• خانه
  • یادداشت
  • تبلیغات اینترنتی سهولت یا تخریب؟
کد خبر : 71792
/ 11:49
محمد حسین جعفریان

تبلیغات اینترنتی سهولت یا تخریب؟

تبلیغات اینترنتی سهولت یا تخریب؟

کاسب‌های قدیم همان بدهایشان هم برای خودشان اصول و حساب وکتابی داشته‌اند. به طوری که مشتری هنگام مراجعه و خریدخلاصه یک حداقلی از اعتماد را داشته و لذا خرید و دادوستد همواره با تردید و نگرانی همراه نبوده که بناست تو را فریب دهند، مگر خلافش ثابت شود. باری این روزها کسب و کارهای اینترنتی کم کم دارد جای خرید و فروش‌های سابق را می‌گیرد. می‌روی توی یک سایت، چیزهایی را که می‌خواهی می‌خری و پولش را می‌دهی و دقایقی بعد هم در خانه‌ات تحویل می‌گیری. مشکل از همین توی خانه شروع
می‌شود، یعنی زمانی که آنچه خریدی را با آنچه دریافت کرده‌ای مقایسه می‌کنی. خرید و فروش مبانی معلومی دارد. اگر هم نداشته باشد، اخلاق و انسانیت و جوانمردی حدودش روشن است.
معاملات اینترنتی هم فقط محدود به چند قلم جنس بقالی نیست، امروز مردم از لوازم منزل اعم‌از کهنه و نو تا خودرو و حتی خود منزل و خانه و زمین را معامله می‌کنند، آن هم در همین اینترنت. اما در این میان حاضر نبودن خریدار در لحظه شرح کالا سبب می‌شود در آگهی‌هایشان گاه چنان دروغ‌های شاخداری بنویسند یا به چنان روش‌های ناپسندی طرف را مجبور به خواندن آن کنند که واقعا خجالت‌آور است. آدم فکر می‌کند اگر این‌ها کاسب بازار بودند با مردم چه می‌کردند؟
مثلا طرف آگهی داده فلان منزل در بهترین محله مشهد و قیمت هم پایین... وارد آگهی که می‌شوی، می‌بینی مثلا ملک در شهرستانی دورافتاده است و آدرس فروشنده آن در محله مذکور مشهد است. یا آگهی داده و تا تعداد درخت‌های گیلاس و توت و... را هم نوشته، تماس که می‌گیری تازه می‌فهمی ملک سند ندارد و انشعاباتش هم برقرار نیست.
یکی نیست بگوید برادر من چرا در همان آگهی به جای نقل درخت‌های شلیل و شفتالو یک کلمه نمی‌نویسی ملک قولنامه‌ای است و آب و برق ندارد. یا بعضی آگهی‌های اینترنتی امکانی گذاشته‌اند تا محل روی نقشه با علامت مکان‌یاب معلوم شود. این طوری خریدار دقیق می‌فهمد چه زمینی را مثلا می‌خواهد بخرد.
حالا طرف آگهی داده و علامت مکان‌یابش درست وسط پارک ملت است یا ملکی را در شاندیز آگهی کرده و مکان‌یاب در اردکان یزد است یا آگهی داده و کلی عکس از عمارت و ملکش گذاشته، زنگ که می‌زنی می‌گوید این عکس‌ها تزئینی است و... تازه من فقط نمونه رفتارهای عجیب و غریب آگهی در بخش ملک را گفتم. به همین ترتیب در فروش خودرو، لوازم کودک، لوازم منزل و... باری اینترنت یک فضای مجازی است تا از آن برای سهولت معاملات بهره ببرید. یعنی یک کارکردش این است. دروغ گفتن در آنجا هم به اندازه فضای حقیقی زشت است. از این فضا برای راحت‌ترشدن کارمان بهره ببریم، نه برای آنکه آسوده‌تر یکدیگر را فریب دهیم.


 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی