کد خبر : 71695
/ 21:36
گفتگوی شهرآرا با دبیران و داوران جشنواره‌های پیشین شعر فجر؛

هنوز مشهد پایتخت شعر ایران است

«جشنواره شعر فجر» که در سال۱۳۸۵ پایه‌ریزی شد، در دو دوره‌ اول خود غیررقابتی بود و فقط در آن از شاعران بزرگ تجلیل می‌شد. از دوره سوم تا نهم، جشنواره شکل رقابتی به خود گرفت و از هشتمین دوره، توانست گستره خود را وسعت ببخشد و از یک جشنواره «ملی» به یک جشنواره «بین‌المللی» تغییر وضعیت بدهد.

هنوز مشهد پایتخت شعر ایران است

طیبه ثابت- امسال یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر به میزبانی مشهد به‌عنوان مشهد۲۰۱۷ پذیرای شاعرانی از ایران و کشورهای منطقه خواهد بود. به همین مناسبت به‌سراغ چند تن از دبیران و داوران پیشین جشنواره شعر فجر رفتیم تا درخصوص ظرفیت‌ها و بررسی آسیب‌های این جشنواره بدانیم.

 

دایره شعر، نسبت به‌گذشته محدود شده است

دبیر دومین جشنواره شعر فجر درخصوص ظرفیتی که این جشنواره به مشهد۲۰۱۷ می‌دهد، گفت: سال دومی که دبیری جشنواره شعر فجر را برعهده داشتم، نه اینکه بخواهم چیزی به ظرفیت فرهنگی مشهد اضافه کنم، بلکه برای استفاده از ظرفیت فرهنگی و معنوی مشهد، برای پربارکردن جشنواره، اختتامیه جشنواره شعر فجر را در مشهد هم برگزار کردیم. دکتر محمود اکرامی‌فر تصریح کرد: در دومین سال برگزاری جشنواره شعر فجر در مشهد برف سنگینی بارید و ناگزیر شدیم علاوه‌بر مدت جشنواره، دو روز دیگر هم ۱۳۰مهمان را از سراسر کشور با درایت و حمایت‌های مادی و اجتماعی دکتر منوری در هتل پذیرا باشیم. وی افزود: از نظر ظرفیت حمل ونقل مشهد خیلی خوب است؛ مشهد شاعران توانمندی دارد و ظرفیت معنوی آستان قدس و حرم مطهر امام رضا(ع) از خیلی جاهای دیگر که جشنواره می‌تواند درآن برگزار شود، مناسب‌ترست؛ یعنی ظرفیت فرهنگی مشهد می‌تواند به بهتر برگزارشدن جشنواره شعر فجر به‌شرطی که آدم‌ها، زمان و برنامه‌ریزی‌اش درست باشد، کمک کند.

دکتر اکرامی‌فر درخصوص اینکه در سال‌های اخیر در جشنواره شعر فجر، به‌جای داوری شعرها، کتاب‌های شاعران داوری شده و به رقابت می‌پردازند، تصریح کرد: اگر چه به تصمیم متولیان و دست‌اندرکاران در این رویه احترام می‌گذارم، اما زمانی که من در شورای سیاست‌گذاری جشنواره شعر فجر بودم نسبت به این کار اعلام مخالفت کردم و الان هم مخالفم که به‌جای شعر ما کتاب‌ها را داوری کنیم. وی در خصوص دلیل مخالفت خود اظهار داشت: الان در جشنواره«کتاب سال»، شعر را کنار گذاشتند، جایزه «کتاب گام اول» و «کتاب فصل »هم دیگر نیست؛ یعنی عملا ما چیزی به نام جشنواره شعر فجر نداریم و بخشی از جشنواره سال را الان داریم به‌عنوان شعر فجر برگزار می‌کنیم. اکرامی اضافه کرد: در جشنواره ششم و هفتم معمولا از هر شرکت‌کننده ۱۰شعر برای داوری خواسته می‌شد. 

این دبیر دوره‌های پیشین جشنواره شعر فجر تصریح کرد: این هنر نیست که ما « شعر» را از جشنواره «کتاب سال» و جایزه «کتاب گام اول »و «کتاب فصل» حذف کنیم و بعد آن را در جشنواره شعر فجر بگذاریم، چرا که عملا جشنواره شعر فجر بخشی از کتاب سال می‌شود و ما هزینه‌های وزارت متبوعه را به‌نوعی کم کردیم. اکرامی ضمن اشاره به این مطلب که بیش از این‌ها به شعر و ادبیات باید توجه شود، تصریح کرد: در اولین جلسه‌ای هم که با وزیر سابق ارشاد داشتم، گفتم که برای شعر و ادبیات این مملکت باید سرمایه‌گذاری کرد و آنچه در زمینه شعر هزینه می‌شود، هزینه نیست و سرمایه‌گذاری است و پول حمایتی فقط دو فیلم را به کل شعر و ادبیات صرف کنند. آقای جنتی قول دادند اما الان چیزی که ما می‌بینیم، این است که شعر نسبت‌ به چند سال پیش دایره‌اش محدود شده است.

 

چیز عجیبی نیست که مشهد، پایتخت شعر باشد

محمدباقر کلاهی‌اهری که داوری چندین دوره جشنواره شعر فجر را برعهده داشته است، درخصوص این جشنواره و مشهد۲۰۱۷ و ظرفیت ایجاد شده، گفت: در هر صورت مشهد به لحاظ اداری چون از تهران دور بوده است، همیشه برای خودش یک مرکزیت داشته است و ایران و تهران در عرصه شعر و ظرفیت‌های شعری باید خودش را با مشهد محک بزند. 

وی اضافه کرد: اگر مشهد به‌لحاظ شاعران بزرگ گذشته و امروز و استعدادهای بالای شعری پایتخت شعر هم بشود، چیز عجیبی نیست. استاد کلاهی درخصوص اهمیت وجود بخش بین‌الملل در جشنواره شعر فجر گفت: بین‌المللی‌شدن جشنواره شعر فجر قدم‌های اولیه خود را دارد برمی‌دارد و باید درطی زمان ببینیم که به کدام سمت می‌رود. وی با اشاره به این نکته که دنیای امروز دنیای تبلیغات و تریبون و رسانه است وخیلی از این تبلیغات ممکن است مایه‌ای از حقیقت نداشته باشد، تصریح کرد: باید دید که این بخش بین‌المللی جشنواره شعر فجر یک امر بخشنامه‌ای است یا شاعران کشورهای فارسی‌زبان به‌صورت خودجوش به‌طور داوطلبانه در این جشنواره شرکت می‌کنند. اینکه شعر ما در کشورهای دیگر شناخته شود، احتیاج به ایجاد زمینه در آن کشورها دارد تا آن شاعران و ادبا به شرکت در جشنواره شعر فجر تشویق شوند.

 

نسل خبرنگاران ادبی‌نویس دارد از بین می‌رود

دکتر هادی منوری، دبیر اولین تا سومین جشنواره‌های شعر فجر درخصوص انتخاب و داوری «کتاب شعر» به جای چند شعر از شرکت‌کننده‌های جشنواره شعر فجر گفت: قبل از همه باید بگویم رسانه‌های ما در بخش ادبیات درحال احتضارند و خبرنگاران ادبی ما روز به روز کم می‌شوند. وی ادامه داد: آن‌زمانی که وزارت فرهنگ و ارشاد کتاب‌های شعر را از بخش انتخاب جایزه «کتاب سال»حذف کرد، آن خبرنگاران ادبی کجا بودند که بنویسند چه کلاه بزرگی به سر ادبیات و شعر این مملکت دارد می‌رود؟ جشنواره شعر فجر هیچ ارتباطی با انتخاب کتاب سال ندارد و متولیان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کم‌کردن هزینه‌های خود انتخاب کتاب شعر را از جایزه «کتاب سال» حذف و به «جشنواره شعر فجر» آوردند.

 

جشنواره بین‌المللی واقعا باید بین‌المللی باشد

دبیر پیشین چند دوره از جشنواره شعر فجر درخصوص اهمیت بخش بین‌الملل این جشنواره گفت: در کشور ما بخش بین‌الملل تعریف دیگری پیدا کرده است. دکتر منوری افزود: در هر جشنواره‌ای که متولیان می‌خواهند بخش بین‌المللی داشته باشند، چهار پنج شاعر از تاجیکستان و لبنان و عراق و... که اغلب چهره‌های تکراری هستند و در اینجا تحصیل می‌کنند را دعوت می‌کنند. وی ادامه داد: جشنواره بین‌المللی واقعا باید بین‌المللی باشد و صدایش به همه جهان برسد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی