• خانه
  • خبرهای سایت
  • سکانس آخر را خودش نوشت!
کد خبر : 71857
/ 21:43
بازتاب گسترده درگذشت آیت‌ا... هاشمی در میان سینماگران؛

سکانس آخر را خودش نوشت!

درگذشت آیت‌ا... اکبر هاشمی رفسنجانی بازتاب‌های بسیاری داشته است. بی‌شک، دیدگاه وی درباره سینما و نیز نظرات و خاطرات سینماگران کشورمان درباره فعالیت‌های گسترده رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در این بازتاب‌ها مؤثر بوده است.

سکانس آخر را خودش نوشت!

ناصر نداف- بعد از پیامی که «خانه سینما» به مناسبت درگذشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی منتشر کرد، هنرمندان برجسته سینمای کشور حضور گسترده‌ای در مراسم تشییع این مرد بزرگ داشتند. در این نوشتار نگاهی سینمایی به بازتاب‌های این اتفاق داریم:

 

درباره‌ سینما پس از ۳۲ سال

زنده‌یاد آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، در سال ۶۳ که ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت، در گفتگویی، همزمان با برپایی سومین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر، نظرات خود درباره‌ سینما را بیان کرد: سینما یکی از مهم‌ترین وسایل تبیین ارزش‌ها و رساندن پیام‌ها و روشن کردن مردم در عصر حاضر است. قاعدتا خیلی بدیهی است که جایگاه سینما را باید بسیار عالی توصیف کرد. در جمهوری اسلامی سینما و فیلم -البته به طور کلی هنر- نقش بسیار قابل‌توجهی دارد.وی همچنین در آن مصاحبه گفته است: «سینمایی را ما می‌پسندیم و فیلمی را ما می‌پسندیم که دارای پیام مثبت باشد برای سازندگی جامعه. و مؤثر باشد، بتواند آرمان‌ها و هدف‌ها و ایده‌های انقلاب و انسانیت را به طور کلی تزریق بکند.»

 

نقش هاشمی رفسنجانی در ساخت «کانی‌مانگا»

سیدجمال ساداتیان، که بیشتر به عنوان تهیه‌کننده سینما شناخته می‌شود، در سال‌های دهه‌۶۰ در سمت مسئول دفتری آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در زمان رییس جمهوری با وی همکاری داشته است. وی درباره نقش هاشمی در ساخت فیلم «کانی‌مانگا» گفت: شروع همکاری من با آیت‌ا... هاشمی مصادف با فرماندهی ایشان در جنگ بود. آن روزها به دلیل علاقه‌ای که به حوزه سینما داشتم با اهالی این حوزه در ارتباط بودم و گاهی، در صورت نیاز، کمکی برای پیگیری کارشان انجام می‌دادم. یکی از آن موارد در هنگام ساخت فیلم «کانی‌مانگا» رخ داد که موضوع به آقای هاشمی ارجاع داده شد. از آنجا که این فیلم جنگی بود، با مساعدت او و نیز مقام معظم رهبری، که در آن موقع رییس جمهور بودند، ۱۶۰ ساعت پرواز هلی‌کوپتر کبری برای فیلم‌برداری این فیلم جنگی اختصاص داده شد. او اضافه کرد: بعدها این دو مقام، فیلم را دیدند که مورد توجهشان هم قرار گرفت، به ویژه آنکه فیلم درباره جنگ و جبهه بود و در آن زمان پرداختن به ارتش نکته مثبتی محسوب می‌شد.

 

حافظه‌ تاریخ انقلاب، بی نام او کامل نیست

همچنین ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان برجسته سینما، درگذشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. وی در پیامی نوشت: نمی‌شود از انقلاب اسلامی ایران‌ حرف زد، بی‌ آن‌که از آیت‌ا... رفسنجانی یادی نکرد. نمی‌شود برگ‌های تاریخ انقلاب‌مان را ورق زد، اما نام او را ندید. حافظه‌ تاریخ انقلاب، بی‌ نام آیت‌ا... رفسنجانی کامل نیست.

 

یادش چون امیرکبیر در قلب‌ها جاودان خواهد بود

داریوش ارجمند، هنرمند سینما و تلویزیون کشور، در پیام کوتاهی نوشته است: عرض تسلیت دارم برای ارتحال یار دیرینه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، بزرگ‌مردی از تبار استقامت، تدبیر، جوانمردی، صبر و مهربانی، که عمرش را وقف مردم و کشورش کرد. یادش همچون امیرکبیر همیشه در قلب‌ها جاودان خواهد بود.

 

سینما مدیون نگاه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی است

رسول صدرعاملی، در حاشیه مراسم تشییع آیت‌ا... اکبر هاشمی رفسنجانی، با بیان این‌که سینما و هنر در دهه 60 مدیون این مرد است، گفت: اگر مهربانی ایشان و چند نفر دیگر در دهه 60 نبود، شاید اکنون سینما، نقاشی و موسیقی به این شکل نداشتیم.

 

مشخص نیست من کدام طرف نشسته‌ام

حسین باقریان، بازیگر نقش جوانی مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در سریال «معمای شاه»، گفت: از ایفای این نقش نگران بودم. بعد از تست کامل گریم و اولین دیدارم با آیت‌ا... رفسنجانی از کارم مطمئن شدم. اولین جمله‌ای که ایشان با دیدن من در گریم «معمای شاه» گفتند این بود که مشخص نیست من کدام طرف نشسته‌ام!

 

آیت‌ا... هاشمی سکانس آخر را خودش نوشت!

شاهرخ بحرالعلومی، که در حال ساخت مستندی درباره زندگی آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی بود، در یادداشتی، از خاطرات خود از هشت سال تجربه آشنایی با رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته که در بخشی از آن آمده است: آیت‌ا... هاشمی یکی از باارزش‌ترین انسان‌هایی است که در همه عمرم دیدم و در طول این ٨ سال کار و رفت‌وآمد پراکنده همیشه به انرژی و فروتنی و انسانیت ایشان افتخار کردم. روزی از ایشان پرسیدم: پس از سفر ابدی، دوست دارید کجا به خاک سپرده شوید؟ فرمودند: حرم رضوی، و من با خود گفتم: 

برای اهالی پایتخت دیدار و زیارت مداوم سخت می شود. سکانس پایان فیلم زندگی خود را خود این‌چنین کارگردانی کرد و ما را در بهت فروبرد.‌‌

 

خدا نگهدار آقاى هاشمى رفسنجانى!

همچنین برخی از بازیگران سینما، در فضای مجازی، به درگذشت هاشمی رفسنجانی واکنش نشان دادند؛ کسانی مانند نیکی کریمی، ریما رامین‌فر، برزو ارجمند، مهران مدیری، آنا نعمتی، رضا توکلی، بیژن بنفشه‌خواه، رامبد جوان، بهنوش بختیاری و امیرمهدی ژوله با انتشار تصویری از او تسلیت گفتند. 

همچنین رامین راستاد، بازیگر کشورمان، تصویری از انگشتری را که از آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، به یادگار گرفته بود در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد و نوشت: مردى براى تمام فصول. 

سحر قریشی او را بزرگ‌مردِ محبوبِ نسلِ خود خواند. مهراوه شریفی‌نیا درگذشت آیت‌ا... رفسنجانی را ناگهانى و ناگوار توصیف کرد. رضا کیانیان صفحه اینستاگرام خود را سیاه کرد. مهتاب کرامتی هم در اینستاگرامش واکنش نشان داد.

حسین پاکدل هم در صفحه شخصی خود این‌گونه واکنش داد: مردان بزرگ محصول یک زمانند براى تمام زمان‌ها. و او تازه آغاز شد. 

آرام جعفری هم این‌گونه نوشت: دلمان تنگ می شود، سردار سازندگى! جواد رضویان هم نوشت: خدا نگهدار آقاى هاشمى رفسنجانى!

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی