کد خبر : 71697
/ 22:07
در جلسه کارگروه صادرات خراسان‌رضوی مطرح شد؛

سهم ۱درصدی استان از صادرات کشور به روسیه

سهم استان از صادرات به روسیه ۰.۱درصد از کل کشور بوده و در فاصله سال‌های ۹۴ و ۹۵ این رقم به ۱درصد از سهم صادراتی کل کشور رسیده که این عدد برای استان از نظر وزنی و ارزشی نشان‌دهنده رشد ۱۰درصدی است.

سهم ۱درصدی استان از صادرات کشور به روسیه

موسوی‌زاده- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه استاندارد، سیستم حمل اختصاصی، پیگیری ضمانت‌نامه‌های تجاری، بازگشت پول و تضمین آن و همچنین بهره‌مندی از دفاتر اختصاصی در روسیه از اصلی‌ترین مسائل تجاری ما با این کشور است، گفت: سهم استان از صادرات به روسیه ۰.۱درصد از کل کشور بوده و در فاصله سال‌های ۹۴ و ۹۵ این رقم به ۱درصد از سهم صادراتی کل کشور رسیده که این عدد برای استان از نظر وزنی و ارزشی نشان‌دهنده رشد ۱۰درصدی است.

 

گشایش اعتبارات اسنادی در روسیه

راضیه علیرضایی در جلسه کارگروه صادرات استان از گشایش اعتبارات اسنادی در روسیه خبر داد و گفت: بانک توسعه صادرات از بانک مرکزی درخصوص خرید ارز برای صادرکنندگان این مجوز را دریافت کرده و همین امر در سفر به روسیه باعث شد تغییراتی در ارتباطات ما با این کشور به وجود آید.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های صادراتی استان، روسیه به‌عنوان مقصد اصلی و جدیدی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: قزاقستان و چین، دیگر‌کشورهای جدید صادراتی برای استان هستند که از هنگ‌کنگ به‌عنوان دروازه ورود به چین استفاده شد و درحال‌حاضر صادرات خراسان‌رضوی به هنگ‌کنگ ۲۰ تا ۳۰ برابر افزایش یافته است.

علیرضایی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی کالاهای صادراتی ما مثل زعفران در اسپانیا و... از این کشورها به سایر کشورها صادر می‌شد، از سال گذشته تصمیم بر آن شد که شبکه توزیع کالا با توجه به کشورهای هدف ما به‌وسیله اعزام هیئت‌های بازرگانی توسعه یافته و کالا را تا دست مصرف‌کننده نهایی پیش ببریم.

دبیر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌رضوی نیز با اشاره به برنامه‌پیش‌بینی‌شده برای توسعه صادرات استان اظهار کرد: اگر می‌خواهیم صادرات استان را از حالت شکنندگی خارج کنیم، باید روی تنوع کالاهای صادراتی خود کار کنیم و ازآنجا‌که تاکنون سطح تکنولوژی کالاهای صادراتی استان مشخص نبود، با تدوین یک برنامه شاخص‌های موجود کالاهای صادراتی استان را مشخص کردیم.

علی کبیر ادامه داد: بیشترین سهم صادراتی استان در سال۹۱ بوده است و از این سال به بعد صادرات ما از متوسط کشوری پایین‌تر بود؛ به‌طوری‌که در سال۹۴ شاهد کاهش ۱۳درصدی صادرات استان بودیم، اما این کاهش در کشور فقط ۲درصد بود .

 

تاثیر نرخ ارز بر صادرات

در ادامه جلسه، محمدحسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان‌رضوی اظهار کرد: با اتفاق و تحول کمی که در نرخ ارز به وجود آمد، امیدواریم میزان صادرات استان تا پایان سال افزایش نسبتا خوبی پیدا کند؛ اما در ارتباط با برنامه پیشنهادی پیش‌روی صادرات استان باید گفت که یک برنامه این است که با بررسی روند ۱۰سال گذشته، در سال۹۵ به ۵درصد رشد صادراتی دست یابیم. در برنامه ششم رشد صادرات استان ما به‌صورت سالانه ۲۶درصد تعیین شده که این امر نمی‌تواند محقق شود و برای توسعه صادرات استان باید یک برنامه پلکانی داشته باشیم.

رسولیان، مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان‌رضوی نیز با اشاره به اعزام هیئتی از استان به روسیه عنوان کرد: یک هیئت ۱۶نفره به روسیه اعزام شد که نتایج بسیار خوبی داشت و قرار شد نخست‌وزیر قازان نیز به استان ما بیاید. باید توجه داشت میزان واردات روسیه ۱۷۷میلیارد دلار در سال است که بخش عمده‌ای از آن پلاستیک‌جات، آجیل و میوه است؛ همچنین جمهوری تاتارستان نیز ظرفیت زیادی برای مبادلات تجاری داشته و میزان مبادلات تجاری آن ۱۴میلیارد دلار است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی