• خانه
  • یادداشت
  • غلط‌نامه دروغ‌گویی
کد خبر : 71790
/ 11:46
علیرضا لبش

غلط‌نامه دروغ‌گویی

غلط‌نامه دروغ‌گویی

قرار شده در بعضی‌روزها لغت‌نامه جدیدی از خودمان صادر کنیم. بهتر دیدیم برای حسن افتتاح این لغت‌نامه دروغی، لغت دروغ و مشتقاتش را به‌عنوان اولین لغت مطرح کنیم. این شما و این هم لغت‌نامه دروغین.
دروغ: همه می‌گویند و همه هم از گوینده‌اش متنفرند. اسمشو نیار، خودشو بیار. انواع مختلف دارد: مصلحتی، شاخ‌دار، دم‌دار، خال‌دار، بال‌دار، یال‌دار و... . چرخ زندگی بعضی‌ها. جمله معترضه: فلانی زندگی‌اش بدون دروغ نمی‌چرخه. در بعضی مناطق و مشاغل عملی زشت محسوب می‌شود و در بعضی دیگر از نان شب واجب‌تر است. بعضی‌ها سوژه فیلمش می‌کنند و با آن اسکار می‌گیرند، بعضی‌ها هم با استفاده از آن در جایگاهی قرار می‌گیرند. دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند.
چاخان: دروغی که بزرگی‌اش آدم را به خنده می‌اندازد؛ نام یکی از داستان‌های عزیز نسین. در ابتدا چای خان بوده، ولی در اثر استفاده زیاد به چاخان تبدیل شده است، خانی که زیاد چایی می‌خورد. نام یکی از خان‌های چایدار لاهیجان. درباره قلی.
لاف: تخصص بعضی از هم‌وطنان است. با عینک ری بن رابطه تنگاتنگی دارد. هر کس عینک ری‌بن به چشم بزند، لاف هم می‌تواند بزند. نوع مرغوب آن، نوع گزاف آن است. لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد.
چوپان دروغ گو: نام درسی در کتاب فارسی سال دوم دبستان. درس عبرت سایر دروغ‌گوها. کسی که با گرگ‌ها دستش توی یک کاسه بود و درنهایت هم گله مردم را به بهانه گرگ‌ها بالا کشید و یک لیوان آب خنک هم رویش.
پینوکیو: تنهاکسی که دروغش زود هویدا می‌شد، مبتکر جراحی بینی، اولین دماغ عملی تاریخ. اولین داستانی که به کودکان دروغ می‌گوید و کودکان فکر می‌کنند هرکس دماغ کوچکی دارد در زندگی‌اش دروغ نگفته. پینوکیو ٢٠١٢
دروغ شاخ‌دار: خالی‌بندی. دروغی که با جاری‌شدن آن به‌جای اینکه دماغ گوینده بزرگ شود شاخی روی سرشنونده سبز می‌شود. دروغی دارای شاخ‌وبرگ‌های فراوان. هیچ‌وقت سعی نکنید با گوینده آن شاخ به شاخ شوید. دروغ سیزده.
حرف راست: چیزی که فقط از بچه یا دیوانه باید شنید. این‌روزها حکم کیمیا را دارد. شاعر می‌گوید: یه لقمه نون، یه کاسه ماست، یه دل خوش، یه حرف راست!
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی