشی قابل‌توجه از مواد اولیه آن را مواد وارداتی تشکیل می‌دهد، متوجه آن شدیم که در بازار، قیمت‌ کره‌های موجود را افزایش دادند، این درحالی بود که این کالاها قبل از این افزایش قیمت‌ها تولید شده بود و با درنظر‌گرفتن این موارد در بخش‌نامه‌ای هرگونه افزایش تذکر داده شد و با مواردی که به رویه خود ادامه دادند نیز برخورد شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی