• خانه
  • یادداشت
  • امامزاده یحیی مدفن شهید جوان
کد خبر : 71789
/ 11:44
حسن احمدی‌فرد

امامزاده یحیی مدفن شهید جوان

امامزاده یحیی مدفن شهید جوان

در شماره‌های پیشین این ستون به امامزاده‌ عبدالعزیز در روستای تاریخی ده‌سرخ و پنج تن امامزاده روستای آباد تبادکان پرداختم. علاوه‌بر‌این‌ها مشهد یک امامزاده عظیم‌الشأن دیگر هم دارد. «امامزاده یحیی» بالای تپه‌ای مشرف به روستای «میامی» قرار دارد و گفته می‌شود مدفن جناب «یحیی‌بن‌زید» نوه حضرت امام‌سجاد(ع) است که پس از شکست قیام پدرش «زیدبن‌علی» در کوفه، به خراسان(بلخ) آمد و نخستین قیام شیعیان را شکل داد و رهبری کرد و سرانجام به دست عوامل خلیفه اموی به شهادت رسید. یحیی در هنگام شهادت، کمتر از بیست سال سن داشت. پیکر او سال‌ها بر دار ماند تا با پیروزی «بهزادان پور ونداد هرمز» معروف به «ابومسلم خراسانی» بر خلفای اموی، پیکرش به خاک سپرده شد. درباره محل خاک‌سپاری یحیی‌بن زید اختلاف است. چندین‌محل وجود دارد که گفته می‌شود مدفن این جوان رشید است. ازجمله آن‌ها بقعه‌ای است در محل بردارماندن یحیی که برحسب تقسیمات فعلی جغرافیایی در شهر «سرپل» در شمال کشور افغانستان قرار دارد. باوجوداین، گفته می‌شود امامزاده روستای میامی هم یکی از مکان‌هایی است که احتمالا مدفن جناب «یحیی‌بن‌زید» یا مدفن «یحیی‌بن‌حسین ذوالدمعه» نوه «زید‌بن علی» است.
روستای میامی با نام امامزاده‌اش شناخته می‌شود. این روستا حدود چهل کیلومتر با مشهد فاصله دارد و مسیر رسیدن به آن یک جاده اختصاصی است که در محل شهرک رضویه (در انتهای مسیر قلعه‌ساختمان) از جاده سرخس جدا می‌شود. چندسالی است که بولواری به‌نام بولوار میامی هم ساخته شده است که مسیر دیگری برای رسیدن به شهرک رضویه و جاده اختصاصی میامی است. جاده میامی از روستاهای «خادم‌آباد» و «احمدآباد» می‌گذرد و پیش از رسیدن به شهرک «قازقان»، از کنار یک بنای تاریخی می‌گذرد. «چارطاقی چلاقد» یادآور معماری کهن ایرانی و بناهای دوره تیموری است. روستای «چنارک» و امامزاده‌های «بی‌بی هور» و «بی‌بی نور» هم از روستاهای حاشیه‌ای همین جاده محسوب می‌شوند.
امامزاده یحیی امکانات مناسبی هم برای شبمانی دارد. اتاق‌های متعددی در اطراف این امامزاده ساخته شده است که با هزینه‌ای اندک می‌توان در آن‌ها اقامت کرد. علاوه‌بر‌این امکانات رفاهی مناسبی هم برای زائران این امامزاده پیش‌بینی شده است. ارتفاعات احتمالا برف‌گرفته روستای میامی برای بازی‌های زمستانی، حرف ندارد.
 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی