کد خبر : 71670
/ 19:27
خیلی از پدر و مادرها منتظرند تا بتوانند خانه‌شان را با یک میهمان کوچولو زیر و رو کنند؛

مسافر بدون بلیط

همه چیز زندگی سر جایش است اما انگار یک جیغ کم دارد. بله یک جیغ! جیغی که سکوت خانه را درهم بشکند و دنیایی از شور و نشاط را به پدر و مادرش هدیه بدهد.

مسافر بدون بلیط

معین اصغری- نگاه که می‌کنی می‌بینی همه زندگی گرفتاری و رنج است. رنجی که اگر انسان ورای آن سختی را نبیند، نتیجه‌اش چیزی جز افسردگی نیست. با هزار و یک سختی خواستگاری را پشت سر می‌گذاری و پیوندی عاشقانه را می‌بندی. دوران عقد هم با فراز و نشیب‌های خاص خودش به پایان می‌رسد. بی‌پولی‌ها، قهر و آشتی‌ها، دعوا کردن‌ها و‌... می‌گذرد تا زندگی وارد مرحله جدید شود. 

اولش خوشی است و تفریح و گردش و سینما رفتن اما خیلی زود دل آدم به این خوشی‌ها عادت می‌کند و لذت روزهای اول دیگر کم‌رنگ‌تر می‌شود. 

همه چیز زندگی سر جایش است اما انگار یک جیغ کم دارد. بله یک جیغ! جیغی که سکوت خانه را درهم بشکند و دنیایی از شور و نشاط را به پدر و مادرش هدیه بدهد. هرچقدر هم که اهل بریز و بپاش باشی باز هم نمی‌توانی کمبود یک وروجک تپل مپلی را انکار کنی. بعد از مدت کوتاهی پدر و مادر به این نتیجه می‌رسند که دیگر نمی‌‌توان دو نفره زیست.

از زمانی که زن و شوهر تصمیم به بچه‌دار شدن می‌کنند باز هم خودش کلی پیچ و خم دارد. یک مسیر سرراست نیست که بعد از ۹‌ماه انتظار نتیجه‌اش را ببینی. خیلی از بچه‌ها وقتی به دنیا می‌آیند با بیماری‌های عجیب و غریب دست و پنجه نرم می‌کنند تا بالاخره زندگی را مجاب کنند که باید باشند.

بعضی از آن‌ها هم در طول دوران بارداری برای مادرشان دردسرساز می‌شوند. اما بعضی هم هستند که انگار هیچ رقمه راضی نیستند تا مسافر این دنیا شوند. پدر و مادرها هزار و یک نذر و نیاز برمی‌دارند تا خدا بالاخره در رحمت را به روی آن‌ها باز کند.

..........................................

 

ناباروری و نازایی از جمله مشکلاتی است که این روزها گریبان بسیاری از زوج‌های جوان را در سراسر جهان گرفته است. ناباروری‌هایی که ناشی از ابتلا به بیماری، زندگی در شرایط پراسترس و تنش، مصرف غذاها و داروهای شیمیایی و ناسالم و فعالیت در محیط‌های صنعتی و آلوده است. اگرچه به باور متخصصان و پزشکان این حوزه، امروز با وجود شیوه‌های درمان نازایی و ناباروری متعددی که در جهان و کشور ما ایران وجود دارد، دیگر هیچ زوج جوانی نباید نگران مشکلات و اختلالات ناباروری و نازایی باشد اما با وجود این، هستند زوج‌هایی که به دلیل نداشتن توان مالی برای تامین هزینه‌های درمان یا نپذیرفتن شیوه‌ها و شرایط درمان ناباروری و نازایی مانند استفاده از تخمک یا لقاح اهدایی امکان درمان ناباروری را برای همیشه از دست می‌دهند. با مطالعه این گزارش علاوه بر آگاهی از دلایل و علائم نازایی در زوج‌های جوان با روش‌های درمانی این اختلال و تاثیر آن در روند زندگی زوج‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

 

دلایل ناباروری در زنان و مردان

دلایل مختلفی احتمال ناباروری را در مردان و زنان به وجود می‌آورد. بروز هر یک از این احتمال‌ها می‌تواند بارداری را در زوج دچار اختلال کند. در این شرایط نیز متخصصان پس از ۱۲ بار تکرار تلاش برای بچه‌دار شدن، در صورت به دست نیامدن نتیجه به زوج اعلام می‌کنند که احتمال ناباروری آن‌ها به یکی از دلایل زیر وجود دارد و آن‌ها برای درمان باید اقدام کنند.

گاهی ممکن است اسپرم سالم وجود نداشته باشد یا شکل مناسب را برای باروری نداشته باشد. در برخی شرایط اسپرم فعال و محرک وجود ندارد. اسپرم در مسیر رسیدن به رحم از بین برود یا امکان رسیدن اسپرم به تخمک وجود نداشته باشد. عوامل مناسب برای لقاح وجود نداشته باشد که در این شرایط باید فاکتورهای مناسب در اسپرم و تخمک وجود داشته باشد. در برخی موارد تخمک سالم وجود ندارد یا لوله‌های رحمی دچار اختلالی هستند که مانع رسیدن تخمک به اسپرم میشود. گاهی محیط مناسب برای لقاح وجود نداشته و رحم شرایط لازم را برای باروری ندارد.

 

در چه شرایطی باید فورا برای درمان اقدام کرد؟

شرایطی برای مردان و زنان وجود دارد که در صورت بروز آن‌ها نیاز به ۱۲‌بار تلاش برای بچه‌دار شدن به مدت یک سال نیست و زوج باید هر چه زودتر برای درمان اقدام کند:

در‌صورتی‌که بیضه مرد دچار عفونت ناشی از جراحی شده یا ضربه خورده باشد. اگر رویش موها در بدن مرد به صورت نرمال و طبیعی نباشد. مردانی که دچار کوتاهی یا بلندی قد مفرط هستند.

افرادی که سابقه ناباروری در خانواده آن‌ها وجود دارد نیز باید مانند گروه‌های قبلی باید زودتر برای درمان اقدام کنند. زنانی که سابقه جراحی در ناحیه شکم داشتند یا سابقه چسبندگی در ناحیه شکم داشتند نیز در این گروهند. در‌صورتی‌که سن زنی از مرز ۳۵ گذشته باشد یا سن زوج به طور کلی بالا باشد نیز باید سریع‌تر برای درمان اقدام کند.

 

به چه مراکزی برای درمان ناباروری مراجعه کنیم؟

زوج‌ها برای درمان ناباروری باید به مراکز سرشناس و معتبر در زمینه درمان ناباروری مراجعه کنند. مراکزی که در آن‌ها متخصص ناباروری مردان، متخصص ناباروری زنان و جنین‌شناس وجود داشته باشند و مشکلات و احتمال‌هایی که باعث ناباروری در مردان و زنان می‌شوند به طور کامل بررسی شود. بهترین مراکز، مراکزی هستند که تمامی این بخش‌ها در آن‌ها وجود داشته باشد و به صورت تیمی برای درمان ناباروری اقدام کنند. در این شرایط بیمار مجبور نیست برای انجام آزمایش‌های مختلف و تکمیل پرونده‌اش به مراکز درمانی مختلف مراجعه کند. مراکزی که در وهله اول تشخیص درستی از ناباروری و دلایل ناباروری مراجعان خود داشته باشند و با بهترین انتخاب برای درمان آن‌ها اقدام کنند. به طور کلی مراکز درمانی داریم که موفقیت در آن‌ها ۱۰‌درصد است و مراکزی که موفقیت در آن‌ها بیش از ۳۰ درصد است. مشخص است که اگر به مراکز درمانی دوم مراجعه شود، نتیجه بهتری به دست خواهد آمد. بنابراین با مشاوره با پزشک و انجمن ناباروری می‌توان با مراکز معتبر و صاحبنام در زمینه درمان آشنا شد و برای درمان به آن‌ها مراجعه کرد.

از سال ۹۰ تا‌کنون بیش از ۱۵‌هزار زوج در مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری منتصریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد زیر پوشش دوره‌های درمانی قرار گرفته‌اند. این مرکز از سال ۷۵ به عنوان چهارمین مرکز درمان ناباروری کشور و با مشارکت ۵ متخصص زنان و زایمان، سه متخصص اورولوژی و دو کارشناس در بخش‌های مامایی، پرستاری و خدمات فعالیت خود را آغاز کرده است. در این مرکز خدمات درمانی ناباروری در بیشتر مواردی که در مراکز درمانی جهان انجام می‌گیرد، ارائه می‌شود. انجام روش‌های تلفیقی، استفاده از رحم‌های جایگزین و جنین اهدایی نیز از دیگر روش‌های درمانی است که در این مرکز انجام می‌گیرد.

 

هزینه‌های درمان چقدر است؟

از‌آنجا‌که بسیاری از تجهیزات و داروهایی که برای درمان ناباروری در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد وارداتی است، تحریم‌های اخیر و افزایش قیمت دلار تاثیر زیادی بر هزینه‌های تامین دارو و تجهیزات داشته و این مسئله موجب شده تا هزینه‌های درمان ناباروری دو برابر شود. در حال حاضر هزینه هر دوره درمان ناباروری اعم از دارو، خدمات پاراکلینیکی و اتاق عمل بسته به میزان مشکلات زوج‌ها بین ۵/۲ تا ۵ میلیون تومان است و هر زوج برای درمان باید ۳ تا ۴ دوره درمانی را پشت سر بگذارد که بخشی از این هزینه‌ها مربوط به بخش تشخیص دلایل نازایی برای برخی از زوج‌هاست. در این شرایط جراحی‌های تشخیصی به زوج‌ها توصیه می‌شود که در کنار سونوگرافی و آزمایش‌های مختلف حدود ۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد. مابقی هزینه‌ها در بخش درمان مربوط به داروهایی است که باید توسط زوج مصرف شود. نسخه‌ها و داروهایی که گاهی باید ۳ تا ۴ بار برای درمان قطعی برای زوج تجویز شود.

 

اهدای جنین 

بسیاری از زوج‌ها به دلیل ابتلا به مشکلاتی از قبیل نداشتن تخمک یا اسپرم سالم، یا عدم امکان باروری جنین یا مشکلات دیگر برای تشکیل جنین بیولوژیکی مجبور به استفاده از گامت اهدایی یا جنین اهدایی می‌شوند. در این شرایط جنین در رحم زن گیرنده شکل گرفته و بزرگ می‌شود و به این ترتیب هم زن و هم جنین تعلق خاطر بیشتری به عنوان مادر و فرزند به یکدیگر احساس می‌کنند. اهدا جنین یا تخمک در هر صورت با توجه به قوانین و راهنمایی‌های اخلاقی انجام می‌گیرد و مشاورانی پیش از انجام کار درباره مسائل پزشکی و اجتماعی این موضوع با خانواده‌ها صحبت می‌کنند و در نهایت پس از بررسی‌های نهایی و آگاه‌سازی‌های لازم اهدا جنین برای زوج صورت می‌گیرد.

 

اهدای تخمک 

در شرایطی که برخی زوج‌ها به دلیل پاسخ‌ندادن تخمدان‌ها و بروز اختلال در تولید تخمک‌ها در زن، از داشتن فرزند محروم می‌شوند، با کمک این شیوه میتوان فرصتی را برای آن‌ها فراهم کرد تا تجربه بچه‌دار شدن را در زندگی داشته باشند. بنابراین در برخی مراکز درمان ناباروری و نازایی اهدا تخمک که شامل تهیه و جمعآوری تخمک از زن اهدا‌کننده و باروری آن تخمک در آزمایشگاه با اسپرم مرد و انتقال جنین‌ها به رحم زن نابارور است، صورت میگیرد.

..........................................

 

موضوع لقاح مصنوعی یکی از مسائل مستحدثه و جدید است که باید احکام آن را دانست

حکم شرعی

یکی از راه‌های تلقیح مصنوعی در زوجینی که مرد فاقد اسپرم و توانایی بارور کردن همسرش بوده، استفاده از نطفه مردی غریبه و بیگانه است. بدین صورت که تخمک زن را با اسپرم مرد بیگانه در آزمایشگاه ترکیب کرده و سلول بارور شده به رحم زن تزریق می‌کنند. مراجع تقلید در این باره آرا‌ و دیدگاه‌های متفاوتی دارند، برخی این عمل را جایز نمی‌دانند و گروهی نیز تنها راه‌حل را آن می‌دانند که مرد موقتا همسر خود را طلاق دهد و آن زن پس از عده به عقد موقت مرد مورد نظر در آید.

به هر جهت، مشخص است کودکی که با اسپرم مرد بیگانه به دنیا بیاید ملحق به شوهر آن زن نمی‌شود و پدر او، صاحب نطفه و مادرش زنی است که صاحب رحم و تخمک است.

در ادامه برخی فتاوای مراجع تقلید مرور می‌کنیم:

آیت‌ا... خامنه‌ای:

آیا تلقیح نطفه مردی اجنبی به همسر مردی که بچه‏‌دار نمی‌‏شود، از طریق قراردادن نطفه در رحم او جایز است؟

جواب: عمل مذکور فی‏‌نفسه اشکال ندارد و کودک به صاحب تخمک و رحم ملحق می‏‌شود و الحاق آن به صاحب نطفه هم بعید نیست ولی از او ارث نمی‏‌برد.

آیت‌ا... مکارم شیرازی:

مردى عقیم، ولى زن او سالم و قدرت بارورى دارد. اگر اسپرم مرد دیگرى در آزمایشگاه با تخمک زن مذکور ترکیب، سپس نطفه ترکیب یافته در رحم زن نهاده شود، لطفاً بفرمایید:

اولاً: آیا این کار جایز است؟ ثانیاً: آیا این امر زنا محسوب مى‌شود؟ ثالثاً: آیا مشخص بودن یا ناشناس بودن‌دهنده اسپرم در حکم مسئله تأثیرى دارد؟ رابعاً: رابطه شرعى کودک با شوهر زن از لحاظ ارث، محرمیت و نکاح چگونه خواهد بود؟ خامساً: رابطه شرعى کودک با مرد صاحب اسپرم از نظر ارث، محرمیت و نکاح چگونه است؟

جواب: الف) جایز نیست. ب) زنا نیست ولى از جهاتى شبیه زناست. ج) هیچ تأثیرى ندارد. د) رابطه‌اى با او ندارد؛ جز اینکه فرزند طبیعى همسر اوست، و با او محرم است. هـ) به منزله فرزند نامشروع اوست که محرم است؛ ولى از یکدیگر ارث نمى‌برند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی