کد خبر : 71606
/ 21:56
کنکاشی در عدم استقلال نظر ستادهای استانی در انتخابات ۸۸؛

گماشته ها!

به بهانه بازخوانی فتنه ۸۸ در مشهد، در گفتگو با معاون سیاسی امنیتی وقت استانداری خراسان رضوی بررسی شد.

گماشته ها!

حاتم مهجوری- درس ها و عبرت های فتنه ۸۸ برای همیشه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران ماند. گرچه هنوز سوالات بسیاری برای نسل انقلاب باقیست. شاید که نه، حتما برای این واقعه هم مانند برجام باید یک پایه تدریس روشنگری گذاشت. این که چرا نمایندگان کاندیداهای معترض در استان ها بعد از روز انتخابات خلاف جهت رفتند؟ یا چرا حاضر شدند بر خلاف حقیقتی که دیده بودند، حلقه به گوش ستاد مرکزی در تهران شوند و هر چه در استان ها می گذشت را نادیده بگیرند. داستانی که تا به امروز هم ادامه دارد. به مناسبت فرا رسیدن ۹ دی گفتگویی با قهرمان رشید معاون سیاسی - امنیتی وقت استانداری خراسان رضوی و تنی چند از مسئولین مربوطه داشته ایم که حاصل آن را در ادامه می خوانید.

..........................................

 

شما رئیس ستاد انتخاباتی بودید. حوادث آن ایام هزینه‌های زیادی بر دوش نظام گذاشت. بدون مقدمه برگزاری انتخابات از جانب شما چطور اداره می‌شد؟

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خراسان رضوی بودم و رئیس ستاد انتخابات در استان به عهده بنده بود. بر‌خلاف آنچه الان ادعا می‌شود و دوستان ما الان این توجه را ندارند ما به هیچ وجه سلیقه شخصی را در کارمان راه ندادیم. مصالح کلی نظام برای ما خیلی مهم بود. از همان روز اول هم که مقدمات انتخابات شروع شد فضا باز بود. خبرنگاران همین شهر که شما هم با آن‌ها کار می‌کنید، می‌دانند که ما همیشه در دسترس بودیم. هر سوالی و هر شبهه‌ای و هر موضوعی که از اصحاب رسانه و خبرنگاران و گروه‌های مرجع مطرح می‌شد، مستند پاسخ می‌دادیم. حتی با احزاب و گروه‌های مختلف جلساتی می‌گذاشتیم و حرف‌های همه را گوش می‌کردیم. خود این‌ها انتقادات و پیشنهاداتشان را به ما می‌دادند. این فضای قبل از انتخابات بود.

 

خیلی‌ها ممکن است این سوال برایشان پیش بیاید که اگر فضا باز بود، چرا به فاصله یک روز بعد از انتخابات ورق برگشت؟

«آقای جوادی حصار» در حزب اعتماد ملی بود. ایشان خودش همان اوایل و در طول مسیر منتهی به انتخابات و نیز روز انتخابات، سلامت انتخابات را تایید می‌کرد. این نکته مهمی است. (ایشان که الان این همه منتقد هست نسبت به مباحث مختلف) من به شما می‌گویم هم از روز اول و هم در طول روزهای منتهی به انتخابات و تا انتخابات تایید می‌کرد و می‌گفت «انتخابات خوب برگزار شده». با حفظ مواضع سیاسی که داشتیم همیشه می‌گفت کار شما درست است. 

ما در دانشکده زبان و ادبیات فردوسی با هم بودیم. هنوز که هنوز است و هر زمان که با من تماس دارد این نکته را به من می‌گوید. می‌گوید قبول دارم. بنابراین ما با تمام احزاب و گروه‌های مختلف که در آن مقطع بودند جلسات مستمر هم می‌گذاشتیم و گفتیم هر حرف و پیشنهادی دارند، بدهند که ما بکار بگیریم و واقعا استفاده می‌کردیم. ما قبل از انتخابات هر چه در توان داشتیم مخلصانه پای کار آوردیم. شاید برخی دوستان که الان مسئولیت دارند همان زمان توقعاتی از من داشتند.

 

چه توقعاتی؟

جنبه حمایتی و معنوی و اینکه از جایگاه حقوقی کاری کنیم. این نشدنی بود برای ما. برخی دوستان توقعات غیر‌معقول و غیر‌شرعی داشتند. من در آینده خواهم گفت. به هیچ وجه حاضر نشدیم که خدشه‌ای به انتخابات وارد شود. تمام کارها را در معرض دید همگان قرار دادم.

 

واقعا در تاریخ باید بماند که چرا «نمایندگان کاندیداهای معترض» در استان که تا روز انتخابات از رویه‌های موجود راضی بودند، به فاصله یک روز، خلاف جهت قبل تغییر مسیر می‌دهند؟!

در روز انتخابات همه گروه‌ها و تشکل‌ها و احزاب آن موقع را آوردیم. برایشان امکانات متعدد گذاشتیم، خرجشان را دادیم و تحویلشان گرفتیم و ناهار و غذا دادیم. برایشان همه امکاناتی گذاشتیم. هر جا خواستند مصاحبه کنند، کردند. با بنده شاید میانگین هر ده دقیقه مصاحبه شد. همین آقای جوادی حصار در آنجا تا پایان حضور داشت. تمام گروه‌ها تا پایان کار بودند. آقای امینی که مسئول ستاد انتخابات یکی از کاندیداهای معترض بودند، ایشان هم خوب می‌دانند که قبل از انتخابات هر چه در باره حمایت یا کمک بود برایشان انجام دادیم. تمام رویه‌های قانونی را برایشان انجام دادیم. خودشان خوب می‌دانند. من اگر بگویم که اتفاقا به آن‌ها (اصلاح‌طلبان) بیشتر توجه می‌کردیم که بهانه‌ای نباشد اغراق نشده است.

آقای امینی به خوبی می‌داند، هر موقع ایشان سوال و گله و شکایتی داشت، مجموعه استانداری در خدمت ایشان بود. هم قبل انتخابات، هم حین انتخابات و هم روز انتخابات. خود ایشان هم شاهد است و می‌داند که همین طور بود. ایشان در اتاق من می‌آمد و پیشنهاد و انتقادی داشت. حتی برای سخنرانی‌های ستاد و کاندیداهای خودشان اگر جاهایی می‌خواستند ما نهایت همکاری را با این‌ها به جای دوستان خودمان کردیم.

 

من فکر می‌کنم خبرنگاران متعددی در همان ایام مشغول تهیه خبر و مصاحبه بودند. علی رغم مصاحبه‌های معمول و آرام این‌ها، ما در روزهای بعد چیزهای غیر‌معمولی می‌بینیم.

زمان انتخابات میز احزاب تشکیل دادیم. از صبح تا پایان انتخابات همه این‌ها حاضر بودند. یعنی می‌گفتیم همه شما شاهد و ناظر. ما با همه این دوستان هم مصاحبه داریم. در مستندات رادیو و تلویزیون لحظه به لحظه از انتخابات ابراز رضایت می‌کردند. روزی که نتایج خراسان رضوی را اعلام کردیم، با همین آقای امینی مصاحبه گرفته شد. ایشان هم قبول و هم تایید کرد. اما متاسفانه چون قرار نبود کسی منطق داشته باشد و حرف حساب بپذیرد و پشت قضایا بحث‌های دیگری بود که مشکلات جدی برای کشور درست کنند، ورق برگشت. بالاخره این‌ها فشار می‌آوردند. من همان روز متوجه شدم که از تهران به ایشان فشار آوردند که چرا این‌طور مصاحبه‌ای کرده‌ای؟ یعنی از تهران خیلی ناراحت و برآشفته شدند که چرا او مصاحبه کرده و تایید کرده؟

 

در زمانی که اتفاقات بعد از انتخابات رخ داد شما با چه واکنش‌هایی از سوی نمایندگان کاندیداهای استان مواجه شدید؟

نمایندگان کاندیداها مثل آقای جوادی حصار و آقای امینی در روز انتخابات اصلا هیچ مشکلی نداشتند. کاملا قبول داشتند. مستند‌سازی شده اصلا. اما تبلیغات بسیار زیاد بود. به دلایل سیاسی، حرف‌های بی‌ربطی زده می‌شد و این‌ها هم از گذشته در ستادهای کاندیداهای خودشان بودند، طبیعی است که برای شک و شبهه ایجاد کردن، حداقلش این بود که در خراسان رضوی چیزی نمی گفتند. توجه می‌کردند که ببینند در ادامه اوضاع چه خواهد شد.

 

خب در ابتدا که مشکلی نبود. اما بعد چه؟ چند ماه کشور و به تبع آن استان درگیر این مسئله بود.

بعد این زاویه ها پیدا شد. خیلی حرف است کاندیدایی که کمتر از ۴۰۰هزار رای آورده، مدعی بود و هنوز هم مدعی است. خیلی به مردم ظلم کرد. من یادم می‌آید شب‌های اول تا صبح نمی‌خوابیدیم. درگیر این مباحث بودیم. دوستان ما خستگی‌ها به تن شان ماند. واقعا خودشان در استان می‌دانستند که خطایی سر نزده‌. چون خودشان می‌دانستند خطایی در کار نبوده برایشان سخت بود‌. مسئولین التماس می‌کردند که نمایندگان کاندیداهای معترض بیایند برای بازشماری و ارائه دلیل و مستندات. در جاهایی برای بازشماری هم آمدند اما چون چیزی از آن صندوق‌ها بیرون نیامد بعد حاضر نمی‌شدند. فقط می‌گفتند که فلان صندوق. اما کسی را نمی‌فرستادند که بیایند بازبینی و بازشماری کنند.

 

شما چیزی از آن‌ها نشنیدید؟ بالاخره باید دلیلی باشد که علی‌رغم اینکه در سیر مراحل انتخابات بودند و دیدند اما چیزی نگویند!

خودشان می‌گفتند روی ما فشار است. نمی‌توانیم بیاییم. شاید به لحاظ اخلاقی درست نباشد که اسم بیاورم. اما برخی‌شان می‌گفتند از جوانب مختلف و حتی خانواده‌ تحت فشار هستم!

 

یعنی چه تحت فشارم؟ کشور را زیر فشار گذاشته‌اند حال می‌گویند ما تحت فشاریم!؟ اما این‌ها که نه تنها نمی‌آمدند موضع بگیرند؛ بلکه حتی نیت خودشان را در جلسات مختلف در سطح شهر دنبال می‌کردند.

من همین را بگویم که به ما اخبار و اطلاعاتی می‌رسید بعد از انتخابات. به من خبر می‌رسید که الان ۲۰ نفر در کوه‌های خلج جلسه دارند. جلسه چه بود؟ فلان خانم و آقا بود و همان‌هایی که دنبال ابطال انتخابات بودند، می‌رفتند در محافل‌شان می‌نشستند و حرف می زدند و تصمیم می گرفتند. من هم وقتی گوشه و کنار متوجه می‌شدم چه کسانی هستند ازشان که می‌پرسیدیم، می‌گفتند «ما هم تحت فشاریم! فلانی و فلانی به ما گفته بیا که می‌خواهیم جلسه‌ای داشته باشیم!» یعنی ببینید این فضای غبار اینقدر بد بود که آدم‌های متدین و انقلابی را هم درگیر می‌کنند.

من بسیاری از آن‌ها را می‌شناختم و خودم تعجب می‌کردم. من شخصا با برخی تماس می‌گرفتم و می‌گفتم چنین چیزی را متوجه شده‌ام، شما مگر برنامه‌ای داری و قضیه چیست؟ هم آن فرد خجالت می‌کشید و هم اظهار پشیمانی می‌کرد. می‌گفتند به سفارش و تاکید آمده‌اند در‌ خانه من و با اصرار من را به جلسه برده‌اند.

 

فارغ از هر پیشینه‌ای، این‌ها به حربه تقلب در انتخابات خودشان را قلاب کردند. فارغ از خط و ربطی که از تهران به این‌ها می‌دادند اما بالاخره در استان این‌ها نمایندگانی داشتند و دست‌اندرکار بودند. پس این‌ها چه کاره بودند؟ چرا از این‌ها توضیحی نخواستید؟

ما مشکلی که داریم این است که بالاخره یک آدم‌هایی که نمی‌خواهم بگویم دشمن نظام هستند، ولی گروه‌های مرجع ما و آدم‌هایی که مسئولیت‌هایی داشتند، باید توجه کنند که به نمایندگی از مردم مسئولند. بنابراین صداقت باید محور کارشان باشد. من شناختی نسبی از مجموعه‌های استان دارم. باید این شناخت را می‌داشتند که منافع جناحی خود را بر منافع ملی ترجیح ندهند. این یک آفت در مجموعه استان است. سلایق گروهی و شخصی خودشان را بر مصالح نظام ترجیح می‌دهند. یک بخشی بر می‌گردد به خواص بی بصیرتی که داریم.

 

درباره خواص، همان زمان یادم هست که عده‌ای از همین افراد هم منتظر اتخاذ مواضع مرحوم آیت‌ا... طبسی به نفع خودشان بودند.

خوشبختانه نماینده محترم ولی فقیه مرحوم آیت‌ا... طبسی، برخلاف مشی آقای‌ هاشمی و کاندیداهای معترض عمل کرد. آن‌ها دنبال می‌کردند به لحاظ روانی که به گونه‌ای در خراسان تایید مرحوم آیت‌ا... طبسی را بگیرند. جنگ روانی این‌طوری راه انداخته بودند. اما مرحوم آیت‌ا... طبسی اصول را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کرد. آدمی نبود که به خاطر مباحث جزئی یک کاری کنند که مردم به شبهه بیفتند. 

 

99898.jpg

 

..........................................

 

  • باید مو از ماست کشیده می شد

 

99901.jpgعلی‌اصغر رشید در سال ۸۸ و انتخابات ریاست جمهوری آن دوران در وزارت کشور نقش فعالی داشت. او که در آن زمان به عنوان مشاور کامران دانشجو، یکی از کمیته‌های زیر مجموعه وزارت کشور را مدیریت می‌کرد، سابقه سه دوره دبیری ستاد انتخابات در صداوسیما را نیز در کارنامه انتخاباتی خود داشته است. با توجه به سالروز ۹ دی با او به گفتگویی تفصیلی از خاطرات و حوادث آن ایام نشستیم که بریده‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید.

 

از ابتدای انقلاب شاهد فتنه‌ها بودیم

نهضت خمینی تداوم‌بخش نهضت حسینی است، از سال پیروزی انقلاب اسلامی شاهد فتنه‌ها هستیم. شما در زمان امام خمینی‌(ره) تا سال ۶۸ که ایشان حیات دنیوی دارند فتنه‌ها را می‌بینید. کمونیست‌ها، مارکسیست‌ها، افراد شبه دینی در قالب انجمن حجتیه، وهابیت و بهائیت یک دسته هستند. حلقه‌های سکولار مثل حلقه کیان و‌... به نحوی نشان از فتنه دارند. در دوران بعد از امام هم باز فتنه‌گران هستند. شما سال‌۷۸ فتنه دانشگاه را به خوبی به یاد دارید. این فتنه هم(۸۸) به اینجا ختم نمی‌شود. ادامه دارد.

 

رهبری می‌خواست مو از ماست کشیده شود

من شاهد بودم که دفتر مقام معظم رهبری صریح تاکید کردند که «باید مو از ماست کشیده شود.»آقای دانشجو که رئیس ستاد انتخابات بود چندین بار در جلسات دفتر رهبری احضارش کردند که بیاید توضیح بدهد. حتی نمایندگان کاندیداها را بردند تا در جلسه‌ای با رهبری آن‌ها حرف‌هایشان را بزنند. اما حرف‌هایی که می‌زدند هیچ‌کدام دلیل بر تقلب نبود. مثلا می‌گفتند چرا احمدی‌نژاد گفته من سهام عدالت می‌دهم، چرا قبلش این‌طور و آن‌طور شده، این سوالات همه به قبل از انتخابات بر‌می‌گشت. یعنی هیچ دلیل متقن برای تقلب انتخابات نداشتند. حتی همان کمیته ساختگی صیانت از آرا هیچ گزارشی از تقلب در انتخابات به ما ارائه نکرد.

 

شعارها هدایت شده بود

در نماز جمعه‌ها افرادی را می دیدید با کفش و لباس‌ و بی‌وضو می‌آمدند و در نماز جمعه شرکت می‌کردند. یادم هست در دوران اوایل انقلاب منافقین می‌گفتند با کفش و بدون وضو هم می‌شود نماز خواند! این‌ها کار سیاسی می‌کردند. شعارها هدایت شده بود. حتی به امام راحل اهانت کردند در حالی که این‌ها ادعای این را داشتند که پیرو مکتب امام(ره) هستند. این یک سناریو بود.

 

«طرح کمیته صیانت از آرا» نقشه دشمن را آشکار کرد

وقتی بحث «کمیته صیانت از آرا» توسط دو کاندیدای معترض پیشنهاد شد و مسئولان وزارت کشور آن را غیر‌قانونی دانستند، از همان زمان فضای توهم تقلب در انتخابات مطرح بود. با مطرح کردن ایجاد کمیته صیانت آرا موضوع برای ما آشکار می‌شد. در‌حالی‌که هنوز انتخابات ادامه داشت یکی از کاندیداهای معترض اعلام کرد ما پیروز انتخاباتیم. این نشان از یک کار برنامه‌ریزی شده داشت. رسانه‌های بیگانه هم به کمک آمدند.

 

دلایل آبکی رهنورد

رسانه‌های بیگانه فضا را غبار‌آلود می‌کردند. اما هر زمان که مردم به صحنه می‌آمدند این‌ها کمی دست از کار می‌کشیدند و منتظر موقعیت می‌ماندند. در این انتخابات این‌ها تصمیمات جدی داشتند که جایگاه رهبری نظام و ولایت فقیه را بشکنند. این‌ها با برنامه‌ریزی این کار را می‌کردند. در داخل هم عده‌ای پیاده نظام و ایادی داخلی داشتند. آن‌ها بودجه و تریبون در اختیار قرار می‌دادند. رسانه در اختیارشان می‌گذاشتند. خانم رهنورد از همسرش در این موارد تندتر است. با رسانه‌های مختلف مصاحبه می‌کنند. «دلایل آبکی» می‌آورند و رسانه‌های خارجی آن را باد می‌زدند!

..........................................

 

  • دیدگاه/ حجت‌الاسلام سید حسن شریعتی؛رئیس‌کل سابق دادگستری استان خراسان رضوی: حرف‌شان را پس گرفتند!

 

99902.jpgبنده در همان ایام، «رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان خراسان رضوی» بودم. بعد از اعلام نتیجه انتخابات، برخی از آقایان اصلاح‌طلب، در همان ابتدا اظهار نظر می کردند(در ملاقات‌ها و تماس‌ها) که؛ «ما این نتیجه و هر کسی را که رای آورده قبول داریم». ولی ساعاتی بیشتر نگذشت که اعلام کردند ما با تهران تماس گرفتیم و تهران اعلام کرده که نه، شما نباید این حرف را می‌زدید! و تقلب صورت گرفته است. 

مسئول برخی ستاد های کاندیداهای معترض، اعلام کردند ما با «تهران» تماس گرفتیم و این‌ها گفته‌اند که تقلب صورت گرفته! و ما این نتیجه را نمی‌پذیریم. یعنی حرف اول خودشان را پس گرفتند.

به آن‌ها (ستاد کاندیداها در استان) اعلام شد اگر مدرکی دارید ارائه بدهید تا آرا بازشماری شوند. این آقایان(مسئولان ستادهای استانی) قول دادند که بررسی می‌کنیم و شماره صندوق را به شما اعلام می‌کنیم؛ این‌ها علی رغم اینکه قول دادند می‌روند و خبرش را می‌آورند، اما این کار را نکردند و معلوم شد که تهران به این‌ها توصیه کرده شما دنبال این مطلب نروید. استان‌های دیگر هم مشابه خراسان رضوی بودند.

سه روز از انتخابات نگذشته بود که با اغتشاشات به وجود آمده معلوم شد «ادعای تقلب» امری سراسری و حساب شده بود. نتیجه آن هم اردوکشی خیابانی بود که سران فتنه، مردم را برای حضور در خیابان‌ها دعوت کردند و شعار «تقلب در انتخابات» سر دادند. 

در خراسان هم ما به استانداری اعلام کردیم، شما به مسئولان ستادها و رابطین شان بگویید که این کار را نکنند، نه قانونی است و نه در نظر مردم مقبول است. ادعا بدون دلیل نه به نفع نظام و نه دین و نه انقلاب ماست و جز اینکه دشمن را خوشحال کنید، هیچ نتیجه دیگری ندارد. در خراسان رضوی به رئیس ستاد انتخابات استان گفتم که این مسئله را به رابطین کاندیداهای معترض اعلام کنند. ظاهرا هم گفته بودند، اما نتیجه‌ای نداشت و خبری از آقایان به ما نرسید.

 

از تهران خط می گرفتند

بعدها معلوم شد خط‌گیری خاصی از تهران بوده و از ستادهای مرکزی به استان‌ها اعلام کرده‌اند که شما دیگر ارتباطی با هیئت‌های نظارت و اجرایی نداشته باشید و همین موضوع «تقلب در انتخابات» را جدی دنبال کنید!

در هر انتخاباتی کاندیداها مجازند که نماینده برای صندوق معرفی کنند. نماینده هم می‌تواند تا آخرین لحظه اخذ رای و شمارش آرا و صورتجلسه کردن شمارش، حضور داشته باشد. حتی می‌توانند تا تحویل صندوق به مخزن فرمانداری هم حضور داشته باشند. تا توانستند نماینده معرفی کردند. تمام این کارها با حضور نماینده خودشان بود. در عین حال ما هم به عنوان هیئت نظارت اعلام آمادگی کردیم که اگر شما به هر دلیلی فکر می‌کنید تقلبی شده، همان صندوق‌ها را با حضور نمایندگان خودتان حاضریم بازگشایی و شمارش کنیم. اما متاسفانه این‌ها این کار را نکردند. 

معلوم بود برنامه‌ای از پیش تعیین شده وجود دارد. افرادی که الان در حصر هستند عصر همان روز انتخابات اعلام کردند برنده انتخابات هستند! و اگر نتیجه شمارش آرا غیر از این باشد، حتما تقلبی صورت گرفته است! این نشان می دهد که از قبل فکر شده بود.

اما آنچه مهم بود اینکه در ۹ دی مردم بصیر به میدان آمدند و از تمامیت نظام و اهل بیت(ع) و از جایگاه ولایت فقیه حمایت کردند و به فرمایش رهبری، حماسه‌ای خلق کردند که چشم همگان خیره شد. مردم با حضورشان در راهپیمایی ۹ دی نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کردند.

..........................................

 

  • دریچه یک / حسن موحدیان، فرماندار وقت مشهد: فتنه تمام نشده است

 

99900.jpgماجرای فتنه۸۸ به انتخابات و حتی قبل از آن برمی‌گردد. قبل از انتخابات تحرکاتی را می‌دیدیم که نشان می‌داد که انتخابات مضطرب خواهد بود و به مانند انتخابات گذشته به راحتی و روال معمول انجام نخواهد شد. انتخابات برگزار شد. هنوز آرا در حال شمارش بود که زمزمه تقلب پیچید. البته این برمی‌گردد به چندین سال گذشته که ما تجربیات سال ۷۸ را هم داشتیم و اگر یادتان باشد، این مسئله فتنه از قبل کش‌وقوس داشت. الان هم به نظر من فتنه تمام نشده و من این را می‌بینم. 

در زمان فتنه یک حالت غبارآلودی به وجود می‌آید و عده‌ای که واقعا آدم‌های بدی هم نیستند، فریب آدم‌هایی را می‌خورند که در راس هستند و آن‌ها آدم‌های ناصالحی‌اند و دنبال ماجراجویی بودند. در این مراحل بهترین راه این است که آدم به رهبری جامعه نگاه کند و رهنمودهای رهبری را ببیند. بالاخره ما که نمی‌توانیم ادعا کنیم همه فتنه‌ها را می‌شناسیم. اگر نه این فتنه‌ها همچنان هست و ادامه هم خواهد داشت. همان‌طور که الان می‌بینیم سر و صداهایی وجود دارد و برخی ماجراجویی را دنبال می‌کنند. 

در مشهد به حسب تجربه، همکاری خیلی خوبی میان نیروهای دست‌اندرکار داشتیم و اصلا این همکاری باعث شد اجازه داده نشود که فضا بیش از پیش غبارآلود شود. 

من از نیروی انتظامی که در همان زمان شبانه‌روز زحمت کشیدند تشکر می‌کنم. خدا رحمت کند حضرت آیت‌ا... طبسی را که ایشان هم در همان زمان خیلی تلاش کردند و کمک کردند که روشنگری شد.

..........................................

 

  • دریچه دو / علی اصغر رشید: ۹دی چشم فتنه را کور کرد

 

یک عده مردودین بودند که فتنه‌گران به شمار می‌آمدند و عده‌ای هم ساکتین فتنه بودند و برخی خواص در این مقوله قرار می‌گرفتند. می‌آمدند حرفی می‌زدند و حرف‌های شبهه‌ناک می‌گفتند. یکی به میخ و یکی به نعل می‌زدند. من شاهد خیلی از این ماجراها بودم. اگر زمانی فضا طوری شود که بخواهم حرف‌هایی را بزنم می‌گویم که در خیلی از این جلسات و آقایانی که در راس امور هستند، چگونه با نوع برخوردشان به شبهه تقلب کمک کردند. این‌ها را من می‌شناسم و شاهد بودم.

 

مردم لحظه‌شماری می‌کردند به میدان بیایند

مسئله اردوکشی های خیابانی همین‌طور ادامه پیدا کرد و تا ۱۳‌آبان و ‌۱۶آذر و روز عاشورا و‌... ادامه یافت. مردم دیدند این فتنه‌گران خیلی جری شدند و خیلی از حرمت‌ها را می‌شکنند. من به شما بگویم که ما متوجه بودیم که مردم لحظه‌شماری می‌کردند یک وقتی به میدان بیایند. قرار شد ۸ دی باشد. اما شد ۹ دی. خودجوش و مردمی بود. آیت‌ا... علم‌الهدی را از اینجا برای سخنرانی به تهران دعوت کردند. مردم هم تاکید داشتند که باید بیایند خیابان. اصلا تعجب و شگفتی برای ما که دست‌اندرکار بودیم، ایجاد کرد. ما خودمان هم تعجب کردیم که مردم با این همه شور و حرارت می‌آمدند پای کار. مردم وقتی می‌بینند که خطوط قرمز شکسته شد در ۹ دی پای کار آمدند. مقام معظم رهبری پرتو تابناک این روشنگری بودند. 

بصیرت‌افزایی و با خویشتن‌داری و با راهنمایی خود مثل همیشه مسئولان را وادار کردند خویشتن‌داری کنند تا مردم متوجه درستی و حقیقت شوند. ما در مجموع تا ۲۲ بهمن همان سال ۸۸ فتنه ادامه داشت. البته چشم فتنه را ۹‌دی کور کرد. ولی تیر خلاص را باید مردم در ۲۲ بهمن می‌زدند و در همان موقع بود که فتنه دست و پایش را از داخل کشور جمع کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی