• خانه
  • خراسان رضوی
  • 40 درصد برداشت سالانه آب از منابع زیرزمینی خراسان رضوی بیشتر از حدمجاز است
کد خبر : 71878
/ 13:37

40 درصد برداشت سالانه آب از منابع زیرزمینی خراسان رضوی بیشتر از حدمجاز است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سالانه بین 30 تا 40 درصد از آبهای زیرزمینی این استان بیش از حد مجاز استفاده می شود.

40 درصد برداشت سالانه آب از منابع زیرزمینی خراسان رضوی بیشتر از حدمجاز است

محمدحسین جعفری در گفتگو با ایرنا افزود: بر این اساس سالانه 11 میلیارد متر مکعب آب بیش از حد مجاز از منابع آب زیرزمینی کشور برداشت می شود که 10 درصد آن مربوط به خراسان رضوی است.
وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای جهانی باید 40 درصد از آبهای تجدیدشونده زیرزمینی ذخیره شده و استفاده نشود اما در خراسان رضوی و کشور علاوه بر استفاده کامل، 40 درصد هم اضافی مورد استفاده قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: شرایط کنونی منابع آب زیرزمینی در این استان نگران کننده است زیرا هر سال شاهد افت یک متری سطح آبهای زیرزمینی هستیم.
وی افزود: طبق برنامه ریزیها مقرر شده تا افق 1420 حجم منابع آب زیرزمینی در کشور به 75 درصد از منابع آب تجدیدشونده برسد.
جعفری ادامه داد: هم اینک 78 درصد حجم مصرف آب در خراسان رضوی از طریق منابع زیرزمینی تامین می شود و بدین طریق سالانه منابع آب زیرزمینی استان با کسری بیش از یک میلیارد مترمکعبی روبرو است.
وی به اجرای طرحهای تعادل بخشی آب در خراسان رضوی طی سالهای اخیر اشاره و بیان کرد: این طرحها در قالب 16 پروژه در 37 دشت استان در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی حفر چاههای پیزومتری در دشتها، جایگزینی پساب چاههای ممنوعه کشاورزی در دشتهای ممنوعه، تقویت استقرار گروههای کشاورزی و بازرسی، تهیه و نصب کنتورهای حجمی هوشمند آب و برق از سامانه پایش، اجرای پروژه های تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب در دشتهای ممنوعه را از جمله پروژه های تعادل بخشی آب در استان شش میلیون نفری خراسان رضوی برشمرد.  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی