کد خبر : 71690
/ 19:20
مسافران ۲۰۱۷ از منطقه ما وارد پایتخت فرهنگی جهان اسلام می‌شوند؛

در مسیـر بـاغ‌ راه

سال۲۰۱۷ میلادی بالاخره از راه رسید. از چندین سال پیش قرار بود مشهد در این سال، «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» معرفی شود و این تعریف برای شهر ما می‌تواند نقش کلیدی آن را به‌عنوان پایتخت معنوی کشور دوچندان کند.

در مسیـر بـاغ‌ راه

آزیتا حسین‌زاده- شاید از همان سال‌های قبل، طرح و برنامه‌ای اندیشیده شد و قرار بود اتفاق‌های خوب بسیاری برای این شهر رقم بخورد اما با گذشت بیش از پنج سال از معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در افق سال۲۰۱۷میلادی، در منطقه۷ این شهر شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم. همراه با واژه فرهنگ، واژگان کتابخانه و فرهنگ‌سرا که دو موضوع مرتبط با آن است، نیز به‌میان می‌آید، اما در این حوزه در سطح منطقه۷، به‌جز کتابخانه فرزانه جامع در محله طرق و کتابخانه راشد در محله عسکریه(با اغماض) و مرکز اطلاع‌رسانی قائم یا مکان‌ درخوری نداریم که مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی باشد یا به چند سالن مطالعه ختم می‌شود. بدتر اینکه سالن مطالعه پروین‌اعتصامی که تیرماه سال گذشته با اعتباری افزون‌بر ۶۰۰میلیون تومان و زیربنای ۵۱۰مترمربع، به بهره‌برداری رسید و قرار بود نیاز فرهنگی تعداد زیادی از شهروندان را برطرف کند، به‌گفته ساکنان این محله، همچنان بدون استفاده مانده است و گاه‌گداری برنامه تشکل‌های مردمی در آن برگزار می‌شود.

مقوله دیگری که در رابطه با مشهد۲۰۱۷ باید پیگیری می‌شد، رسیدگی به وضعیت حاشیه‌ شهر است. منطقه ما نیز با وجود مشکل حاشیه‌نشینی، قرار است میزبان زائران امام‌هشتم‌(ع) از کل جهان اسلام باشد. همچنین با توجه به اینکه فرودگاه بین‌المللی شهید‌هاشمی‌نژاد در منطقه۷ قرار دارد و ۶۰درصد از زائران امام‌رضا(ع) از این ورودی، وارد مشهد می‌شوند، این منطقه باید بسیار بیشتر از این مورد توجه و رسیدگی مسئولان قرار بگیرد. بخشی طولانی‌ از باغ‌راه زیارت(حدود ۸۰درصد مسیر)، قرار است در منطقه۷ اجرا شود؛ مسیری که برای ورود زائرانی که از سمت جاده نیشابور به حرم می‌آیند، آماده‌سازی می‌شود. در این میان، فعالیت‌های بسیاری برای آراستگی ظاهر شهر انجام شده است اما مسئولان از بطن چهره نازیبای فرهنگی این شهر که ریشه در محلات بسیاری دارد، غافل هستند.

..........................................

 

سردر ورودی شهر به نام سلسله‌الذهب 

مدیر دبیرخانه ستاد خبری مشهد۲۰۱۷ در شهرداری مشهد می‌گوید: از سال۲۰۱۱ میلادی همه‌ساله سه کشور از حوزه کشورهای آفریقایی، اسلامی و اسلامی غیرعربی، پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی می‌شوند و در سال جاری سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی(آیسسکو) با عضویت ۵۷کشور اسلامی، کلان‌شهر مذهبی مشهد را برای سال۱۳۹۶ مصادف با سال۲۰۱۷ میلادی، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب کرده است.

سیدرحمان میرزائیان با اشاره به اینکه باغ‌راه زیارت در مسیر ورودی این کلان‌شهر درراستای برنامه‌های مشهد۲۰۱۷ ایجاد می‌شود، می‌گوید: ۸۰درصد از باغ‌راه زیارت در منطقه۷ واقع شده است که از پلیس‌راه نیشابور آغاز می‌شود و پس از میدان پرواز و بولوار جمهوری‌اسلامی به میدان ۱۵خرداد و درنهایت به حرم مطهر رضوی می‌رسد. او هدف از اجرای این باغ‌راه را ایجاد مسیری امن برای حرکت پیاده به سوی حرم مطهر رضوی عنوان می‌کند.

این مسئول با اشاره به تشکیل سه ستاد اصلی و ۱۰کمیته با شرح وظایف مشخص درراستای رسیدن به اهداف مشهد۲۰۱۷، از اقداماتی که قرار است در منطقه۷ در مسیر باغ‌راه زیارت رخ دهد، به نصب سردر ورودی مشهد با نام سلسله‌الذهب با همکاری معاونت شهرسازی و شهرداری منطقه۷ اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: بیشتر تغییر و تحولات در مسیر ایجاد باغ‌راه زیارت، قرار است در همین چند روز ابتدای سال۲۰۱۷ انجام شود اما بخشی از آن نیز در دهه فجر و بخشی دیگر در زمان اجلاس شهرهای اسلامی یعنی اردیبهشت، به اجرا درخواهد آمد.

او یادآوری می‌کند: تمام معاونت‌های شهرداری و نهاد‌های مربوط که می‌توانند درراستای خدمات‌دهی بهینه به مسافران تاثیرگذار باشند، در این تحول مشهد نقش دارند و هرکدام هر اقدامی که برای زیباتر شدن مشهد نیاز باشد، انجام خواهند داد.

مدیر دبیرخانه ستاد خبری مشهد۲۰۱۷ در شهرداری مشهد در این‌باره توضیح می‌دهد: تاکسی‌رانی اقدامات خوبی در این زمینه انجام می‌دهد. همچنین قرار است قطارشهری، از فرودگاه خدمات‌دهی خود را در خط یک آغاز کند و توسعه ایستگاهی داشته باشد.

 

شاید این رویداد تا ۱۰۰سال دیگر تکرار نشود

میرزائیان با اشاره به اینکه مشهد۲۰۱۷ فرصت مغتنمی است که شاید تا ۱۰۰سال دیگر تکرار نشود، ادامه می‌دهد: قرار است مشهد یک شهر جهانی باشد، کمااینکه تاکنون هم بوده است اما این‌بار یک مجموعه بین‌المللی، این عنوان را به‌طور رسمی به مشهد داده است که باید پاس داشته شود.

او اشاره می‌کند: به همین علت باید برای همه مردم ما، مشهد به‌عنوان یک شهر جهانی جابیفتد و شهروندان باید آن‌قدر در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، خود را رشد دهند که این نام‌گذاری سبب شود بتوانیم مشهد را در آن جایگاه، جهانی ببینیم.

 

در حوزه حاشیه شهر هر ۳کمیته نقش دارند

میرزائیان با اشاره به اینکه منطقه۷ نیز از مشکلات حاشیه‌ شهر بی‌نصیب نیست، می‌گوید: ستاد مشهد‌۲۰۱۷ شامل سه کمیته فرهنگی، تبلیغات‌واطلاع‌رسانی و عمران‌وخدمات‌شهری است که هر سه ستاد می‌توانند طرح‌هایی درراستای بهبود وضعیت حاشیه‌ شهر داشته باشند.

او اضافه می‌کند: در حال حاضر هر سه کمیته، فعال هستند و طرح‌های جدیدی در دست بررسی دارند که بخشی از آن مربوط به مسئله پراهمیت حاشیه شهر و سامان‌دهی آن می‌شود. همچنین می‌افزاید: امید است تا پیش از سال جدید، این طرح‌ها آماده شده و به شورای عالی راهبردی برسد و در این شورا، شهردار که ریاست آن را به‌عهده دارد، تصمیم‌های لازم را درمورد اجرای طرح‌ها بگیرد.

 

نیمکت‌هایی زیر سایه درختان باغ‌راه

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد نیز در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، از تکمیل باغ‌راه زیارت به‌مناسبت رویداد۲۰۱۷ با هدف زیباسازی فضای شهری خبر می‌دهد و اظهار می‌کند: تکمیل و تجهیز فضای سبز و زیباسازی این مسیر با استند، رواق گل، سبد گل و تزیین گلدان‎های شهری، از اقدامات پیش‌بینی‌شده این سازمان به‌مناسبت رویداد یادشده است که البته چیدمان مبلمان شهری شامل تعبیه نیمکت‌هایی برای استراحت زائران و استقرار سطل زباله و تجهیزات این‌چنینی به‌عهده سازمان پارک‌ها گذاشته شده است. 

مهندس احمد‌رضا سلامی بیان می‌کند: بیشتر بخش‌های این باغ‌راه، شامل درخت و جنگل و بوستان است که قرار است تجهیز شود اما بیشترین تمرکز بر کاشت فضای سبز از چهارراه پروین‌اعتصامی تا ۱۵خرداد در منطقه۷ و ادامه راه تا حرم است که فضای سبز شهری کمتری دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه تکمیل پارک مینیاتوری در حوزه گردشگری، از سایر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در این ایام است، یادآوری می‌کند: اجرای المان‌های نوروزی هم‌زمان با این رویداد، با هدف نشان دادن هویت بصری شهری برای گردشگران خارجی تبیین شده که این اقدام و برخی‌گل‌آرایی‌ها به زمان استقبال از بهار موکول شده است تا در فصل بهار، زیبایی و تغییر و تحول بیشتری با آغاز سال نو داشته باشیم.

 

احداث یک بوستان حدود دو هکتاری

معاون خدمات‌ومحیط‌زیست شهری شهردار مشهد می‌گوید: تاکنون اقدامات بسیاری درزمینه آماده‌سازی باغ‌راه زیارت در این سازمان به سرانجام رسیده است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، احداث یک بوستان در محل تولیدات گیاهی منطقه است.

دکتر خلیل‌ا... کاظمی‌خیبری با اشاره به این مطلب توضیح می‌دهد: قرار است این بوستان با مساحت ۹/۱هکتار در محل تولیدات گیاهی یعنی پیش از میدان پرواز احداث شود.

او با اشاره به بودجه‌ای که برای تجهیز باغ‌راه زیارت تدارک دیده شده است، ادامه می‌دهد: مبلغی معادل ۱۴میلیارد تومان صرف تجهیز و تکمیل باغ‌راه زیارت خواهد شد که قرار است برای نورپردازی، تهیه مبلمان شهری، المان‌ها، آب‌خوری‌ها و فضای سبز این مسیر و هر نوع آماده‌سازی دیگری که نیاز است، هزینه شود.

 

تقسیم‌بندی‌های باغ‌راه 

معاون خدمات‌ومحیط‌زیست شهری شهردار مشهد همچنین درباره مسیر باغ‌راه توضیح می‌دهد: مسیر باغ‌راه زیارت از رباط‌ تا حرم مطهر امتداد دارد که طول آن، حدود ۷هزارو۴۰۰متر است.

دکتر کاظمی در ادامه، با بیان این مطلب و تقسیم‌بندی مسیر باغ‌راه و برنامه‌هایی که معاونت خدمات‌شهری قرار است در هر قسمت آن اجرا کند، می‌گوید: از رباط طرق تا عوارضی، هزار متر امتداد است که در این فاصله، فضای سبز را در آیلند میانی جاده اجرا کرده‌ایم.

او در ادامه، مسیر بعدی را از عوارضی تا پل سلام مشخص می‌کند و توضیح می‌دهد: در ضلع غربی و شرقی این مسیر به طول هزارو۸۰۰متر، در راستای طرح باغ‌راه زیارت، پارک خطی ایجاد شده است.

این مسئول با تقسیم‌بندی ادامه مسیر از پل سلام تا میدان غدیر می‌گوید: این فاصله، ۲هزارو۳۰۰متر طول دارد که از اقدامات انجام‌شده در آن، اجرای فضای سبز حاشیه پل عسکریه، اجرای فضای سبز بولوارصابر، اجرای فضای سبز میدان پرواز و لچکی‌های اطراف، اجرای نورپردازی بولوار فرودگاه تا این قسمت و طراحی و اجرای بوستانی به مساحت ۹/۱هکتار حد فاصل میدان پرواز تا میدان غدیر در سمت راست آن است که در محل تولیدات منطقه است.

او توضیح می‌دهد: طراحی‌های لازم این بوستان در حال حاضر انجام شده است و در سال۲۰۱۷ باید تمام کارهای اجرایی مربوط به آن انجام شود.

کاظمی در ادامه یادآوری می‌کند: قسمت بعدی این باغ‌راه، از میدان غدیر تا چهارراه‌مقدم ادامه دارد که طولش ۸۰۰متر است و فضای سبز آن باز‌پیرایی شد و این اقدام شامل تکمیل درختان و پرچین‌های موجود، در این قسمت از باغ‌راه زیارت می‌شود.

این مسئول شهری همچنین از قسمت بعدی باغ‌راه‌ زیارت یعنی از چهارراه‌مقدم تا میدان ۱۵خرداد یاد می‌کند و می‌گوید: این مسیر هزارو۵۰۰متر طول دارد که تاکنون بهسازی پیاده‌روها و تجهیز سیستم آبیاری فضای سبز آن انجام شده است و قرار است درخت‌کاری و تکمیل پرچین‌های آن نیز در زمستان انجام شود.

 

100019.jpg

 

سفرهای درون‌شهری باکیفیت 

مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد نیز با اشاره به نوسازی و تجهیز ناوگان تاکسی‌رانی می‌‌گوید: به این منظور خودروهای آریو را وارد ناوگان فرودگاه خواهیم کرد تا مسافرانی که قرار است در ۲۰۱۷ به پایتخت فرهنگی جهان اسلام سفر کنند، با خودروهای باکیفیت و راحت، سفرهای درون‌شهری خود را انجام دهند.

سیدمهدی علوی‌مقدم در همین راستا از اصلاح و تعویض کیوسک‌های تاکسی‌رانی در سطح شهر خبر داده و می‌افزاید: تمام کیوسک‌ها در فرودگاه، راه‌آهن و پایانه مسافربری، تعویض و نوسازی خواهد شد و مابقی کیوسک‌های سطح شهر نیز باز‌سازی می‌شود.

او همچنین از سیستم پرداخت الکترونیکی خبر داده و اظهار می‌کند: قرار است فاز نخست سیستم پرداخت الکترونیکی تا پیش از سال جدید، در سطح مبادی ورودی، فرودگاه و یکی از شبکه‌های بی‌سیم تاکسی اجرا شود.

علوی‌مقدم سپس به سیستم نظارت تصویری در ایستگاه‌های تاکسی، اشاره و یادآوری می‌کند: تاکنون ۲۲ایستگاه به این سیستم مجهز شده‌ است و ۸ایستگاه دیگر نیز تا پایان سال به این سیستم مجهز خواهد شد. همچنین به‌مناسبت ۲۰۱۷ قرار است خودروهایی مانند ون‌های لوکس و وی‌آی‌پی‌هایی که آلایندگی ندارد، مانند تویوتا و خودروهای تیپ۲ مانند آریو و رنو فلورنس در هتل‌ها و سیستم‌های گردشگری، خدمات‌دهی کنند.

او توضیح می‌دهد: رانندگان این خودروها باید دست‌کم مدرک دیپلم داشته باشند، مسلط به زبان عربی و انگلیسی باشند و دوره‌های ارتباطات را گذرانده باشند و نحوه تعامل با مسافر را بدانند.

 

اعتبار باشد، کتابخانه‌ها را تجهیز می‌کنیم 

درحالی‌که اعتباری ۱۴میلیارد تومانی برای باغ‌راه زیارت پیش‌بینی شده است تا منظر شهری را در مشهدی که قرار است پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد پیش چشم مسافران و گردشگران زیبا کند، مدیرکل کتابخانه‌های استان با شنیدن کم‌وکسری‌های منطقه۷ در حوزه کتابخانه و فرهنگ‌سرا می‌گوید: در کل مشهد نیاز به کتابخانه در بسیاری از محله‌ها احساس می‌شود و بعضی منطقه‌ها با آمار جمعیتی بیش از منطقه۷ هنوز کتابخانه ندارند و این مسئله تا زمانی که اعتبار کافی نباشد، حل‌شدنی نیست.

حسین اکبری با اشاره به اینکه باید ظرفیت‌های مشارکتی را افزایش داد، می‌افزاید: آموزش‌وپرورش در همه مدارسی که در مشهد واقع است، کتابخانه‌هایی دارد که می‌تواند آن‌ها را دردسترس عموم قرار دهد.

او همچنین یادآوری می‌کند: همه دستگاه‌های فرهنگی برای سال۲۰۱۷ پیش‌بینی‌هایی دارند و ما نیز در این زمینه، برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌ایم که یکی از آن‌ها، امکان عضویت رایگانِ کتابخانه‌های سطح استان در آغازین روز سال۲۰۱۷ است.

 

از اقدامات فرودگاه، بی‌خبر 

حسن جعفری، مدیر روابط‌عمومی‌ فرودگاه بین‌المللی شهید‌هاشمی‌نژاد، پس از سه روز پیگیری خبرنگار شهرآرامحله برای آگاهی از برنامه‌های فرودگاه درراستای مشهد۲۰۱۷ می‌گوید: خبرها را دارم ولی به من هنوز اجازه نداده‌اند آن‌ها را رسانه‌ای کنم.

همچنین عباس اتحادی، مسئول روابط‌عمومی سازمان اتوبوس‌رانی و سعید سرابی، مدیرکل اداره فرهنگ‌وارشاد استان خراسان رضوی، پس از دو روز پیگیری خبرنگار ما، هیچ پاسخی به وی ندادند که همچنان منتظر پاسخشان می‌مانیم. 

تصاویر مربوط به قطعه های باغراه را در صفحه ۸ ببینید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی