کد خبر : 71888
/ 20:53
سومین دوره جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی ۲۵ تا ۲۹دی در مشهد برگزار می‌شود؛

امسال رکورد حضور نمایندگان خراسان در جشنواره فجر شکسته‌شد

نشست رسانه‌ای تشریح برنامه‌های سومین دوره جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی روز گذشته در مجتمع فرهنگی‌هنری امام رضا(ع) برگزار شد.

امسال رکورد حضور نمایندگان خراسان در جشنواره فجر شکسته‌شد

بازتاب هویت مشهد در سطح جهان

در ابتدای این نشست معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در سال۲۰۱۷ که مشهد از طرف آیسسکو به‌عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی نام‌گذاری شده است، ما فرصت مناسبی داریم که هویت مشهد را در سطح جهان بازتاب بدهیم. افشین تحفه‌گر ادامه داد: هیچ عنصری مانند هنر نمی‌تواند در جهان امروز فرهنگ و تمدن یک ملت را در سطح جهان مطرح کند و در همین راستا برنامه‌های هنری فراوانی در نظر گرفته شده است که جشنواره تئاتر فجر، نخستین برنامه از این مجموعه خواهد بود. 

وی تصریح کرد: برنامه‌های بسیار خوب، ارزشمند و فاخری برای این جشنواره در نظر گرفته شده است که در سطح استان‌ها وضعیت خوبی را برای ما رقم زده است. تحفه‌گر خاطرنشان کرد: هنر نمایش در حال حاضر در استان ما دارای بهترین شرایط ممکن است و ما در سالن‌های تئاتر با ترافیک روبه‌رو هستیم و برنامه‌های بلندمدتی برای آن‌ها از هم‌اکنون در نظر گرفته شده است. وی افزود: امسال برای اولین‌بار هشت نمایش از استان به جشنواره تئاتر فجر راه یافته است که این حرکت مسئولیت‌آور است و مسئولیت ما را در این مسیر سنگین‌تر می‌کند و ما امیدواریم که انجمن نمایش همان‌طور که تاکنون حمایت‌های خوبی از گروه‌های تئاتر داشته، در ادامه نیز همین مسیر را دنبال کند. وی با بیان اینکه امیدواریم تعداد نمایش‌های استان در جشنواره فجر افزایش پیدا کند، گفت: بزم و رزم از سبزوار، اکسیژن از مشهد، بیستون می‌تازد از مشهد، بازگشت در چهارشنبه آخر سال از مشهد، یتیم‌خانه فونیکس از مشهد، رسوب از مشهد، افراسیاب از سبزوار و سهراب و آغاز گرگ از مشهد تاکنون در بخش‌های مختلف جشنواره، راهی فجر شده‌اند و اسامی راه‌یافتگان بخش مسابقه نیز به‌زودی اعلام می‌شود. 

 

شکستن رکورد حضور نمایندگان خراسان در فجر

دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی گفت: امسال برای نخستین‌بار رکورد حضور نمایندگان خراسان در جشنواره تئاتر فجر با هشت اثر شکسته شده است. سیدجواد اشکذری افزود: بیشتر این آثار در جشنواره تئاتر فجر استان که از ۲۵ تا ۲۹دی‌ماه سال جاری در مشهد برگزار خواهد شد، به‌روی صحنه خواهد رفت. وی ادامه داد: این جشنواره در چهار سالن اصلی، بهار و عروسکی تئاتر شهر و اشراق حوزه هنری اجرا خواهد شد و در همین راستا هشت نمایشنامه برای بخش نمایشنامه‌خوانی جشنواره در نظر گرفته شده است که عبارتند از روال عادی اثر حمید درودی، کرگدن در کویر اثر جلال بلوکی، سوپ بوقلمون اثر مریم رستگار، شرق دور شرق نزدیک اثر مبین عطاری، بلیت فروخته شده پس گرفته نمی‌شود اثر مصطفی شمقدری، جایی برای کهنه سربازها نیست اثر پیام کاویان، خانه عروسک ایبسن اثر نوید اسدیان و شاپرک خانم اثر مارال عبدالهی. دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی تصریح کرد: این خوانش‌ها در سالن عروسکی تئاتر شهر ساعت ۱۱ و ۱۵ در ایام جشنواره انجام خواهد شد. اشکذری خاطرنشان کرد: نمایش‌های اکسیژن اثر مهدی ضیاچمنی، بیستون می‌تازد امین رضایی، بازگشت در چهارشنبه آخرسال رضا حسینی، یتیم‌خانه فونیکس محمدحسن نیازی، هدیه مرموز یاسر خاسب، دوبارگى به کارگردانى سیامک افسایى و تمام من همه عدو مرتضی شاه‌کرم از تهران در این دوره از جشنواره به نمایش درخواهد آمد. وی افزود: فروش اینترنتی بلیت جشنواره از امروز آغاز خواهد شد و قیمت بلیت سالن اشراق و بهار ۱۲هزار تومان و سالن اصلی ۱۵هزار تومان تعیین شده است.

 

پخش آثار جشنواره به طور آنلاین

اشکذری اضافه کرد: کارگاه آموزشی بدن دیوانه در جشنواره فجر مشهد با تدریس یاسر خاسب در روز چهارشنبه ۲۹دی از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در مجموعه تئاتر شهر مشهد برگزار خواهد شد. وی با بیان اینکه برنامه‌های زیادی برای اختتامیه در نظر گرفته شده است، گفت: مدیران اصلی تئاتر کشور میهمان ما در این برنامه خواهند بود. دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی اظهار کرد: اختتامیه ۲۹دی در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار خواهد شد و کتاب جشنواره نیز به همین مناسبت رونمایی خواهد شد و نمایشگاه عکس تئاتر جشنواره نیز هم‌زمان با اختتامیه گشایش خواهد یافت. اشکذری تصریح کرد: جشنواره به‌طور آنلاین پخش خواهد شد و همه می‌توانند از سراسر جهان این جشنواره را دنبال کنند. وی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم انرژی مضاعفی را برای گروه‌های مشهدی که در جشنواره فجر شرکت خواهند کرد، به‌وجود بیاوریم و در اختتامیه از آن‌ها تجلیل کنیم.

 

در پایان این جلسه از پوستر جشنواره توسط دو تن از پیش‌کسوتان تئاتر استان، استاد مصطفی‌زاده و آزادنیا رونمایی خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی