کد خبر : 71727
/ 23:19
در چهل و سومین جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی صورت گرفت؛

تصویب منشور برای اقتصاد مقاومتی

«تصویب کلیات منشور عملیاتی اقتصاد مقاومتی خراسان‌رضوی، ایجاد مدیریت واحد برای پروژه‌های کمرمقبولای طرقبه و نیز هماهنگ‌شدن برنامه پیشنهادی توسعه صادرات استان» گزیده‌ای از مصوبات چهل‌وسومین جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان‌رضوی بود که با حضور محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور برگزار شد.

تصویب منشور برای اقتصاد مقاومتی

 الهام مهدیزاده- به‌گزارش شهرآرا، محمد شریعتمداری روز گذشته در این جلسه خطاب به اعضای این ستاد اظهار کرد: با توجه به رفت‌وبرگشت چندگانه، کلیات منشور عملیاتی اقتصاد مقاومتی استان را مصوب فرض کنید و این منشور را برنامه عملیاتی و برنامه‌ریزی استان قرار دهید؛ علاوه‌بر‌آن این منشور را مدت یک ماه به نظرسنجی عمومی بگذارید.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور و جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان عنوان کرد: در طرح رونق تولید، مبلغی در حدود ۷۰۰میلیارد تومان برای توسعه واحدهای کوچک و بزرگ استان در نظر گرفته شد که ازاین‌رقم ۴۰۰میلیارد تومان آن استفاده شده و هنوز ظرفیت برای استفاده وجود دارد و بنابراین واحدهای بیش‌از ۱۰۰ کارگر نیز می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

 

تذکر جدی شریعتمداری به سرپرست بانک ملی

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در تذکری جدی خطاب به سرپرست بانک ملی خراسان‌رضوی افزود: بااین‌حال سرپرستی بانک ملی استان در نامه‌ای ذکر کرده که این موضوع (پرداخت تسهیلات موردی به واحدهای بالای ۱۰۰ کارگر) به تصویب کارگروه کشوری نرسیده است.جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان افزود: مصوبات جلسه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی با توجه به تاکید جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، لازم‌الاجراست و دراین‌رابطه من به‌هیچ‌عنوان نامه سرپرست بانک ملی استان را قبول ندارم.

 

۴۵۰هزارمیلیاردی که بانک‌ها منابع در گردش دارند

شریعتمداری در ادامه به منابع در گردش بانک‌ها اشاره کرد و گفت: بانک‌ها ۴۵۰هزارمیلیارد تومان در سال منابع در گردش دارند و برای رونق تولید و ایجاد اشتغال که یکی از بندهای اصلی اقتصاد مقاومتی است، ۱۲هزار‌میلیارد تومان برای ۱۷هزار پروژه اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شد.جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان به افزایش تراز بازرگانی استان به میزان ۸۳۵میلیون دلار نیز اشاره کرد و این رقم را که در حدود دوبرابر کشوری است، قابل‌قبول دانست.

 

در بی‌آبی ۱۶ استان کشور برنج می‌کارند

معاون رئیس‌جمهوری همچنین در اظهاراتی برای حوزه آب بیان کرد: امروز تولید برنج به ۱۶ استان دیگر هم منتقل شده که فاجعه است. وی با اشاره به ضرورت بازچرخانی آب و فاضلاب افزود: دراین‌ارتباط باید کارگروه ویژه‌ای ذیل دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل داد و دراین‌زمینه تدبیر کرد.

بررسی چهار طرح گردشگری کمرمقبولا یکی دیگر از دستورات جلسه اقتصاد مقاومتی استان بود که به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی استان رسید و مقرر شد مدیریت واحدی برای اجرای این پروژه‌ها ایجاد شود.

اما علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان‌رضوی درخصوص این ۴ طرح اقتصادی و گردشگری استان بیان کرد: یکی از اشکالات مبنایی این منطقه نوع کاربری است که برای این زمین‌ها در نظر گرفته شده است؛ به‌هر‌حال هدف از ابتدا این بود که بتوان از ظرفیت کانی‌های زیرزمینی این منطقه استفاده کرد.

استاندار خراسان‌رضوی عنوان کرد: باید از همه ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بالقوه استان استفاده کنیم تا همه مزیت‌های استان به فعلیت درآید. درمورد این ۴ پروژه نیز باید یک مدیریت واحد برای به‌سرانجام‌رسیدن پروژه‌های کمرمقبولا تعیین شود.

 

غالب صادرات استان در کالاهای ارزان مانند رب و سیب‌زمینی!

در ادامه جلسه، کبیر، دبیر اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به طرح پیشنهادی توسعه صادرات استان عنوان کرد: رتبه خراسان‌رضوی در صادرات، جایگاه پنجم کشوری است و در حوزه تولید نیز در جایگاه پنجم قرار دارد؛ در‌حالی‌که صادرات طلا و زعفران در استان می‌تواند ارزش صادرات ما را به ازای هر تن تا دوبرابر افزایش دهد.

دبیر اتاق بازرگانی مشهد، خاطرنشان کرد: صادرات ما در دو بخش صدور کالاهای ارزان‌قیمت و گران‌قیمت است که دراین‌میان باید اشاره کرد که ۷۰درصد کالاهای صادراتی ما کمتر از ۳ تا ۴هزار دلار ارزش دارد و فقط ۱۲درصد کالاهای صادراتی استان دارای ارزش‌افزوده است.

کبیر افزود: دراین‌رابطه رب گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی بیشترین صادرات استان را به خود اختصاص می‌دهد و در حوزه سنگ‌های قیمتی باوجود معادن شاخص فیروزه، صادرات ما ناچیز است.

کبیر در ادامه تنوع‌بخشی مقاصد صادراتی را یکی از بخش‌های مهم در برنامه توسعه صادرات استان برشمرد و گفت: هم‌اکنون حدود ۵۸درصد صادرات استان ما به افغانستان بوده که این میزان صادرات به یک کشور، بی‌شک وضعیت را برای صادرات محصولات استان شکننده می‌کند.

دبیر اتاق بازرگانی مشهد افزود: نبود تنوع برای مقاصد صادراتی سبب می‌شود مشکلاتی در بازارهای تاجیکستان و ترکمنستان برای صادرات کالاهای استان ایجاد شود.وی با بیان اینکه بیش از ۸۰درصد صادرات استان به ۳ کشور است، افزود: در سال۹۵ اقدامات بسیاری برای تنوع بازارهای صادراتی شکل گرفت و دراین‌میان در روسیه و هنگ‌کنگ نمایشگاه‌هایی برای توسعه بازارهای صادراتی استان برگزار شد.

راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی نیز با اشاره به ضرورت تنوع مقاصد صادراتی اظهار کرد: امسال صادرات ما به افغانستان افزایش داشته است؛ ولی اگر رویکرد ما حفظ بازار افغانستان باشد، باید ۲۵درصد افزایش صادرات داشته باشیم.موضوع طرح فرانهایی برای منابع استراتژیک، یکی دیگر از دستورات روز گذشته جلسه اقتصاد مقاومتی بود.

کافی، رئیس دانشگاه فردوسی نیز با بیان اینکه مسئله بحران آب بسیار جدی ولی پنهان است، تصریح کرد: با توجه به دستور ریاست‌جمهوری مبنی‌بر ماموریت‌گراشدن دانشگاه‌ها، دانشگاه فردوسی مشهد به موضوع آب این شهر ورود داشت.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی