• خانه
  • خبرهای سایت
  • سودهای بانکی، عامل ورشکستگی صنعت
کد خبر : 71861
/ 23:02
بانک‌ها تولید را زمین‌گیر کرده‌اند؛

سودهای بانکی، عامل ورشکستگی صنعت

ورشکستگی واحدهای تولیدی، موضوعی است که از مدتی قبل خیز برداشت و اکنون با دست‌به‌دست هم‌دادن رکود بازار و سودهای سربه‌فلک‌کشیده تسهیلات و جرائم بانکی، صدای تعطیلی واحدهای تولیدی جدا از تولیدکنندگان، از تریبون‌های مسئولان نیز هرازگاهی به گوش می‌رسد.

سودهای بانکی، عامل ورشکستگی صنعت

مهدیزاده- در نمونه آخر اظهارنظرهای مسئولان می‌توان به اظهارات اخیر راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی اشاره کرد که در خبری که روی پورتال سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی منتشر شده بود، به ورشکستگی مصنوعی واحدهای تولیدی اشاره داشت و در ادامه بر احیای این واحدهای تولیدی تاکید داشت. 

البته جدا از این اظهارات، چرتکه جمع‌وتفریق آمارها نیز بر ورشکستگی واحدهای تولیدی و سودهای کمرشکن بانک‌ها تاکید دارد؛ تاجایی‌که بر پایه آمار بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی در بخش‌های مختلف اقتصادی بیانگر آن است که بخش صنعت و معدن در ۸ماهه ابتدای امسال حدود ۵/ ۲۸درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها را به خود اختصاص داده است؛ تاجایی‌که به استناد همین آمار نسبت به ‌مدت مشابه سال قبل حدود ۰/۸ درصد کاهش داشته است. به‌گفته کارشناسان اقتصادی و فعالان واحدهای تولیدی یک روی این کاهش به موانع و دست‌اندازهای بانکی در دریافت تسهیلات بانکی ارتباط دارد و روی دیگر این سکه به اذعان آنان به ورشکستگی واحدهای تولید در پرداخت وام‌ها و رغبت کم آنان برای دریافت تسهیلات بانکی اشاره دارد. اما خندان‌دل، عضو هیئت‌رئیسه خانه صنعت و معدن استان در گفتگو با خبرنگار شهرآرا در رابطه با ورشکستگی واحدهای تولیدی و کاهش سهم صنعت از تسهیلات بانکی به چند مشکل این حوزه اشاره کرد که ابتدا با طرح رونق شروع شد. این عضو هیئت‌رئیسه خانه صنعت و معدن استان اظهار کرد: طرح رونق تولید با اهدافی بلند برای رونق واحدهای تولید مطرح شد؛ اما در ادامه کار، بانک‌ها زیر بار‌ نرفتند و در ارائه تسهیلات شرط‌وشروطی برای واحدهای تولیدی مطرح کردند. ازسوی‌دیگر دولت نیز به‌دلیل مشکلات مالی نتوانست از این طرح حمایت مالی داشته باشد.

 

ندادن وام بانکی به بهانه ثبت‌نام‌نکردن در بهین‌یاب

خندان‌دل در ادامه با اشاره‌ به یکی از بهانه‌جویی‌های بانک‌ها در ارائه‌نکردن تسهیلات بانکی، گفت: در اجرای طرح رونق تولید، ابتدا سایت سازمان مدیریت برای ثبت‌نام معرفی شد، بعد از مدتی گفتند که در سایت صنایع کوچک این ثبت‌نام صورت می‌گیرد و درنهایت سایت بهین‌یاب برای ثبت‌نام واحدهای تولیدی معرفی شد و همین تغییر موجب شد که تعدادی از واحدهای تولیدی از ثبت‌نام جا بمانند.

این عضو هیئت‌رئیسه خانه صنعت و معدن استان در ادامه بیان کرد: حال بانک‌ها ثبت‌نام در این سایت را بهانه قرار داده‌اند و اگر اکنون یک واحد تولیدی برای دریافت وام و تسهیلات بانکی مراجعه کند، عنوان می‌کنند که اگر در سایت بهین‌یاب ثبت‌نام نکرده باشید، امکان پرداخت وام وجود ندارد.

 

باز هم بانک مرکزی از بانک‌ها دور خورد

وی در ادامه، سود ۱۸درصد بانک‌ها را آفتی برای صنعت و واحدهای تولیدی آن‌هم در وضعیت رکودی واحدهای تولیدی و اقتصادی کشور برشمرد و افزود: بانک‌ها با فرمول جدید، قسمتی از پول را با عنوان پول سپرده بدون سود نزد خود نگه می‌دارند و فرد در عین آنکه برای کل تسهیلات سود ۱۸درصد پرداخت می‌کند، اما بخشی از پول توسط بانک‌ها تا پایان پرداخت تسهیلات دراختیار فرد نیست و این مسئله نرخ سود را بیش‌از ۲۸درصد می‌رساند.

به‌گفته وی، بانک‌ها با این اقدام، بخش‌نامه‌های بانک مرکزی مبنی‌بر سود ۱۸درصد را دور می‌زنند و بانک مرکزی نیز بارها به تخلف بانک‌ها اشاره کرده؛ اما در عمل اتفاق خاصی برای مقابله شکل نگرفته است.

 

تخلف‌های چندگانه بانک‌ها ارائه‌نکردن مستندات بدهی

خندان‌دل در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تخلف دیگر بانک‌ها مبنی‌بر محاسبه پلکانی جرائم معوقات بانکی آن‌هم بر خلاف بخش‌نامه بانک مرکزی اشاره کرد. وی در ادامه به ارائه‌نکردن مستندات بدهی‌های واحدهای تولیدی اشاره و بیان کرد: بانک‌ها حتی از ارائه مستندات محاسبه بدهی‌های واحدهای تولیدی سر باز می‌زنند و اکنون پرونده‌هایی داریم که تولیدکننده مدعی است این مبلغ بدهی که بانک مدعی است، بیش از بدهی اوست. با‌این‌حال بانک‌ها حاضر نیستند مستندات را ارائه کنند و عنوان می‌کنند باید ابتدا ۱۰درصد بدهی خود را پرداخت کنید تا مستندات بدهی اعلام شود که این اقدام بانک‌ها نیز خلاف مصوبات است. اما مرادی، دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان‌رضوی نیز در گفتگو با خبرنگار شهرآرا به مشکل بانک‌ها و سنگ‌اندازی آنان در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: پرداخت تسهیلات بانک‌ها به واحدهای تولیدی با یک سخت‌گیری شدید به‌ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری برای طرح‌های توسعه همراه است. دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان‌رضوی در ادامه همانند خندان‌دل به بلوکه‌کردن بخشی از پول تسهیلات تولیدکنندگان با عناوین مختلف اشاره کرد و افزود: دراین‌رابطه حتی بانک‌ها برای قانونی‌کردن وجه کار غیرقانونی خود عنوان می‌کنند که این پول بلوکه‌شده به نام فرد دیگری در بانک باز شود که بی‌‌شک تمام این اقدام بانک‌ها در افزایش سود تسهیلات بانکی نقش بسزایی دارد.

 

صدای ورشکستگی بانک‌ها به گوش می‌رسد

مرادی در ادامه با اشاره به این نکته که «پرداخت‌نکردن تسهیلات» به ورشکستگی بانک‌ها نیز ختم خواهد شد، بیان کرد: پرداخت‌نکردن تسهیلات به صنعت، قطع و یقین جدا از ورشکستگی واحدهای تولیدی در آینده نه‌چندان‌دور ورشکستگی بانک‌ها را نیز به‌همراه خواهد داشت؛ چراکه اکنون برای افزایش سپرده‌های مردمی و جلوگیری از خروج سپرده‌ها، سودهای کاغذی خود را با شرایطی خاص افزایش می‌دهند.

به گفته وی، همین افزایش سودهای کاغذی بانکی سبب ورشکستگی موسسات مالی و اعتباری و حتی بانک‌ها می‌شود؛ تاجایی‌که بانکی با وسعت بانک صادرات اکنون مشمول ماده۱۴۱ شده و رسما ورشکسته است. درمورد بانک ملت نیز وضعیت به‌همین‌شکل است. دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان‌رضوی افزود: اغلب بانک‌ها به‌جای ارائه تسهیلات به تولید در حوزه ساخت‌وساز به امید سود بالا به‌دلیل تورم وارد شدند که در ادامه اقدام دولت برای مهار تورم سبب شد تا بانک‌ها در رسیدن به سودهای پیش‌بینی‌شده با مشکل روبه‌رو شوند.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی