کد خبر : 71575
/ 18:11
گفتگو با بانوی محله شاهد که در رشته‌های ورزشی بسیاری، دارای مهارت است؛

ورزیـده فنـون

انتخاب رشته تربیت‌بدنی در دانشگاه، زندگی ورزشی او را رقم می‌زند؛ زندگی‌ای که با کوه‌نوردی، دوومیدانی و چند رشته ورزشی دیگر عجین می‌شود تا به او ثابت کند که استعداد و علاقه زیادی در این وادی دارد.

ورزیـده فنـون

شادی شریفی- بخش مهم حضور ورزشکار بیست‌ونُه‌ساله محله شاهد، در مسابقات دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور بوده است که گردن‌آویزهای اول، دوم یا سومی‌ را برایش به ارمغان می‌آورد.

همین موفقیت‌ها سبب می‌شود تا او در دیگر رشته‌های ورزشی مانند شنا، هندبال، بسکتبال و کبدی نیز مهارت‌های لازم را به‌دست آورد و در برخی از آن‌ها به افتخاراتی دست پیدا کند.

با هدیه حسن‌زاده که در حال حاضر، دانشجوی مقطع ارشد، در رشته مدیریت ورزشی و مسئول سالن ورزشی شهیدعامل در محله ایثارگران است، درباره دنیای ورزش گفتگو کردیم. او علاوه‌بر فعالیت ورزشی، عضو فعال بسیجِ پایگاه حضرت فاطمه(س)، در مسجد ولی‌عصر(عج )نیز هست.

..........................................

 

گرچه از زمان ورود به دانشگاه به‌طور جدی، به انجام فعالیت‌های ورزشی مشغول می‌شود، از پیش‌ترها از نظر فیزیک جسمانی محل توجه بوده. خودش به دوران دبیرستان اشاره می‌کند و می‌گوید: در آن سال‌ها، فرز بودنم، زبانزد دبیران به‌خصوص مربی ورزشم بود، اما این‌طور نبود که ورزش خاصی را دنبال کنم تااینکه در سال۸۳، در رشته تربیت‌بدنیِ دانشگاه آزاد پذیرفته شدم و مسیر زندگی‌ام مشخص شد. آنجا فهمیدم که استعداد ورزشی فراوانی دارم و افسوس خوردم که چرا ورزش را از سنین پایه شروع نکرده‌ام.

اولین ورزشی که هدیه به‌سراغش می‌رود و با سعی و تلاش، آن را پی می‌گیرد، دوومیدانی است؛ «همه می‌دانیم که دوومیدانی مادر همه ورزش‌هاست و ازآنجاکه من دست و پاهای کشیده‌ای دارم و فیزیک بدنم با این ورزش متناسب است، توانستم سریع زیروبم آن را یاد بگیرم. این ورزش، آمادگی جسمانی‌ام را به‌طرز عجیبی افزایش داد و همین موضوع باعث شد که درکنار دوومیدانی، کوه‌نوردی را هم شروع کنم؛ ورزشی استقامتی که بر روحیات من، تاثیر زیادی گذاشته است. هم‌زمان در فوتسال و هندبال و کبدی و دارت هم فعالیت می‌کردم؛ یعنی هر مسابقه‌ دانشجویی که برگزار می‌شد، فوری در آن ثبت‌نام و تمرین‌هایم را شروع می‌کردم. منزل پدرم خیلی به دانشگاه نزدیک بود؛ به همین علت هر روز برای تمرین در مسابقات، حاضر می‌شدم. این عوامل دست‌به‌دست هم داد تا آمادگی جسمانی فراوانی پیدا کنم و تمرین‌هایم خیلی زود نتیجه بدهد و ازعهده ورزش‌های مختلف برآیم.»

 

کوه‌نوردی، خود زندگی است

«کوه‌نوردی عشق من است.» این تعبیری است که بانوی ورزشکار محله شاهد، درباره یکی از بهترین علاقه‌مندی‌هایش به‌کار می‌برد و دوست دارد از بین رشته‌های ورزشی که فراگرفته است، او را به نام کوه‌نورد بشناسند؛ ورزش مفرحی که پنج سال، حرفه‌ای آن را دنبال کرده و موفق به فتح قله‌های مختلف نیز شده است؛ «کوه یعنی قدرت، صلابت، استواری و تحمل. بالا رفتن از کوه حس خیلی خوبی به من می‌دهد. کوه سراسر، کشف ناشناخته‌ها و 

هیجان است. کوه‌نوردی یعنی خود زندگی؛ چون مبدا و مقصد معینی دارد و هر لحظه امکان پرت‌ شدن از ‌آن هست. تابه‌حال به کوه‌های دماوند، بینالود، شیرکوه، علم‌کوه و سبلان صعود کرده‌ام، اما متاسفانه الان به‌علت مشغله‌های زندگی، از این ورزش فاصله گرفته‌ام. اگر بخواهم دوباره کوه‌نوردی حرفه‌ای را شروع کنم، با همسرم خواهم رفت. او هم کشتی‌گیر بوده است و در یکی از مسابقات، پایش آسیب می‌بیند و فعلا ادامه‌ دادن کوه‌نوردی را به آینده موکول کرده است.»

 

خاطره خطرآفرین برفی

برف و بوران‌های سال۸۶ را خیلی‌ها به یاد دارند؛ برفی که شدت آن به‌حدی بود که تا مدتی زندگی مردم را فلج کرد. آن سال برای کوه‌نورد جوان منطقه ما، خاطره‌ای به‌یادماندنی را رقم زده است؛ «آن سال برای انتخابی صعود به کوه دماوند، 

تیمی قوی‌ از تهران به دانشگاه ما آمد تا به قله بینالود صعود کند. من هم از این موضوع استقبال کردم و همراه پنج

نفر دیگر، با وجود همان برف سنگین به کوه بینالود رفتیم. چشمتان روز بد نبیند، آن‌قدر برف سهمگین بود که تا نزدیک

مرگ رفتیم و ما شش نفر همدیگر را نمی‌دیدیم. آخرش هم مجبور شدیم کوله‌هایمان را رها کنیم و به‌طور معجزه‌آسایی خودمان را به جان‌پناه برسانیم.»

 

99859.jpg

 

متناسب با مزاج، باید غذا خورد

هدیه توصیه‌هایی به بانوان دارد؛ «بانوان سعی کنند حتی به‌صورت ابتدایی هم که شده، ورزش کنند و تحرک داشته باشند؛ چراکه ورزش، اعتماد‌به‌نفس ایجاد می‌کند و روحشان را شاداب می‌کند و جسمشان را سالم، نگه می‌دارد.»او در ادامه می‌گوید: هیچ‌وقت رژیم نگرفته‌ام جز در مواقع مسابقات که از یک رژیم غذایی خاص استفاده می‌کردم و کسی را به گرفتن رژیم‌های غیراصولی توصیه نمی‌کنم؛ چون بدن انسان به همه مواد غذایی نیاز دارد. باید کم خورد و زیاد تحرک داشت. این رمز سلامتی است. نیاز به صرف هزینه آن‌چنانی و عمل جراحی هم ندارد. این کارشناس ورزشی تاکید می‌کند که افراد از خوردن مواد مضری مثل نوشابه و چیپس و پفک، دوری کنند و چون تاحدودی با مزاج‌شناسی آشنایی دارد، می‌گوید هرکسی باید بداند چه طبع و مزاجی دارد و متناسب با آن، غذا و خوراکش را انتخاب کند.

 

نگاهی به کارنامه ورزشی هدیه حسن‌زاده

مقام دوم رشته دوومیدانی، در مسابقات کشوری دانشجویان دانشگاه آزاد در سال۸۳

مقام دوم رشته دارت در مسابقات کشوری کلان‌شهرها در سال۹۲

مقام سوم رشته شنا در مسابقات کشوری کلان‌شهرها در سال۹۳

مقام سوم رشته شنا در مسابقات کشوری کلان‌شهرها در سال۹۴

مقام اول رشته شنا(کرال پشت) در مسابقات کشوری کلان‌شهرها در سال۹۳

مقام دوم در ماده ۴۰۰متر دوومیدانی و مقام اول در ماده ۲۰۰متر این رشته، در مسابقات استانی دانشجویان دانشگاه آزاد در سال۸۶

مقام سوم رشته بسکتبال و مقام دوم رشته هندبال در مسابقات استانی دانشجویان دانشگاه آزاد در سال۸۶

مقام سوم، اول و دوم رشته تیمی‌کبدی در مسابقات استانی دانشجویان دانشگاه آزاد، در سال‌های۸۴ تا ۸۶

دارای مدرک مربیگری در رشته‌های ورزشی آمادگی‌جسمانی، فوتسال، فوتبال، سنگ‌نوردی، کارآموزی کوهنوردی و امدادپزشکی کوهستان

دارای مدرک داوری در رشته‌های دوومیدانی، هندبال و تیروکمان

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی