کد خبر : 71803
/ 18:45
ساعتی با دکتر مظفری که طرحی نو در طبابت درانداخته است؛

دکتر صلواتی

این روزها، بحث حقوق‌های نجومی داغ است و تقریبا هیچ صنفی ازجمله صنف پزشکی از آن مستثنا نمانده است. پزشکان میلیاردی که به‌خاطر پول، بخیه‌های جراحی انجام‌شده را باز می‌کنند، فقط‌وفقط پول برایشان حرف اول را می‌زند و اخلاق پزشکی و سوگندی را که برای صیانت از سلامت مردم یاد کرده‌اند، به فراموشی سپرده‌اند.

دکتر صلواتی

شریعتی- در نقطه مقابل این افراد، هرچند انگشت‌شمار، پزشکانی هستند که نه‌تنها طبابت را با تجارت اشتباه نگرفته‌اند، بلکه فراتر از رسیدگی به بیماری‌های جسمی افراد، دغدغه سلامت روح و روانشان را نیز دارند؛ پزشکانی مانند سیدعلیرضا مظفری، پزشک عمومی نیک‌اندیش که در حرکتی جهادی، به‌تأسی از سیره رسول‌اکرم(ص) و ائمه‌اطهار(ع) تلاش دارد طبیب‌ دوّار باشد و به‌جای پول‌پارو‌کردن، به تکلیف دینی و انسانی‌اش عمل کند. در مسجد حضرت‌رقیه(س) محله وحید، با او به گفتگو می‌نشینیم تا بیشتر با شیوه جهاد پزشکی و فرهنگی‌اش آشنا شویم.

..........................................

 

به‌خاطر تحصیل در حوزه، مجاور امام‌رضا(ع) شدیم

100161.pngدکتر مظفری که متولد۱۳۴۴ بوده و اصالتا اهل خطه شمال است، خیلی اتفاقی مجاور امام‌هشتم(ع) می‌شود و این توفیق مجاورت، اتفاق مبارک دیگری را در زندگی‌اش رقم زده است. خودش دراین‌باره می‌گوید: سال۸۷ که دخترانم خود را برای شرکت در کنکور آماده می‌کردند، برای زیارت به مشهدمقدس مشرف شدیم و آن‌ها با دیدن اطلاعیه ثبت‌نام حوزه‌علمیه مشهد، به ادامه‌تحصیل در حوزه علاقه‌مند شدند اما چون قانون این بود که داوطلبان حوزه‌علمیه خراسان حتما از ساکنان این استان‌ها باشند، با ثبت‌نام دخترانم مخالفت شد. پیگیر کسب موافقت که شدیم، نهایتا ما را به مدیر اجرایی حوزه ارجاع دادند و طی صحبت‌هایی که با ایشان درباره ضرورت جذب حداکثری حوزه‌های علمیه و تبلیغ دین داشتیم، موافقت کردند اما به‌شرط اینکه ساکن مشهد شویم. ما هم شرط را پذیرفتیم و پس‌از مستقرشدن در مشهد، فرزندانم تحصیلشان در حوزه را شروع کردند و تاکنون که به‌ترتیب مشغول سطح۳ تفسیر و علوم‌قرآنی و سطح۲ هستند، همواره جزو برترین‌های حوزه بوده‌اند.

 

از جستجوی منزل تا جرقه خدمت جهادی در مسجد

او ادامه می‌دهد: وقتی در محله عبادی دنبال منزل می‌گشتم، برای اقامه نماز ظهر به مسجد چهارده‌معصوم(ع) رفتم. با اینکه مناسبت خاصی نبود اما پویایی و فعال‌بودن آن نظرم را جلب کرد و نیت کردم من هم به‌سهم خودم ادای‌تکلیف کنم و نقشی در این پویایی داشته باشم؛ بنابراین با بسیج مسجد صحبت کردم که چهاردهم هر ماه برای ویزیت رایگان به آنجا بروم. بعداز مدتی، سایر مساجد هم متوجه شده و متقاضی شدند؛ تا جایی که اکنون ۲۵مسجد حاشیه‌شهر را تحت پوشش دارم و هر ماه، یک روز در آن‌ها ویزیت رایگان انجام می‌دهم. بعدها که رهبر معظم انقلاب هم بر اردوها و کار جهادی تاکید ویژه کردند، درقالب طرحی به تولیت آستان‌قدس‌رضوی پیشنهاد دادم که پزشکان به‌عنوان خادم امام‌رضا(ع) یک روز در ماه را در مطب یا هر جای دیگر که امکان دارد، خدمات رایگان ارائه دهند؛ البته شخصا تجربه این کار را به‌صورت خانوادگی دارم و زمانی که ساکن شمال بودیم، به‌اتفاق همسرم که همکارم است، در ایام شهادت یا ولادت ائمه‌اطهار(ع)، به‌عنوان خادم ایشان، ویزیت نیم‌بها انجام می‌دادیم.

 

مسجد؛ تنها جایی که انسان احساس امنیت می‌کند

این پزشک نیک‌اندیش درباره علت انتخاب مسجد برای انجام خدماتش خاطرنشان می‌کند: به‌صورت موقت و موردی به مدارس و مکان‌های دیگر هم می‌روم اما مساجد اولویت و محوریت دارند و فعالیتمان را در مسجد متمرکز کرده‌ایم؛ چراکه با‌توجه‌به تهاجم فرهنگی موجود، تنها جایی که انسان احساس امنیت می‌کند، مسجد است. ازطرفی، در مسجد از همکاری امام‌جماعت، هیئت‌امنا و بسیج نیز بهره می‌بریم؛ به این ‌صورت که «ما جسم مردم را درمان می‌کنیم و آن‌ها روحشان را».

 

طبیبان دوار جهادی نباید سر سوزنی با ولایت زاویه داشته باشیم

خواهرزاده دکتر مظفری به‌عنوان منشی و پرستار در مطب و مساجد و دو دختر او هم که طلبه مدرسه‌علمیه نرجس(س) مشهد هستند، به‌عنوان مبلّغ با او همراهی می‌کنند و به‌گفته خودش، «گروه طبیبان دوار جهادی» تشکیل داده‌اند؛ آن‌ها درباره ارزش‌های انقلاب اسلامی و اهمیت ولایت توضیح می‌دهند و مردم را نسبت‌به اهمیت و برکت انقلاب اسلامی و ضرورت حفظ و حراست از آن آگاه می‌کنند. دکتر مظفری با تاکید بر اینکه نباید سر سوزنی با ولایت زاویه داشته باشیم، می‌گوید: انحرافی که در صدر اسلام نسبت‌به پیام غدیر و خط ولایت رقم خورد باید تا زمان ظهور اصلاح شود و انقلاب اسلامی برای همین انجام شده است. تا وقتی که مسئله ولایت کاملا برایمان جا نیفتد و نتوانیم برای جانشین امام‌زمان(عج) به‌خوبی سربازی کنیم، برای خود امام(عج) هم نخواهیم توانست.

 

100160.jpg

 

کارکرد و جایگاه واقعی مسجد را احیا کنیم

دکتر مظفری هدف دیگرش را از طبابت در مسجد، احیای کارکرد و جایگاه واقعی مسجد به‌گونه‌ای‌که مانند صدر اسلام، مرجع همه امور مردم باشد، معرفی کرده و اضافه می‌کند: همه می‌توانند برای ویزیت مراجعه کنند و این طرح صرفا محدود به نیازمندان نیست؛ چراکه هدف ما آشنایی همگان با ارزش‌ها و برکات انقلاب و سبک زندگی اسلامی است. بنا داریم مسجد را به پایگاهی برای رفع‌ورجوع همه نیازهای مردم تبدیل کنیم. دراین‌راستا، کارت‌هایی نیز چاپ شده است تا افرادی که از مساجد به مطب معرفی می‌شوند، با تخفیف ویزیت شوند. گاهی که برخی همکاران به این شیوه اعتراض می‌کنند، می‌گویم «خودتان بیایید در مسجد محله‌تان این کار را انجام دهید» که بعضا موافقت کرده و به طرح «طبیبان دوار جهادی» پیوسته‌اند.

او که با همکاری بسیج طلاب و روحانیون، در شهرها و روستاهای مشهد، سرخس و نیشابور نیز توفیق خدمت در اردوهای جهادی را داشته است، ادامه می‌دهد: در سطح شهر مشهد هم اگر مریضی بدحال باشد و امکان جابه‌جایی نداشته باشد، دنبالم می‌آیند و هر جای شهر باشد، می‌روم بیمار را ویزیت می‌کنم.

 

پیشتاز جهاد نظامی در ۱۵سالگی

این پزشک متعهد، پیش‌از جهاد پزشکی و فرهنگی، پیشتاز جهاد نظامی نیز بوده است آن‌هم در‌حالی‌که فقط ۱۵سال داشته است. دراین‌باره برایمان توضیح می‌دهد: پدرم ۱۱سال در نجف همراه امام بود و نوار سخنرانی‌های ایشان را به خانه می‌آورد؛ بنابراین ما بچه‌ها در متن انقلاب و انقلابی بزرگ شدیم و سختی‌ها، زحمات و رنج‌هایی را که برای انقلاب کشیده می‌شد، از نزدیک شاهد بودیم. دراین‌راستا، به‌محض شروع جنگ تحمیلی و باتوجه‌به موافقت پدرم، مُهر رضایت مادر را هم در خواب گرفتم و درحالی‌که فقط ۱۵سال داشتم، مشتاقانه عازم جبهه شدم. به‌مدت پنج سال آنجا بودم اما بعداز آن، به‌دلیل مجروحیت در کربلای۵، دیگر توفیق حضور در جبهه را نیافتم.

 

بازماندن از کسب تخصص به‌دلیل مجروحیت

دکتر مظفری پس‌از جانبازی در جهاد نظامی، حدود دو سال به حوزه‌علمیه قم می‌رود اما وقتی کمبود پزشک بومی در کشور و حضور پزشکان خارجی در اغلب مراکز درمانی را می‌بیند، برای تحصیل در رشته پزشکی احساس تکلیف می‌کند و وارد دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان می‌شود. هم‌زمان با رشته پزشکی، در مدرسه‌علمیه شاه‌آبادی نیز چندسالی حقوق می‌خواند. پس‌از اتمام تحصیل دانشگاه و باتوجه‌به تعطیلی مدرسه، بنا را بر ادامه‌تحصیل در دوره تخصص قلب‌وعروق یا مغزواعصاب می‌گذارد اما طبق قانون، به‌دلیل مجروحیت و عدم سلامت کامل، امکان کسب تخصص در این رشته‌ها برایش فراهم نمی‌شود.

باوجوداین، همان مهارت‌هایی را که با ذکاوت در دوره پزشکی عمومی کسب کرده است، به کار می‌گیرد و اکنون با اینکه رسما پزشک عمومی است اما توانایی درمان بیماران قلبی، پوستی و اعصاب را نیز دارد. دراین‌راستا، خودش می‌گوید: در دوره انترنی، هرگاه مریض قلب یا اعصاب را می‌آوردند، اگر بیکار بودم به‌خاطر احساس تکلیف و علاقه، حتما آن‌ها را ویزیت می‌کردم و در شرایطی که همکارانم شیفتشان را ترک می‌کردند، نمی‌گفتم به من مربوط نیست؛ بنابراین در جریان این ویزیت‌ها، تجارب بسیاری در زمینه‌های تخصصی کسب کردم.

 

100158.jpg

 

دنیا را خدا خودش درست می‌کند 

دکتر مظفری که از سال۹۳ افتخار خادمی حرم‌مطهررضوی را دارد، پیش‌از اینکه خادم حرم‌مطهررضوی شود، در دارالشفا مشغول بوده است؛ اما باتوجه‌به روحیه ارزشی و انقلابی‌اش، بی‌توجهی‌ها و عدم رعایت شأن زائر ازسوی متصدیان و تاکید صرف بر کمیت کار را تاب نمی‌آورد و از آنجا خارج می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که «با داشتن پنج فرزند و اینکه اغلب ویزیت‌هایش رایگان است، چگونه زندگی‌اش را می‌گذراند؟»، تاکید می‌کند: «دنیا را خدا خودش درست می‌کند» و ادامه می‌دهد: با اینکه می‌توانم به‌راحتی ازطریق مطب درآمد مناسبی داشته باشم اما ترجیح می‌دهم به تکلیف و دِینم درقبال انقلاب و مردم عمل کنم؛ بنابراین تاکنون که بیش‌از ۲۵سال از زندگی مشترکم می‌گذرد و باوجود اینکه همسرم نیز پزشک است، نه خانه‌ای از خود داریم، نه ماشین و نه مطب. زندگی‌مان بسیار ساده است و صرفا با امکانات ضروری می‌گذرد و همه درآمدم از کشیک شبانه در درمانگاه حیان و ویزیت مطب در نوبت عصر تامین می‌شود.

 

استقبال خوب و رضایت مردم

در ادامه، به‌سراغ آقای قاینی، رئیس هیئت‌امنای مسجد حضرت‌رقیه(س) می‌روم و از چگونگی آشنایی‌شان با دکتر مظفری سوال می‌کنم. او می‌گوید: به‌عنوان نماینده تشکل‌های خیریه محله وحید در شورای اجتماعی محله حضور داشتم که از این اقدام دکتر مظفری برای ویزیت رایگان در مساجد مطلع شده و پیگیر حضور ایشان در مسجدمان شدم. اکنون حدود پنج ماه است که ایشان روزهای سیزدهم هر ماه به اینجا می‌آیند و مردم محله هم با‌توجه‌به اینکه اغلب مهاجر یا قشر آسیب‌پذیر هستند، استقبال خوبی داشته‌اند.

 

دعاگوی دکتر هستیم

در پایان، نظر چند تن از اهالی محله را هم جویا می‌شوم:

صغری نظری هفتادساله که حدود ۳۰سال در محله وحید سکونت داشته و دوبار توسط دکتر مظفری ویزیت شده است، به‌عنوان مادری سال‌خورده مدام دعاگوی دکتر است. زهرا رمضانی چهل‌ساله که از مهاجران افغانستانی بوده و خود و همسرش توسط دکتر مظفری تحت مداوا قرار گرفته‌اند، برای عاقبت‌به‌خیری دکتر دعا می‌کند و می‌گوید: ما با داشتن سه فرزند، بیمه نیستیم و تاکنون که به مطب یا مراکز درمانی مراجعه می‌کردیم، هزینه درمانمان خیلی سنگین می‌شد اما از وقتی دکتر مظفری به اینجا می‌آیند، حداقل بابت هزینه ویزیت، خیالمان راحت است.

فاطمه رستگار که تحت پوشش کمیته‌امداد قرار دارد و باوجود کهولت سن تنها زندگی می‌کند، ضمن گلایه از گرانی، مشکلات اقتصادی و هزینه‌های بالای درمان، اقدام دکتر مظفری در ویزیت رایگان بیماران را تحسین می‌کند و باقیات‌صالحاتی برای او می‌داند که در این اوضاع نابسامان توانسته باری را از دوش خانواده‌های نیازمند بردارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی