کد خبر : 71758
/ 20:44
۱۰ نفر به اتهام سوءاستفاده از عواطف انسانی در فضای مجازی، بازداشت شدند؛

دستگیری عیاران قلابی تلگرام

افرادی که با ایجاد یک کانال تلگرامی و عضوگیری ۲هزار و ۵۰۰نفر با عنوان عیاران و کمک به نیازمندان کلاهبرداری می‌کردند، دستگیر شدند.

دستگیری عیاران قلابی تلگرام

سهیل دیبا- به گزارش شهرآرا، کارشناسان پلیس فتای شهرستان خواف با رصد و پایش شبانه‌روزی فضای سایبری در شبکه اجتماعی تلگرام، به کانالی برخوردند تحت عنوان عیاران که مدیران این کانال مدعی جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای رساندن به مستمندان و نیازمندان شده‌بودند.

این کانال در مدت کوتاهی توانسته‌بود نظر ۲هزار و ۵۰۰مخاطب را جلب کنند و با انتشار تصاویری از نیازمندان و شرح وضعیت زندگی آن‌ها در سطح جامعه و سوءاستفاده از عواطف انسانی شهروندان، با ارائه شماره حساب، کمک‌های نقدی و غیرنقدی زیادی از مخاطبانش برای رساندن به دست نیازمندان دریافت کند.

فرمانده انتظامى شهرستان خواف درخصوص جزئیات این پرونده گفت: با مشخص‌شدن وضعیت این کانال تلگرامی و پس از هماهنگی قضایی، مشخص شد فعالیت این گروه فاقد هرگونه مجوز از سوی مراجع ذ‌ی‌صلاح بوده‌است.

سرهنگ قربانعلی قربانی ادامه داد: ماموران پلیس فتا پس از شناسایی هویت ۱۰نفر از مدیران کانال که ۹‌مرد و یک زن با طیف سنی ۳۰‌الی۳۵‌سال بودند، این افراد را دستگیر و به پلیس فتا منتقل کردند و وجوهی که به حساب یکی از افراد مدیر این کانال واریز می‌شد نیز به نفع بهزیستی ضبط شد.

وی افزود: پس از بازجویی از مدیران گروه و کانال، مشخص شد کلیه فعالیت‌های صورت‌گرفته درخصوص جمع‌آوری کمک‌های مردمی به صورت خودسرانه و بدون هیچ‌گونه مجوز رسمی از مبادی ذی‌ربط انجام گرفته که متهمان جهت تعیین تکلیف نهایی، به دادسرا اعزام شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: هرگونه ایجاد کانال حتی با هدف کمک به مستمندان در فضای سایبر و شبکه‌های اجتماعی، بدون مجوز ممنوع است و برابر قوانین، می‌بایست این کمک‌ها از سوی مراجع ذی‌صلاح نظیر بهزیستی‌، کمیته امداد امام‌خمینی(ره ) و خیریه‌های دارای مجوز صورت پذیرد.

این مقام انتظامی در پایان، به شهروندان جهت آشنایی بیشتر با اخبار و هشدارهای به‌روز، سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir ‌را معرفی کرد و از شهروندان و کاربران فضای سایبری خواست تا نقطه‌نظرات و موارد مشکوک را در قسمت گزارش‌های مردمی اعلام کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی