کد خبر : 71875
/ 13:31

هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خراسان رضوی فعال شد

هیات نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خراسان رضوی با ابلاغ احکام اعضای آن از سوی هیات مرکزی شورای نگهبان، فعال شد.

هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خراسان رضوی فعال شد

رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی در این خصوص به ایرنا گفت: از دهم دی ماه جاری این احکام به استان ابلاغ شد و در این راستا رئیس دادگستری خراسان رضوی به عنوان رئیس هیات، حجت الاسلام محمدحسین محرابی قائم مقام و دکتر احمد ذوقی، سید موسی خادم و دکتر ابوالفضل غفاری به عنوان اعضای هیات در استان تعیین شدند.
حجت الاسلام والمسلمین علی مظفری افزود: در عین حال رئیس دادگستری و دادستان در مشهد و نیز هر شهرستان عضو هیات اجرایی انتخابات هم هستند.
وی ادامه داد: تاکنون دو نشست هیات نظارت استان برگزار شده و برای تشکیل این هیات در شهرستانها نیز برنامه ریزی های لازم صورت گرفته چنانکه برای هر شهرستان حداقل 10 نفر از میان افراد شایسته معرفی شده اند. هیات نظارت بر انتخابات استان سوابق و شرایط این افراد را بررسی نموده و ترکیب هیاتهای نظارت شهرستانها هم مشخص و پنج نفر نهایی انتخاب شده اند.
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: طی چند روز آینده این احکام ابلاغ تا هیاتهای شهرستانی هم تشکیل و فعالیت شوند و ساز و کارهای مربوطه و آموزشهای لازم نیز به مرور بر اساس برنامه ریزی انجام خواهد شد.
وی افزود: این هیاتها از زمان معیت در قالب برنامه زمانبندی انتخابات و هیاتهای اجرایی شروع به کار می کنند. مطابق اصل 99 قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری بر تمام روند انتخابات نظارت کاملی را اعمال می کند و هر جا روندی و اقدامی را بر خلاف قانون بیابد و یا عنوان مجرمانه ای داشته باشند علاوه بر اینکه این تخلف را به مراجع بالاتر گزارش می کند، پرونده نیز تشکیل و برخورد قانونی انجام می شود.
حجت الاسلام مظفری ادامه داد: همچنین ازسوی دادگستری خراسان رضوی ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی برنامه ریزی و مقدمات آن فراهم شده و شعب و قضات هم در این زمینه توجیه شده اند. با آغاز فعالیتهای انتخاباتی و روز شمار انتخابات کار این ستاد و شعب مربوطه هم شروع می شود.
وی گفت: بخشی از فعالیت این شعب و ستاد اعلام هشدارهای لازم به بخشهای مربوطه به منظور جلوگیری از وقوع جرم و در مرحله بعد در صورت وقوع، تشکیل پرونده قضایی برای افراد متخلف به ویژه قبل از پایان انتخابات است.
رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی افزود: شعب ویژه ای بدین منظور به میزان کافی پیش بینی شده که در ایام انتخابات و فعالیتهای انتخاباتی به تناسب پرونده های ورودی امکان افزایش این شعب نیز وجود دارد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی