کد خبر : 71836
/ 21:56
گفتگوی جذاب با اویس عزیزی دروازه‌بان تیم ملی افغانستان؛

عاشق ابومسلم و خداداد هستم

فوتبال افغانستان در سال‌های بعد از جنگ تلاش‌های زیادی کرده تا بتواند سری میان سرها در بیاورد. مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور با ساخت چند ورزشگاه خوب در شهر‌های مختلف افغانستان، راه‌اندازی لیگ و اهمیت به تیم ملی توانسته اند کارهای مثبتی انجام دهند.

عاشق ابومسلم و خداداد هستم

تیم ملی افغانستان نیز با هدایت مربیان آلمانی و البته جذب بازیکنان دورگه‌ای که در دوران جنگ افغانستان را ترک کردند و اکنون در تیم‌های درجه‌۳ اروپا حضور دارند توانسته درمقایسه با گذشته پیشرفت محسوسی داشته باشد. یکی از بازیکنانی که در دوران جنگ افغانستان را ترک کرد و اکنون در لیگ دسته دوم دانمارک توپ می‌زند، اویس عزیزی است. دروازه‌بان شماره یک تیم ملی افغانستان چند روزی به ایران آمد و در تمرینات نفت تهران تست داد اما نتوانست نظر علی دایی را جلب کند. اویس عزیزی در گفتگو با ورزش سه، درباره حضور چند روزه‌اش در تمرینات نفت، شرایط فوتبال افغانستان، زندگی چند ساله‌اش در مشهد، علاقه خود به خداداد عزیزی و برخی مسائل دیگر صحبت‌هایی را انجام داد که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

 

افغانستانی‌های مقیم ایران «خیلی آقا» هستند

در روز اولی که به تمرین نفت تهران رفتم، افغانستانی‌های مقیم تهران واقعا خوشحالم کردند. آن‌ها به محل تمرین نفت آمدند و حمایتم کردند. می‌گفتند: «پشت تو هستیم» و ابراز امیدواری کردند در ایران بازی کنم. هموطنان من که در ایران اقامت دارند، به قول شما ایرانی‌ها «خیلی آقا» هستند. 

 

۱۰بازیکن افغان می‌توانند در ایران بازی کنند

به نظر من همین الان ۱۰‌بازیکن تیم ملی افغانستان می‌توانند در لیگ ایران به میدان بروند. بازیکنان افغانستانی که عضو تیم ملی هستند، فوق‌العاده‌اند و همه آن‌ها توانایی‌های زیادی دارند.بسیاری از هموطنان افغانستانی من اکنون در ایران زندگی می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم تیم ملی افغانستان با یکی از تیم‌های باشگاهی ایران یک بازی دوستانه در کشور شما انجام دهد تا عیار بازیکنان افغان مشخص شود. 

 

۶سال در مشهد زندگی کردم

شخصا دوست داشتم در ایران به فوتبالم ادامه دهم. تلاشم را انجام دادم اما شرایط مهیا نشد. من قبلا هم ۶‌سال در ایران و شهر مشهد زندگی کردم. در دوران جنگ با خانواده‌ام از افغانستان به مشهد مهاجرت کردیم و با شرایط کشور ایران به خوبی آشنا هستم.

 

عاشق ابومسلم بودم

زمانی که در مشهد زندگی می‌کردیم، عاشق تیم ابومسلم بودم و بازی‌های این تیم را نگاه می‌کردم. دیدارهای استقلال و پرسپولیس را نیزمی دیدم. بسیار علاقه‌مند هستم خودم هم روزی در تیم‌های ایرانی بازی کنم.

 

دوست دارم خداداد را از نزدیک ببینم

با احترام به تمام فوتبالیست‌های ایران من خداداد عزیزی را خیلی دوست دارم. همیشه آرزو داشتم او را از نزدیک ببینم و با او هم‌کلام شوم. در دورانی که در مشهد زندگی می‌کردم، این شرایط مهیا نشد و امیدوارم روزی این اتفاق بیفتد.

 

از گلرهای ایرانی شناخت ندارم

از دروازه‌بان‌های ایرانی شناخت زیادی ندارم و تقریبا آن‌ها را نمی‌شناسم اما فکر می‌کنم گلرهای خوبی در تیم‌های ایرانی حضور دارند. آمار گل‌های خورده تیم ملی ایران هم به خوبی این مسئله را نشان می‌دهد.

 

باید به لیگ افغانستان بها داده شود

فوتبال افغانستان پیشرفت خوبی داشته اما برای اینکه تیم ملی کشور ما هم بتواند در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشد، باید لیگ قدرتمند شود. بازیکنان زیادی در لیگ افغانستان حضور دارند که باید به آن‌ها بیشتر بها داد تا پیشرفت کنند.

 

دوست داریم مانند مهدوی‌کیا و نکونام شویم

همه ما بازیکنانی که عضو تیم ملی افغانستان هستیم و در تیم‌های اروپایی بازی می‌کنیم، دوست داریم لیگ ایران به قدری پیشرفت کند که در کشور خودمان بازی کنیم. مگر مهدوی‌کیا از آلمان به پرسپولیس برنگشت؟ یا نکونام که از اوساسونا به استقلال آمد. ما هم دوست داریم در لیگ کشور خودمان توپ بزنیم؛ به شرطی که همه شرایط خوب باشد و لیگ قدرتمندی را ببینیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی